Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2009, 13:36:17
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit in alta tara, dar tot saraca

Tot se vorbeste despre romanii plecati in tari mai civilizate, mai bogate, unde muncesc pentru a face bani sau a avea o viata mai decenta. Dar exista romani care au plecat intr-o tara la fel de saraca precum Romania sau chiar mai saraca(din diverse motive)? Deschid acest thread pentru ei si pentru marturiile lor. Exista astfel de romani pe forum? Va este dor si voua de tara? Cum va simtiti acolo?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2009, 13:51:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu una n-as puea pleca intr-o tara in care nu mi-ar fi bine sufleteste.Nici pentru toti banii din lume nu as rezista.
Mai bine mai saraca,dar cu sufletul linistit si implinit!
Alte motive decat banii,care ar fi putut impinge pe cineva sa plece intr-o tara saraca,ar fi ceva de ordin sufletesc: o casatorie cu cineva din alta tara,pasiunea pentru o anumita meserie etc.
In acele cazuri ar exista o implinire interioara si probabil dorul de casa ar trece mai repede.
Depinde si de la persoana la persoana:unii au o capacitate de adaptare uluitoare,pe cand pe altii ii chinuie dorul de tara.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2009, 17:18:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Tot se vorbeste despre romanii plecati in tari mai civilizate, mai bogate, unde muncesc pentru a face bani sau a avea o viata mai decenta. Dar exista romani care au plecat intr-o tara la fel de saraca precum Romania sau chiar mai saraca(din diverse motive)? Deschid acest thread pentru ei si pentru marturiile lor. Exista astfel de romani pe forum? Va este dor si voua de tara? Cum va simtiti acolo?
Majoritatea colegilor mei "misionari" pleaca in Africa, India, Pakistan, Afganistan, Irak samd, oriunde unde sunt proiecte. Si stau acolo cu lunile in caldura, in mizerie, asaltati de tantari purtatori de malarie, tifos, hepatita si altele. Si uneori sunt martorii razboaielor civile, vad crime pe strada (nu pot sa povestesc ce am auzit, v-ar ingrozi), sunt insotiti pana si la veceu de politai inarmat care ii pazeste, trebuie sa se cazeze mereu in centrul orasului ca sa nu fie in pericol... Si toate astea pentru a castiga un ban gramada, in timp ce sotiile stau acasa si ii asteapta ingrijorate.

Eu am fost mai norocos si n-am iesit decat de doua ori din Europa, dar in tarile civilizate pe unde am fost am avut sansa sa traiesc impreuna cu emigrantii romani, moldoveni, ucrainieni, marocani, egipteni samd si sa vad conditiile in care locuiesc, joburile mizere pe care le au, greutatile prin care trec. Vai de steaua lor norocoasa, n-o sa-i uit niciodata pe cei care i-am intalnit.

Doamne, ocroteste-i pe romani...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2009, 17:38:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Majoritatea colegilor mei "misionari" pleaca in Africa, India, Pakistan, Afganistan, Irak samd, oriunde unde sunt proiecte. Si stau acolo cu lunile in caldura, in mizerie, asaltati de tantari purtatori de malarie, tifos, hepatita si altele. Si uneori sunt martorii razboaielor civile, vad crime pe strada (nu pot sa povestesc ce am auzit, v-ar ingrozi), sunt insotiti pana si la veceu de politai inarmat care ii pazeste, trebuie sa se cazeze mereu in centrul orasului ca sa nu fie in pericol... Si toate astea pentru a castiga un ban gramada, in timp ce sotiile stau acasa si ii asteapta ingrijorate.

Eu am fost mai norocos si n-am iesit decat de doua ori din Europa, dar in tarile civilizate pe unde am fost am avut sansa sa traiesc impreuna cu emigrantii romani, moldoveni, ucrainieni, marocani, egipteni samd si sa vad conditiile in care locuiesc, joburile mizere pe care le au, greutatile prin care trec. Vai de steaua lor norocoasa, n-o sa-i uit niciodata pe cei care i-am intalnit.

Doamne, ocroteste-i pe romani...
Da,sa-i multumim lui Dumnezeu,la noi totusi e acceptabil fata de alte tari batute de soarta.
Cu ce nu pot eu sa ma impac este refuzul de a se civiliza al romanului...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2009, 19:28:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cu ce nu pot eu sa ma impac este refuzul de a se civiliza al romanului...
Nu-ti inteleg afirmatia. Ce vrei sa spui?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2009, 22:43:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu-ti inteleg afirmatia. Ce vrei sa spui?
Da. Romanii, la modul general, sunt necivilizati. In nordul Europei probabil e altfel, n-am trait pe acolo... :)

Uite aici un nene care stie sa scrie frumos, povestind despre o zi obisnuita din viata sa de roman:

"Poate că odată o să avem și noi autostrăzi, mă gândesc, dar cu oamenii ce ne facem?"
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2009, 23:27:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

