Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.11.2008, 14:08:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Planul lui dumnezeu

Nu stim noi ce plan maret are Dumnezeu cu fiecare dintre noi...
Sa nu uitam si pe Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare Maria, pe Elisabeta maica Sf Ioan Botezatorul.... si ele au fost sterpe pana la o vartsa inaintata si barfite de oamenii vremurilor in care au trait si iata cum in cele din urma ele s-au ridicat deasupra tuturor mamelor de pana atunci!!!
Cu ce rod le-a invrednicit Bunul Dumnezeu????????????????
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.11.2008, 14:49:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu cat de folositoare vor fi cuvintele mele(spun aceasta pentru a fi in contextul numelui topicului pe care postez) dar, citind in acesta si in cel intitulat"Cu ce om v-ati casatorit"nu m-am putut abtine sa nu adaug si eu ceva!
Din trairile mele eu am invatat un lucru;Dumnezeu ne da viata de care avem nevoie pentru mantuirea noastra iar neimplinirile si necazurile sunt pentru sporirea noastra in cele duhovnicesti.
Atunci cand acestea apar noi trebuie sa fim inarmati ci rabdare,cu credinta si cu dragoste pentru a le putea depasi si pentru a inainta pe anevoiosul drum al vietii care este doar anticamera in care stam pentru a ajunge la judecata lui Dumnezeu.
Cand pasesti in viata de familie totul pare usor si frumos dar,a ramane impreuna si cand apar lipsuri,neintelegeri,boli necazuri cu serviciul,necazuri cu copii,cu socrii cu parintii reprezinta totusi"argint lamurit in foc,curatit de sapte ori".
Eu nu-i cred pe cei care spun ca la ei totul merge struna si ca sunt perfect multumiti de relatia lor! Daca este asa de ce sunt atatea divorturi?
Ca femee casatorita atunci cand barbtul tau este bolnav si nu-ti mai poate oferi nimic oare a avea grija de el si a ramane langa el nu este o jertfa? Sunt atat de diferiti oamenii si fiecare are problemele lui de aceea nu este bine sa judecam pe nimeni niciodata!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.11.2008, 19:39:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
. HAI SA NU NE RANIM..SA NE ASEZAM IN LOCUL MAMEI FARA DE COPII SA-I INTELEGEM SUFERINTA
Am mai spus ca ideea era de a gasi un raspuns la intrebarea mea, nu de a rani. Tocmai pentru ca inteleg suferinta aceasta, am pus intrebarea. Dar am impresia ca lumea intelege numai ce vrea, nu ce se scrie cu adevarat.

Cat priveste "ceilalti copii", cred ca am avut un topic aparte si nu trebuie sa amestecam lucrurile.

Prin eventualul raspuns la intrebarea mea vroiam sa ajut o prietena de-a fiicei mele, care incearca si incearca...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.11.2008, 19:46:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Desi spui ca nu doresti pareri personale, am sa indraznesc sa imi exprim parerea ca infertilitatea unor femei se poate datora faptului ca mamele acestora au facut la randul lor nenumarate avorturi, inlacrimand pe Dumnezeu!!!
NU CRED CA EXISTA O EXPLICATIE GENERALA.... NU POT FI TOATE FEMEILE FARA COPII, BAGATE IN ACEIASI OALA SI FACUT GHIVECI... cine suntem noi ca sa stim cata durere si suferinta se ascunde in inima femeilor care nu au fost INCA binecuvantate cu prunci.
Sa nu ne grabim sa punem etichete si sa aruncam verdicte subiective.. eu spre exemplu am multe prietene care s-au aflat ani la rand, in imposibilitatea de a da rod pantecelui... desi modul de viata nu si l-au schimbat in toti acesti ani, iata ca dupa atata amar de vreme, aparent din senin, s-au trezit insarcinate... i in acest caz ce explicatie mai poate fi data???... pana la urma ajungem tot la vorba Mirelei... ca totul depinde numai de Dumnezeu... cand va voi El si cum va voi El...sa pastram pururea vii in inima noastra cuvintele: "CAILE LUI NU SUNT SI CAILE NOASTRE IAR JUDECATILE LUI NU SUNT SI JUDECATILE NOASTRE". PACE SI INTELEGERE SA FIE, AICI PE FORUM SI IN LUMEA INTREAGA!AMIN
Marina, ai citit cartea lui Larchet, sa vezi cat rau ne facem cu pacatele?
Poate ca cele care "din senin s-au trezit insarcinate", si cunosc si eu asemenea exemple, poate ca au facut ceva, de au indreptat situatia. De aceea ceream parerea unui preot, intelegi?!?
In general nu am nimic impotriva parerilor personale, dar as fi dorit sa evitam atata discutie inutila, din care nu ne-am inteleptit cu nimic, si suntem la fel de nestiutoare in privinta raspunsului, ca si la inceput.

