Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2010, 20:49:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Resfintirea Bisericilor

Anca mi-a adresat o intrebare pe un alt topic referitoare la resfintirea Bisericilor si la intervalul la care se face aceasta resfintire . Rog pe cei ce cunosc exact raspunsul sa raspunda aici , mai ales ca este un subiect interesant la care nu am gasit un raspuns exact asi bine documentat . Va multumesc !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2010, 21:22:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu am participat la resfintirea unei biserici de 150 de ani... Nu era pictata dar erau innoite Sfanta Masa, stranile si usa Bisericii. Nu cred ca e o regula depinde si de lucrarile care se fac.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2010, 23:03:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu demult am participat si eu la o resfintire de biserica - destul de tanara.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2010, 23:19:32
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Bisericile se sfintesc dupa fiecare renovare,indiferent de vechimea constructiei.Maine se sfinteste biserica manastirii Golia din iasi,manastire veche si care a stat in reparatii multi ani.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2010, 23:20:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu mă pricep de loc la drept canonic, dar eu așa văd lucrurile: una dintre deosebirile dintre Sf Taine și Sf Ierurgii este că ultimele aduc haruri lucrătoare, pe când primele aduc atât haruri lucrătoare cât și Harul Sfințitor. Harurile lucrătoare nu sunt permanente, ci durează atâta timp cât durează lucrarea pentru care Dumnezeu le-a dat.

Spre exemplu, când merg duminica spre biserică, dar pe drum mă întâlnesc cu niște prieteni care mă invită la un șpriț, dacă am puterea de a rezista tentației se cheamă că am primit o inspirație de la Spiritul Sfânt. Acestei inspirații, acestui ajutor supranatural îi spun "har lucrător". Dacă nu merg la șpriț, ci merg la Sf Liturghie, harul lucrător dispare. Nu mai e nevoie de el, ci va fi nevoie de altul în altă situație.

Sfințirea unei biserici nu este Taină, ci este Ierurgie. Prin urmare, ea cheamă ajutor supranatural ca haruri lucrătoare. Nu se face o dată pentru totdeauna, ci de câte ori este nevoie. În ultimă instanță și dacă gândim etimologic, "a sfinți" este sinonim cu "a curăți". Prin urmare, o biserică trebuie resfințită de câte ori se murdărește. Cum murdăria înseamnă absența curăției, chiar și o perioadă în care nu s-a slujit în biserică poate fi motiv de resfințire. Tot ceea ce este în contact într-un fel sau altul cu Preasfântul Trup și Sânge trebuie să fie curat, adică sfințit: mâinile celui care Îl ating, vasele în care El este așezat, etc. Chiar și spațiul în care El este invocat și vine trebuie să fie curat. Cu atât mai mult trebuie să fie resfințită biserica dacă ceva anormal o întinează, adică o profanează (făcând-o să slujească altui scop decât cel destinat). De asemenea, trebuie resfințită dacă au loc lucrări de extindere sau de restaurare, după cum, dacă ducem o icoană veche la restaurat, trebuie resfințită după aceea.
În schimb, dacă într-o biserică se slujește periodic, nu trebuie resfințită niciodată, fiind sfințită de Dumnezeu prin fiecare liturghie. Că nu este târnosirea deasupra liturghiei și nici ierurgiile deasupra sacramentelor, ci invers.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2010, 23:38:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Bisericile se sfintesc dupa fiecare renovare,indiferent de vechimea constructiei.Maine se sfinteste biserica manastirii Golia din iasi,manastire veche si care a stat in reparatii multi ani.
Tocmai de la această știre dată de mine la un alt Topic, a apărut întrebarea, firească până la urmă, de ce se resfințesc bisericile și dacă există un interval anume .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2010, 23:41:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu mă pricep de loc la drept canonic, dar eu așa văd lucrurile: una dintre deosebirile dintre Sf Taine și Sf Ierurgii este că ultimele aduc haruri lucrătoare, pe când primele aduc atât haruri lucrătoare cât și Harul Sfințitor. Harurile lucrătoare nu sunt permanente, ci durează atâta timp cât durează lucrarea pentru care Dumnezeu le-a dat.

