Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.09.2013, 10:16:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueyes Vezi mesajul
Ea este botezata la ortodocsi, dar a trecut la acea secta de cativa ani, deci nu cred ca am cum sa o conving sa nu mai mearga acolo
Deci, pentru tine este "o sectara" si n-ai nici o speranta sa o schimbi.
Si intrebi daca e bine "sa umbli" cu ea?
Apropo, pe unde umbli cu ea (sau ii umbli)?

Trol?
Oh, yaa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.09.2013, 10:22:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Femeia trebuie sa-si urmeze barbatul ! E scris si in biblie ! Numai asa,prin acest sacrificiu in anumite aspecte,ea poate demonstra prin fapte, si nu prin vorbe,iubirea pe care o are !
Daca nu poate face acest mic sacrificiu, insemana ca nici iubire suficienta nu are ! Nu ?!
In schimb barbatul ai ofera fidelitate si credinta,sprijin si ajutor in orice situatie !
In orice relatie inter-umana fiecare trebuie sa dea ceva celuilalt !
O relatie in care numai unul da si lasa de la el in mai multe aspecte, iar celalalt nu face nici un compromis, e deja suspecta si falsa !
In cazul asta nici macar nu e vorba de barbatu'su nefiind casatoriti.

Iar daca barbatusu' e handicapat spiritual, si vrea sa o tarasca in ratacirea lui, are tot dreptul sa nu-l urmeze.

Cazul tau de exemplu, in care prietena este evlavioasa iar tu pe langa ca nici macar nu dai pe la biserica, te legi si de evlavia ei, ce sa mai vorbim de evlavie cand de fapt esti in postura aluia care pe langa ca nu are habar de nimic mai este si agresiv cu aia cat de cat mai buni ca ele.

Ar avea dreptate sa te paraseasca ca sa nu mai vorbim ca daca nu o face, apai ea are o problema sau chiar mai multe daca Doamne fereste ajunge sa se marite cu tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.09.2013, 10:24:53
blueyes blueyes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, pentru tine este "o sectara" si n-ai nici o speranta sa o schimbi.
Si intrebi daca e bine "sa umbli" cu ea?
Apropo, pe unde umbli cu ea (sau ii umbli)?

Trol?
Oh, yaa..
nu am intrebat daca e bine sa umblu cu ea, citeste mai cu atentie ce am scris. Am editat si ultima postare

Last edited by blueyes; 30.09.2013 at 10:38:47.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.09.2013, 10:41:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Există, în astfel de situații, inclusiv o a treia alternativă:
aceea ca fiecare să-și păstreze credința sa, respectând-o pe a celuilalt.
O cale chiar mai proasta decat aceea de a-si vedea fiecare de drumul sau.
Si nu vorbesc atat din perspectiva cuplului, la care legatura pe orizontala se dovedeste mai puternica decat cea pe verticala (iarasi, discutii complicate aici) cat din perspectiva copiilor care ma tem ca nu vor fi cu adevarat practicanti a unici uneia dintre credinte.
SAU, o vor alege pe cea mai proasta, mai rar un caz fericit dintr-o astfel de "imperechere".

Citat:
Iar dacă s-ar pune problema ca unul dintre ei să se convertească la credința celuilalt, cred că unicul motiv, unica rațiune suficientă a unei asemenea opțiuni ar fi convingerea că acea credință este mai adevărată, mai profndă, mai autentică decât cealaltă.
Realitatea demonstreaza ca "unica ratiune suficienta" de cele mai multe ori se dovedeste dorinta de a-l multumi pe celalalt, credinta personala fiind de fapt cu totul ambigua si relativa.

