Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2011, 15:26:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am scos multe canale care efectiv erau sub orice critica si mai sunt cateva pe lista neagra care asteapta sterse.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2011, 16:13:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am scos multe canale care efectiv erau sub orice critica si mai sunt cateva pe lista neagra care asteapta sa fie sterse.
Ce idee buna. Nu m'am gandit la asta, pana acum.
Stergem din memoria TV toate acele posturi daunatoare, lasand numai cateva.
Ma intreb insa... ce posturi ar ramane ?

In afara de Trinitas, as mai pastra... TVR 1 si AnimalPlanet.
Apoi m'as intreba... sa mai tin televizorul doar pentru atat ?! :)

Intre "postul Invierii Domnului" si oricare alt "post" al TV'ului, sa il alegem pe cel al Invierii. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 04.03.2011 at 16:15:57.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2011, 16:48:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ma intreb insa... ce posturi ar ramane ?

In afara de Trinitas, as mai pastra... TVR 1 si AnimalPlanet.
Apoi m'as intreba... sa mai tin televizorul doar pentru atat ?! :)

Intre "postul Invierii Domnului" si oricare alt "post" al TV'ului, sa il alegem pe cel al Invierii. :)
TVRurile - in special TVR Cultural, Trinitas, Discovery [+ Science si History], National Geografic, Animal Planet, VH1 Classic, MGM, TV1000, CNN, BBC, Eurosport.

Nu este neaparat sa inchidem de tot televizorul in post, dar putem totusi sa mai facem economie la curent, poluand mai putin planeta...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.03.2011, 17:06:16
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
TVRurile - in special TVR Cultural, Trinitas, Discovery [+ Science si History], National Geografic, Animal Planet, VH1 Classic, MGM, TV1000, CNN, BBC, Eurosport.

Nu este neaparat sa inchidem de tot televizorul in post, dar putem totusi sa mai facem economie la curent, poluand mai putin planeta...
Corect!Sunt de acord cu ce ati spus!:)

Si mie imi place history.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.03.2011, 17:30:30
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Corect!Sunt de acord cu ce ati spus!:)

Si mie imi place history.
Sunt de acord cu voi,sincer nu ma uit la televizor decat foarte rar si daca am ocazia dau o tura de canale pana gasesc ceva bun un "Friends" sau o emisiune interesanta la discovery,trinitas nu am si cam atat.In rest stau si citesc foarte mult
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.03.2011, 17:31:35
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Sunt de acord cu voi,sincer nu ma uit la televizor decat foarte rar si daca am ocazia dau o tura de canale pana gasesc ceva bun un "Friends" sau o emisiune interesanta la discovery,trinitas nu am si cam atat.In rest stau si citesc foarte mult
Si mie imi place "Friends":)):)).
Dar cu masura...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.03.2011, 20:48:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Aberatii . . .

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Televizorul a ajuns "de dulce", fie vreme de post, fie de dezlegare. Astfel, fiecare trebuie sa se nevoiasca in a'l tine inchis.
Chiar daca nu este post acum, totusi... ajung sa ii inteleg pe cei care nu mai tin deloc TV in casa.

Tatal meu se uita tare mult la TV... stiri, politica si sport. Imi dau seama, din ce in ce mai mult, de cata agitatie poate scoate din el TV'ul si cat de necrestina poate fi actuala structura/gandire media. Televizorul ne vrea sclavi luisi, iar multi deja ii suntem.

Sunteti tinuti de patima privitului la TV fara masura ? Aveti in familie vreo persoana inpatimita astfel ?
Sunt curios ce metode se pot aplica, spre a micsora numarul de ore petrecute in fata TV'ului, de catre o persoana adulta.

Chiar daca nu e vreme de post, sa postim de la televizor, spre a cobora in noi insine.
Chiar citeam un articol azi, pe site, care vorbea despre frica omului de a ramane singur cu el insusi. Ideile nu ne vindeca firea !
Te rog sa ma ierti , dar suna atat de fals , atat de aiurea , incat ma intreb daca nu facem rau prin astfel de indemnuri ! Pai , cum suna asta ? Sa fim una acum , si alta dupa aceea . . . ? Nu , Dorine , sa fim mereu constanti , mereu aceasi , , nesmoliti , si mai ales echilibrati si chibzuiti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.03.2011, 20:58:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu desi am TV in camera nici macar nu il tin bagat in priza,doar la o singura emisiune pe Discovery ma uit,de 50 de min. Deci l-am lepadat complet pot spune,insa stau cu ochii in laptop. Ceva de genul "ce iei pe mere dai pe pere"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.03.2011, 21:14:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Televizorul a ajuns "de dulce", fie vreme de post, fie de dezlegare. Astfel, fiecare trebuie sa se nevoiasca in a'l tine inchis.
Chiar daca nu este post acum, totusi... ajung sa ii inteleg pe cei care nu mai tin deloc TV in casa.

Tatal meu se uita tare mult la TV... stiri, politica si sport. Imi dau seama, din ce in ce mai mult, de cata agitatie poate scoate din el TV'ul si cat de necrestina poate fi actuala structura/gandire media. Televizorul ne vrea sclavi luisi, iar multi deja ii suntem.

Sunteti tinuti de patima privitului la TV fara masura ? Aveti in familie vreo persoana inpatimita astfel ?
Sunt curios ce metode se pot aplica, spre a micsora numarul de ore petrecute in fata TV'ului, de catre o persoana adulta.

Chiar daca nu e vreme de post, sa postim de la televizor, spre a cobora in noi insine.
Chiar citeam un articol azi, pe site, care vorbea despre frica omului de a ramane singur cu el insusi. Ideile nu ne vindeca firea !
Închideți televizoarele și stați pe net.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.03.2011, 21:17:12
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu desi am TV in camera nici macar nu il tin bagat in priza,doar la o singura emisiune pe Discovery ma uit,de 50 de min. Deci l-am lepadat complet pot spune,insa stau cu ochii in laptop. Ceva de genul "ce iei pe mere dai pe pere"
Se intampla, Raoul,...nu esti singurul:|.
Cine vrea sa aiba post intr-adevar folositor, sa se mai lepede si de internetul acesta pacatos...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum postim? Marius22 Generalitati 26 21.08.2012 19:56:31
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 19:56:14
Televizorul,aparent inofensiv.Oare asa sa fie? Seraphim7 Generalitati 40 16.03.2010 22:24:59
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 03:11:57