Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2017, 09:55:43
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Paraclisul Maicii Domnului 40 de zile

Bun gasit!Trec printr.o perioada grea,stiu ca singura imi agavez starea gandindu.ma numai la lipsuri si fara a ma bucura de ceea ce am!Zilele trecute am vizionat o bucatica dintr.o emisiune unde un parinte spunea ca pentru orice problema sa citim Paraclisul Maicii Domnului fie 40 de zile fie de 40 de ori in cateva zile dupa cum putem!Avem pe acest forum persoane care au citit paraclisul pentru nevointe care nu le vedeau rezolvarea si au fost grabnic ajutati?Ne puteti marturisi si noua trairea voastra?Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2017, 21:55:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Pentru nevoile grabine ale vietii citeste Acatistul Sfantului Nicolae sau al Sfantului Spiridon.

Pentru durerile mari ale vietii roaga-te Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2017, 22:13:26
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Am citit postarea asta când a apărut și am ezitat să scriu un răspuns. Eu am primit canon de la un ieromonah – ce nu mi-e duhovnic –, prin mama, să citesc timp de patruzeci de zile paraclisul Maicii Domnului și acatistul Sfântului Ierarh Nicolae.

Asta s-a întâmplat acum câteva luni. Spre rușinea mea, n-am reușit să duc la bun sfârșit canonul, deși am încercat de câteva ori. După patru-cinci-șase etc. zile îmi veneau gânduri că e inutil, că lucrurile astea (problema pentru care mă rugam eu) nu se rezolvă așa, că mai bine mă pun să ordonez eu situația, nu să aștept să-mi pice din cer.

Acum știu că am procedat greșit și că, deși nu-I forțez voia lui Dumnezeu și nu mă aștept să mi se îndeplinească miraculos cererea după cele 40 de zile, sunt datoare să țin canonul ăsta. Azi m-am reapucat, îmi doresc să mă țină. Scopul meu este să ajung să mă rog din drag, nu matematic, ca și când aș bifa o condică. Dumnezeu nu e contabil. Aici îmi pare mie puțin greșit cum pui problema... Maica Domnului e cea mai grabnic ajutătoare dintre sfinți, prima care sare în întâmpinarea noastră. Dar nu te aștepta la magii, ortodoxia și practica duhovnicească nu sunt un sistem de tonomat cu fise.

Și dacă te rogi cele 40 de zile, primești rezolvare, și apoi nu te mai interesezi de cele spirituale, la ce-ți folosește? Rugăciunea se construiește în timp, cu efor personal și ajutor de Sus (și se menține tot așa).

Dumnezeu să te lumineze! Toate să fie spre îndreptare!
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare