Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2010, 01:46:18
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit Despre bioterapie

Am tot auzit zvonuri cum ca exista o serie de persoane care vindeca anumite afectiuni ale organismului prin bioenergie.

Ce parere aveti despre treaba aceasta, sa fie oare o solutie viabila in caz de tumori canceroase sau alte afectiuni care prin tratamente conventionale exista slabe sanse sa se poata trata ? Unii sustin ca s-ar fi facut chiar bine in urma unor tratamente cu bioenergie.

Personal sunt cam sceptic in privinta bioterapiei, tocmai fiindca ar fi o rezolvare mult prea convenabila a unor probleme dificile.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2010, 07:05:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Exista mai multe tipuri de procedee prin care te poti vindeca,dar ce pierd cei mai multi din vedere este urmatorul aspect:boala fizica vine ca urmare a unei boli sufletesti,a pacatelor care ne apasa.
Sa zicem ca pe moment vindecam trupul prin medici sau terapii alternative,insa,daca noi continuam sa ducem aceasi viata pacatoasa ca si pana atunci,boala va reveni intr-un mod sau altul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2010, 21:04:02
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Exista mai multe tipuri de procedee prin care te poti vindeca,dar ce pierd cei mai multi din vedere este urmatorul aspect:boala fizica vine ca urmare a unei boli sufletesti,a pacatelor care ne apasa.
Sa zicem ca pe moment vindecam trupul prin medici sau terapii alternative,insa,daca noi continuam sa ducem aceasi viata pacatoasa ca si pana atunci,boala va reveni intr-un mod sau altul.
corect, am simtit-o pe pielea mea
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2010, 22:09:40
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Exista mai multe tipuri de procedee prin care te poti vindeca,dar ce pierd cei mai multi din vedere este urmatorul aspect:boala fizica vine ca urmare a unei boli sufletesti,a pacatelor care ne apasa.
Sa zicem ca pe moment vindecam trupul prin medici sau terapii alternative,insa,daca noi continuam sa ducem aceasi viata pacatoasa ca si pana atunci,boala va reveni intr-un mod sau altul.
Existasi si cazuri cand boala fizica are cauze sufletesti..dar cele mai multe au cauze lumesti.Ce zici de faptul ca zilnic pe planeta mor dupa statistici cam...20.000 de copii de foame.Teoria lansata de tine nu are nimic de a face cu realitatea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2011, 08:55:58
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Exista mai multe tipuri de procedee prin care te poti vindeca,dar ce pierd cei mai multi din vedere este urmatorul aspect:boala fizica vine ca urmare a unei boli sufletesti,a pacatelor care ne apasa.
Sa zicem ca pe moment vindecam trupul prin medici sau terapii alternative,insa,daca noi continuam sa ducem aceasi viata pacatoasa ca si pana atunci,boala va reveni intr-un mod sau altul.
Admirabil raspunsul! Chiar asa si este....De regula corpul se imbolnaveste ca urmare a alterarii in vreun fel a sufletului cauzata de o gandire defectuoasa...de greseli...Degeaba vrei sa te vindeci daca nu-ti schimbi modul de gandire....Spre exempluun ficatul se zice ca este "sediul" supararilor si al emotiilor, al maniei....Le va fi afectat ficatul celor care nu au liniste, pace si nu se dispretuiesc pe ei insisi....Sau....colita spastica...intervine de obicei cand omul este plin de temeri si de nesiguranta, cu o gandire negativista .....Daca cei cu colita s-ar gandi altfel de ex : "Dumnezeu mi-a daruit viata si trebuie sa ma bucur de ea mai ales ca EL ma ajuta intotdeauna", cu siguranta si-ar vindeca sau cel putin ameliora starea...Acum desigur, trebuie executat si tratamentul indicat de medic....Insa acest tratament cu schimbarea modului de gandire merg mana in mana , mereu ! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2011, 10:39:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Multe suferințe fizice sunt, de fapt, psihice. La rândul lor, multe suferințe psihice sunt, de fapt, spirituale. Aceste trei planuri: fizic, psihic și spiritual se influențează în mod bidirecțional, dar cele două tipuri de evoluții arată un prognostic foarte diferit, de aceea este esențială cercetarea procesului morbid în dinamica lui: cum a fost la început, cum a fost mai apoi, cum este acum ? Homeopatia operează cu Legile lui Hering, care stabilesc niște binoame. Boala se agravează dacă evoluează de jos în sus, de la exterior spre interior, din plan fizic în plan psihic. Și invers, se ameliorează dacă evoluează de sus în jos, de la interior spre exterior, din pishic în fizic. Interesant este că "psihizarea bolilor" a fost observată, în mod independent de homeopați, și de vechii medici alopați, ca și evoluția "interior-exterior". Sunt multe aplicații ale legilor homeopatice în abordări non-homeopatice. De exemplu, o rujeolă la care bolnavul își simte mai întâi mușchii zdrobiți, de parcă ar fi bătut (simptom numit "curbatură"), apoi apare erupția specifică, iar când apare erupția se simte deodată mai bine, este o rujeolă care evoluează bine: putem fi optimiști. Și invers, dacă pe măsură ce erupția se atenuează se dezvoltă curbatura, avem motive de îngrijorare. Iată cum aceleași două semne de boală: erupție și curbatură arată o evoluție diametral opusă, spre ameliorare sau agravare, în funcție de dinamica bolii.

Mutatis mutandis, aceleași observații pot fi făcute atunci când mai întâi ne doare glezna și mai apoi genunchiul și la sfârșit articulațiile coloanei verterbrale, față de evoluția inversă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2011, 02:31:50
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Diferite metode propuse de oameni pentru a afla Adevărul

Atât de frumos e Dumnezeu! Iată am ajuns și la Ierusalimul de jos, și la Sfântul Mormânt, și cele pipăite acolo nu avem noi oamenii puterea de a le descrie. Este un vuiet înțelegător.
Astăzi am o mică pauză între două mari examene și mă bucur că pot să scriu din nou despre adevăr.


Cum putem afla adevărul?
Trebuie să-L dorim mai presus de a ne dori pe noi, chiar de ar fi nevoie să ne dăm sângele și de ce nu? și viața pentru a-L afla. Apoi trebuie să știm că
Ps.115:2. Eu am zis întru uimirea mea: “Tot omul este mincinos!”


Mintea noastră este creată, are deci limite și ca să cuprindă pe Dumnezeu, cel necuprins, nu poate alerga la om (nici la sine, nici la alții) ci numai la Dumnezeu-Omul Hristos. Să-și dea omul mintea lui la schimb cu mintea lui Hristos și prin mintea Lui va ști adevărul.


Politeiștii își pun nădejdea mântuirii în făptură, căci zeii sunt draci
Baruh 4:7. Pentru că ați întărâtat pe Cel care v-a făcut, jertfind demonilor, și nu lui Dumnezeu.
Chiar dacă sunt zeii imagini ale forțelor naturii cum era în politeismul stilizat al lui Iulian Apostatul, și azi credința în infailibila știință, tot nădejdea în făptură era.
I.Tim.6:20. O, Timotei, păzește comoara ce ți s-a încredințat, depărtându-te de vorbirile deșarte și lumești și de împotrivirile științei mincinoase,
I.Tim.6:21. Pe care unii, mărturisind-o, au rătăcit de la credință. Harul fie cu tine! Amin.



Și panteiștii, care susțin că Dumnezeu este în toată natura, nădejdea tot în făptură o au. Aici intră și hinduismul, cu toată bioenergia, inclusiv cu credința susținută mai sus de Heaven, de care sper că a scăpat, că ar putea afla adevărul în sufletul ei. Că omul care crede că în el află adevărul se face pe sine hristos mincinos.

Mahomedanii Îl văd pe Hristos un simplu prooroc, deci tot numai om, pe Mahomed asemenea, deci nădejdea aflării adevărului tot la om, deci tot la mincinos, căci un Hristos care este numai om desigur este un hristos mincinos.

Jidovii cred că Hristos încă nu a venit. Ei cred după cum spune Moise
Deut.18:15. Prooroc din mijlocul tău și din frații tăi, ca și mine, îți va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultați.
Dar nu înțeleg că acel ca și mine înseamnă începător de legământ (cum a început Moise Vechiul Legământ, Hristos a început pe cel Nou). Ei înțeleg că Hristos este om ca și Moise deci nu e Dumnezeu. Așadar nădejdea lor este tot în om, și de aceea vor primi pe antihrist (care nu caută adevărul, nu caută slava lui Dumnezeu ci slava lui omenească, personală, deci căzută):
Ioan 5:39. Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine.
Ioan 5:40. Și nu voiți să veniți la Mine, ca să aveți viață!
Ioan 5:41. Slavă de la oameni nu primesc;
Ioan 5:42. Dar v-am cunoscut că n-aveți în voi dragostea lui Dumnezeu.
Ioan 5:43. Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu Mă primiți; dacă va veni altul în numele său, pe acela îl veți primi.
Ioan 5:44. Cum puteți voi să credeți, când primiți slavă unii de la alții și slava care vine de la unicul Dumnezeu nu o căutați?
Ioan 5:45. Să nu socotiți că Eu vă voi învinui la Tatăl; cel ce vă învinuiește este Moise, în care voi ați nădăjduit.
Ioan 5:46. Că dacă ați fi crezut lui Moise, ați fi crezut și Mie, căci despre Mine a scris acela.
Ioan 5:47. Iar dacă celor scrise de el nu credeți, cum veți crede în cuvintele Mele?

Vedem așadar că evreii, deși au citit scripturile, au luat un înțeles strâmb din mintea lor strâmbă care a înțeles după ea scripturile și, justificându-se cu ele, vor primi pe Antihrist, tot o făptură, căci aceea așteaptă ei: pământ, deșertăciune și minciună, care să le dea fericire pe pământ. Au răstignit pe Dumnezeu ce le da cerul ca să se poată desfăta cu pământ, crezând în cea mai penibilă erezie a tuturor timpurilor: posibilitatea existenței fericirii pe pământ. Nădejdea lor este așadar tot în creatură și de aceea aleargă și se hrănesc și doresc minciuna.

Ioan 8:39. Ei au răspuns și I-au zis: Tatăl nostru este Avraam. Iisus le-a zis: Dacă ați fi fiii lui Avraam, ați face faptele lui Avraam.
Ioan 8:40. Dar voi acum căutați să Mă ucideți pe Mine, Omul care v-am spus adevărul pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Avraam n-a făcut aceasta.
Ioan 8:41. Voi faceți faptele tatălui vostru. Zis-au Lui: Noi nu ne-am născut din desfrânare. Un tată avem: pe Dumnezeu.
Ioan 8:42. Le-a zis Iisus: Dacă Dumnezeu ar fi Tatăl vostru, M-ați iubi pe Mine, căci de la Dumnezeu am ieșit și am venit. Pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
Ioan 8:43. De ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Fiindcă nu puteți să dați ascultare cuvântului Meu.
Ioan 8:44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.
Ioan 8:45. Dar pe Mine, fiindcă spun adevărul, nu Mă credeți.
Ioan 8:46. Cine dintre voi Mă vădește de păcat? Dacă spun adevărul, de ce voi nu Mă credeți?
Ioan 8:47. Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultați pentru că nu sunteți de la Dumnezeu.


Deci adevărul nu se poate afla decât în Hristos căci numai El este și Dumnezeu și om.


Să vedem acum ce ne oferă cei ce zic că se închină lui Hristos, care zic că se închină la adevăr, care zic că sunt creștini, dar nu sunt.
Papiștii spun că papa este infailibil, nu poate greși. Dar vedeți că ei își pun nădejdea aflării adevărului la un om, negreșit mincinos.

Protestanții își pun nădejdea în Sfânta Scriptură care este, după ei infailibilă, „Sola Scriptura” dar iată că însăși Sfânta Scriptură îi contrazice:

II.Petr.1:20. Aceasta știind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia;
II.Petr.1:21. Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt.

II.Petr.3:15. Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
II.Petr.3:16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
II.Petr.3:17. Deci voi, iubiților, cunoscând acestea de mai înainte, păziți-vă, ca nu cumva, lăsându-vă târâți de rătăcirea celor fără de lege, să cădeți din întărirea voastră,
II.Petr.3:18. Ci creșteți în har și în cunoașterea Domnului nostru și Mântuitorului Iisus Hristos. A Lui este slava, acum și în ziua veacului! Amin.


Deci, vedeți că Sfânta Scriptură nu este o persoană care să se explice pe ea însăși, să ne contrazică dacă o înțelegem greșit sau să ne aprobe dacă o înțelegem bine, să ne spună ce trebuie sau nu să înțelegem din Dumnezeu? Este o carte, desigur Sfântă, cea mai frumoasă, icoana sufletului lui Hristos, deci mai mare decât Sfintele Icoane care sunt icoane ale Trupului Său, și este scris în Pidalion că după cum sufletul este mai de cinste decât trupul tot așa se sărută mai întâi Sfânta Evanghelie apoi Sfânta Cruce și apoi Sfintele Icoane în ordinea ierarhiei sfinților, sărutarea fiind în ordinea descreșterii cinstirii. Deci o cinstim cu toată dragostea dar nu o adorăm ca pe Dumnezeu și ca pe însuși Adevărul, căci este totuși o icoană a adevărului și nu Însuși Adevărul Hristos. Înțelegerea Ei este dependentă de noi. De aceea azi sunt 24. 000! de secte doar în America, care se contrazic între ele și toate sunt contra Ortodoxiei și toate spun că ele merg după Sfânta Scriptură (dar de fapt ei cugetă jidovește când citesc scripturile lucru vizibil și din faptul că în variantele traducerilor lor preferă textul mincinos evreiesc, deformat de masoreți la sfârșitul secolului 9, în locul textului revelat de sus al Septuagintei, textul Sfintei Biserici).
Vedeți așadar după roade că Sola Scriptura este o mască care preface pe tot protestantul într-un papă? Căci acest principiu spune de fapt că tot cititorul este infailibil, așadar nu poate greși, așadar este un papă. Și iată cum își pun protestanții nădejdea în om.
Așadar am epuizat tot ce se poate numi credință și căutare a adevărului și iată că nu am găsit nimic care să caute cu adevărat adevărul la Dumnezeu Adevărul. Ei spun că îl caută și se închină la Dumnezeu dar la capătul închinării lor, dacă cineva se uită cu puțină atenție, vede de fapt un idol: Omul.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 21.02.2011 at 02:34:12.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2011, 02:37:30
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Cum putem afla adevărul?

A mai rămas numai Ortodoxia. Oare și această ultimă șansă a noastră, dacă o cercetăm cu atenție, să aflăm stupefiați, la sfârșit, că-și pune nădejdea în om, și epuizând cercetarea noastră cu Taina Ortodoxiei, fiind dezamăgiți, să nu mai avem nici o șansă de a mai afla pe Dumnezeu? Să nu fie, în veac!
Dragii mei singura credință care își pune nădejdea nu în făptură ci în Dumnezeu este Ortodoxia, dar nu-Și pune nădejdea într-un Dumnezeu singur și rece, cinic, care fiind în transcendent nu poate comunica cu noi, nimicii, ci într-un Dumnezeu care ne-a iubit așa de mult că S-a făcut Om :
Filip.2:6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
Filip.2:7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
Filip.2:8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.
Ioan 3:15. Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
Ioan 3:16. Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.


Și a rămas cu noi, și va rămâne în veac, neretrăgându-se cinic pe tron ca să ne lase în ghearele vreunui altui om (om ca noi chiar dacă vrea să ne mintă că este infailibil - cum zic papiștii: că a dat Hristos grația papei și l-a lăsat pe el cap bisericii).

Matei 28:19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,
Matei 28:20 Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.

Cum rezolvă Ortodoxia această părută contradicție: Dumnezeu să fie Adevărul, pe El la El și în El să-L aflăm dar totuși să-L aflăm prin mijloace omenești, accesibile, pipăibile, și să ni-L comunice nouă oamenilor care nu suntem cerești, nu suntem sfinți și nu avem vedere duhovnicească?

Aceasta rămâne să o vedem data viitoare.

Va urma:

Cum află și cum ne spune Adevărul, și numai Adevărul, Ortodoxia, fără să-Și pună nădejdea în om ci numai în Dumnezeu-Omul?
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2011, 04:27:46
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Multe idei, dar... binecuvântat să fie discernământul

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Multe suferințe fizice sunt, de fapt, psihice. La rândul lor, multe suferințe psihice sunt, de fapt, spirituale. Aceste trei planuri: fizic, psihic și spiritual se influențează în mod bidirecțional, dar cele două tipuri de evoluții arată un prognostic foarte diferit, de aceea este esențială cercetarea procesului morbid în dinamica lui: cum a fost la început, cum a fost mai apoi, cum este acum ? Homeopatia operează cu Legile lui Hering, care stabilesc niște binoame. Boala se agravează dacă evoluează de jos în sus, de la exterior spre interior, din plan fizic în plan psihic. Și invers, se ameliorează dacă evoluează de sus în jos, de la interior spre exterior, din pishic în fizic. Interesant este că "psihizarea bolilor" a fost observată, în mod independent de homeopați, și de vechii medici alopați, ca și evoluția "interior-exterior". Sunt multe aplicații ale legilor homeopatice în abordări non-homeopatice. De exemplu, o rujeolă la care bolnavul își simte mai întâi mușchii zdrobiți, de parcă ar fi bătut (simptom numit "curbatură"), apoi apare erupția specifică, iar când apare erupția se simte deodată mai bine, este o rujeolă care evoluează bine: putem fi optimiști. Și invers, dacă pe măsură ce erupția se atenuează se dezvoltă curbatura, avem motive de îngrijorare. Iată cum aceleași două semne de boală: erupție și curbatură arată o evoluție diametral opusă, spre ameliorare sau agravare, în funcție de dinamica bolii.

Mutatis mutandis, aceleași observații pot fi făcute atunci când mai întâi ne doare glezna și mai apoi genunchiul și la sfârșit articulațiile coloanei verterbrale, față de evoluția inversă.
Sursa informațiilor dvs. este foarte veche și neștiințifică: se cheamă gnosticism. Ei împărțeau oamenii în ilici (fizici, materiali) psihici (sufletești) și pnevmatici (duhovnicești, spirituali). Gnosticismul nu a murit, ci, după cum observăm chiar la dvs. în postare, azi s-a băgat în medicină. Vom vedea mai jos că oamenii nu sunt nicidecum trihotomici ci dihotomici.
Iar un amestec mincinos în termeni, (în care au căzut din pripă, pentru că nu au analizat termenii cu atenție, și unii medici care combat foarte frumos și documentat științific cu adevărat excrocheria din medicină) este împărțirea medicinii în homeopatie și alopatie. După cum vom arăta mai jos de fapt se împarte în excrocherie și medicină, homeopatia nefiind homeopatie (în înțelesul homeopatic și sub nici un înțeles) ci nimicul adus la rang de demonizare prin dinamizare cu mască de homeopatie iar medicina alopată de fapt fiind medicina normală care folosește și cele asemănătoare și cele contrarii și cele neutre după firescul situației. Vom discuta, dacă ne va ajuta Dumnezeu să ajungem și acolo.
Un exemplu de excrocherie cu rang de știință sunt și legile lui Hering deși am putea să le numim și ale macroului și ale morunului dar mai degrabă ale somnului rațiunii care naște monștri. Hering a luat niște observații băbești, probabil dintr-o cutie goală și ruginită de sardele, care pot așadar să cucerească și babele iubitoare de pește oceanic, dar le-a dat termeni științifici ca să cucerească pe cei ce se închină la Idolul S.F. în loc de realitatea sf. adică a sfințeniei.
Dar ca să arătăm că ele nu sunt deloc universale, ci în anumite boli sunt cu totul alte situații (și deci cad ca legi științifice rămânând doar observații băbești), să luăm de pildă boala leprei descrisă în Sfânta Scriptură, ca să tăiem cheful cuiva să contrazică pe Doctorul cel de sus că ar ști mai bine decât El cum e cu boala.
Să luăm de exemplu cu "Boala se agravează dacă evoluează de jos în sus" enumerat de dumneavoastră mai sus. Să zicem că un bolnav are o bubă pe piept. Conform principiului heringului de mai sus, dacă această bubă se extinde și pe gât este mai grav, cu atât mai grav este dacă se extinde pe tot corpul . Iată însă că după medicina cerească, spusă celor de jos chiar de Dumnezeu, deci fără greșeală, este exact invers:


Lev.13:9. De se va ivi pe un om boala leprei, acela să fie adus la preot.
Lev.13:10. Preotul va cerceta și, dacă umflătura de pe piele va fi albă și părul va fi schimbat în alb și dacă umflătura va fi carne vie,
Lev.13:11. Aceea e lepră învechită pe pielea trupului; preotul il va declara necurat și nu-l va închide, că este necurat.
Lev.13:12. Dacă însă lepra va înflori pe piele și dacă va acoperi lepra toată pielea bolnavului de la cap până la picioare, cât poate să vadă preotul cu ochii,
Lev.13:13. Și dacă va vedea preotul că lepra a acoperit toată pielea trupului, atunci va declara pe bolnav curat, pentru că tot s-a schimbat în alb și deci este curat.


Una din erorile homeopatiei, dar ce are ea care să nu fie eroare, este și privirea bolilor după tot felul de idei necercetate științific ci ieșite din păreri hrănite cu ignoranță și multă, foarte multă fudulie...

Românul a pus diagnosticul de mult, nefolosind termeni medicali, parcă tocmai vorbind despre Hahnemann și acoliții lui "prostul dacă nu-i fudul, parcă nu e prost destul". De aceea și Hahnemann gândea că el trebuie neapărat să găsească o altfel de medicină, cum nu s-a mai văzut, căci el este cineva mai special, deoarece crede mai mult în Confucius decât în Hristos, nu e ca ceilalți care-L cred pe Hristos Dumnezeu.
Și a ajuns să dea remedii contra mâniei... boabe de mazăre. După roade se cunoaște pomul:



"Ps.13:1. Zis-a cel nebun în inima sa: “Nu este Dumnezeu!” Stricatu-s-au oamenii și urâți s-au făcut întru îndeletnicirile lor. Nu este cel ce face bunătate, nu este până la unul."
Și la așa un pom ne mai mirăm ce poamă otrăvitoare este homeopatia?
Oferim așadar premiul postmortem lui Hering și lui Hahnemann, titulatura care și-au dorit-o din toată inima lor, chiar dacă are, de fapt, acoperirea pe care o știm noi din experiență amară:

"Cei mai renumiți academicieni, ingineri, doctori și oameni de știință"



O să-i vină și homeopatiei rândul a o discuta nu polemic ci, științific, la bani mărunți... Dacă ne ajută Dumnezeu.

Ps vă rugăm să ne spuneți ce semnificație simbolică are pt. dvs. imaginea care vă reprezintă, desigur dacă nu este prea ocultă




PS 2 Mă iertați, poate am fost cam ironic, dar totdeauna când vă observ pe forum mă întreb de ce faceți postări pe un forum ortodox. Am citit postări ale dvs. ironice la adresa Sfintei Scripturi Ortodoxe, la adresa dulcelui nume al lui Iisus, deci mă gândesc că nu vă documentați despre Ortodoxie pentru a vă converti ci pentru a o asupri, doar dați cu tifla.
Dacă totuși m-am înșelat aștept și eu o postare spusă omenește, de la egal la egal iar nu din înălțimea omului care vine să ne învețe pe noi adevărata credință și adevărata medicină, deoarece după cum am observat nu le cunoașteți. De aceea nici eu până acum nu v-am vorbit prietenește ci firesc, așa cum ați cerut-o, așa încât să vedeți că nu puteți fi dascăl la ortodocși. Noi avem credința de 2000 de ani, ca să nu mai spun că de fapt de 7519 ani, pe când dvs. doar de la 1054 încoace. Aștept să veniți prietenos, cu o curiozitate reală, pentru a afla ce credem noi și atunci veți vedea că noi pe nimeni nu alungăm ci cu toată dragostea pe cei sinceri cu sinceritate îi îmbrățișăm.

Ps.17:28. Cu cel cuvios, cuvios vei fi; și cu omul nevinovat, nevinovat vei fi.
Ps.17:29. Și cu cel ales, ales vei fi; și cu cel îndărătnic Te vei îndărătnici.
Ps.17:30. Că Tu pe poporul cel smerit îl vei mântui, și ochii mândrilor îi vei smeri.

Acum așadar v-am invitat la dragoste, hai lăsați-le pe cele de până acum și veniți la dragoste.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2011, 03:10:01
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Vă rugăm, pentru o postare documentată, parcurgeți tot drumul parcurs de noi mai sus

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Admirabil raspunsul! Chiar asa si este....De regula corpul se imbolnaveste ca urmare a alterarii in vreun fel a sufletului cauzata de o gandire defectuoasa...de greseli...Degeaba vrei sa te vindeci daca nu-ti schimbi modul de gandire....Spre exempluun ficatul se zice ca este "sediul" supararilor si al emotiilor, al maniei....Le va fi afectat ficatul celor care nu au liniste, pace si nu se dispretuiesc pe ei insisi....Sau....colita spastica...intervine de obicei cand omul este plin de temeri si de nesiguranta, cu o gandire negativista .....Daca cei cu colita s-ar gandi altfel de ex : "Dumnezeu mi-a daruit viata si trebuie sa ma bucur de ea mai ales ca EL ma ajuta intotdeauna", cu siguranta si-ar vindeca sau cel putin ameliora starea...Acum desigur, trebuie executat si tratamentul indicat de medic....Insa acest tratament cu schimbarea modului de gandire merg mana in mana , mereu ! Doamne ajuta!
Probabil dvs. nu ați citit până acum tot ce s-a spus mai sus (lucru de altfel dificil) de aceea reluați idei în necunoștiință de cauză. Dar pentru bucuria că și dvs. participați cu noi în această călătorie de a afla tainele vindecării dumnezeiești, omenești și demonice vă răspund pe foarte scurt:
E bună ideea că fără vindecare de păcat nu este vindecare de boală, căci boala are una din cauze păcatul pe de o parte iar pe de alta tot păcatul este o boală.
Dar "gandire defectuoasa...de greseli" nu înseamnă o realitate căci realitatea este păcatul spus pe șleau nu parfumat, cosmetizat ca să nu ne supere conștiința și cei care nu-l recunosc în hidoșenia lui ci gândesc așa: că au doar greșeli, gândire defectoasă, nicidecum nu se gândesc la pocăință ci doar la surogatul mincinos numit gândire pozitivă.

Defectuos la Heaven, lucru vădit de postările ei ulterioare, este că amestecă medicina omenească, cu cea Dumnezeiască și cu cea demonică, numită modern, în chip machiat "alternativă". Pe românește alternativ înseamnă născut de altul, adică dacă nu e născută de Dumnezeu (Singurul Medic adevărat care lucrează împreună cu oamenii Lui), este clar că are ca părinte pe drac și oamenii lui. Pe acest lucru ne străduim să-l arătăm pe larg, deoarece explicația simplă și scurtă de la început, luată din îndreptarul de spovedanie Ortodox, unii nu au crezut-o, acuzând de ignoranță pe cei mai înțelepți oameni de pe pământ: Sfinții Părinți. Lucru care, cu binecuvântarea duhovnicului, ne-a dus la o discuție detaliată și de o amploare și audiență la care nu mă așteptam. Probabil sunt rugăciunile duhovnicului meu celui tăcut și smerit și lucrarea starețului meu duhovnicesc, bătrânul Traian.
În privința ideii că fiecare boală se trage specific dintr-un gând, stres, că fiecare patimă își are locul într-un organ, vom vorbi mai târziu, dacă ne va ajuta Dumnezeu, când vom discuta despre aberantele aberații criminale ale lui Ryke HAMER și a celor ce înlocuiesc (în capul lor demonizat prin lipsa fricii de Dumnezeu) păcatul cu stresul și pocăința cu înșelarea demonică numită "gândire pozitivă". O să vă prăpădiți de râs atunci când veți vedea ce excrocherie de copii proști este această idee și o să vă îndurerați de plâns când veți vedea câți oameni au murit din cauză că au crezut-o.
Cu dorința să nu fi scris și dvs. ca atâția alții doar pentru a vă arăta cunoștiințele și apoi a părăsi discuția fără urmă, vă așteptăm la o participare serioasă, documentată și argumentată, după ce parcurgeți tot materialul de mai sus, (ca să nu plictisim - pe cei ce l-au urmărit cu atenție și cu rugăciune - prin repetiții, care recunosc și pe mine m-ar obosi enorm, știind câte mai sunt de spus până la sfârștit).
Vă mulțumesc că ați venit printre colaboratoriii la acest topic, și vă spun și dvs. că noi cu drag răspundem la orice întrebare publică sau privată a oricui, cu rugămintea de a folosi cuvinte de dragoste pentru a zidi iar nu de ceartă pentru a zdrobi.
Cu drag, Alexandru.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23