Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2012, 11:39:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Despre polemica dintre crestini

Ne aflăm într-un spațiu public și deseori avem discuții în contradictoriu fie cu ortodocșii, fie cu eterodocșii. Aici vreau să spun ceva important despre primul caz.

Văzînd de-a lungul timpului că în mod inevitabil apar conflicte între noi, creștinii (ca să generalizez), n-am putut să nu observ pericolul care apare în urma unui lung șir de discuții în contradictoriu, și anume descurajarea. Oamenii mai sufletiști, care au venit aici cu mari speranțe în găsirea unui loc aparte, unde se află ortodocși practicanți și oarecum cunoscători în ale teologiei, au constatat cu dezamăgire că nu au ajuns tocmai într-un locaș al sfințeniei și au hotărît după scurt timp să plece. Și cîți oameni de calitate și-au făcut cont aici și după puțină vreme s-au retras! Cît de mult ne-am fi folosit de cunoștințele și de experiența lor! Dar nu despre ei am vrut să vorbesc de fapt...

... ci despre cei care suferă la modul cronic de boala mîndriei sau a unei forme derivate din mîndrie. Este foarte periculos să te contrazici cu ei fiindcă nu știu să dialogheze creștinește în contradictoriu. Sînt extraordinar de viciați - vorbim de patimă, nu de simplul păcat al mîndriei în care mai toți cădem uneori - și se află exact înaintea penultimului pas din cele 12 trepte ale păcatului, anume deznădejdea. E foarte grav dacă din vina mea arunc pe fratele în deznădejde! Evident că el este cel corupt, dar dacă renunțarea lui la practica și la credința creștină se întîmplă și din vina mea, e vai și amar de mine! Eu, în loc să-l menajez și să mă gîndesc cum să fac tot posibilul să-l luminez cu ajutorul Lui Dumnezeu, să-l ajut să-și revină, eu o țin pe-a mea aducîndu-i chiar acuze de slab creștin, de slabă calitate șamd. Dacă el va pica, mîinile mele vor fi pătate cu sîngele lui.

Țin minte cum Sfîntul Paisie de la Sihla ne sfătuia că dacă ne aflăm într-o lungă discuție cu fratele nostru și vedem că acesta peristă în greșeală, indiferent dacă noi avem dreptate, să-i spunem: "frate, tu știi cum zici" și să încheiem dialogul cu el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 21.02.2012 at 11:41:52.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2012, 13:31:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Auzi la tine, "locas al sfinteniei", pe Internet.

Trezirea omule, virtualizezi prea mult.

Este un loc pentru discutii, oamenii nu sunt facuti toti dupa un sablon, au personalitati distincte, temperamente diferite, idei diferite.

Obisnuieste-te cu asta aici si vei reusi sa ai si in societate relatii mult mai amiabile.

Acolo este oarecum mai usor - oamenii ascund anumite lucruri, sunt mai alunecosi, se judeca mai mult pe la spate decat se contrazic in fata, etc.

Dar..descurca-te aici si vei reusi si dincolo.
Nu merge dincolo, nu-ti cauta refugiul aici.

In ceea ce priveste responsabilitatea, fiecare sa-si masoare cuvintele, e drept desi cazuri ca ele enuntate de tine sunt mai mult teoretice.

Last edited by AlinB; 21.02.2012 at 13:34:13.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2012, 14:10:15
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

La inceputuri -atita vreme cit nu desfiintai credinta in Iisus , nu inventai alt IIsus si nu scriai alta evanghelie (potrivnica) aduncind-o intre cele prezente - tot ce trebuia era sa pui accentul pe lucrurile (concluziiile) la care ai ajuns in comun cu ceilalti fara sa tii cont de diferentele inevitabile de intelegere.

insa apoi nu a mai fost suficient
-a aparut dogma si canonul care vin sa uniformizeze atit inaltimile cit si prapastiile, ridicind una si plafonind alta. Restul sint declarati nebuni si eretici.

