Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2009, 18:57:01
blueflower blueflower is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 4
Unhappy Un sfat de la cei cu experienta

Buna seara!Am sa pun problema foarte pe scurt:am 18 ani si ca mai tot romanu` de rand:nu am bani!Acuma, daca ei nu m-ar conditiona ar fi foarte ok,dar pt a merge la o facultate trebuie sa adun ceva banuti in vacanta mare ce urmeza, clar lucru Ideea mea era sa merg in strainatate,mai precis in belgia, acolo am o cunostinta(sa zicem)desi nu m-ar ajuta practic, ci doar mi-ar aduce aminte de tara!Problema e ca sunt mica, nu am o specializare, o experienta indelungata etc.Dar, as fi dispusa sa lucrez cu un batran paralizat/copil cu probleme mintale deoarece am oaresce experienta din familie.Desi nu stiu anumite chestii medicale exacte(administrare a medicamentelor etc)POT si VREAU din toata inima sa invat si sa tratez acel om cu tot respectul si afectiunea de care sunt capabila!Stiu, din proprie experienta, ca e greu sa ne iubim semenii asa-zisi ``normali``, daramite pe cei cu probleme mintale!Acum, nu ma astept ca acel angajator strain sa ma creada pe cuvant, de aceea nici nu am curajul de a incerca, doar sper!Mai e pana la vacanta, am un bac inainte dar vreau sa cred ca si o facultate...Plus ca as sta numai 2-3 luni...Realizez ca e aproape imposibil sa gasesc ce vreau Asadar, as vrea sa ``vad`` parerile unor oameni trecuti prin astfel de lucruri sau, doar persoane care vor sa-mi atraga atentia asupra unor aspecte pe care eu nu le prevad!Va multumesc,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2009, 19:24:06
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Te sfatuiesc sa nu pleci din tara. Dupa ce iti ei bacalaureatul, poti urma o facultate prin forma de invatamant "la distanta", care nu te obliga sa fii prezenta la cursuri si deci nu este nevoie sa stai undeva cu chirie ci poti sa stai acasa. Sunt facultati care practica taxe rezonabile (in jur de 1200 RON) pe an. Acesti bani poti sa-i obtii lucrand in orasul tau, ca vanzatoare, la ambalarea unor produse etc. Sunt servicii cu mult mai onorabile decat ce iti imaginezi tu ca ai putea face. Am vazut, spre exemplu, o studenta la ASE care vindea bilete RATB si se descurca. Nici nu stii cati tineri sunt in situatia ta. astea sunt vremurile. Trebuie sa fii tare. Sa fii calma, echilibrata si hotarata. Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru vizite de studiu finantate, schimburi de experienta in strainatate cred_cu_adevarat Generalitati 0 30.08.2012 20:44:06
un sfat va rog ferrante Nunta 0 07.01.2010 23:15:26
Un sfat catyoana Sfintii Apostoli Petru si Pavel 2 28.06.2009 07:28:40
Experienta personala The_Fallen Rugaciuni 5 11.06.2009 12:21:40
O experienta Laurentiu Generalitati 1 20.09.2006 20:17:22