Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 29.09.2012, 00:49:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Fratilor, de fapt stiti care-i paradoxul? Pentru preotul de la tara care are atat de putini enoriasi (si aia foarte batrani si saraci, ca uneori in loc de bani, ii dau parintelui o bucata de slanina...) incat ceea ce face el se numeste cu adevarat apostolat, ca si pentru medicul de la tara, care nu stramba din nas cand vine taranul transpirat, la consultatie, si care nu-i lasa bacsisul "ca la oras", ci ii pune pe birou doua mere, sau 10 oua... Pentru oamenii astia zic, mantuirea e mult mai "palpabila"...
Ziceam pe un alt topic despre parintele meu duhovnic care urmeaza sa aiba o operatie grea si extrem de scumpa, peste vreo doua saptamani... Ei bine, nici n-aveti idee cate suflete se framanta, doar-doar o muri, ca sa-i ia locul. Deja se trag sfori, deja se fac tatonari, deja vin persoane care nu au avut niciodata tangenta cu biserica respectiva, dar vor sa-l vada pe parintele cu ochii lor ca sa-si faca o parere daca e o chestiune de zile sau de ani... Oare acele persoane, cum si pentru cine se roaga?...
Cred ca pana la urma e bine sa nu fim in pielea unui preot fara parohie...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 29.09.2012, 06:29:59
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pentru preotul de la tara care are atat de putini enoriasi (si aia foarte batrani si saraci, ca uneori in loc de bani, ii dau parintelui o bucata de slanina...) incat ceea ce face el se numeste cu adevarat apostolat, ...
Îmi cer scuze, domnule Mosh-Neagu, dar dacă vreți să vedeți exemple de adevărat apostolat luați cartea "Faptelor Apostolilor", "Epistolele" și vedeți acolo adevărat apostolat. Preoții de la noi din BOR orice putem să spunem că fac dar numai apostolat nu. Ca să faci apostolat trebuie chiar să fii apostol, să fi martor al lui Christos, al jertfei și al învierii Lui, nu doar să îți lași barbă, să îți dregi glasul și să îți iei sutana neagră pe tine. Mulți dintre preoții "ortodocși" nici măcar nu sunt creștini adevărați, de unde să mai fie și apostoli adevărați. Ei mai întâi trebuie să își vadă de propria lor încreștinare, de propria lor mântuire și abia după aceea să își vadă de a altora, că altfel se merge în continuare pe lucrarea de mântuială și nu pe lucrarea de mântuire.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 29.09.2012, 14:06:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar de unde stii tu ca "multi"?

Ce inseamna de fapt "multi"? 10 ? 100? 1000?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 29.09.2012, 19:36:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv ați prefera să vă măritați cu un doctor (viitor preot) din Țăndărei sau cu unul din București ? V-ați duce la Țăndărei ori ați prefera Bucureștiul ? De fapt, de ce nu vă duceți la Țăndărei chiar înainte de a vă mărita, că și acolo e multă nevoie de dv.
:)

Eu as vrea sa ma marit cu un om cinstit. Or un om cinstit nu cred ca e capabil sa isi cumpere un serviciu. Pentru ca daca faci de la inceput un compromis, o sa fii nevoit sa continui pe acelasi drum, devii parte din sistemul ticalosit.

Sa stiti ca daca as fi fost nascuta in provincie, as fi venit in Bucuresti la studii si nu as fi avut dupa aceea nicio perspectiva concreta, cred ca m-as fi reintors in orasul natal, dar cum nu sunt in situatia asta, nu am de unde sti.

Ca om care am, totusi, nitica experienta de viata, pot spune ca unde e intentie buna, si Dumnezeu ajuta. Cunosc destui oameni pe care i-a ajutat Domnul sa isi gaseasca un serviciu, fara sa apeleze la pile sau la bani.
Spre exemplu, si zic asta spre slava Domnului, si ca sa vin cu un exemplu concret, eu mi-am gasit serviciu intr-o vreme in care nici macar nu ma gandeam serios la asa ceva. Intr-o zi calduroasa, pe cand ma plimbam pe strazi hai-hui, dupa ce imi cumparasem o carte de la Sophia, ma intalnesc cu o colega de facultate. Tocmai iesise de la serviciu, cu sefii si colegii ei. Eu am salutat-o, ea mi-a facut cunostinta cu cei din jurul ei, am schimbat cateva vorbe, ca asa e politicos si dupa cateva zile, mi-a spus: stii, m-a intrebat seful meu daca nu ai vrea si tu sa lucrezi la noi... Am ramas trasnita! Nu stiu acum ce rol a avut colega mea in treaba asta, pentru ca nu e in niciun caz in postura de pune o pila. Fireste ca a avut multa bunavointa, dar daca nu ma plimbam in ziua, in minutul si pe strada aceea si nu dadea Domnul sa ne intersectam...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 29.09.2012 at 19:54:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 21:11:23
Parohia Pojejena nedu21 Intrebari utilizatori 0 06.02.2010 23:52:04
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25