Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2010, 22:00:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca de obicei, iar ați dat-o în bară. Este vorba de cavalerii de Malta, și nu de francmasoni. Dar probabil că pentru dv, orice uniformă care nu este nici rasa călugărilor aghioriți, nici cea a armatei țariste este o uniformă de farmazon. Din comentariile la "știrea" respectivă vedem și cât de mulți sunt cei care pun botul la asemenea dezinformări, asociindu-se celor care pe acest forum îi învață pe mitropoliți cum e cu credința strămoșească...
Intr-adevar! Intre timp m-am informat:

Istoria cavalerilor de Malta începe în anul 1048, când un grup de negustori din republica italiană Amalfi a cerut permisiunea să construiască la Ierusalim o biserică, o mânăstire și un spital care să ofere asistență pelerinilor. În anul 1113, comunitatea monastică ce s-a dezvoltat în jurul spitalului a fost recunoscută printr-o Bulă papală și a primit privilegiul de a-și alege conducătorii independent de orice autoritate laică sau religioasă. Cunoscuți până atunci ca și „Ospitalieri", din acest moment încep să se numească „Ordinul Sfântului Ioan de Ierusalim". Cei care îl alcătuiesc sunt militari și călugări totodată, de origine nobilă și depun un triplu jurământ de sărăcie, castitate și supunere (astazi mai sunt doar 38 membrii, care indeplinesc aceste conditii). Vorbim deci de un grup militaro-religios care se bucură de o serie de privilegii: pot purta arme și mai ales pot circula liber (fără a avea nevoie de permise de liberă trecere sau alte aprobări). Cu timpul au devenit și o forță militară terestră și navală foarte importantă.
Acest ordin a participat la toate cruciadele, iar in anul 1291, dupa cucerirea de catre turci a ultimului bastion cruciat, Acra, acestia se refugiaza in Cipru.
Sunt izgoniti si de acolo si isi gasesc adapost e insula Rhodos
In 1522, Soleiman Magnificul decide sa atace insula, iar in anul 1530 Imparatul Carol Quintul, cu aprobarea papei Clement al 7-lea, le ofera insula Malta. Cu aceasta ocazie, se stabileste ca Ordinul sa ramana neutru in caz de razboi intre natiunile crestine.
In anul 1798, Napoleon Bonaparte ocupa insula si ii constrange sa abandoneze insula si sa se imprastie in toate tarile Europei.
Abia in anul 1834, Ordinul se stabileste la Roma unde detin si astazi Villa Malta si Palatul Malta, ambele teritorii malteze in statul italian.
Toate conspirațiile duc la... Malta
Pe lângă faptul că timp de secole au reprezentat o importantă forță armată terestră și navală, Cavalerii de Malta au rămas până în zilele noastre o importantă putere ocultă financiară și politică. Majoritatea membrilor sunt de origine nobilă, iar printre condițiile primirii în Ordin se află aceea de a deține o poziție socială, titluri și o avere importantă. Această condiție, oricât ar părea de bizară este cheia puterii financiare a cavalerilor. De altfel, în vechime, averile nobililor ce se înrolau ca și cavaleri de Malta reveneau la moartea acestora Ordinului.
Încă de la început Ioaniții s-au constituit ca o organizație și forță militară supra-națională, și așa au rămas și până astăzi. Îi regăsim acum peste tot, dar mai ales în Consiliul pentru Relații Externe al SUA (CFR în limba engleză), CIA, FBI, NATO, Bilderberg, Comisia Trilaterală. Toți „Cavalerii de Malta" dețin funcții politice care le conferă imunitate diplomatică. Astfel ei au acoperire pentru foarte multe din activitățile ilegale în care sunt implicați și se pot sustrage în caz de nevoie cercetării autorităților.
Strânse legături cu francmasoneria
Într-o planșă ce reproduce structura francmasoneriei, regăsim la nivelul Ritului de York Cavalerii de Malta și binecunoscutul lor simbol printre gradele cele mai înalte. Mai ales, Loja Propaganda Due (P2) din Italia a avut strânse legături cu ei.
În cartea „Cavalerii întunericului", François Hervet scrie: „în decembrie 1969 a avut loc o întâlnire secretă în biroul contelui Umberto Ortolani, ambasadorul cavalerilor de Malta în Uruguay, la care au participat mai multe capete ale lojei P2: Licio Gelli, Roberto Calvi, Michele Sidona, toți implicați în omorârea Papei Ioan Paul I și în masive fraude bancare."
Istoricul militar român Mihai Dogaru afirma într-o emisiune TV în 2006: „Cavalerii de la Malta reprezintă una dintre cele mai vechi ramuri ale „Ordinului Cuceritorilor" (societate francmasonică în care sunt admiși doar cei care au deja un anumit grad de inițiere ocultă). Ei au o Constituție proprie și au jurat să depună toate eforturile în scopul stabilirii Noii Ordini Mondiale." (Text prescurtat)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cavalerii_Ioani%C8%9Bi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2010, 23:10:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un francmason în uniformă:
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.01.2012 at 14:01:47.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2010, 20:28:36
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

