Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2010, 18:17:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Preotii nu trebuie sa-si tunda barba

Potrivit versetului din Levitic 21,5 - "Sa nu-si rada capul, sa nu-si tunda marginea barbii ..." si din Iezechiel: 44,20 - "Capetele lor nu trebuie sa si le rada, dar nici parul sa nu-si lase sa creasca, ci sa-si tunda neaparat capul", reiese ca preotii nu trebuie sa-si tunda barba, ci numai parul. Sa inteleg ca preotii care nu au barba, sunt persoane care nu respecta Traditia? Nu am auzit pana acum in dreptul canonic sa fie o conditie pentru preotie barba.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2010, 19:21:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Hristos nu s-a tuns niciodata, sau cel putin nu si-a tuns perciunii. De ce nu fac barbatii crestini la fel? Hristos a fost circumcis. Dar nu se mai face. De ce e barba mai speciala?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2010, 19:29:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dar a avut Iisus barba? Eu n-am vazut in icoane vreun Iisus cu barba (lunga).
Avea parul potrivit de lung, nu cozi ca monahii.
Cumva isi taiau ei parul si barba. Ca altfel ar fi aratat ca salbaticii.

Nu toti barbatii (in general) au barba, din motive biologice, sau o au f.rara. La altii este suficient sa nu se rada doua zile si gata. Depinde si de culoarea parului (blonzii si roscatii nu preau au barba).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2010, 21:13:50
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Potrivit versetului din Levitic 21,5 - "Sa nu-si rada capul, sa nu-si tunda marginea barbii ..." si din Iezechiel: 44,20 - "Capetele lor nu trebuie sa si le rada, dar nici parul sa nu-si lase sa creasca, ci sa-si tunda neaparat capul", reiese ca preotii nu trebuie sa-si tunda barba, ci numai parul. Sa inteleg ca preotii care nu au barba, sunt persoane care nu respecta Traditia? Nu am auzit pana acum in dreptul canonic sa fie o conditie pentru preotie barba.
Sf.Pavel - om al Legii Noi - spune foarte clar in Epistola 1 Corinteni cap 11 versetul 14: Nu vă învață oare însăși firea că necinste este pentru un bărbat să-și lase părul lung? si in versetul 15: Și că pentru o femeie, dacă își lasă părul lung, este cinste? Căci părul i-a fost dat ca acoperământ. si detalii mai multe despre Acoperirea capului pentru femeie, Sf.Pavel vorbeste foarte frumos in cadrul aceluias capitol, pana la versetul 14.

Deci Sf.Pavel spune ca Barbatul este dator sa isi tunda parul ca ii este necinste. Spre incovenientul altora, calugarii isi lasa parul lung. De ce? A te calugari inseamna a-ti asuma pe deplin crucea lui Hristos si mai ales lepadarea de sine!!! De aceea, grija fata de sine cum sa te gatesti si cum sa te aranjezi, arata deja o nelepadare de sine, te scoate din sfera daruirii totale lui Hristos (pt calugari). Dar nu indeamna la neingrijire corporala, adica sa fii nespalat. De aceea isi lasa parul lung, sa nu mai aiba si aceasta grija care sa ii rapeasca din grija fata de suflet si sa le impovareze sufletul cu aceasta grija NEfolositoare. Orice grija ce stapaneste un calugar afara de grija pt sufletul sau si de Ascultarea data de Pr.Staret, scufunda pe monah in mocirla.

Grecii sunt cei care respecta aceasta cel mai mult. Ferice de ei! Acolo nu vezi NICIUN preot sau macar diacon fara barba! Sau sa vezi calugari tunsi si barba ferchezuita? Niciunde!!! Un preot roman de merge la Greci sa slujeasca si nu are barba, nu este recunoscut ca preot!

Barbatul fara barba este ceva apusean, ce a contravenit traditiei rasaritene, tocmai de la Romani. De aceea vezi toti preotii catolici si calugarii lor fiind fara barba! Traditia Bisericii Rasaritene este schimbata odata cu 1054. Si se stie ca Biserica Apuseana detine si erori dogmatice grave, pe langa si unele din cele morale.
__________________

Last edited by geo.nektarios; 24.02.2010 at 21:19:05.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2010, 00:13:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Potrivit versetului din Levitic 21,5 - "Sa nu-si rada capul, sa nu-si tunda marginea barbii ..." si din Iezechiel: 44,20 - "Capetele lor nu trebuie sa si le rada, dar nici parul sa nu-si lase sa creasca, ci sa-si tunda neaparat capul", reiese ca preotii nu trebuie sa-si tunda barba, ci numai parul. Sa inteleg ca preotii care nu au barba, sunt persoane care nu respecta Traditia? Nu am auzit pana acum in dreptul canonic sa fie o conditie pentru preotie barba.
Costel, preotia crestina nu este dupa cea a lui Levi, si 'dupa cea a lui Melkisedec' (adica, pana la urma, a lui Hristos).
Ce se spune despre preotii din VT nu este valabil si pentru preotii crestini.
Ar insemna altfel sa fie preoti ereditar..