Spre exemplu, când merg duminica spre biserică, dar pe drum mă întâlnesc cu niște prieteni care mă invită la un șpriț, dacă am puterea de a rezista tentației se cheamă că am primit o inspirație de la Spiritul Sfânt. Acestei inspirații, acestui ajutor supranatural îi spun "har lucrător". Dacă nu merg la șpriț, ci merg la Sf Liturghie, harul lucrător dispare. Nu mai e nevoie de el, ci va fi nevoie de altul în altă situație.

Sfințirea unei biserici nu este Taină, ci este Ierurgie. Prin urmare, ea cheamă ajutor supranatural ca haruri lucrătoare. Nu se face o dată pentru totdeauna, ci de câte ori este nevoie. În ultimă instanță și dacă gândim etimologic, "a sfinți" este sinonim cu "a curăți". Prin urmare, o biserică trebuie resfințită de câte ori se murdărește. Cum murdăria înseamnă absența curăției, chiar și o perioadă în care nu s-a slujit în biserică poate fi motiv de resfințire. Tot ceea ce este în contact într-un fel sau altul cu Preasfântul Trup și Sânge trebuie să fie curat, adică sfințit: mâinile celui care Îl ating, vasele în care El este așezat, etc. Chiar și spațiul în care El este invocat și vine trebuie să fie curat. Cu atât mai mult trebuie să fie resfințită biserica dacă ceva anormal o întinează, adică o profanează (făcând-o să slujească altui scop decât cel destinat). De asemenea, trebuie resfințită dacă au loc lucrări de extindere sau de restaurare, după cum, dacă ducem o icoană veche la restaurat, trebuie resfințită după aceea.
În schimb, dacă într-o biserică se slujește periodic, nu trebuie resfințită niciodată, fiind sfințită de Dumnezeu prin fiecare liturghie. Că nu este târnosirea deasupra liturghiei și nici ierurgiile deasupra sacramentelor, ci invers.
Frumos răspuns ! Mulțumesc Mihnea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2010, 19:49:43
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cladirea biserica este, in aceasta lume, un spatiu bine definit si cu o functionalitate clara. Aceasta insa, nu pentru ca asa vrem noi ci pentru ca asa vrea Dumnezeu! Cu toate acestea statutul special al bisericii in viata noastra nu este dat de vreo nevoie ce nu poate fi implinita decat acolo, ci mai degraba de dorinta noastra de a avea un loc unde Dumnezeu sa fie prezent in chip vazut, daca nu in "carne si oase", macar intr-un simbolism cat mai aproape de capacitatea noastra de a pricepe rational lucrurile. In acelasi timp, biserica are un rol definitoriu in castigarea identitatii unei comunitati de crestini si poate reprezenta chiar, in unele cazuri, o nevoie esentiala, dar legata de traseul lumesc al crestinului. Dar in biserica nu se lucreaza cu cele lumesti ci cu cele dumnezeiesti, asa ca acest spatiu trebuie inzestrat cu o dimensiune spirituala, la fel de reala ca cea lumeasca. Prin sfintire, exact aceasta se realizeaza. In concluzie, comunitatea de crestini are nevoie de biserica, dar nu de o biserica-adapost ci de biserica-poarta catre cer!

Este mare nevoie in viata crestinului de a nu cadea in capcana rationalizarii sacrului. Asa ca voi incerca sa ma feresc de aceasta si eu!

Pentru ca biserica sa fie potrivita implinirii rolului de "casa a lui Dumnezeu" nu doar din cand in cand ci continuu si definitiv, cladirea trebuie dedicata, inchinata lui Dumnezeu, Cel care va "locui" acolo. Actul prin care se face aceasta inchinare se numeste târnosire. Recomand sa fie citit si acest material.
Citat:
TÂRNOSÍRE, târnosiri, s. f. Acțiunea de a târnosi și rezultatul ei; ritual de inaugurare, de sfințire a unei biserici; târnoseală (1). – V. târnosi.
TÂRNOSÍ, târnosesc, vb. IV. Tranz. A îndeplini, cu ritualul prevăzut, slujba de inaugurare a unei biserici; a sfinți. – Din scr. tronosati.
Sursa: DEX '98
Prin tarnosire se poate intelege actul fizic, ritualul de pregatire a lacasului pentru a fi potrivit inchinarii catre Dumnezeu, dar care include si inchinarea; sfintirea este ritualul propriuzis de inchinare. La inaugurarea unei biserici cei doi termeni sunt sinonimi deoarece nu pot fi despartiti unul de altul. Ulterior, in urma unor situatii deosebite, se poate reface sfintirea bisericii, dar nu si tarnosirea ei, in sensul de inaugurare spre slujire. Uneori se foloseste cu oarecare confuzie termenul de tarnosire ca sinonim total cu sfintire; astfel am intalnit expresia "troita a fost tarnosita" sau chiar "tarnosirea icoanelor". In majoritatea cazurilor insa, tarnosirea se refera doar la ritualul de inaugurare a unei biserici noi. Este considerata biserica noua si aceea, deja tarnosita, dar al carui Sfant Altar a fost distrus in totalitate si cea despre care se stie sau se afla ca nu a fost implinit ritualul la o data anterioara.