-daca biserica era la inceput minoritara si nu era religie de stat si-a zis ca nu e de-ajuns iesirea din ilegalitate ci e nevoie sa devina ea de stat ca sa poata prigoni ea macar si teologic pe oricine nu e cu ea.

-apoi nu a fost deajuns autoritatea in a propovadui scriptura , a dorit sa fie deasupra scripturii si sa faca ce vrea cu textul ei- sa il tainuiasca , sa il interpreteze si sa il modifice dupa cum sint interesele ei pamitesti in lupta cu alte dogme si a promovarii adevarului "in parte'.

s-a declarat unica in a reprezenta pe Dumnezeu intre oameni -ca si cind ar avea exclusivitate contractuala din partea lui Dumnezeu , ca si cind Dumnezeu e legat de maini in afara bisericii si nu are voie sa mintuiasca pe nimeni fara aprobarea bisericii.- lucru contrazis cel putin de primul Legamint (cel cu Levi).

in esenta e vb -intotdeauna a fost- aboslutizarea unor expresii , interpretarea fara o viziune de ansablu asupra intregi scripturi , interpretare dupa ureche si nu dupa revelatii

aceste lucruri am spune ca nu sint de dorit insa ele pot juca rolul de incercare a iubirii si a credintei.
un fel de ciur de care nu trec decit cei cu orgoliul mic si inima mare.

mirenii urmeaza duhovnicii neprooroci si fara daruri de cunaostere dar si duhovnicii urmeaza mirenii (prin "informarile" pe care mirenii le aduc la cunostinta lor pe care ei le asimileaza ca find certe.
si toata lumea e atotcunoscatoare (si eu evident)

dogma find facuta mult prea mult pe structura NT nu poate explica si nici lua in considerare -ca fiind credibile- toate lucrurile din VT .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2012, 14:30:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
au constatat cu dezamăgire că nu au ajuns tocmai într-un locaș al sfințeniei și au hotărît după scurt timp să plece.
Loc a sfințeniei? Este un loc public de discuție...nu confunda lucrurile. "...au hotărît după scurt timp să plece" - de aici reiese și sfințenia acestui loc.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
... ci despre cei care suferă la modul cronic de boala mîndriei sau a unei forme derivate din mîndrie. Este foarte periculos să te contrazici cu ei fiindcă nu știu să dialogheze creștinește în contradictoriu.
A nu te crede lucru mare și a cugeta că alții sunt mai de seamă decât tine, e o mare înțelepciune și o mare desăvârșire.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2012, 16:00:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Loc a sfințeniei? Este un loc public de discuție...nu confunda lucrurile. "...au hotărît după scurt timp să plece" - de aici reiese și sfințenia acestui loc.
Și clădirea bisericii este un loc public în care intră atei, eterodocși și ortodocși, dar se vrea sfințit în primul rînd prin creștinii ortodocși care o vizitează. Acest spațiu virtual se intitulează creștin și ortodox și este populat majoritar de noi, cei din Biserică. Oricine vine din afara Bisericii și citește aici, vede dacă postările aparțin unui ortodox sau nu. Implicit, în subconștient va face o corelație între statusul pe care-l vede scris sub pseudonimul cuiva și ceea ce postează respectivul. De aceea orice scriem noi trebuie măsurat de două ori înainte de a da clic pe răspunde...

Interacțiunile dintre noi ar trebui să fie cu mare luare aminte deoarece reflectă oarecum starea bisericii ortodoxe, statusul ei de fapt, care devine transparent pentru cine deschide saitul ăsta. Cînd am ales cuvintele "locaș al sfințeniei" nu m-am referit la oricine își face cont sau intră aici, ci la membrii bisericii ortodoxe care sînt activi pe forum. Da, este o dezamăgire a unui neoprotestant sau a unui catolic sau a unui ortodox cu numele care ne vizitează și găsește păcate grave și vicii aruncate pe ecran în loc de dialoguri sau chiar polemici creștine, calme, cumpătate, interesante. Acela va pleca, iar noi ne adunăm osîndă în loc să aducem roade.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
A nu te crede lucru mare și a cugeta că alții sunt mai de seamă decât tine, e o mare înțelepciune și o mare desăvârșire.
Deasupra oricărei virtuți știi care este? Ei bine, este dreapta socoteală sau discernămîntul. Este darul deosebirii corecte a binelui de rău. Cînd vezi că fratele tău recidivează constant, trebuie să-l avertizezi, să-l mustri cu blîndețe, că altfel se întîmplă ceea ce Dumnezeu îi spune lui Iezechiel:

Iezechiel 33

8. Când Eu voi zice păcătosului: "Păcătosule, vei muri", și tu nu-i vei grăi nimic, ca să vestești pe păcătos să se abată de la calea lui, atunci păcătosul acela va muri pentru păcatele sale, iar sângele lui îl voi cere din mâna ta.
9. Iar dacă tu ai vestit pe păcătos să se abată de la calea lui și să se întoarcă de la ea, și el nu s-a abătut de la calea lui, atunci el va muri pentru păcatele lui, iar tu ți-ai scăpat viața.

Iar smerenia nu știu exact ce este, dar sigur nu înseamnă autodefăimare. Mai degrabă cînd rabzi cu răbdare defăimările altora.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2012, 00:15:46
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Felicitări, Florin Ionuț, pentru inițierea acestui topic deosebit de util! Sunt întru totul de acord cu opinia dvs.

Bucurie!

Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2012, 01:00:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oricine vine din afara Bisericii și citește aici, vede dacă postările aparțin unui ortodox sau nu. Implicit, în subconștient va face o corelație între statusul pe care-l vede scris sub pseudonimul cuiva și ceea ce postează respectivul. De aceea orice scriem noi trebuie măsurat de două ori înainte de a da clic pe răspunde...
Adevarat, dar este o parere subiectiva si nu poate fi generalizata ca si cum aceste personaje reprezinta sablonul fidel al ortodoxului. Cine trage o astfel de concluzie, nu reprezinta o "voce".

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, este o dezamăgire a unui neoprotestant sau a unui catolic sau a unui ortodox cu numele care ne vizitează și găsește păcate grave și vicii aruncate pe ecran în loc de dialoguri sau chiar polemici creștine, calme, cumpătate, interesante. Acela va pleca, iar noi ne adunăm osîndă în loc să aducem roade.
E greu de spus. Depinde de ceea ce cauta fiecare. Dumnezeu oranduieste intotdeauna ceea ce-i trebuie celui care-L cauta.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deasupra oricărei virtuți știi care este? Ei bine, este dreapta socoteală sau discernămîntul. Este darul deosebirii corecte a binelui de rău. Cînd vezi că fratele tău recidivează constant, trebuie să-l avertizezi, să-l mustri cu blîndețe,
Nu. Ba cred ca asta este ultimul lucru ca si gest ortodox. Priveste in urma; nu cred ca dintre cei mandri au inteles vreodata ceva, indiferent de modul cum au fost abordati. Finalul a fost acelasi, mereu previzibil.
Spui ca, datorita acestor dispunte, au plecat useri de valoare care poate aveau ceva de spus; eu gandesc altfel, iar de curand cineva mi-a confirmat parerea: cei care s-au retras, multumesc lui Dumnezeu ca abia dupa ce au plecat au inteles cat de adanciti erau in pacatul mandriei si al slavei desarte. Aici, in iuresul subiectelor, nici nu ne dam seama ca uitam ce e mai important si ne tinem mintea ocupata cu ceea ce ne dauneaza noua si catorva din jur, iar asta va cantari greu la judecata de pe urma. Pentru ca ceea ce facem noi sa ne spalam aceste pacate e prea putin in ciuda a ceea ce credem noi ca facem. Din pacate cei din jur vad mai lesne, dar daca isi spun parerea, cad in mare dizgratie.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iar smerenia nu știu exact ce este, dar sigur nu înseamnă autodefăimare. Mai degrabă cînd rabzi cu răbdare defăimările altora.
Smerenia? Iertare tuturor de pe acest forum, dar eu n-am vazut-o decat la vreo doi-trei pe acest forum, iar unul e plecat de multisor. Cine vrea sa se smereasca, trebuie neaparat sa se rupa de buna-voie de orice forma de socializare, unde provocarile curg ca pe banda. Smerenia este o calitate pe care o dorim intotdeauna la ceilalti, pentru ca si noi la randul nostru sa ne-o putem insusi mai cu convingere.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 22.02.2012 at 01:03:58.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2012, 01:37:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cred ca esti foarte idealist.
Nu cred ca acesta este locul in care se convertesc necredinciosi
(de smintit, da este posibil)

Oricum, aici se pierd doar lucrurile pe care NU le-am avut niciodata!
("pierzi" credinta pe care nu o ai, rabdarea care iti lipseste.. Si smerenia... daca nu ai avut-o)

Cat despre deznadejde.. Blestemat este omul care se increde in om..
Deznadejdea este o boala a sufletului, iar cine cauta vindecare in alt loc decat la Dumnezeu, greseste din start.
(Asa vad eu lucrurile, poate ma insel).

Cine chiar vrea sa cunoasca invatatura si trairea ortodoxa, stie ca nu o poate face intr-un mediu virtual. Pentru asta chiar trebuie sa te desprinzi de vorbarie.
Aici gasim informatii, punem intrebari, vorbim, cautam credinciosi (ca s-au rarit cei din lume).
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ne aflăm într-un spațiu public și deseori avem discuții în contradictoriu fie cu ortodocșii, fie cu eterodocșii. Aici vreau să spun ceva important despre primul caz.

Văzînd de-a lungul timpului că în mod inevitabil apar conflicte între noi, creștinii (ca să generalizez), n-am putut să nu observ pericolul care apare în urma unui lung șir de discuții în contradictoriu, și anume descurajarea. Oamenii mai sufletiști, care au venit aici cu mari speranțe în găsirea unui loc aparte, unde se află ortodocși practicanți și oarecum cunoscători în ale teologiei, au constatat cu dezamăgire că nu au ajuns tocmai într-un locaș al sfințeniei și au hotărît după scurt timp să plece. Și cîți oameni de calitate și-au făcut cont aici și după puțină vreme s-au retras! Cît de mult ne-am fi folosit de cunoștințele și de experiența lor! Dar nu despre ei am vrut să vorbesc de fapt...

... ci despre cei care suferă la modul cronic de boala mîndriei sau a unei forme derivate din mîndrie. Este foarte periculos să te contrazici cu ei fiindcă nu știu să dialogheze creștinește în contradictoriu. Sînt extraordinar de viciați - vorbim de patimă, nu de simplul păcat al mîndriei în care mai toți cădem uneori - și se află exact înaintea penultimului pas din cele 12 trepte ale păcatului, anume deznădejdea. E foarte grav dacă din vina mea arunc pe fratele în deznădejde! Evident că el este cel corupt, dar dacă renunțarea lui la practica și la credința creștină se întîmplă și din vina mea, e vai și amar de mine! Eu, în loc să-l menajez și să mă gîndesc cum să fac tot posibilul să-l luminez cu ajutorul Lui Dumnezeu, să-l ajut să-și revină, eu o țin pe-a mea aducîndu-i chiar acuze de slab creștin, de slabă calitate șamd. Dacă el va pica, mîinile mele vor fi pătate cu sîngele lui.

Țin minte cum Sfîntul Paisie de la Sihla ne sfătuia că dacă ne aflăm într-o lungă discuție cu fratele nostru și vedem că acesta peristă în greșeală, indiferent dacă noi avem dreptate, să-i spunem: "frate, tu știi cum zici" și să încheiem dialogul cu el.

