Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2013, 23:36:51
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueyes Vezi mesajul
Este pacat sa umblu cu o fata care este sectanta, eu fiind crestin ortodox? Astept parerile voastre, va multumesc!
Ce este aceasta, "sectantă"?
Substantiv, adjectiv?....
Ce crezi, "bun" este substantiv sau adjectiv?
Dar "om"?

P.S. Ce înseamnă când spui că "umbli"? Ești paralizat și ea te poartă pe drum? Sau cum? Nu poți să umbli singur(ă)?
P.P.S. Ce înțelegi prin "păreri"?
P.P.P.S. Iartă-mă că mă arăt atât de neștiutor. Sunt un om tare greu de cap, precum se vede.

Last edited by cezar_ioan; 29.09.2013 at 23:39:43.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2013, 23:52:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Antiecumenism,
Doamne ajută!
În primul rând, această discuție nu are nici o legătură cu facultatea și cu stimații mei profesori (în majoritate preoți și duhovnici) pe care, dacă i-ați cunoaște, v-ați modifica, în mod sigur, această percepție total incorectă pe care o aveți despre dânșii. Părinții profesori teologi sunt persoane deosebite, creștini autentici și preoți cu vocație!
Acum, referindu-mă la ceea ce ați scris și citat, desigur că vă respect sincer punctul de vedere, deși am, în mare parte, opinii diferite.
Despre relațiile interconfesionale am mai postat numeroase mesaje aici, pe forum și, de aceea, nu voi mai repeta ceea ce am scris pe alte topic-uri. Dacă aveți curiozitatea de a ști ce gândesc în această privință, puteți citi, de exemplu, primele pagini ale topic-ului "Aceleași realități pot fi privite din perspective diferite - îndemn la deschidere" - topic inițiat de mine la rubrica "Biserica Ortodoxă în relația cu alte confesiuni".
Acum aș dori să fac doar câteva precizări în legătură cu materialele pe care le-ați postat.
1. Părintele Stăniloae a participat multă vreme la dialogul ecumenic (chiar și-n vremea comunismului a plecat în Occident cu acest scop, era mult respectat de către teologi protestanți, catolici, el însuși a studiat câțiva ani în Apus, pe când era foarte tânăr). Nu știu de unde și până unde ar fi asociat sfinția sa ecumenismul cu masoneria. Am găsit cândva, mai demult, o înregistrare în care părintele ar fi spus asta, dar autenticitatea înregistrării îmi pare îndoielnică (așa, ca să mă exprim într-un mod diplomatic...). Mai exact, era vocea părintelui, dar nu se auzeau întrebările ce i se puneau, iar părintele spunea cam așa: "da, asta da..." (ca și cum, inițial, chiar îi contrazisese pe cei cărora le acorda interviul), apoi sunetul de fundal s-a schimbat (se auzea, în a doua parte a înregistrării, un zgomot de fond care nu era la început, ceea ce-mi dă de bănuit că a fost tăiat ceva din înregistrare, sau au fost combinate înregistrări cu răspunsuri ale părintelui date în împrejurări total diferite, nicicum în același interviu) și părintele spunea că "este produsus masoneriei", dar era imposibil să-ți dai seama dacă se referea la ecumenism sau la altceva.
2. Duhovnicii au opinii diferite în această privință (a se vedea, de exemplu, poziția părintelui Steinhardt, mărturisitor al lui Hristos în închisorile comuniste, care avea un mod de gândire ecumenic și chiar se declara susținător al cauzei ecumenismului; de asemenea, părintele Teofil Părăian, dar și alții) și, oricum, vă sugerez să căutați, pe wikipedia, informații despre eroarea de argumentare (sofism) numit "apelul la autoritate" sau "argumentul autorității".
3. Multe dintre argumentele prezentate în materialele citate de dvs pot fi acceptate drept obiecții la adresa relativismului religios, care este diferit de mișcarea ecumenică creștină.
4. În mișcarea ecumenică (mă refer în special la C M B), sunt acceptate doar confesiunile și denominațiunile care asumă dogma trinitară și cea hristologică (mai exact, credința că Iisus Hristos este Domnul). Prin urmare, nu se urmărește realizarea unității cu antitrinitarienii, cu cei care ar nega dumnezeirea lui Hristos etc. Astfel, analogia cu arienii, sabelienii etc este total neîntemeiată, fiindcă acei eretici erau antitrinitarieni!!!
5. Participanții ortodocși la mișcarea ecumenică (cel puțin părinții duhovnicești pe care-i cunosc eu, participanți de mulți ani la dezbaterile teologice din anumite instituții ecumenice internaționale) NU urmăresc trădarea credinței (Doamne apără și păzește!), ci, dimpotrivă, mărturisirea acesteia și căutarea a ceea ce a rămas ortodox în celelalte confesiuni, cu scopul clădirii unității pe baza dogmelor și trăirii ortodoxe.
6. Ortodoxia nu este doar o confesiune, delimitată conceptual, geografic și instituțional, ci și un mod de trăire, "firea omului" (cum a spus atât de frumos părintele Rafail Noica) și, de aceea, ea poate fi găsită, într-un anumit sens, inclusiv în modalitățile în care confrații noștri catolici și protestanți înțeleg să-și trăiască relația cu Dumnezeu.
Ar mai fi multe de spus... dar mă opresc aici fiindcă, am scris de atâtea ori și la atâtea topic-uri aceleași idei, încât... :)
Ar fi atât de bine ca părinții care au o atitudine critică față de ecumenism să-și exprime opiniile fără a-i numi "trădători" și "eretici" pe cei care împărtășesc puncte de vedere diferite de ale lor.
O noapte binecuvântată vă doresc!
P. S. Nu ne mântuim prin noi înșine, nici prin confesiunea din care facem parte.
Nu ne mântuim nici prin instituții, nici prin anumite învățături sau practici.
Ne mântuim, însă, printr-o Persoană: Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul, unicul nostru Mântuitor și Viața cea adevărată, a Căruia este slava și puterea-n veci!
Amin!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 30.09.2013 at 02:17:37.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2013, 00:09:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit "Greu de cap"?... Dubito!