Sfintirea este actul de cult prin care o un obiect sau o persoana este inchinata lui Dumnezeu.
Citat:
SFINȚÍRE, sfințiri, s. f. Acțiunea de a (se) sfinți și rezultatul ei. ♦ (Înv.) Consfințire, consacrare. – V. sfinți.
Sursa: DEX '98

A SFINȚÍ ~ésc tranz. 1) A trece în rândul sfinților; a ridica la rang de sfânt; a sanctifica. 2) (obiecte) A face să devină sacru prin săvârșirea unui ritual religios (rugăciuni, stropire cu agheasmă). 3) A trata cu dragoste și admirație exagerată; a venera. /<sl. sventiti
Sursa: NODEX
SFINȚÍRE s. (BIS.) 1. canonizare, (livr.) sacralizare, sacralizație, sanctificare, (înv.) sacrare, sanctificație. (~ unui martir.) 2. consacrare, sfeștanie, târnoseală, târnosire, (înv.) obnovlenie, rodină, sfințenie, târnosanie, târnositură. (~ unei biserici.)
Sursa: Sinonime

Odata daruit (consacrat) lui Dumnezeu, un lucru sau o persoana capata, pe langa latura lumeasca si o latura spirituala speciala ce-l aseaza in relatie directa cu Datatorul sfinteniei.
Citat:
5. Regele Solomon a adus jertfă douăzeci și două de mii de boi și o sută douăzeci de mii de oi; așa au sfințit templul lui Dumnezeu regele și tot poporul.
6. Preoții stăteau la slujbele lor și leviții cu instrumentele de cântare ale Domnului, pe care le făcuse regele David, ca să laude pe Domnul: "Că în veac este mila Lui"; căci David cu acestea Îl slăvea, iar preoții trâmbițau din trâmbițe înaintea lui, iar Israelul tot stătea de față.
7. Apoi a mai sfințit Solomon și mijlocul curții care era înaintea templului Domnului; căci a adus acolo arderile de tot și grăsimea jertfelor de împăcare, fiindcă jertfelnicul cel de aramă pe care îl făcuse Solomon nu putea cuprinde arderile de tot și prinoasele de pâine și de grăsime.
8. În vremea aceea a făcut Solomon sărbătoare de șapte zile și împreună cu el a prăznuit tot Israelul, adunare foarte mare, venită de la intrarea Hamatului, până la râul Egiptului.
9. Iar în ziua a opta au sărbătorit încheierea sărbătorii, căci sfințirea jertfelnicului a ținut șapte zile, iar sărbătoarea alte șapte zile.
10. Și în ziua a douăzeci și treia a lunii a șaptea, regele a dat drumul la corturile sale poporului, care se bucura și se veselea de binele ce dăduse Domnul lui David, lui Solomon și poporului Său Israel.
11. Astfel a isprăvit Solomon templul Domnului și casa regelui; tot ce plănuise Solomon în inima sa să facă pentru templul Domnului și pentru casa sa, le-a isprăvit după dorință.
12. Atunci S-a arătat Domnul lui Solomon, noaptea, și i-a zis: "Am auzit ruga ta și Mi-am ales locul acesta să fie templu pentru aducerea de jertfe.
13. De voi încuia cerul și nu va fi ploaie, de voi porunci lăcustei să mănânce țara, sau voi trimite vreo boală molipsitoare asupra poporului Meu
14. Și se va smeri poporul Meu, care se numește cu numele Meu, și se vor ruga și vor căuta fața Mea, și se vor întoarce de la căile lor cele rele, atunci îi voi auzi din cer, le voi ierta păcatele lor și le voi tămădui țara.
15. Acum ochii Mei vor fi deschiși și urechile Mele vor fi cu luare-aminte la rugăciunea ce se va face în locul acesta.
16. Căci am ales acum și am sfințit templul acesta, pentru ca să fie numele Meu acolo în veci; și ochii Mei și inima Mea să fie acolo în toate zilele.
(Cartea a doua Paralipomena (a doua a Cronicilor), capitolul 7)
Sfintenia este un atribut al lui Dumnezeu. Noi, crestinii, suntem intr-o permanenta cautare a sfinteniei, atat pentru a ne impartasii de aceasta spre propria noastra sfintire, cat si pentru a intra, prin ea, in comuniune directa cu Izvorul Sfinteniei. Cladirea biserica este locul in care se gasesc Trupul si Sangele Mantuitorului, mostele sfintilor martiri, obiectele sfintite si dorinta noastra din dragoste, de a ne intalni cu Dumnezeu. Pe langa acestea, insasi cladirea este oferita lui Dumnezeu printr-o fagaduinta spre cautarea mantuirii, ce este facuta de intreaga comunitate participanta la ritual, ca si Iona:
Citat:
8. Când se sfârșea în mine duhul meu, de Domnul mi-am adus aminte, și la Tine a ajuns rugăciunea mea, în templul Tău cel sfânt!
9. Cei ce slujesc idolilor deșerți disprețuiesc harul Tău;
10. Dar eu Îți voi aduce Ție jertfe cu glas de laudă și toate făgăduințele mele le voi împlini, căci mântuirea vine de la Domnul!"
11. Și Domnul a dat poruncă peștelui și peștele a aruncat pe Iona la țărm!
(Iona, capitolul 2)
Re-sfintirea este un act ce are scopul de a reactualiza aceasta fagaduinta atunci cand, din motive fizice (in cazul bisericii: distrugeri partiale, reconstructii partiale, reconditionari, consolidari, etc. ale cladirii) sau spirituale (profanari diverse), comunitatea considera necesar acest lucru. Resfintirea, ca si sfintirea, sunt acte spirituale, cu scopul clar de a aseza obiectul sfintirii in grija Datatorului sfinteniei. Prin Harul sfintitor este implinita cererea preotului ca organ al lucrarii lui Dumnezeu, el insusi, purtator al fagaduintei de a fi al lui Dumnezeu pentru totdeauna, deci sfintit. Lucrarea sfintitoare apare in viata noastra prin Taina Botezului, prima fagaduinta si prima sfintire a omului nou.

Subiectul despre sfintire ca lucrare si ca efect nu poate fi cuprins decat sumar aici, pe forum. Daca tratezi pe scurt pot aparea omisiuni sau posibilitati de interpretare a unor prezentari ce tin de dogmatica ritualului mai ales. Imi cer iertare daca acestea vor fi observate in ceea ce am scris pana aici si rog pe toti sa nu faca din acestea un motiv de a arunca cu piatra.

Sa fiti binecuvantati!


Last edited by Pr. Gheorghe; 17.10.2010 at 19:58:51.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2010, 02:20:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc tuturor pentru explicatiile date.

Am gasit vorbindu-se de necesitatea resfintirii unor biserici dupa ce au fost folosite de francmasoni la Timisoara:
http://laurentiudumitru.ro/blog/2007...din-timisoara/
In asemenea caz se resfinteste sau nu biserica?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2010, 06:32:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Am gasit vorbindu-se de necesitatea resfintirii unor biserici dupa ce au fost folosite de francmasoni la Timisoara:
http://laurentiudumitru.ro/blog/2007...din-timisoara/
In asemenea caz se resfinteste sau nu biserica?
Ca de obicei, iar ați dat-o în bară. Este vorba de cavalerii de Malta, și nu de francmasoni. Dar probabil că pentru dv, orice uniformă care nu este nici rasa călugărilor aghioriți, nici cea a armatei țariste este o uniformă de farmazon. Din comentariile la "știrea" respectivă vedem și cât de mulți sunt cei care pun botul la asemenea dezinformări, asociindu-se celor care pe acest forum îi învață pe mitropoliți cum e cu credința strămoșească...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Despagubiri acordate Bisericilor Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 0 05.10.2011 07:59:58
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
resfintirea catedralei patriarhale alexandrumelenteev Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 08.11.2008 20:46:02
PS Casian prezent la resfintirea bis armenesti partenie Stiri, actualitati, anunturi 2 03.05.2008 16:17:48