Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.07.2010, 17:35:22
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit tot pt. ossian

Citat:
În prealabil postat de ossian Vezi mesajul
Daca s-ar putea as dori un raspuns si despre obiectul decorativ, e vorba despre un bibelou mai vechi provenit din casa socrilor, nu stiu de cand este la noi in casa, dar saptamana trecuta cand am intrat in camera privirea mi sa indreptat spre el. e o fata cu ceva flori in poala, cand i-am surprins privirea m-au scuturat frigurile, chiar si acum cand numai gandesc la el imi trece un frig prin sirea spinarii, l-am pus in curte si parca ceva sa schimbat in mine, vreau sa spun ca eram foarte delasator si deprimat in ultima perioada, eram numai pe calculator si nu faceam nimic sa-mi ajut sotia, dupa ce ma parasit am intrat in panica si am zis multe lucruri necugetate, cu toate ca am tinut post si am fost la un maslu si la mai multe slujbe sa ma linistesc, mi-a revenit ratiunea in momentul cand am scos acel bibelou din casa...ce sa fac cu el?...sa-l sparg?...sa-l ingrop?...sa-l duc la o manastire?...nu vreau sa fac vre-o "magarie"....va rog daca aveti asemenea cunostinte, luminati-ma si pe mine ce inseamna asta si ce sa fac?

PS as dori sa adaug ca avem apa sfintita in casa si tocmai in acea camera, care e de la botezul copiluli si e inca neintinata, chiar si azi am gustat din ea, inca are un gust placut, chiar putin mai "goasa" si mai dulceaga decat apa obisnuita, avem si icoane si semnul crucii in acea camera, viata mea sa schimbat atat de drastic ca nu-mi vine sa cred si ne iubeam, ne iubeam familia dar am facut cateva greseli de care-mi pare rau, dar nu ce nu se pot indrepta, am dat copilul la scoala la oras si a stat mai mult la bunici pentru a fi mai usor pentru toti, mama lui ia sitit lipsa si-mi pare rau de acest fapt necugetat si in plus cel care l-am zis mai sus ca am fost aproape total inidferent la problemele casei in ultima vreme si nu sta chiar in firea mea acest lucru.
Personal, as sugera stropirea acelui bibelou cu agheasma/apa sfintzita, si intrebat un preot ce se poate face cu el intr-o atare situatzie. Si tamaierea zilnica (sau cat mai des posibil) prin locuintza, casa, curte. La fel, stropirea locuintzei cu agheasma, din cand in cand, macar... Dar in principal, trebuie mers la biserica la spovedit, si participare la slujbe (Sf. Liturghii, Masluri, Dezlegari etc), si rugaciune personala (macar 'Tatal Nostru' rostit zilnic, de cateva ori in gand, dimineatza, inainte si dupa mese, si seara etc, si tot ar fi ceva, mai bine decat nimic, decat nici o rugaciune).... cel mai bine, intreaba un duhovnic.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.01.2013, 13:15:38
antoniu casian antoniu casian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Sa mearga cineva din familie, cu persoana in cauza (adica varul tau), la un preot caruia sa i se explice situatia, apoi sa stabiliti niste zile in care sa ii fie citite rugaciuni de exorcizare (cunoscute mai mult in popor ca 'dezlegari'), adica molitvele Sf. Vasile Cel Mare si ale Sf. Ioan Gura-de-Aur (dar preotul stie cel mai bine). Nu toti preotii se incumeta sa citeasca aceste molitve (rugaciuni) de exorcizare, depinde, fiindca sunt f. puternice, apoi demonii ii pot face suparari de tot felul preotului si/sau familiei sale etc. Si in ziua stabilita pt. a fi citite, atat preotul, cat si persoana in cauza (si familia) trebuie sa tina post.

Sa platiti si pomelnice pt. el pe la biserici si manastiri. Sa fie dus varul si pe la slujbe de maslu, si la Sf. Liturghie (de ex. la Schitul Darvari si la man. Antim se face zilnic Sf. Liturghie, in fiecare dimineata, iar miercurea si vinerea, se fac si slujbe de maslu imediat dupa Sf. Liturghie - asta daca sunteti/locuiti din/in Bucuresti). Sau daca nu vrea el personal si nu poate fi convins (daca are repulsie fata de biserica, de slujbe si de cele sfinte), atunci sa mearga cineva din famile pt. el, si sa ia si niste lucruri personale (hainutze, de ex. tricouri, bluze de corp sau ce mai poarta; dar nu chiloti) si sa le atinga de icoane si de raclele unor moaste de sfinti (de ex. Sf. Dimitrie, la Patriarhie, mana Sf. Ciprian, la bis. Zlatari, moastele Sf. Spiridon la bis. de langa hotel Horoscop, zona Piata Unirii, s.a.m.d.).

