Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.08.2013, 11:47:16
Tincutza Tincutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit ouă fierte

Am văzut ieri la TV cum se fierb ouăle (pe TV Paprika, o emisiune a Marthei Stewart).
Se pun în apă la foc moderat până ce apa începe să facă bule, deci se apropie de temperatura de fierbere, apoi se oprește focul și se acoperă oala. Se lasă fix 13 minute. Așa gălbenușul este pufos și nu se înverzește.
Se zice că oricum le-ai găti, e important ca ouăle să fie la temperatura camerei, să le scoatem din timp de la frigider.
Un ou fiert tare se poate păstra în frigider până la 5 zile, nedecojit. O dată decojit, trebuie consumat imediat.


Știe cineva ce să fac să nu mi se „lase” prăjiturile când e musai să le scot din cuptor imediat ce s-au copt?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.08.2013, 12:08:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Să fie șocul termic cât mai mic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.08.2013, 12:26:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Crede-ma ca eu nu am vazut vegetarian agresiv :)
Cum nu?
Avem un exemplu clasic, in adevaratul sens si cu toata forta cuvantului: Cain.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 20.08.2013, 12:49:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tincutza Vezi mesajul
A


Știe cineva ce să fac să nu mi se „lase” prăjiturile când e musai să le scot din cuptor imediat ce s-au copt?
Daca se respecta cantitatile ,ar trebui sa nu se "lase"
Mie nu mi s-a intamplat ,de obicei la check nu pun bicarbonat sau praf de copt ,daca oualele sunt proaspete prajiturile nu se lasa.
Ar mai fi un secret ,se bate albusul spuma cu zahar ,apoi se adauga celelalte
Daca albusul nu e spumos nici aluatul nu creste frumos.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 20.08.2013, 13:07:19
Tincutza Tincutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Mulțumesc!
N-am bătut niciodată albușul cu zahăr, doar cu un pic de sare. Am pus zahărul în gălbenuș, cu celelalte ingrediente. O să încerc și așa.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 20.08.2013, 13:54:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tincutza Vezi mesajul
Am văzut ieri la TV cum se fierb ouăle (pe TV Paprika, o emisiune a Marthei Stewart).
Se pun în apă la foc moderat până ce apa începe să facă bule, deci se apropie de temperatura de fierbere, apoi se oprește focul și se acoperă oala. Se lasă fix 13 minute. Așa gălbenușul este pufos și nu se înverzește.
Se zice că oricum le-ai găti, e important ca ouăle să fie la temperatura camerei, să le scoatem din timp de la frigider.
Un ou fiert tare se poate păstra în frigider până la 5 zile, nedecojit. O dată decojit, trebuie consumat imediat.


Știe cineva ce să fac să nu mi se „lase” prăjiturile când e musai să le scot din cuptor imediat ce s-au copt?

Este adevarat ca asa se fierb corect oualele cu precizarea ca apa trebuie sa atinga punctul fierberii,adica sa dea in clocote atunci cand opresti aragazul.
1/2 lingurita de sare adaugata in apa oualelor va preveni pt craparea cojii si va ajuta la curatarea lor,mai usor in special daca sunt proaspete.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 20.08.2013 at 14:02:00.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.08.2013, 14:05:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum nu?
Avem un exemplu clasic, in adevaratul sens si cu toata forta cuvantului: Cain.
Cain vegetarian? Dar ce te face sa crezi asta :)) ????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 20.08.2013, 16:29:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu sunt bolnava cu stomacul,deci trebuie sa fiu atenta.
In timp am inceput sa dezvolt si tulburari endocrine/hormonale -de unde crezi ca vin astea?
Incearca o cura cu grau incoltit.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.08.2013, 19:15:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Incearca o cura cu grau incoltit.
Multumesc am sa ma interesez!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 20.08.2013, 19:33:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cain vegetarian? Dar ce te face sa crezi asta :)) ????
1. După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, și ea, zămislind, a născut pe Cain și a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu". 2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ. 3. Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Dumnezeu din roadele pământului. 4. Și a adus și Abel din cele întâi-născute ale oilor sale și din grăsimea lor. Și a căutat Domnul spre Abel și spre darurile lui, 5. Iar spre Cain și spre darurile lui n-a căutat. Și s-a întristat Cain tare și fața lui era posomorâtă. 6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Pentru ce te-ai întristat și pentru ce s-a posomorât fata ta? 7. Când faci bine, oare nu-ți este fața senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la ușă și caută să te târască, dar tu biruiește-l!" 8. După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: "Să ieșim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, și l-a omorât.

Deci tot veganii astia is mai violenti.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde