Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.04.2011, 10:41:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Dacă tot sîntem la subiectul ăsta, să știi că în cazul de mai sus nu se pune virgulă înainte de sau.

Cordialement...
Se pune virgula inainte de "sau" adversativ (cum era cazul in textul enuntat in postul meu).
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.04.2011, 10:41:28
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Însuși... . Și dacă sunt pentru respectarea normelor, ce? E de-ajuns să vorbim atât cât să ne facem înțeleși la țară. Când ajungi jurnalist nu mai spui că omul a murit datorită deflagrației, majoritatea sunt, îmi place de... etc. pe motiv că se înțelege și cultivi mai departe în vorbirea celor care te aud aceleași greșeli pe care le faci și tu.
Buna, am asteptat sa ma corectezi pentru adj. pronominal; intr-adevar limba romana arata de doua ori masculinul spre deosebire de limba engleza dar eu pe la 3 noaptea nu prea ma mai gandeam la asta; greselile de care vorbeam eu nu sunt greseli care se fac la tara, ci greseli care vin chiar din dictionar: nu are absolut nicio logica sa scrii cu "m" inainte de b sau p daca se aude "n" si daca etimologic prefixul vine de la "in" sau "din" si nu de la "im" , respectiv "dim".
De ce nu folosesti prepozitia "pre" in loc de recentul "pe"?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.04.2011, 10:44:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Un inginer dă lecții unui profesor de limba română ! Felicitări d'le inginer din Timișoara . Că tot veni vorba, te rog spune-mi cum este corect, sunt sau sânt ? Parcă sunt sună mai latinește, iar sânt mai țigănește, dar o perioadă s-a folosit sunt , apoi sânt ! Cum e corect ?
Cristi,

Vezi că sînt din Botoșani și moldovean o să mor, chiar dacă trăiesc pînă una-alta în Banat.

Ai aici un răspuns: http://dexonline.ro/ghid-exprimare

"Dacă țineți morțiș să vă împotriviți normelor ortografice curente și să scrieți cum ați învățat, scrieți eu sînt. Eu sânt este greșit după ambele seturi de norme."

Eu urmez sfatul lui George Pruteanu și exemplul marilor edituri - cum ar fi Humanitas. Aruncă de curiozitate o privire pe respectabilul sait http://www.dilemaveche.ro .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.04.2011, 11:30:31
ciradu ciradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Ce aiurea. E o alternativă la continuu (ca verb) sau continuu nu se mai acceptă sub nicio formă din acest punct de vedere? În DEX 98 sunt indicate: eu continuu/ tu continui. Mulțumesc pentru informare.
După semnul de la începutul cuvântului în DOOM2 înțeleg că nu se mai acceptă eu continuu. Poate tocmai pentru a se deosebi de adjectivul cu aceeași ortografie. Mie personal mi s-a părut întotdeauna, oricum, că nu sună bine eu continuu.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.04.2011, 11:31:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cristi,

Vezi că sînt din Botoșani și moldovean o să mor, chiar dacă trăiesc pînă una-alta în Banat.

Ai aici un răspuns: http://dexonline.ro/ghid-exprimare

"Dacă țineți morțiș să vă împotriviți normelor ortografice curente și să scrieți cum ați învățat, scrieți eu sînt. Eu sânt este greșit după ambele seturi de norme."

Eu urmez sfatul lui George Pruteanu și exemplul marilor edituri - cum ar fi Humanitas. Aruncă de curiozitate o privire pe respectabilul sait http://www.dilemaveche.ro .
Mulțumesc frumos ! O să intru pe link-uri când ajung acasă , acum sunt în deplasare . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.04.2011, 14:47:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ana,

Te rog frumos și respectuos să mă scuzi că te-am deranjat.

Eu am o tastatură englezească și îmi este destul de greu să caut semnele de punctuație, diacriticele șamd cînd activez tastatura românească. Uneori îmi vine mai ușor să apăs ALT+SHIFT pentru a găsi de exemplu semnul "+". Apoi am probleme să tastez "@"... Da, este un mic act de jertfă să scrii corect în limba proprie, care rămîne principalul lucru care ne definește ca români, indiferent unde trăim.
Oricat m-as "jertfi" (ce cuvite mari pt lucruri mici), uneori imi este imposibil sa furnizez diacritice. Problema tehnica.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.04.2011, 14:49:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
http://command-n.ro/forum/topic/905-...keyboard-dock/

Ca să citez din link-ul respectiv:
Multumesc pt promptitudine. Chiar nu stiam ca este posibil sa folosesc diacritice.. daca imi cumpar keyboardul pt iPad. Ca n-am, deci am scuza :).

Si ca sa-i dau raspuns si lui Cristiboss.. telefonul meu nu are butoane. Selectez literele pe (touch)screen si nu exista diacritice.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.04.2011, 20:16:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pe iPhone si iPad nu exista toate diacritice din lb romana,ci numai â,ã si î.

Anna21,daca apesi pe touch screen in dreptul lui a iti va deschide o lista cu variante pt caractere cu a(àáâäæãā),la fel cu i si e(daca vreti sa scrieti in franceza),dar cam atat...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.04.2011, 20:20:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pe iPhone si iPad nu exista toate diacritice din lb romana,ci numai â,ã si î.
Ba exista ! ( cel putin la mine ) . . . Acum sunt pe calculator , dar spre noapte iti voi demonstra ca se poate , de vrei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.04.2011, 20:35:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ba exista ! ( cel putin la mine ) . . . Acum sunt pe calculator , dar spre noapte iti voi demonstra ca se poate , de vrei !
Am am scris textul precedent de pe iPhone,la mine nu exista alte caractere pt s si t,dar exista variante ale vocalelor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 12:11:14
Si noi putem sa scriem istoria dobrin7m Istoria bisericii 10 18.03.2014 12:15:53
Cum sa fac corect? Dreamm Generalitati 7 05.10.2011 21:25:22
Cum este corect? cristiboss56 Rugaciuni 46 23.06.2011 10:41:40
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 18:47:20