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ce este aceasta, "sectantă"?
Substantiv, adjectiv?....
Ce crezi, "bun" este substantiv sau adjectiv?
Dar "om"?

P.S. Ce înseamnă când spui că "umbli"? Ești paralizat și ea te poartă pe drum? Sau cum? Nu poți să umbli singur(ă)?
P.P.S. Ce înțelegi prin "păreri"?
P.P.P.S. Iartă-mă că mă arăt atât de neștiutor. Sunt un om tare greu de cap, precum se vede.
Maieutician ce sunteți!... :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2013, 02:46:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca religia trebuie sa strice relatiile dintre oameni,daca acestea sunt foarte bune !!!

Numai niste minti inguste fundamentaliste pot face din religie motiv de galceava, lupta si neintelegere intre oameni !

Sa nu uitam ca, religia prost inteleasa de oamenii pacatosi,a dus in cursul istoriei la intolerante si razboaie sangeroase, in care oamenii si-au dat efectiv in cap la propriu in numele unei religii, prost intelese, ma repet !!!

Religia trebuie sa fie motiv de legatura intre oameni si nu de conflicte !

Dumnezeu a lasat formula triadica a crestinismului, cu cele trei ramuri ale sale :ortodoxia,catolicismul si protestantismul !
Cred ca este o atitudine gresita ca sa sutinem ca una din ele este mai buna decat alta, si e o atitudine inteleapta sa spunem ca sunt mai degraba complementare si sa le tratam in mod egal cu intelegere frateasca !!!
Acesta nu este un punct de vedere crestin-ortodox. Stiti si voi ce spun canoanele, mai ales cand vine vorba de casatorie.

Initiatorul topicului cred ca vrea un punct de vedere crestin-ortodox.
Oricum, nimeni nu ar trebui sa puna mai presus ideaa unui user anonim de pe forum, decat sfatul duhovnicului.
******
Pentru initiatorul topicului.