daca sunt numai 38 in lume, cum de au atatea pozitii- cheie?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.10.2010, 21:49:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
daca sunt numai 38 in lume, cum de au atatea pozitii- cheie?
Sunt doar 38 care respecta juramantul de sărăcie, castitate și supunere, caci se spune mai departe: "Majoritatea membrilor sunt de origine nobilă, iar printre condițiile primirii în Ordin se află aceea de a deține o poziție socială, titluri și o avere importantă".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.10.2010, 21:53:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru explicatiile date.

Am gasit vorbindu-se de necesitatea resfintirii unor biserici dupa ce au fost folosite de francmasoni la Timisoara:
http://laurentiudumitru.ro/blog/2007...din-timisoara/
In asemenea caz se resfinteste sau nu biserica?
Nu am primit inca raspuns la intrebarea mea, care in fapt este una de principiu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.10.2010, 22:50:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu am primit inca raspuns la intrebarea mea, care in fapt este una de principiu.
Până primești un răspuns bine documentat, părerea mea sinceră că este necesară resfințirea în acest caz !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2016, 11:44:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am si eu doua intrebari:

1. Se resfinteste o biserica dupa lucrari de renovare?
Este o slujba speciala, separata?

2. Cum se spala/curata textilele diverse din biserica?
Ma refer benzile acelea care se pun pe suporturile unde stau icoanele, sau pe suportul de la strana etc.
Nu stiu din ce material sunt. Cele care sunt cu fir, ca si vesmintele preotesti cred ca se dau la curatat, dar sunt unele mai simple din ceva sintetic si brodate cu cruce.
Se pot spala de mana?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2016, 15:37:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am si eu doua intrebari:

1. Se resfinteste o biserica dupa lucrari de renovare?
Este o slujba speciala, separata?

2. Cum se spala/curata textilele diverse din biserica?
Ma refer benzile acelea care se pun pe suporturile unde stau icoanele, sau pe suportul de la strana etc.
Nu stiu din ce material sunt. Cele care sunt cu fir, ca si vesmintele preotesti cred ca se dau la curatat, dar sunt unele mai simple din ceva sintetic si brodate cu cruce.
Se pot spala de mana?
Chiar la pagina 1 al acestui thread ai raspuns dat de Părintele Gheorghe la problema care te frământă.
La întrebarea doi , da poți spăla de mână.
Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.07.2016, 15:17:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am participat azi la resfintirea bisericii si am o intrebare.
Exista undeva scrisa aceasta slujba speciala? In vreo carte de liturgica?
As fi vrut sa ma lamuresc.

Slujba nu a fost ceea ce credeam, sau poate am pierdut o parte importanta...
Cineva care a fost la o alta sfintire de biserica de curand a povestit ca (asa cum auzisem/citisem si eu), au trecut toti prin altar.
Eu ma asteptam ca slujba sa se tina cu noi acolo, aproape de altar, sa vedem bine.
N-am trecut prin altar. Nu s-a facut asa.
Nu se face peste tot la fel?
Ma asteptam sa fie ceva maret, deosebit, o slujba speciala, dar...poate am pierdut partea aceea...
Poate depinde de episcop, de tara...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Despagubiri acordate Bisericilor Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 0 05.10.2011 07:59:58
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
resfintirea catedralei patriarhale alexandrumelenteev Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 08.11.2008 20:46:02
PS Casian prezent la resfintirea bis armenesti partenie Stiri, actualitati, anunturi 2 03.05.2008 16:17:48