La ora asta este greu in orice tara si in cele mai puternice tari ale lumii exista saracie.
Credeti voi ca in Germania, Franta sau SUA nu exista oameni in mizerie si saracie? Oh, si inca cum, si este tot mai greu.
Aratau la televizor ca milioane de oameni nu au in SUA (!!!) acces la sistemul de sanatate si se duc medici in misiuni umane in zone cu multi asemenea oameni ca sa le ofere servicii sanitare (stomatologie, ochelari, consultatii, tratamente).
Imigrantii in general si romanii inclusiv o duc rau peste tot, daca nu au avut o sansa, un ajutor. Multi nici nu stiu ce ii asteapta acolo. Nu avem informatii in tara, nimeni nu spune adevarul de modul in care o duce sau se lupta in strainatate.
Ei capata numai munci de mizerie, sub pregatirea lor si prost platite. In rest nu capata serviciu.
Pana acum mai intelegeam de ce pleaca oamenii si se umilesc in halul asta (citit in ziare ce patesc femeile in Italia). Am citit asa ceva in Formula As si am plans. Mai adunau un ban ca sa traiasca mai bine ele si familia lor.
Ba isi mai lasa si copiii de izbeliste pentru asta.
Dar acum, cand preturile sunt asa de mari in tara ce rost mai are asta? Da, sunt somerii...
Dar someri sunt tot mai multi si in alte tari au izbucnit conflicte, caci localnicii sunt nevoiti acum sa accepte si ei munci pe care pana acum nu le faceau decat imigrantii.
In final:
Romanii trebuie sa se schimbe, este adevarat. Dar asta dureaza. Si din pacate si localnicii altor tari s-au schimbat in rau in ultimii ani.
Ce straini veneau la noi pe litoral cu ani in urma (si inca nu din paturile cele mai bune), dar aveau o educatie si o bunastare evidenta, parfumati, eleganti, veseli, darnici.
Acum nu mai stii care este neamtul (de ex.) si care este imigrantul.
Problema mare a romanilor din diaspora este izolarea si lipsa de unitate.
Ma uitam aici: toti se ajuta intre ei (chiar si ca sa sa-si gaseasca de lucru), pana si africanii (!)isi fac asociatii culturale si sportive. Romanii nu. De ce oare?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2009, 23:33:48
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti spun eu de ce nu mai vin inapoi.
Pentru ca s-au invatat sa fie tratati ca client in magazin, ca pacient la doctor, ca spectator la cinema samd.
In Romania nu-i asa. In Romania deranjezi vinzatorul (de multe ori fiind insusi propietarul) daca vrei sa cumperi. Notarul daca vrei un act. Pe cel de la informatii daca vrei o informatie....
Da ce va spun eui voua? doar stiti cum este, poate nu va ma deranjaza...dar ar trebuii
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2009, 00:35:11
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Va rog, nu deviati. Am deschis thread-ul doar pentru romanii din tarile mai sarace ca Romania, sau pareri despre asta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2009, 01:00:24
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Va rog, nu deviati. Am deschis thread-ul doar pentru romanii din tarile mai sarace ca Romania, sau pareri despre asta.

Anna, esti putin cam dura , nu crezi?
Fiecare exprima parerea sa, chiar daca este vorba despreun alt tip de tara, nu neaparat mai saraca, deoarece cineva aici- citeste cu atentie ceea ce ti se raspunde - a pus problema romanului ca ar trebui sa se schimbe...din asta deriva multe probleme de atitudine al romanului, care-l face s astea cum s-ar zice "in ultima banca"...


Pai uite iti dau un exemplu personal:

Am fost in Polonia- era considerata la un momnet dat mai bine situtata financiar decit Romania- ei bine, spre surpriza mea, este cu totul contrariu.

Ei sint mult mai saraci decit romanii, iar modul de "trai si imbogatire" este oferit chiar de guvernul lor: daca de ex. au furat o masina din alta tara si adusa in Polonia, pai atunci hotul scapa ieftin, sau nu are nici macar o amenda.
Comertul pe strazi, tigania, saracia batranilor( multi nu au o casa cum au romanii la varsta aia) te izbeste in fata si te face sa te simti intr-adevar prost...viata e mizerabila acolo, traiesc multi din furat, necinstit, au baruri peste drum d ebiserici, apoi se imbata toti dupa slujbe...
Cam asta e viata acolo.

Cu toate astea, ei sint considerati mai bine situati decit romanii.
A cui o fii vina?

Banuiesc ca totusi Ministerul Afacerilor Externe a Romaniei, face doar un minimum pentru tara si imaginea romanilor peste hotare.

Asta a fost doar un exemplu.

Am fost in Italia: unii romani muncesc pe rupte ca sa faca un ban( apoi am aflat ca romanii ii si vad foarte prost pe bietii de ei , cie care au trait in Italia, nu se stie de ce?!- apropo- poate cineva aici da o explicatie) asta e chiar o atitudine de ignorant efectiv), iar altii fura, altii ucid, altii sint ucisi...
Italia este o tara binestanta, insa au si ei saraci cu nemiluita...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Altă Evanghelie Carmen FUNIERU Despre Sfanta Scriptura 17 04.02.2014 16:53:19
o alta perspectiva The_Fallen Generalitati 24 07.01.2013 15:54:10
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 06:24:16
ajutor umanitar ptr o familie saraca constantinstefan111 Generalitati 3 22.03.2011 11:52:10
O alta limpezire ... Negroponte Generalitati 231 15.09.2009 05:05:36