Nu este pacat sa umblii cu o persoana de alta religie. Problema se pune mai mult cand vine vorba de casatorie. Atunci cineva va trebui sa isi schimbe religia, si bine ar fi ca ea sa vina la ortodoxie. Ai grija ca pe drum sa nu te aproprii tu de cultul ei. Vorbeste si cu duhovnicul tau, veti ce iti spune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2013, 02:52:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Antiecumenism,
Doamne ajută!
În primul rând, această discuție nu are nici o legătură cu facultatea și cu stimații mei profesori (în majoritate preoți și duhovnici) pe care, dacă i-ați cunoaște, v-ați modifica, în mod sigur, această percepție total incorectă pe care o aveți despre dânșii. Părinții profesori teologi sunt persoane deosebite, creștini autentici și preoți cu vocație!
Acum, referindu-mă la ceea ce ați scris și citat, desigur că vă respect sincer punctul de vedere, deși am, în mare parte, opinii diferite.
Despre relațiile interconfesionale am mai postat numeroase mesaje aici, pe forum și, de aceea, nu voi mai repeta ceea ce am scris pe alte topic-uri. Dacă aveți curiozitatea de a ști ce gândesc în această privință, puteți citi, de exemplu, primele pagini ale topic-ului "Aceleași realități pot fi privite din perspective diferite - îndemn la deschidere" - topic inițiat de mine la rubrica "Biserica Ortodoxă în relația cu alte confesiuni".
Acum aș dori să fac doar câteva precizări în legătură cu materialele pe care le-ați postat.
1. Părintele Stăniloae a participat multă vreme la dialogul ecumenic (chiar și-n vremea comunismului a plecat în Occident cu acest scop, era mult respectat de către teologi protestanți, catolici, el însuși a studiat câțiva ani în Apus, pe când era foarte tânăr). Nu știu de unde și până unde ar fi asociat sfinția sa ecumenismul cu masoneria. Am găsit cândva, mai demult, o înregistrare în care părintele ar fi spus asta, dar autenticitatea înregistrării îmi pare îndoielnică (așa, ca să mă exprim într-un mod diplomatic...). Mai exact, era vocea părintelui, dar nu se auzeau întrebările ce i se puneau, iar părintele spunea cam așa: "da, asta da..." (ca și cum, inițial, chiar îi contrazisese pe cei cărora le acorda interviul), apoi sunetul de fundal s-a schimbat (se auzea, în a doua parte a înregistrării, un zgomot de fond care nu era la început, ceea ce-mi dă de bănuit că a fost tăiat ceva din înregistrare, sau au fost combinate înregistrări cu răspunsuri ale părintelui date în împrejurări total diferite, nicicum în același interviu) și părintele spunea că "este produsus masoneriei", dar era imposibil să-ți dai seama dacă se referea la ecumenism sau la altceva.
2. Duhovnicii au opinii diferite în această privință (a se vedea, de exemplu, poziția părintelui Steinhardt, mărturisitor al lui Hristos în închisorile comuniste, care avea un mod de gândire ecumenic și chiar se declara susținător al cauzei ecumenismului; de asemenea, părintele Teofil Părăian, dar și alții) și, oricum, vă sugerez să căutați, pe wikipedia, informații despre eroarea de argumentare (sofism) numit "apelul la autoritate" sau "argumentul autorității".
3. Multe dintre argumentele prezentate în materialele citate de dvs pot fi acceptate drept obiecții la adresa relativismului religios, care este diferit de mișcarea ecumenică creștină.
4. În mișcarea ecumenică (mă refer în special la C M B), sunt acceptate doar confesiunile și denominațiunile care asumă dogma trinitară și cea hristologică (mai exact, credința că Iisus Hristos este Domnul). Prin urmare, nu se urmărește realizarea unității cu antitrinitarienii, cu cei care ar nega dumnezeirea lui Hristos etc. Astfel, analogia cu arienii, sabelienii etc este total neîntemeiată, fiindcă acei eretici erau antitrinitarieni!!!
