Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 17.12.2011, 23:51:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Judeca Dumnezeu cu unitati diferite? Nu. Atunci ambii imi primesc rasplata in functie de masura in acre au implinit voie lui Dumnezeu pentru aceeasi perioada, adica vesnic.
Daca gresesc spuneti-mi unde. Unde nu e logic ce am spus?
Omenește ar fi logic, însă Dumnezeu tratează cu har pe cei credincioși: pentru o ascultare de câțiva ani, primesc o răsplătire eternă!
  #232  
Vechi 17.12.2011, 23:55:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da? Nu exista fiinte "inteligente" care il acuza acum pe Dumnezeu de tiranie?
Ba da, demonii. Pe ei nu i-am pus a socoteală...

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dumnezeu nu trebuie se se justifice nimanui
N-ați auzit de Theodicee?
  #233  
Vechi 18.12.2011, 00:16:38
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă atrag atența că contraziceți cuvintele Mîntuitorului:

"Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena." (Mat.10,28)
Ne întâlnim aici iar cu termenul άπόλλυμι = a pierde, a ucide, a nimici, a ruina.
Da, deci traducerea e corecta, sa le piarda in gheena. Sa le duca spre pierzanie, spre chinul vesnic.
Imi pare rau, la restul voi raspunde maine. O seara buna.
  #234  
Vechi 18.12.2011, 08:49:15
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Poate chinul e acelasi. Ca nu vreti sa acceptati e una, ca nu e asa e cu totul altceva.
Oricum stiti ca e o prostie ce sustineti nu? Ca omul e in iad si se chinuie acceptati? Si ca sa nu revin de multe ori. Daca acceptati va raspund. Daca nu negati scriptura. Elocventa este pilda saracului Lazar.
Daca acceptati ca se chinuie e bine. Atunci nu acceptati ca este vesnic chinul. Dumnezeu este drept da? Daca pentru cei drepti plata este viata vesnica, pentru cei rai plata este chinul temporar? Judeca Dumnezeu cu unitati diferite? Nu. Atunci ambii imi primesc rasplata in functie de masura in acre au implinit voie lui Dumnezeu pentru aceeasi perioada, adica vesnic.
Daca gresesc spuneti-mi unde. Unde nu e logic ce am spus?
In primul rand ca nu e drept sa primeasca cineva chin etern pentru niste pacate facute cateva zeci de ani. Nu chinul e plata pentru pacat, ci moartea. Asa a spus Domnul. Eu asta cred. Cel drept e normal sa traiasca vesnic in Cer, pentru ca s-a conformat cerintelor divine. Cel rau, va fi scos din existenta, nimicit. Nu tinut in viata cu singurul scop de a fi chinuit. Iar ce ati spus acolo ca dragostea lui Dumnezeu chinuie pe cel rau, nu e asa, pentru ca textul biblic spune ca focul si pucioasa(sulful) din acel iaz determina chinul. Daca dragostea lui Dumnezeu chinuia pe pacatos, ce rost avea sa mai fie scos din Iad (Locuinta mortilor) unde oricum era in chinuri (cf. cu pilda cu saracul si bogatul), ca sa fie aruncat in Iaz??? Deci ori le luati ca fiind simbolice, ori ca fiind literare, nu si asa si asa, dupa bunul plac.

Iar pilda cu saracul si bogatul este evident o parabola. Acolo se scrie despre mort ca ar avea limba, ca ar putea bea apa. Ori mortii nu au trup, trupul lor se transforma in tarana.
  #235  
Vechi 18.12.2011, 15:36:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da, deci traducerea e corecta, sa le piarda in gheena. Sa le duca spre pierzanie, spre chinul vesnic.
Chinul veșnic nu e "pierzanie", ci "păstrelniță". Adică păstrare în viață pentru a fi torturat la infinit.
  #236  
Vechi 18.12.2011, 16:03:39
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Din moment ce si pacatosii, (care sunt oameni) dar si demonii sunt aruncati pe timp infinit, in acelasi loc, care este un iaz/iezer de foc si sulf, presupun ca si vina este aceeasi, nu? si gravitatea, la fel, nu? adica un pacatos de acolo, ca o fi mintit, ca o fi fumat, se face vinovat in aceeasi masura ca diavolii?
  #237  
Vechi 18.12.2011, 16:15:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
In primul rand ca nu e drept sa primeasca cineva chin etern pentru niste pacate facute cateva zeci de ani. Nu chinul e plata pentru pacat, ci moartea. Asa a spus Domnul. Eu asta cred. Cel drept e normal sa traiasca vesnic in Cer, pentru ca s-a conformat cerintelor divine. Cel rau, va fi scos din existenta, nimicit. Nu tinut in viata cu singurul scop de a fi chinuit. Iar ce ati spus acolo ca dragostea lui Dumnezeu chinuie pe cel rau, nu e asa, pentru ca textul biblic spune ca focul si pucioasa(sulful) din acel iaz determina chinul. Daca dragostea lui Dumnezeu chinuia pe pacatos, ce rost avea sa mai fie scos din Iad (Locuinta mortilor) unde oricum era in chinuri (cf. cu pilda cu saracul si bogatul), ca sa fie aruncat in Iaz??? Deci ori le luati ca fiind simbolice, ori ca fiind literare, nu si asa si asa, dupa bunul plac.

