Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.08.2010, 16:27:14
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Aratatimi versete din biblie care pot infirma ceea ce a spus DUMNEZEU lui Ieremia.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.08.2010, 19:24:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu sunt de acord ca sufletele nu exista dinainte de nastere, daca asa crede Biserica.

Cum sa intelegem insa versetul de mai jos?

"Că Fiul Omului merge precum este scris despre El; dar vai de omul acela prin care este vândut Fiul Omului. Bine era de omul acela dacă nu s-ar fi născut."
Marcu 14, 21

Bine era de omul acela dacă nu s-ar fi născut... Poate ca e o traducere gresita a ceea ce a fost in original, caci nu ar fi primul verset tradus aiurea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.08.2010, 20:56:08
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu sunt de acord ca sufletele nu exista dinainte de nastere, daca asa crede Biserica.

Cum sa intelegem insa versetul de mai jos?

"Că Fiul Omului merge precum este scris despre El; dar vai de omul acela prin care este vândut Fiul Omului. Bine era de omul acela dacă nu s-ar fi născut."
Marcu 14, 21

Bine era de omul acela dacă nu s-ar fi născut... Poate ca e o traducere gresita a ceea ce a fost in original, caci nu ar fi primul verset tradus aiurea.
Ai spus bine NASCUT asta arata venirea in lumea fizica dar DUMNEZEU vorbeste cu Ieremia de lumea spirituala cind nu se PLASMUIA INCA IN PINTECE .
Versetele din Ieremia arata fiecare parte a coboririi lui Ieremia in plan fizic si ceea ce el trebuia sa faca.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.09.2010, 13:19:53
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Aceste cuvinte din Ieremia asta pare ca arata.

Fost-a cuvantul Domnului catre mine, zicand:

"De cand inca nu te plasmuiai in pantece te stiu
si mai inainte de a fi iesit din pantece te-am sfintit,
profet pentru neamuri te-am randuit".
E ca si cum un arhitect care a proiectat Casa Poporului ar spune: Mai inainte de a se alege locul unde o sa te inalti,si mai inainte de a se pune prima piatra ( fundatie )...stiam ce inaltime o sa ai,si cite camere,si cite holuri,si cite ferestre...etc.

PS.te-ai apucat cumva de yoga ?
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2010, 15:06:40
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
E ca si cum un arhitect care a proiectat Casa Poporului ar spune: Mai inainte de a se alege locul unde o sa te inalti,si mai inainte de a se pune prima piatra ( fundatie )...stiam ce inaltime o sa ai,si cite camere,si cite holuri,si cite ferestre...etc.

PS.te-ai apucat cumva de yoga ?
Care ar fi problema daca am exista in cer inainte de a ne intrupa?
Eu nu vad ca ar fi o problema.

PS. Ar fi o jignire pentru tine sa existi inainte in cer si dupa aceea sa vii pe pamint ca sa faci voia LUI DUMNEZEU?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.09.2010, 16:28:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Care ar fi problema daca am exista in cer inainte de a ne intrupa?
Eu nu vad ca ar fi o problema.

PS. Ar fi o jignire pentru tine sa existi inainte in cer si dupa aceea sa vii pe pamint ca sa faci voia LUI DUMNEZEU?
Sunt mai multe probleme.
Unu ca nu asta este credinta Bisericii, asa cum au scris altii mai sus.
Doi ca daca sufletul nostrru ar exista inainte de trup in dare ar cobori, ar insemna ca trupul si sufletul sunt entitati separate. Trupul nu ar fi, cum ziceau platonicii, decat o inchisoare pentru trup. Or, nu asta este credinta crestina. Noi credem in invierea trupului, deci credem ca si trupul are parte, transfigurat desigur, de viata vesnica si nu este doar o haina pentru suflet.

Sherlock Holmes a dat o exlicatie foarte buna a versetului din profetul Ieremia. Dumnezeu inainte de a ne crea trup si suflet ne 'proiecteaza' (sunt numai imagini, bineinteles).

Cred ca atunci cand unul din copii ma vor intreba unde era el acum multi ani, ii voi spune 'in gandul lui Dumnezeu'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.09.2010, 16:35:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Care ar fi problema daca am exista in cer inainte de a ne intrupa?
Eu nu vad ca ar fi o problema.

PS. Ar fi o jignire pentru tine sa existi inainte in cer si dupa aceea sa vii pe pamint ca sa faci voia LUI DUMNEZEU?
In cazul in care vorbim depsre o preexistenta a sufletelor de ce nu poseda o memorie a vietii de dinainte de a se uni cu trupul. Trimiterea lor in trup ca pedeapsa ar insemna ca trupul nu mai este un subiect pentru suflet ci o inchisoare asa cum percepea Platon -trupul, trupul nu ar mai avea o valoare pentru vesnicie. Eu cred ca trebuie sa revi la exegeza a Sfintei Scripturi in duhul Parintilor Bisericii. Cateva omilii la Facere ale Sfantului Vasile sau Ioan Gura de Aur nu ar strica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.09.2010, 22:48:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Odata cineva mi-a pus o intrebare: Daca Dumnezeu creat lumea in sase zile si apoi s-a odihnit, deoarece Creatia era desavarsita si completa, cum se face ca sufletele oamenilor sunt create si astazi in momentul conceptiei? Dumnezeu mai creaza si astazi? Si, de fapt, in ce fel si din ce apar acele suflete ? Stim cum se naste carnea, dar despre suflet stim ceva?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.09.2010, 23:43:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Odata cineva mi-a pus o intrebare: Daca Dumnezeu creat lumea in sase zile si apoi s-a odihnit, deoarece Creatia era desavarsita si completa, cum se face ca sufletele oamenilor sunt create si astazi in momentul conceptiei? Dumnezeu mai creaza si astazi? Si, de fapt, in ce fel si din ce apar acele suflete ? Stim cum se naste carnea, dar despre suflet stim ceva?
Cele sapte zile simbolizeaza si intreaga istorie. Suntem inca in a sasea zi.. Sau, dupa alta interpretare, in a saptea - Dumnezeu a creat lumea si intr-un fel s-a retras, ne lasa pe noi sa o chivernisim.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.09.2010, 01:07:45
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

"Fost-a cuvântul Domnului către mine și mi-a zis: Înainte de a te fi zămislit în pântece, te-am cunoscut, și înainte de a ieși din pântece, te-am sfințit și te-am rânduit prooroc pentru popoare". (Ieremia, 1, 4-5)

„Înainte de a te fi zămislit în pântece, te-am cunoscut” dovedește cel mult preștiința lui Dumnezeu, cunoașterea Sa a toate câte vor fi și nu preexistența sufletului.

Iar pentru „înainte de a ieși din pântece”, sufletul era zămislit deja în pântece.

Și cuvintele „te-am sfințit și te-am rânduit prooroc pentru popoare” pot fi corelate și cu textul din Epistola către Romani: „Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă? Adică pe noi, pe care ne-a și chemat, nu numai dintre iudei, ci și dintre păgâni, precum zice El și la Osea: "Chema-voi poporul Meu pe cel ce nu este poporul Meu, și iubită pe cea care nu era iubită” (Romani, 9, 23-25)

Dumnezeu să ne ierte și să ne aibă în pază!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 10:24:09
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 17:56:47
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 13:40:00
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 13:00:44
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 14:01:09