5. Participanții ortodocși la mișcarea ecumenică (cel puțin părinții duhovnicești pe care-i cunosc eu, participanți de mulți ani la dezbaterile teologice din anumite instituții ecumenice internaționale) NU urmăresc trădarea credinței (Doamne apără și păzește!), ci, dimpotrivă, mărturisirea acesteia și căutarea a ceea ce a rămas ortodox în celelalte confesiuni, cu scopul clădirii unității pe baza dogmelor și trăirii ortodoxe.
6. Ortodoxia nu este doar o confesiune, delimitată conceptual, geografic și instituțional, ci și un mod de trăire, "firea omului" (cum a spus atât de frumos părintele Rafail Noica) și, de aceea, ea poate fi găsită, într-un anumit sens, inclusiv în modalitățile în care confrații noștri catolici și protestanți înțeleg să-și trăiască relația cu Dumnezeu.
Ar mai fi multe de spus... dar mă opresc aici fiindcă, am scris de atâtea ori și la atâtea topic-uri aceleași idei, încât... :)
Ar fi atât de bine ca părinții care au o atitudine critică față de ecumenism să-și exprime opiniile fără a-i numi "trădători" și "eretici" pe cei care împărtășesc puncte de vedere diferite de ale lor.
O noapte binecuvântată vă doresc!
P. S. Nu ne mântuim prin noi înșine, nici prin confesiunea din care facem parte.
Nu ne mântuim nici prin instituții, nici prin anumite învățături sau practici.
Ne mântuim, însă, printr-o Persoană: Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul, unicul nostru Mântuitor și Viața cea adevărată, a Căruia este slava și puterea-n veci!
Amin!
Acum Biserica Ortodoxa este formata din pareri si opinii? Asta e credinta ortodoxa? Pai asa, de ce ar mai trece oamenii la ortodoxie? Sa stea unde sunt, ca oricum se mantuiesc si e bine foarte. Asa cum zic ierhii ortodocsi ecumenisti din Apus celor care vor sa vina la ortodoxie. Parintele Calciu Dumitreasa a spus si dansul ca miscarea ecumenista este cel mai mare pericol pentru BO si ca este mana in mana cu masoneria. Si dansul a stat in SUA. Sau si el vorbeste prostii? Nu ai sa ma convingi ca miscarea ecumenista (ecumenica este cu totul altceva) este buna. Miscarea ecumenista nu a fost inventata de BO, stiti f.bine.
BO face din ce in ce mai multe compromisuri, iar celelalte culte nici nu se obosesc sa vina la Ortodoxie. Care e scopul pana la urma? Sa spunem ca, canoanele sunt invechite? Asta este facultatea de teologie din prezent? Asta invata? Cum sa fi ecumenist?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2013, 02:56:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Există, în astfel de situații, inclusiv o a treia alternativă:
aceea ca fiecare să-și păstreze credința sa, respectând-o pe a celuilalt.
Iar dacă s-ar pune problema ca unul dintre ei să se convertească la credința celuilalt, cred că unicul motiv, unica rațiune suficientă a unei asemenea opțiuni ar fi convingerea că acea credință este mai adevărată, mai profndă, mai autentică decât cealaltă.
Dacă m-aș îndrăgosti de un băiat neortodox, aș încerca să-i împărtășesc gândurile, trăirile mele întru ortodoxie, cu scopul de a-l CONVINGE să se convertească.
În schimb, dacă aș ști că el vrea să devină ortodox nu din convingere personală, ci doar pentru a-mi aduce mie o bucurie (sacrificându-și astfel convingerile proprii), i-aș propune să continuăm relația, păstrându-și fiecare dintre noi credința ÎN CARE CREDE CU ADEVĂRAT; i-aș propune, adică, să rămână în credința lui.
Si ce facem daca vrem sa ne casatorim? Nu mai primim Taina? Sau calcam in picioare canoanele si facem nunta mixta, ca si asa e la moda acum!