Iar pilda cu saracul si bogatul este evident o parabola. Acolo se scrie despre mort ca ar avea limba, ca ar putea bea apa. Ori mortii nu au trup, trupul lor se transforma in tarana.
Ma bucur ca Dumnezeu isi stabileste dreptatea dupa parerea dvs personala. E mai bine asa. Se putea sa isi stabileasca dupa voia Sa. Sau putea sa isi stabileasca dreptatea dupa parerea catorva miliarde de oameni care cred ce e drept cum sutin eu (catolicii si ortodocsii). Dar nu Dumnezeu si-a stabilit-o dupa parerea dvs. Plata pacatului e moartea. Moartea adica opusul vietii care e lipsa Lui Dumnezeu. Adica lipsa comuniunii cu Dumnezeu. Cum o fi cu "plangerea si scrasnirea dintilor" nu stiu. Probabil de la suprimarea existentei se trage.
Pe acelasi princiupiu nu ar fi corect nici ca cei drepti sa se bucure de viata vesnica ptr cateva zeci de ani de fapte bune. Si ele destul de relative, ptr ca daca de pocaiesti de ele poti sa te mantuiesti chiar daca toata viata ai fost un pacatos. Dar nu, in cazul asta Dumnezeu eu bun. E bun si ii rasplateste pe cei buni uitand de dreptate. Masoara cu masuri diferite. Dar fiind atotputernic isi permite, nu? Oricum e legea Lui. Dar nu poate sa fie tot legea lui sa existe vesnic pacatosii si totusi sa se chinuie ptr vesnicie. Nu ptr ca am stabilit Dumnezeu S-a consultat cu dvs cand a stabilit ce e drept si ce nu.

Il scote Dumnezeu pe pacatos din Iad si il arunca in Iaz? Ce mai e si cu aberatia asta?
  #238  
Vechi 18.12.2011, 16:20:29
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul

Il scote Dumnezeu pe pacatos din Iad si il arunca in Iaz? Ce mai e si cu aberatia asta?
Cum aberatie? nu scrie asa in Scripturi?

Și moartea și iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc - Apoc. 20:14

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=20
  #239  
Vechi 18.12.2011, 16:33:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Cum aberatie? nu scrie asa in Scripturi?

Și moartea și iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc - Apoc. 20:14

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=20
V-am mai spus ca nu aveti identitate, ca nu va asumati o identitate si ca la logica stati prost. Nu ati raspuns si continuati. Dupa cum v-am spus sunteti consecvent. Nici nu mai astept un raspuns la restul aspectelor. Eu totusi va raspuns.

Apocalipsa e cea mai grea carte de explicat. Cei mai multi preoti nu se incumeta sa o explice si daca totusi o fac, aceasta se bazeaza doar pe o documentare temeinica si amanuntita. Asa ca eu cu siguranta nu imi voi permite sa explic Apocalipsa.
Dar voi explica ffffff pe scurt conceptia ortodoxa despre moarte si iad.
Moartea de de 3 tipuri:
1. Moarte fizica
2. Moartea ca urmare a pacatului, din care omul se poate ridica prin pocainta
3. Moartea vesnica de dupa Judecata

In acest verset se refera la eliminarea mortii: nu vor mai muri oamenii fizic, nici nu for mai pacatui si moartea vesnica va insemna pedeapsa pentru cei pacatosi

Iadul este:
1. Iadul in care se afla sufletele pacatosilor dupa judecata particulara, din care totusi pot fi salvati prin rugaciunile celor vii
2. Iadul de dupa Judecata Universala unde vor fi chinuite (si am explicat cum) sufletele pacatosilor pentru eternitate. Nimeni nu isi va mai putea schimba starea dupa judecata

In acest verset se refera exact la transformarea Iadului cel dintai cu cel vesnic.
  #240  
Vechi 18.12.2011, 16:40:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cum o fi cu "plangerea si scrasnirea dintilor" nu stiu. Probabil de la suprimarea existentei se trage.
Argumentul acesta mi s-a părut cel mai comic, deși în esență expresia e plină de tragism. Păi domnule Lucian, dinți de diamant să ai și după 2-3 miliarde de ani de scrâșnit ți se tocesc!


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pe acelasi princiupiu nu ar fi corect nici ca cei drepti sa se bucure de viata vesnica ptr cateva zeci de ani de fapte bune. Si ele destul de relative, ptr ca daca de pocaiesti de ele poti sa te mantuiesti chiar daca toata viata ai fost un pacatos. Dar nu, in cazul asta Dumnezeu eu bun. E bun si ii rasplateste pe cei buni uitand de dreptate. Masoara cu masuri diferite. Dar fiind atotputernic isi permite, nu? Oricum e legea Lui. Dar nu poate sa fie tot legea lui sa existe vesnic pacatosii si totusi sa se chinuie ptr vesnicie. Nu ptr ca am stabilit Dumnezeu S-a consultat cu dvs cand a stabilit ce e drept si ce nu
Așa cum am mai spus, Dumnezeu răsplătește inegal, însă datorită harului Său, după modelul discriminării pozitive. Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al iubirii, nu cel mai odios torționar al Universului!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31