Last edited by anna21; 22.02.2012 at 01:40:11.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2012, 14:58:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu. Ba cred ca asta este ultimul lucru ca si gest ortodox. Priveste in urma; nu cred ca dintre cei mandri au inteles vreodata ceva, indiferent de modul cum au fost abordati. Finalul a fost acelasi, mereu previzibil.
Spui ca, datorita acestor dispunte, au plecat useri de valoare care poate aveau ceva de spus; eu gandesc altfel, iar de curand cineva mi-a confirmat parerea: cei care s-au retras, multumesc lui Dumnezeu ca abia dupa ce au plecat au inteles cat de adanciti erau in pacatul mandriei si al slavei desarte. Aici, in iuresul subiectelor, nici nu ne dam seama ca uitam ce e mai important si ne tinem mintea ocupata cu ceea ce ne dauneaza noua si catorva din jur, iar asta va cantari greu la judecata de pe urma. Pentru ca ceea ce facem noi sa ne spalam aceste pacate e prea putin in ciuda a ceea ce credem noi ca facem. Din pacate cei din jur vad mai lesne, dar daca isi spun parerea, cad in mare dizgratie.

Smerenia? Iertare tuturor de pe acest forum, dar eu n-am vazut-o decat la vreo doi-trei pe acest forum, iar unul e plecat de multisor. Cine vrea sa se smereasca, trebuie neaparat sa se rupa de buna-voie de orice forma de socializare, unde provocarile curg ca pe banda. Smerenia este o calitate pe care o dorim intotdeauna la ceilalti, pentru ca si noi la randul nostru sa ne-o putem insusi mai cu convingere.
Subscriu cele de mai sus. Mulțumesc pentru aceste cuvinte...orecum e ceea ce aș fi vrut să spun de prima dată, însă am ezitat...iată că gândul meu s-a împlinit.

Last edited by ovidiu b.; 22.02.2012 at 15:13:14.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2012, 16:58:37
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar ideal asa ar fi sa ne iubim intre noi (indiferent de credinta sau poate cu atit mai mult) sa ne respectam ca niste sfinti chiar daca avem la un moment dat viziuni diferite, experiente si perceptii diferite.
-unii dintre noi pot fi mai atenti si sa incerce a corecta conduita prooprie

dar altii nu se pot corecta intr-un mod perceptibil noua - cel putin deocamdata, fiindca este vb de caracter ,reflexe de conduita, conceptii , perceptii interioare etc , caracterul se schimba greu si in timp.
doar o mare binecuvintare il poate schimba peste noapte.

probabil ca noi judecind astfel nici nu am aflat ca ei deja s-au si corectat .
poate ca deja intre timp au si fost binecuvintati .

pina la urma a nu judeca pe altul este si o cultura .

"Uraste pacatul iubeste pe pacatos." o astfel de lozinca nu isi are rostul acolo unde nu exista acuze si judecati .

am vazut spatii de comunicare pe internet care de comun acord in dorinta de a crea un spatiu civilizat nu permit judecata -atacul la persoana - se poate combate ideea strict la subiect dar fara sa te iei de viata lui, ca esti asa sau asa, ai facut si ai dres.

evident ca au venit si persoane care cred ca a nu acuza pe altul este un fel de lozinca care da bine si in momentul in care li s-a atras atentia au reactionat -"cum sa nu vb liber ? sa ma prefac ca voi care faceti pe sfintii ? fatarnicilor! "
si apoi imediat a fost exclus din grup .

pina la urma omul sfinteste locul .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iahovistii-crestini? Hartford Secte si culte 139 13.04.2011 20:10:28
Sfântul Ioan Gură de Aur despre asemănarea și deosebirea dintre rai și Scriptură NECTARIE Despre Sfanta Scriptura 0 26.01.2011 15:05:08
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 14:18:58