Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.11.2008, 20:54:42
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
doamna draga, ai deviat complet discutia pe acest topic... vino-ti in fire!!!
Se pare ca nu ai inteles despre ce se vorbeste pe aici de zici ca discutiile au deviat. Nu au deviat de loc. Sau e deviere tot ce nu-ti convine?!?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.11.2008, 21:01:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Isaia 53:03-05
„Dispretuit si pãrãsit de oameni, om al durerii si obicinuit cu suferinta, era asa de dispretuit cã îti întorceai fata de la El si noi nu L-am bãgat în seamã. Totusi, El, suferintele noastre le-a purtat si durerile noastre le-a luat asupra Lui si noi am crezut cã este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit. Dar El era strãpuns pentru pãcatele noastre, zdrobit pentru fãrãdelegile noastre. Pedeapsa, care ne dã pacea, a cãzut peste El si prin rãnile Lui suntem tãmãduiti.”
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.11.2008, 21:02:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Cand ridicati mainile voastre catre Mine, Eu imi intorc ochii in alta parte, si cand inmultiti rugaciunile voastre, nu le ascult. Mainile voastre sunt pline de sange; spalati-va, curatiți-va! Nu mai faceti rau inaintea ochilor Mei. Incetati odata ! ( Isaia 1, 15-16) iata cuvintele prin care Duhul Sfant ne descopera de ce atunci cand ne rugam nu suntem ascultati de catre Dumnezeu. Nu suntem ascultati , fiind plini de patimi, de pacate. Dar ne arata si calea pe care o avem de urmat: "spalati-va, curatiti-va"!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.11.2008, 21:11:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca e interzis a se pune intrebari, nu voi mai intreba.
Iertati-mi, fratilor, curiozotatea de a sti. Sau nu mai e voie nici a sti?!?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.11.2008, 21:23:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Cand ridicati mainile voastre catre Mine, Eu imi intorc ochii in alta parte, si cand inmultiti rugaciunile voastre, nu le ascult. Mainile voastre sunt pline de sange; spalati-va, curatiți-va! Nu mai faceti rau inaintea ochilor Mei. Incetati odata ! ( Isaia 1, 15-16) iata cuvintele prin care Duhul Sfant ne descopera de ce atunci cand ne rugam nu suntem ascultati de catre Dumnezeu. Nu suntem ascultati , fiind plini de patimi, de pacate. Dar ne arata si calea pe care o avem de urmat: "spalati-va, curatiti-va"!
Aceasta baie, de care avem cu totii nevoie, nu este o baie obisnuita cu apa si sapun, ci o baie a sufletului, cu lacrimi, cu parere de rau pentru pacatele facute, cu hotararea de a nu mai gresi. Este un al doilea botez, mai greu decat cel dintai, dar absolut necesar pentru mantuire.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.11.2008, 21:36:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Matei 05:11
„Ferice de voi când, din pricina Mea, oamenii vã vor ocãrî, vã vor prigoni
si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevãrate împotriva voastrã!”
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.11.2008, 22:34:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Matei 05:11
„Ferice de voi când, din pricina Mea, oamenii vã vor ocãrî, vã vor prigoni
si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevãrate împotriva voastrã!”
Mare adevar, mare, mare ! Tocmai am fost ocarat pe nedrept de cineva la care tin foarte mult, de pe acest forum. Ocarat pe nedrep, dar tin sa-i multumesc , indiferent de ma va mai ocari pe NEDREPT. In fond, ispitele se indesesc, acum la cateva zile de Postul Mare. Sunt patit si vad ca nu'i o intamplare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.11.2008, 22:53:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit RApsuns

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In general nu am nimic impotriva parerilor personale, dar as fi dorit sa evitam atata discutie inutila, din care nu ne-am inteleptit cu nimic, si suntem la fel de nestiutoare in privinta raspunsului, ca si la inceput.

O explicatie exista si pe aceea o caut. Daca va multumiti cu o explicatie, care nu aduce nici un folos si rezolvare, nu aveti decat...
Ba eu sunt ff impacata si multumita cu ceea ce cunosc in inima mea... eu cerd ca fiecare ar trebui sa isi gaseasca raspunsul PERSONAL.. iar eu mi l-am gasit!!!!!!!!!!!!....asadar nu ma mai zbat in necunoastere.. cunosc si cauzele si rezolvarea in ceea ce ma intereseaza. Pace si ganduri bune sa fie cu tine, Marina
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.11.2008, 22:59:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
As vrea sa-ti amintesc, ca discutia nu a inceput de la incriminarea femeilor nebinecuvantate cu copii, ci de la afirmatia Mirelei, ca nu e nici o diferenta intre o mama si o femeie fara copii.

In ce priveste pe Sfanta Ana si pe Elisabeta, mama Sf. Ioan Botezatorul, acestea erau femei credincioase, de exceptie. Sa nu generalizam aceste cazuri, comparandu-le cu femeile zilelor noastre. Ar fi mare greseala.
Departe de mine sa ma gandesc la o comparatie in privinta credinciosiei lor!!!!!!!!!!!!!! Ci doar sa amintesc ca lsi ele erau hulite ca sunt sterpe si ce mare rusine pe neamul lor fara mostenitori, probabil ca si despre ele se spunea ca nu sunt placute de Dumnezeu atata timp cat nu au aceasta binecuvantare, si poate ca si ele au fost acuzate ca au grija in mod egoist numai de persoana lor....iar in final uite ce raspuns au primit la rugaciunile lor!! Frumoasa palma morala, data de Dumnezeu tuturor clevetitorilor lor!!!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.11.2008, 23:06:19
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Daca e interzis a se pune intrebari, nu voi mai intreba.
Iertati-mi, fratilor, curiozotatea de a sti. Sau nu mai e voie nici a sti?!?
Tocmai ca este f frumos sa ne punem intrebari cu privire la ceea ce ne framanta si mult mai frumos este sa si primim un raspuns pertinent...
Doar ca , sa-mi fie cu iertare, datorita "disputelor personale", au fost ranite poate si multe alte persoane care nu sunt cu nimic implicate sau vinovate de "conflictele" inutile si neaducatoare de pace si iubire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03