Barba preotilor este o traditie numai.
In primul mileniu cand nu eram despartiti de Roma fiecare isi vedea de traditia lui, la ei preotii se radeau, la noi erau cu barba, si nu era nici o problema.. Nu de asta s-a facut schisma.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2010, 11:28:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa inteleg ca preotii care nu au barba, sunt persoane care nu respecta Traditia?
Nu am auzit pana acum in dreptul canonic sa fie o conditie pentru preotie barba.
Da, preotii fara barba nu respecta Traditia.
De ce indraznesc sa spun asta ?!
Pentru faptul ca toti sfintii clerici (casatoriti sau nu) au avut barba. Mi se pare un temei multumitor.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pai mai Mariusica, ce argument mai consecvent din Legea Noua vrei decit de simplul fapt ca HRISTOS NU S-A RAS NICIODATA.
Adevarat. Daca Hristos a avut parul lung si barba netunsa, ce temei mai mare de atat au nevoie preotii ?!
Hristos este model pentru tot crestinul, insa mai cu seama pentru preot.
Preotul sa se uite la Hristos, iar crestinul de rand sa ia seama la ce spune Pavel, referitor la tunsul parului (I Corinteni 11,14-15).

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai poate ca Hristos nu s-a tuns niciodata, sau cel putin nu si-a tuns perciunii. De ce nu fac barbatii crestini la fel?
Hristos a fost circumcis. Dar nu se mai face. De ce e barba mai speciala?
Faza cu perciunii este o chestiune iudaica, tare ciudata. Asa... a ajuns iudeul, incat daca isi lasa acei perciuni (nu spun cum ii vad), crede ca indeplineste legea, care ii zice sa nu se tunda. Ceva de genul, cum e si pe la noi, cand o femeie isi pune pe cap un servetel desfacut, cand intra in biserica, si crede ca are capul acoperit. (Sper sa nu fi inteles eu gresit asta.)

Taierea imprejur era ceva intervenit dupa creatie, ca semn distinctiv intre popoare.
Barba este ceva din natura omului, izvorat din el insusi si caracteristic barbatiei.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar a avut Iisus barba?
Eu n-am vazut in icoane vreun Iisus cu barba (lunga). Avea parul potrivit de lung, nu cozi ca monahii.
Cumva isi taiau ei parul si barba. Ca altfel ar fi aratat ca salbaticii.
Hristos nu are barba mare pentru ca asa i'a fost dat prin trupul Sau. Nu toti calugarii au barba mare.
Coada avea exact ca monahii. In erminia picturii, El este descris ca avand "parul legat in coada, inclinat spre un umar".

Daca si'ar fi lasat toti barbi, nu ar fi aratat "ca salbaticii".
Cand am fost in Athos, am vazut atatea chipuri sfinte, cu barbi mari... si nu aratau "ca salbaticii".
Atat de frumos ii statea tatalui meu cand si'a lasat barba vreo 2-3 luni ! Acum nu mai are.

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Un preot roman de merge la Greci sa slujeasca si nu are barba, nu este recunoscut ca preot! (...) Barbatul fara barba este ceva apusean, ce a contravenit traditiei rasaritene, tocmai de la Romani. De aceea vezi toti preotii catolici si calugarii lor fiind fara barba!
Semnez si eu sub aceste cuvinte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2010, 12:40:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, preotii fara barba nu respecta Traditia.
De ce indraznesc sa spun asta ?!
Pentru faptul ca toti sfintii clerici (casatoriti sau nu) au avut barba. Mi se pare un temei multumitor.
Mie nu mi se pare un criteriu multumitor.
Sfintii preoti au avut barba pentru ca asa este obiceiul.
De altfel exista sfinti in occident, din primul mileniu, care au fost episcopi sau preoti, si cum traditia la ei era sa nu se poarte barba, nu aveau barba: sfantul Ambrozie (Milan), sf Martin (Tours), sf Géry (Bruxelles).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2010, 12:40:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Costel, preotia crestina nu este dupa cea a lui Levi, si 'dupa cea a lui Melkisedec' (adica, pana la urma, a lui Hristos).
Ce se spune despre preotii din VT nu este valabil si pentru preotii crestini.
Ar insemna altfel sa fie preoti ereditar..

Barba preotilor este o traditie numai.
In primul mileniu cand nu eram despartiti de Roma fiecare isi vedea de traditia lui, la ei preotii se radeau, la noi erau cu barba, si nu era nici o problema.. Nu de asta s-a facut schisma.
Fani, daca este ceva ce nu mai trebuie respectat, atunci de ce in mare parte preotii au barba? Iar daca este ceva obligatoriu, atunci de ce nu devine o conditie esentiala pentru a fi hirotonit?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2010, 12:41:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fani, daca este ceva ce nu mai trebuie respectat, atunci de ce in mare parte preotii au barba? Iar daca este ceva obligatoriu, atunci de ce nu devine o conditie esentiala pentru a fi hirotonit?
Nu stiu de ce a devenit o traditie, dar nu este o traditie esentiala, cu T mare, dupa parerea mea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2010, 12:49:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca nu avem suficiente informatii in acest sens. Nu vad un preot sa poarte o barba doar pentru ca ar fi mai aratos sau doar pentru a se diferentia. Dupa cum nici vesmintele preotesti nu au doar rolul de a-i deosebi pe preoti de noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
barba, preoti

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARBA cozia Tinuta in Biserica 91 22.03.2014 00:36:58
Preotii nu trebuie judecati de oameni Ali_Ioana Preotul 57 06.09.2011 23:41:07
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54