O explicatie exista si pe aceea o caut. Daca va multumiti cu o explicatie, care nu aduce nici un folos si rezolvare, nu aveti decat...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.11.2008, 19:59:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Nu stim noi ce plan maret are Dumnezeu cu fiecare dintre noi...
Sa nu uitam si pe Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare Maria, pe Elisabeta maica Sf Ioan Botezatorul.... si ele au fost sterpe pana la o vartsa inaintata si barfite de oamenii vremurilor in care au trait si iata cum in cele din urma ele s-au ridicat deasupra tuturor mamelor de pana atunci!!!
Cu ce rod le-a invrednicit Bunul Dumnezeu????????????????
As vrea sa-ti amintesc, ca discutia nu a inceput de la incriminarea femeilor nebinecuvantate cu copii, ci de la afirmatia Mirelei, ca nu e nici o diferenta intre o mama si o femeie fara copii.

In ce priveste pe Sfanta Ana si pe Elisabeta, mama Sf. Ioan Botezatorul, acestea erau femei credincioase, de exceptie. Sa nu generalizam aceste cazuri, comparandu-le cu femeile zilelor noastre. Ar fi mare greseala.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.11.2008, 20:09:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In general mi-ar place sa vad mai multa obiectivitate in parerile postate. Daca se poate...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.11.2008, 20:17:55
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Anca, postarea mea NU era pentru tine ci pentru toti (inclusiv eu).
Cat despre restul postarii mele... am incercat pentru o clipa sa ma asez in locul unei femei fara copii..si am scris EXACT ce am simtit eu daca nu asi fi avut copiii...atata tot...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.11.2008, 20:22:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce-ar fi sa terminam cu discutiile astea despre mame si ne-mame pe topicul acesta?

Adrian, poate poti sa muti toate postarile respective pe un topic separat.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.11.2008, 20:26:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Iarta-ma, dar nu o prea vad nici pe a ta. Adica pentru tine o mama, care creste un copil, nu are nimic in plus fata de o femeie, care are doar grija de propriai persoana, avand in vedere ca nu toate femeile fara copii sunt calugarite? Mi se pare un punct de vedere egoist si rautacios si chiar nerecunoscator fata de propria-ti mama. Tu nefiind mama, nu stiu cum poti sa-ti dai cu parerea despre ceea ce nu stii?!?


Este parerea ta personala.
Eu solicitam aici raspunsul unui preot, nu pareri personale.
In urma citirii cartii lui Larchet, pe care o recomand tuturor si care se gaseste la "Carti ortodoxe", am realizat ca orice boala se datoreste pacatelor noastre numeroase. In cazul in care nu e vorba de boala, poate fi vorba de pacate ale familiei. Deci, poate sa ma lamureasca cineva de profesie?
Si apoi, tot luand anticonceptionale de tinere, femeile ajung sa nu mai poata face copii. Asta nu e lasat de la Dumnezeu, ci de la...
doamna draga, ai deviat complet discutia pe acest topic... vino-ti in fire!!!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.11.2008, 20:53:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Anca, postarea mea NU era pentru tine ci pentru toti (inclusiv eu).
Cat despre restul postarii mele... am incercat pentru o clipa sa ma asez in locul unei femei fara copii..si am scris EXACT ce am simtit eu daca nu asi fi avut copiii...atata tot...
Daca era pentru toti, eraw si pentru mine si eu ti-am raspuns.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03