Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.08.2013, 20:42:43
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Secrete din bucatarie

Zilele acestea am citit retetele postate de voi pe diferite topicuri. Pe multe dintre ele mi le-am notat in carnetel :-) Am descoperit cu aceasta ocazie multi pasionati de bucatarie. Eu imi dores sa devin o buna bucatareasa, si pentru ca nu am inca mare experienta imi doresc sa aflu cat mai multe lucruri care ma pot ajuta in aceasta directie.

Daca in anii tineretii (in studentie) nu am acordat o importanta acestui lucru, intelegand oarecum in femeia trebuie sa stea la cratita ceva ce nu se mai potriveste intru totul zilelor noastre, o idee mult prea traditionalista, cu timpul am inteles aceasta datorie dintr-o alta perspectiva. Este minunat sa gatesti pentru sotul si copiii tai, sa te ocupi cu atentie de hrana lor. Este o mare implinire pentru o femeie iar atmosfera caminului este mult influentata de o mancare calda facuta cu dragoste.

Nu vreau sa sune ca un sfat, dar pentru fetele ce doresc sa-si intemeieze o familie ar fi bine sa inceapa cu acest aspect in pregatirea lor: gatitul.

Am cautat si pe internet cateva secrete din bucatarie, dar nu am fost multumita de rezultate. Ceva, ceva tot am invatat dar este loc de mai bine.

Un lucru pe care l-am retinut de la un doctor legat de alimentatie, este acela ca mierea nu se pune niciodata in lichide fierbinti (ceai, lapte) deoarece devine cancerigena.

Astept cu mare interes si secretele voastre din bucatarie care va ajuta sa gatiti cu placere si care va aduc rezultate multumitoare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2013, 23:05:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În mâncare se pune sare în cantități potrivite.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.08.2013, 23:25:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mie imi place sa gatesc,ma relaxeaza si o fac cu dragoste si pasiune,ca pe un lucru pe care pot sa-l ofer altora,ca pe un dar.
Gatesc cand ma duc in vizite,la reuniuni de familie,cu diverse ocazii.

Nu cred ca exista secrete ci numai experienta,totul vine cu exersatul.
Despre miere stiu si eu ca este nociva in lichide fierbinti,ca-si schimba structura si cumva devine toxica pt consum.

Eu am inceput sa stau in bucatarie cu mama si bunica de cand aveam 8 ani.Totusi o mare experienta in administrarea casei si a familiei nu mi-au fost de folos,deoarece nu am o familie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2013, 23:49:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ciupercile se prajesc numai in unt, nu in ulei, ca sa dezvolte gustul lor minunat. In Post, evident, in margarina. Sunt insa bune si goale, puse in tigaie fara grasime: zeama lor se aduna in palarie si e f buna. De aceea, cand faceti ciuperci la gratar, nu intoarceti cuipercile pe ambele parti, caci se pierde acest suc lasat de ele si care face toti banii. Cui ii mai trebuie carne, cand ai ciuperci?!?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2013, 00:04:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cat mai multe legume,fructe,peste,orez.Dimineata un ceai verde si la pranz un suc natural de portocale,preparat nu cumparat,cu 1lingurita de miere si cateva frunze de menta.Cat mai putina carne de porc,daca se poate fara este chiar bine.La salate nu va complicati cu retete savante :) lasati imaginatia sa-si faca treaba,folositi ulei de masline,este ideal.Categoric evitati fast-food,chips si orice mancare de acest tip precum si bauturi precum Cola.Eu am invatat multe retete de la Jamie Oliver,imi place modul sanatos si simplu in care gandeste.Nici o zi fara fructe,cat mai putina paine,neagra sau de secara daca se poate.Fara mese nocturne :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 13.08.2013 at 00:11:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2013, 00:25:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ciupercile se prajesc numai in unt, nu in ulei, ca sa dezvolte gustul lor minunat. In Post, evident, in margarina. Sunt insa bune si goale, puse in tigaie fara grasime: zeama lor se aduna in palarie si e f buna. De aceea, cand faceti ciuperci la gratar, nu intoarceti cuipercile pe ambele parti, caci se pierde acest suc lasat de ele si care face toti banii. Cui ii mai trebuie carne, cand ai ciuperci?!?
Nu trebuie să prăjim nimic, decît dacă vrem să îmbolnăvim familia.

Uleiul de floarea-soarelui trebuie evitat chiar și crud. Cel puțin cel care e depozitat în sticle transparente (99% e ținut în plastic transparent).

Margarină? Adică să mîncăm plastic în post? Mai bine nu mîncăm nimic în post... :)

Cînd am fost în Israel am fost uimit că în salata de la galantar mi-au pus ciuperci crude. Dar le-am mîncat și am învățat cu ocazia aceea că nu trebuie să coacem / fierbem / prăjim ciupercile. Cu mămăligă, usturoi și eventual o fiertură de boabe sînt excelente.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2013, 00:31:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu trebuie să prăjim nimic, decît dacă vrem să îmbolnăvim familia.

Uleiul de floarea-soarelui trebuie evitat chiar și crud. Cel puțin cel care e depozitat în sticle transparente (99% e ținut în plastic transparent).

Margarină? Adică să mîncăm plastic în post? Mai bine nu mîncăm nimic în post... :)

Cînd am fost în Israel am fost uimit că în salata de la galantar mi-au pus ciuperci crude. Dar le-am mîncat și am învățat cu ocazia aceea că nu trebuie să coacem / fierbem / prăjim ciupercile. Cu mămăligă, usturoi și eventual o fiertură de boabe sînt excelente.
Da,ciupercile se pot manca si crude cu conditia sa fie foarte proaspete.
Se poate face si supa de ciuperci negatite(pleurottos),doar marinate in frigider cateva ore iar cand este gata se adauga lapte de migdale facut in casa,la blender.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2013, 15:22:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu trebuie să prăjim nimic, decît dacă vrem să îmbolnăvim familia.

Uleiul de floarea-soarelui trebuie evitat chiar și crud. Cel puțin cel care e depozitat în sticle transparente (99% e ținut în plastic transparent).

Margarină? Adică să mîncăm plastic în post? Mai bine nu mîncăm nimic în post... :)

Cînd am fost în Israel am fost uimit că în salata de la galantar mi-au pus ciuperci crude. Dar le-am mîncat și am învățat cu ocazia aceea că nu trebuie să coacem / fierbem / prăjim ciupercile. Cu mămăligă, usturoi și eventual o fiertură de boabe sînt excelente.
DA, intr-adevar ciupercile se pot manca si crude, dar sunt situatii in care trebuie pregatite intr-un fel, de ex.: cand faci ciulama de ciuperci. Atunci recomandabil este ca faina din care faci sosul sa fie prajita in unt, respectiv margarina. Chiar daca margarina este atat de hulita in ultima vreme, eu am mancat de 25 ani margarina si nu am constatat ca imi face rau. Dar fiecare decide pentru sine ce mananca si ce nu.
Margarina=plastic? Eu stiam ca este grasime vegetala... dar poate am inteles gresit.
http://www.wikifood.ro/nutritie/prin...rganismul.html
Dar mai stiu ca bolile se nasc in primul rand din cauza pacatelor noastre si atunci imi concentrez atentia la acestea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2013, 00:25:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ciupercile se prajesc numai in unt, nu in ulei, ca sa dezvolte gustul lor minunat. In Post, evident, in margarina. Sunt insa bune si goale, puse in tigaie fara grasime: zeama lor se aduna in palarie si e f buna. De aceea, cand faceti ciuperci la gratar, nu intoarceti cuipercile pe ambele parti, caci se pierde acest suc lasat de ele si care face toti banii. Cui ii mai trebuie carne, cand ai ciuperci?!?

Ciupercile se pot marina inainte de frigere,in ulei de masline,sare,piper,otet balsamic ,usturoi.
Se pun pe gratar cu palaria in sus,timp in care sucul se aduna si coace ciuperca din interior fara a cadea din ea;apoi cand sucul se evapora in mod natural si ciuperca este coapta se mai intoarce si pe partea cealalta putin.
Desigur vorbesc despre ciupercile mari,care se preteaza frigerii avand o grosime perfecta,nu de cele mici care ar trebui gatite in alte moduri.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2013, 15:25:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ciupercile se pot marina inainte de frigere,in ulei de masline,sare,piper,otet balsamic ,usturoi.
Se pun pe gratar cu palaria in sus,timp in care sucul se aduna si coace ciuperca din interior fara a cadea din ea;apoi cand sucul se evapora in mod natural si ciuperca este coapta se mai intoarce si pe partea cealalta putin.
Desigur vorbesc despre ciupercile mari,care se preteaza frigerii avand o grosime perfecta,nu de cele mici care ar trebui gatite in alte moduri.
Din punctul meu de vedere, cand se aduna sucul in palaria ciupercii, aceasta e gata si nu mai trebuie sa stea pe foc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare