Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.09.2014, 15:26:23
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai daca nu exista rai ai iad, o sa ajungem cu totii sub pamant si o sa ne manance viermii, indiferent daca suntem buni sau rai, nu?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2014, 15:32:17
sdstefan sdstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2014
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai daca nu exista rai ai iad, o sa ajungem cu totii sub pamant si o sa ne manance viermii, indiferent daca suntem buni sau rai, nu?
Da corect, sau la crematoriu, dupa preferinta. Raiul si iadul exista la multe religii, inclusiv cele politeiste, si dupa parerea mea aceasta idee a aparut din cauza ca oamenii nu sunt capabili sa inteleaga ca poti sa dispari pur si simplu dupa moarte, sau din cauza fricii de moarte au inventat idea existentei unei alte vieti dupa moarte.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2014, 16:01:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Foarte posibil sa fie si asa, insa ramane temerea ca " daca cred in Dumnezeu, rai, iad, si ele nu exista, la sfasit mor i gata, n-am pierdut nimic, pecand daca exista si n-am crezut in ele....ar putea fi cam nasol..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.09.2014, 16:29:30
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sdstefan Vezi mesajul
Da corect, sau la crematoriu, dupa preferinta. Raiul si iadul exista la multe religii, inclusiv cele politeiste, si dupa parerea mea aceasta idee a aparut din cauza ca oamenii nu sunt capabili sa inteleaga ca poti sa dispari pur si simplu dupa moarte, sau din cauza fricii de moarte au inventat idea existentei unei alte vieti dupa moarte.
Pur si simplu...

"Oamenii nu sunt capabili sa inteleaga ca" ... pur si simplu apar, precum pur si simplu dispar ....insa la nivel conventional.

"Oamenii nu sunt capabili sa inteleaga ca" ... din punct de vedere profund, nu apar pur si simplu, precum nu dispar pur si simplu.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 14.09.2014 at 16:31:47.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.09.2014, 16:34:27
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sdstefan Vezi mesajul
Eu nu enervez si nu provoc pe nimeni, pun doar niste intrebari. Daca nu poti sa raspunzi la o intrebare din cauza ca-ti provoaca nervi si te simti provocat inseamna ca ai o problema.
Din ce motiv puneti aceste intrebari, nu mi-ati raspuns de ce, va faceti ca nu vedeti.
Din punctul meu de vedere aveti o problema in momentul incare provocati niste oameni din plictiseala sau pura rautate, frustrare etc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.09.2014, 16:35:15
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu e mai corect spus „ateu” decât „ateist”? În ultima vreme observ o tendință de înlocuire a primei forme cu cea de-a doua, explicabilă, probabil, prin influența lecturilor în limba engleză sau a traducerilor neglijente.
Explicația poate fi alta. E format în AT (analiza tranzacțională) și ca urmare e ateist. Totuși, nici așa nu e bine scris, corect fiind AT-ist.
Sau poate e influența următorilor termeni: mașinist, dinamovist, bonjurist, șahist, comunist, biblist, culturist.
Greu de zis...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.09.2014, 16:37:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Din ce motiv puneti aceste intrebari, nu mi-ati raspuns de ce, va faceti ca nu vedeti.
Din punctul meu de vedere aveti o problema in momentul incare provocati niste oameni din plictiseala sau pura rautate, frustrare etc.
Poate intr-un fel se simte indreptatit. Dansul nu face nicio nelegiuire, desi ateu, pecand noi cei credinciosi facem nenumarate, si cu toate astea speram la iertare...

Chiar si intre credinciosi, interconfesional, exista diferende privind conditionarea iertarii; catolicii cred una, protestantii alta...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.09.2014, 16:38:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sdstefan Vezi mesajul
Buna ziua, eu sunt ateist (si nu sunt aici sa creez probleme ci doar sa port o discutie civilizata), provin dintr-o familie in care mama este catolica dar nu este o persoana religioasa desi crede in Dumnezeu, iar tata este ateist, a fost de cand il stiu. Nu am fost dus la biserica si nu am fost indoctrinat de parinti, am fost lasat sa-mi dezvolt singur parerile asupra religiei si stiintei.
Pe langa asta nu imi este rusine si nu ascund faptul ca sunt ateist chiar daca sunt scrutinizat si injurat din aceasta cauza.

Acum am sa va intreb ceva, sa spunem ca exista rai si iad (teoretic vorbind), eu ca ateu si persoana bine educata care nu prea am obiceiul sa injur, nu consum alcool si nu fumez din principiu, n-am incalcat nici o lege in viata mea si am un bun comportament social, as ajunge in iad doar pentru ca sunt "necredincios" in timp ce majoritatea credinciosilor care merg la biserica doar sa barfeasca sau sa se roage sa moara capra vecinului, injura ca la usa cortului, fura si sunt violenti ar ajunge in rai daca merg la spovedanie?

Care este logica aici.
Sunteti aici DOAR ca sa creati probleme, nu sunteti ateist ci ateu, nu sunteti in stare sa purtati o discutie civilizata atata timp cand incepeti o discutie cu injurii clare a se vedea: "in timp ce majoritatea credinciosilor care merg la biserica doar sa barfeasca sau sa se roage sa moara capra vecinului, injura ca la usa cortului, fura si sunt violenti|"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.09.2014, 16:38:59
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Din ce motiv puneti aceste intrebari, nu mi-ati raspuns de ce, va faceti ca nu vedeti.
E simplu. Ca sa se afle in treaba. E troll.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2014, 16:40:57
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate intr-un fel se simte indreptatit. Dansul nu face nicio nelegiuire, desi ateu, pecand noi cei credinciosi facem nenumarate, si cu toate astea speram la iertare...

Chiar si intre credinciosi, interconfesional, exista diferende privind conditionarea iertarii; catolicii cred una, protestantii alta...
Asa tineti-i isonul, n-am ce spune, adica nu ma mir la ce ati scris intr-un topic nou deschis de d-voastra despre sarbatoarea de azi. Frumos...
Reply With Quote
Răspunde