Mai devreme sau mai tarziu, unul din cei doi va trebui sa ia o decizie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2013, 08:45:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Există, în astfel de situații, inclusiv o a treia alternativă:
aceea ca fiecare să-și păstreze credința sa, respectând-o pe a celuilalt.
Iar dacă s-ar pune problema ca unul dintre ei să se convertească la credința celuilalt, cred că unicul motiv, unica rațiune suficientă a unei asemenea opțiuni ar fi convingerea că acea credință este mai adevărată, mai profndă, mai autentică decât cealaltă.
Dacă m-aș îndrăgosti de un băiat neortodox, aș încerca să-i împărtășesc gândurile, trăirile mele întru ortodoxie, cu scopul de a-l CONVINGE să se convertească.
În schimb, dacă aș ști că el vrea să devină ortodox nu din convingere personală, ci doar pentru a-mi aduce mie o bucurie (sacrificându-și astfel convingerile proprii), i-aș propune să continuăm relația, păstrându-și fiecare dintre noi credința ÎN CARE CREDE CU ADEVĂRAT; i-aș propune, adică, să rămână în credința lui.
Aici total de acord! Problema mai deoasebita ar fi intradevar atunci cand o persoana ortodoxa s-ar casatori cu o persoana de alta religie! Insa si aici, daca persoanele respective chiar au sentimente puternice reciproce, o solutie se poate gasi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.09.2013, 10:00:42
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yvette Vezi mesajul
Dacă tu ai fi într-o situație asemănătoare-doi prieteni având religii diferite-ai accepta religia ei,în numele păstrării relației dintre oameni, sau ai determina-o să treacă la religia ta?
Femeia trebuie sa-si urmeze barbatul ! E scris si in biblie ! Numai asa,prin acest sacrificiu in anumite aspecte,ea poate demonstra prin fapte, si nu prin vorbe,iubirea pe care o are !
Daca nu poate face acest mic sacrificiu, insemana ca nici iubire suficienta nu are ! Nu ?!
In schimb barbatul ai ofera fidelitate si credinta,sprijin si ajutor in orice situatie !
In orice relatie inter-umana fiecare trebuie sa dea ceva celuilalt !
O relatie in care numai unul da si lasa de la el in mai multe aspecte, iar celalalt nu face nici un compromis, e deja suspecta si falsa !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.09.2013, 10:02:55
blueyes blueyes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Ar fi păcat doar dacă dvs ați renunța la ortodoxie și v-ați converti la credința ei.
Altfel, de ce să fie păcat?
Dacă vă veți căsători, va fi foarte important să vă cununați în Biserica Ortodoxă și, mai ales, să vă botezați copiii ortodocși.
Dacă ea va fi de acord cu aceste lucruri, cred că relația dvs va fi morală, binecuvântată de Dumnezeu.
P. S. 1. Vă sugerez să încercați să-i vorbiți despre credința noastră, despre ortodoxie; poate o veți convinge să devină și ea ortodoxă. :)
P. S. 2. Prietena dvs din ce denominațiune face parte?
Ea este botezata la ortodocsi, dar a trecut la acea secta de cativa ani, am intrat cu ea si in biserici ortodoxe si in manastiri, dar ea nu vrea sa renunte la acea secta pentru ea e locul cel mai drag.

Last edited by blueyes; 30.09.2013 at 10:17:11.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.09.2013, 10:15:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Da ,si tocmai de aceea trebuie sa avem o viziune mai deschisa si mai ecumenista fata de alte confesiuni crestine,si nu una plina de ura,cum au unii ritualisti de duminca !!!
Ura este evident in capul tau beteag, dupa natura discursului.

Citat:
Ritualistul de duminca, e o persoana care uraste alte confesiuni,si indirect pe semenii sai care le practica,si el crede ca daca e prezent duminica de duminica si in sarbatori la slujba,si se mai autodeclara cu ascunsa mandrie si "practicant", este deja MANTUIT !!!
Citat:
-Numai ca ,vezi ,tu ritualistule, nu prea ai mai avut timp ca ajuti un om beteag,sa faci un voluntariat, sa mergi la o vaduva, la un orfan !!!

Aha, deci tu nu prea dai la biserica cu lunile, in schimb duminica dimineata nu esti pe reateaua de ConterStrike ci ajutand vaduvele si orfanii.

Eu as paria ca nu faci nici una (mers la biserica) nici alta (ajutata vaduve si orfani).
Mai degraba as paria pe reteaua de CS.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde