Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.07.2009, 19:18:54
miruna372 miruna372 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Prezenta tricolorului romanesc in fata Bisericii, nu este un lucru rau. Semnificatia consta in recunoasterea, de catre Biserica, a statului roman, pe teritoriul caruia se afla si definirea poporului pe care-l pastoreste. Nu acelasi lucru pot sa spun despre steagul uniunii europene, pe care si eu l-am vazut in fata unei Biserici, alaturi de tricolor.
Sincer, eu in Biserica aia NU as intra. Nu poti sa te inchini si lui Hristos si lui Mamona in acelasi timp. Biserica NU trebuie sa faca compromisul asta. In UE intri cu pretul legalizarii homosexualitatii, al drogurilor si altor vicii. O astfel de entitate geo-politica este uraciune in fata lui Dumnezeu iar steagul ei trebuie arborat in toaletele publice NU pe Biserici. Scuze pentru limbaj.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.07.2009, 19:19:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu prietene e o constatare. De ce te arunci asa pe mine? Ce si cind ti-am facut/spus ceva care sa-ti dea dreptul sa ma faci stressant, neintegrat indirect Martor a lui Iehova? Sti tu citi ani am eu? Cine sint sau nu sint?
Ai o zi proasta du-te plimba-te!
Nu poti intelege un mesaj cere cuiva sa-ti explice.
Dar daca vrei sa o iei ca insulta, ia-o asa!
Anunta administratorul sa ma baneze/excluda .....mi se filfiie! (asta ca sa nu fim offtopic)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.07.2009, 19:26:05
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Nu prietene e o constatare. De ce te arunci asa pe mine? Ce si cind ti-am facut/spus ceva care sa-ti dea dreptul sa ma faci stressant, neintegrat indirect Martor a lui Iehova? Sti tu citi ani am eu? Cine sint sau nu sint?
Ai o zi proasta du-te plimba-te!
Nu poti intelege un mesaj cere cuiva sa-ti explice.
Dar daca vrei sa o iei ca insulta, ia-o asa!
Anunta administratorul sa ma baneze/excluda .....mi se filfiie! (asta ca sa nu fim offtopic)
neintegrat ești, se vede clar, ai plecat de aici un pierdevară și dai sfaturi de acolo de unde ești un lingeblide, păcat că e pe internet toată discuția asta, dacă era față-n față atunci nici nu deschideai gura
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.07.2009, 19:30:35
miruna372 miruna372 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de josephescu Vezi mesajul
mi-e frica ca am perceput arborarea drapelului ca o recunoastere a unei autoritati lumesti, alaturi de cea cereasca a lui Dumnezeu, care poate induce in mod subliminal ideea asocierii Bisericii cu Statul. Sunt curios daca enoriasii bisericilor respective au fost intrebati...daca simt nevoia drapelului....

Si la romano-catolici, pe Sf. Iosif, exista 2 drapele romanesti, in timp ce pe catedrala patriarhala nu am vazut asa ceva. Prin urmare, nu cred ca este manifestarea unui fenomen pur-ortodox pe filiera greaca.

Cat despre secte, cine le-ar impiedica sa arboreze drapele pe bisericile lor? Tocmai, ca semn al patriotismului, pentru a dovedi ca si ei sunt fideli autoritatii statului, neamului etc., caci romani sunt si ei....

Asadar, drapelul ca manifestare a patriotismului, in masura in care nu a fost pus la solicitarea enoriasilor, mi se pare o explicatie de fatada.

Subliminal ai priceput bine. Daca statul recunoaste autoritatea lui Dumnezeu si nu promoveaza legi ucigatoare de suflet sub falsul pretext al tolerantei, atunci este o putere legitima in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.07.2009, 19:40:12
miruna372 miruna372 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Mesaje: 4
Implicit dictatura tolerantei

Citat:
În prealabil postat de miruna372 Vezi mesajul
Subliminal ai priceput bine. Daca statul recunoaste autoritatea lui Dumnezeu si nu promoveaza legi ucigatoare de suflet sub falsul pretext al tolerantei, atunci este o putere legitima in fata lui Dumnezeu.
De fapt as mai adauga ca este instaurata o dictatura a viciului si o santajare a omului bolnav de viciul respectiv, pina la depersonalizarea lui. Ceva de genul noi, comunitarii, stim ca esti drogat, betiv, homosexual, curva esti defectuos din fire, dar te acceptam asa pentru ca viciul tau se vinde bine si te face mai usor de controlat. Omul astfel depersonalizat accepta pe tatuca stat care spune esti rrrrau dar bun, ramai tot asa sau mai bine, fa-te chiar mai rau. Biserica pe de alta parte iti spune asta NU esti tu. Tu esti facut dupa chipul lui Dumnezeu si te poti vindeca si trai in demnitate.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.07.2009, 19:56:19
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit CosminPopescu

E clar domnule! Esti vazator cu duhul! Care duh? Ala din razboiul nevazut!
Drept pentru care pentru mine ai "murit" fie-ti tarina usoara!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.07.2009, 20:12:27
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Sfantul sarb Nicolae Velimirovici, Cuviosul grec Paisie Aghirotul, Sfantul grec Arsenie Capadocianul sunt exemple de oameni nationalisti. Si dintre romanii, o sa spun doar atat, Sfintii Inchisorilor, toti, Asa ca, eu sunt convins ca nationalismul este un lucru bine placut in fata lui Dumnezeu. Cred ca acest argument este mai mult decat suficient.

Domnilor ar trebui sa va fie mare rusine de felul in care v-ati jignit unul pe celalat: bmd si mihai popescu. Si intr-o zi de post. Nu asa face un crestin adevarat!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.07.2009, 20:13:42
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Sfantul sarb Nicolae Velimirovici, Cuviosul grec Paisie Aghirotul, Sfantul grec Arsenie Capadocianul sunt exemple de oameni nationalisti. Si dintre romanii, o sa spun doar atat, Sfintii Inchisorilor, toti, Asa ca, eu sunt convins ca nationalismul este un lucru bine placut in fata lui Dumnezeu. Cred ca acest argument este mai mult decat suficient.

Domnilor ar trebui sa va fie mare rusine de felul in care v-ati jignit unul pe celalat: bmd si mihai popescu. Si intr-o zi de post. Nu asa face un crestin adevarat!
Scuze.
bmd si cosmin popescu.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.07.2009, 21:11:06
amcristi amcristi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2009
Locație: grecia
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

poate sau molipsit de la greci .aici la toate bisericile sunt arborate drapelul statului grec si drapelul muntelui athos
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.07.2009, 21:30:28
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Corn eliu

Cine te-a pus sa judeci intre noi, intr-o zi de post? Nu ti-e rusine?Nu asa face un crestin adevarat!
De ce crezi ca daca esti TU convins de un lucru tine Dumnezeu cont de parerea ta?
Sf.Velimirovic isi apara tara de nemti si era soldat, Sf. meu drag Paisie, avea cum au toti grecii, o problema cu turcii DAR ATIT, iar sfintii inchisorilor din cite imi aduc aminte eu nu faceau granite intre cei de o confesiune sau alta si nici dintre cei de o religie si alta (neuitind faptul ca multi au fost inchisi f. tineri doar pentru apartenenta la Legiune!!! Dupa logica ta ar trebuii sa fim toti de extrema dreapta din cauza lor!) N-ai inteles nimic si folosesti argumentatia dupa cum iti place!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
la ce biserici mergeti? roxanapopa70 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 07.05.2012 19:38:51
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
Cate biserici ortodoxe canonice sunt in SUA? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 31.03.2009 00:29:47
Corul Biserici sunt oameni BogdanBogdan Generalitati 1 19.03.2008 14:16:49