Stropiti prin casa cu apa sfintita si aprindeti tamaie/smirna (stropiti si tamaiati repetat, in forma de Cruce), zilnic, daca se poate. Stropiti si imbracamintea varului, si ale familiei, de prin dulapuri, alimentele din bucatarie etc, totul de prin casa, in afara de baie, unde stropiti numai usa, pe dinafara.

Vindecare/insanatosire grabnica/rapida varului, si toate cele bune va doresc! Fie ca Bunul Dumnezeu sa va ajute sa scapati de probleme, vorba ceea: 'cele rele sa se spele, cele bune sa se-adune'.
buna,si daca persoana in cauza refuza sa mearga la preot,la biserica,la Sf.Liturghie,sa se spovedeasca,plus ca daca pomenesti ceva de biserica sau preot acuza ca umblam cu vraji,farmece etc.deci daca persoana in cauza refuza sa auda de Dumnezeu si biserica,cum se pot dezlega farmecele?
multumesc
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.01.2013, 18:20:57
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diogene1967 Vezi mesajul
A fost odata o locuinta frumoasa, o familie cu doi copii cuminti, o mama harnica si devotata, un tata aducator.Cu totii erau credinciosi, mergeau la biserica, dar le lipsea rugaciunea zilnica adevarata si asta poate si din cauza nestiintei si a regimului comunist care i-a indobitocit.Cu toate acestea familia mergea stralucitor de bine, pana la un moment dat, cand mama celor doi copii, impotriva vointei ei(impinsa de sot) a facut un avort...Se banuieste ca s-au dat farmece in casa si asa a venit si avortul si asa femeia distrusa de ceea ce facuse se apucase de baut...Cei doi copii au primit in continuare mila de la Dumnezeu si au avut de toate pentru a putea supravietui si mai mult, tatal lor, cazut intr-un hicter, la un pas de moarte in anii '70 a scapat tot printr-o minune dumnezeeasca si a putut in continuare sa-si faca datoria de intretinator de familie, chiar daca lipsea cu saptamanile de acasa pentru asta.
Cei doi copii erau fata si baiat.
Fata(Liliana) are 42 de ani,e asistenta medicala,s-a casatorit in anii '92 cu un baiat din sat, cu care a avut un baiat si o fata.Baiatul i-a murit in 2002 la numai 8 ani si jumatate de o boala nativa, iar fata e in clasa a IXa, dar cu multe chestii nonconformiste in cap.
Baiatul, Constantin, este inginer in sistemul de invatamant,are 41 de ani, s-a casatorit tarziu (in urma cu 4 ani) cu o profesoara fara mama dintr-o familie cu un trecut straniu si inca nu au avut copii...
De fapt,abia dupa casatoria baiatului (Constantin), au inceput necazurile...Mama baiatului a murit la doi ani dupa casatoria lor (infarct la numai 60 de ani), iar tatal baiatului a facut un cancer de prostata, cu metastaze osoase, operat si pe creier in aceeasi perioada cu moartea sotiei, metastaze cu care se chinuie si acum (din ianuarie 2007), in ciuda faptului ca de atunci, in fiecare post cei doi frati organizeaza Sfantul Maslu la domiciliutl tatalui ramas singur in suferinta lui...
Revenind la familia lui Constantin, acesta are destule pacate ale tineretii , banuind ca are un copil din flori pe care nu l-a vazut in viata lui (nu a insistat suficient ca sa primeasca acceptul mamei cu care a intrerupt legatura definitiv cu doi ani inainte de casatorie).Mihaela, sotia lui, are si dansa un tata bolnav la pat cam din aceeasi perioada cand s-au intamplat nenorocirile in casa parinteasca a sotului, dansa venind in proaspata casnicie cu marele necaz al pierderii mamei, care s-a stins tot in 2002 (odata cu baiatul Lilianei), tot la numai 60 de ani de o ciroza hepatica...
Parca prea multe coincidente ,mai ales ca baiatul Constanin, la un an de la casatorie a aflat ca are si o hepatita C, pentru care a urmat un an tratament cu Interferon si care se poate spune ca e refacut doar in proportie de 70 la suta...
Daca toate astea sunt vraji, farmece sau pacate, cum s-ar putea ele dezlega?????
In primul rand cine crede in Dumnezeu nu crede in vraji. Iar cine crede in vraji nu crede in Dumnezeu. Va dati seama ca daca ar exista vrajile astea, ar muri oameni pe capete atunci. Cum nu-i convine cuiva ceva cum iti face rau. Mintea mea nu poate sa conceapa asa ceva. Gandeste-te ca autosugestia este foarte importanta, daca stai si te gandesti obsesiv la ceva nici nu e de mirare ca te imbolnavesti. Insa cred in pacatele parintilor pentru care platesc copiii, de aceea trebuie sa te gandesti de multe ori atunci cand alegi sa fi rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.01.2013, 18:44:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu casian Vezi mesajul
buna,si daca persoana in cauza refuza sa mearga la preot,la biserica,la Sf.Liturghie,sa se spovedeasca, (...) cum se pot dezlega farmecele?
multumesc
Daca admitem realitatea vrajilor, inseamna ca ele sunt rezultatul unei puteri supranaturale (desi "infranaturale" ar fi un termen mai potrivit). Prin urmare, rezulta ca dezlegarea lor este ceva ce nu poate face omul singur, cu puterile lui naturale. Deci, ca sa le dezlege este necesar ajutorul unor puteri egale sau superioare celor care au dus la legare. In cazul in care omul refuza sa se foloseasca de mijloacele pe care Cristos si ingerii Lui i le pun la dispozitie, singura posibilitate de dezlegare nu este, asadar, decat din randul acelorasi puteri diabolice care au dus la legare. Este ceea ce vrajitoarele ar numi "magie alba".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.01.2013, 19:31:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu casian Vezi mesajul
buna,si daca persoana in cauza refuza sa mearga la preot,la biserica,la Sf.Liturghie,sa se spovedeasca,plus ca daca pomenesti ceva de biserica sau preot acuza ca umblam cu vraji,farmece etc.deci daca persoana in cauza refuza sa auda de Dumnezeu si biserica,cum se pot dezlega farmecele?
multumesc
De ce credeti ca i s-au facut farmece?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.01.2013, 20:32:22
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
In primul rand cine crede in Dumnezeu nu crede in vraji.
dimpotriva, chiar crede, avem ca exemplu in Biblie pe Simon magul care a devenit crestin insa inima lui tot rea a ramas; inainte de botez, el uimea poporul Samariei cu vrajile sale