Citat:
Dacă m-aș îndrăgosti de un băiat neortodox, aș încerca să-i împărtășesc gândurile, trăirile mele întru ortodoxie, cu scopul de a-l CONVINGE să se convertească.
În schimb, dacă aș ști că el vrea să devină ortodox nu din convingere personală, ci doar pentru a-mi aduce mie o bucurie (sacrificându-și astfel convingerile proprii), i-aș propune să continuăm relația, păstrându-și fiecare dintre noi credința ÎN CARE CREDE CU ADEVĂRAT; i-aș propune, adică, să rămână în credința lui.
Eu as zice ca e o idee PROASTA.

Pentru ca, ramanind in credinta lui:

1. Nu va putea participa cu adevarat la viata Bisericii, participare prin care ar putea, poate, sa descopere profunzimile ortodoxiei. Din exterior nu e imposibil, dar mai dificil.
De ce, te las pe tine sa descoperi din ceea ce crezi ca stii despre chestiunea asta.

2. Foarte posibil sa fie frustrat de aceasta diferenta iar cum bine se stie, sectarii au prostul obicei (bun, din perspectiva lor proasta) sa preseze pe membrii lor care sunt in familii mixte, sa puna la randul lor presiune pe membrii familiei de a se converti la ratacirea lor. Iar daca adultii nu ii pot convinge, macar copii sa-i convinga, sau macar sa le opreasca botezul (ortdodox) sa ii boteze in credinta lor, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.09.2013, 10:42:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueyes Vezi mesajul
nu am intrebat daca e bine sa umblu cu ea, citeste mai cu atentie ce am scris. Am editat si ultima postare
Pai asta ai scris in PRIMA postare.
O modifici si pe aia?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.09.2013, 10:43:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueyes Vezi mesajul
Ea este botezata la ortodocsi, dar a trecut la acea secta de cativa ani, am intrat cu ea si in biserici ortodoxe si in manastiri, dar ea nu vrea sa renunte la acea secta pentru ea e locul cel mai drag.
Drag, de ce?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.09.2013, 10:46:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"Religia trebuie sa fie motiv de legatura intre oameni si nu de conflicte !"
În această privință, sunt întru totul de acord cu dvs!
"Dumnezeu a lasat formula triadica a crestinismului, cu cele trei ramuri ale sale :ortodoxia,catolicismul si protestantismul !"
În privința aceasta, opinia mea este diferită.
Dumnezeu a întemeiat o singură credință, o singură Biserică (în sensul de comunitate de credincioși, nu mă refer la organizarea și ierarhia instituțională...).
"Este un Domn, o credință, un Botez" - scria în acest sens, în Epistola sa către Efeseni, Sfântul Apostol Pavel (Ef5, 4).
Ulterior, în timp, creștinii s-au divizat în confesiuni distincte, hiperbolizând importanța unor diferențe dintre ei, până când s-a ajuns la situația actuală (o creștinătate dezbinată, care propovăduiește unitatea).
Domnul Iisus Hristos i-a dorit pe credincioșii Săi uniți în comuniunea dragostei, împreună-căutători ai adevărului și trăitori ai libertății în Duhul Sfânt, iar nicidecum despărțiți în confesiuni și denominațiuni distincte, care-și revendică, într-un duh al concurenței total străin de Evanghelie, superioritatea unora față de alții.
Căutarea și regăsirea unității pierdute este, așadar (sau bine ar fi să fie) unul dintre principalele deziderate ale creștinătății actuale; și tocmai acesta este și scopul mișcării ecumenice: "ca toți să fie una", în numele lui Hristos.
Ridicăm adesea ziduri despărțitoare între noi, trasăm granițe artificiale, dar atât de greu ne este să construim și punți de legătură...
"Cred ca este o atitudine gresita ca sa sutinem ca una din ele este mai buna decat alta..."
Și în această privință am o opinie parțial diferită.