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Iar cine crede in vraji nu crede in Dumnezeu.
si vrajitorii sunt constienti de existenta lui Dumnezeu, dar aleg sa serveasca dracului, pentru avantaje pe lumea aceasta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.01.2013, 22:13:59
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
dimpotriva, chiar crede, avem ca exemplu in Biblie pe Simon magul care a devenit crestin insa inima lui tot rea a ramas; inainte de botez, el uimea poporul Samariei cu vrajile sale



si vrajitorii sunt constienti de existenta lui Dumnezeu, dar aleg sa serveasca dracului, pentru avantaje pe lumea aceasta.
Rectific, e pacat sa crezi in asa ceva. Si se spune ca daca nu crezi nu te afecteaza. Oricum oamenii de nimic (ma scuzati) se pot ocupa de asa ceva.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.01.2013, 22:33:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Rectific, e pacat sa crezi in asa ceva.
adica?

sa nu credem ca vrajile exista? (puterea demonica?)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.01.2013, 14:08:10
antoniu casian antoniu casian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2011
Mesaje: 7
Implicit

[quote=Cornel Urs;498802]adica?

sa nu credem ca vrajile exista? (puterea demonica?)[/QUOT
este da,pacat sa crezi in farmece,dar daca nu ar exista,cred ca nu ar exista nici rugaciunii si acatiste speciale pentru asa ceva,nu?
pentru ioanna....
schimbarea brusca a comportamentului,de la respect si iubire,la o ura si zavistie necontrolabila,fara a exista un motiv.
cineva nu se poate schimba brusc "peste noapte",doar ca ar fi avut "cosmaruri sau vise frumoase."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.01.2013, 16:06:05
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu casian Vezi mesajul
este da,pacat sa crezi in farmece,dar daca nu ar exista,cred ca nu ar exista nici rugaciunii si acatiste speciale pentru asa ceva,nu?
pai da, de ce ar exista acele rugaciuni speciale (mai ales molitvele sfantului Vasile cel Mare), daca draci si vraji nu ar exista...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dezlegarea cununiilor cristina-08 Vrajitoria 86 11.03.2015 09:25:11
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 19:52:11