Am o viziune și o atitudine profund ecumenică, căutând din toată inima duhul Bisericii primare, în care creștinii erau una (erau "ecumeniști", ar spune unii dintre colegii noștri de forum), neexistând dezbinări între ei, deși diferențe de gândire și trăire a credinței existau, în mod inevitabil (că doar nu ne-o fi creat Dumnezeu pe toți identici, ci persoane unice ne-a făcut, după chipul unicității Sale...). :)
Totuși, ideea de a nu asuma nici o credință, privindu-le pe toate ca egale îmi pare, mai degrabă, relativism confesional decât ecumenism autentic.
Poate că exagerez eu?
Dacă două persoane au opinii diferite într-o anumită privință, privesc aceeași realitate din perspective diferite (cum îmi place mie să spun), le voi respecta opiniile amândurora, încercând să preiau ceea ce este frumos și constructiv din ambele viziuni. Totuși, îmi voi însuși doar una dintre aceste opinii.
De exemplu, dacă aici, pe forum, unii dintre membrii suntem ecumenici, iar alții antiecumeniști (așa cum se declară ei înșiși), voi respecta viziunile ambelor categorii, dar nu voi putea fi, totodată, ecumenică și neecumenică, așa că voi opta pentru una dintre alternative: pentru cea ecumenică.
La fel și-n cazul celor 3 confesiuni:
îi respect din toată inima pe confrații mei creștini catolici și protestanți, NU mă cred întru nimic mai bună sau privilegiată în raport cu ei și, totodată,
nu-mi relativizez credința,
nu sunt ortodoxă, catolică și protestantă în același timp (nu de alta, dar o astfel de poziție ar fi inconsistentă în sine, ar încălca principiul noncontradicției...), ci
îmi asum și trăiesc cu toată convingerea credința ortodoxă,
străduindu-mă să caut, împreună cu semenii și coreligionarii noștri de alte confesiuni, unitatea mult dorită atât de Dumnezeu, cât și de noi.
Cred că este important să urmăm dreapta socotință (discernământul duhovnicesc), strecurându-ne printre extreme (intoleranță vs. relativism) și păstrând astfel o deschidere iubitoare specific evanghelică, atât de compatibilă cu la fel de evanghelica statornicie întru credință, consecvență în principii și trăire.
Personal așa înțeleg și așa cred... Care este opinia dvs în această privință?
Foarte frumos ati explicitat multe aspecte, si atitudinea dvs. echilibrata si comprehensiva ar fi bine sa fie mai larg raspandita si in masa acelor "ritualisti de duminica" ,care confunda ritualul cu fapta crestina !
Acesti crerstini de duminca, sunt foarte puternici si fanatici,chiar, in ce priveste "ritualul pentru ei", insa cand vine vorba de "fapta concreta pentru altii",aicea nu stiu, ei cat de bine stau ! (oricum,eu stau cel mai prost, si sunt cel mai slab si ticalos !)

Deci, fapte nu vorbe !
Asta cred,ca asteapta Cel de Sus de la noi !!!
Vorbarie mai putina si ritualism mai redus, insa fapte multe clare si concrete !!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.09.2013, 10:46:56
blueyes blueyes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Drag, de ce?
Pai acolo se simte cel mai bine, acolo se regaseste. Ea spune ca acolo se simte cel mai aproape de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.09.2013, 10:53:45
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt pentru toleranță între oameni, respectiv față de cei de alte confesiuni, totuși mi se pare complicat să mă căsătoresc cu cineva de altă confesiune. Foarte complicat. Nu cred nici în "soluția" ca fiecare să-și păstreze credința. Cum s-ar putea cununa în acest caz? Ce comuniune ar exista între soți dacă nu au o temelie comună?

Dar nici nu știu dacă e vorba de căsătorie în postările anterioare. Îmi cer scuze pentru nedocumentare...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.09.2013, 11:18:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueyes Vezi mesajul
Pai acolo se simte cel mai bine, acolo se regaseste. Ea spune ca acolo se simte cel mai aproape de Dumnezeu.
Si pentru tine ceinseamna? Ortodoxia? Credinta ei?
Pentru ce "umbli" cu ea? Ea ce a gasit interesant la tine?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde