Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2010, 22:51:16
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Privitul la tv si internetul-mihail florin

Doamne ajuta frati crestini
am oeravt mai mute potari de ale voastre si in general sunteti de acord
a va pun ceva acea fata acre e maicuta si a renuntat la tv inca din casa a facut
asta pt ca am vazut eu
iar daca vrem cu adevarat renuntam la tv va spun sincer nu ai ce vedea si e
pierdere de timp plus multe pacate.
Daa cineva renunta la tv si chiar la net mare are rasplata
chiar si netul are ispitele lui
pe langa pacate iti mai trici si vedera si uneori nu iti mai faci canonul si rugaciunile de sera din cauza ooselii
deci repet maicuta inca din casa a renuntat la tv si la calc e ceva mai ales in ziua de azi
rar fete ca ea sincer as vrea amaia ad pe cineva
iar depre fata care a renuntat de 5 ani sa fie fericita
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2010, 06:15:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Incetati,fratilor,cu exagerarile astea...atat televizorul,cat mai ales internetul sunt UTILE,datorita faptului ca sunt o sursa uriasa de informatie si faciliteaza comunicarea,atata vreme cat utilizatorul lor stie sa faca o selectie asupra informatiilor pe care le acceseaza si a timpului petrecut in acest mod.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2010, 13:01:34
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Am inteles ca vreti din rasputeri ca semenii sa nu mai piarda timpul la tv sau pe net dar dragoste cu sila nu se poate. Cred ca ar trebui sa ne punem nadejdea in Dumnezeu si sa ne rugam pentru ca El stie cum sa lucreze cu fiecare in parte.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2010, 17:17:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
am oeravt mai mute potari de ale voastre si in general sunteti de acord
a va pun ceva acea fata acre e maicuta si a renuntat la tv inca din casa a facut
asta pt ca am vazut eu
iar daca vrem cu adevarat renuntam la tv va spun sincer nu ai ce vedea si e
pierdere de timp plus multe pacate.
Daa cineva renunta la tv si chiar la net mare are rasplata
chiar si netul are ispitele lui
pe langa pacate iti mai trici si vedera si uneori nu iti mai faci canonul si rugaciunile de sera din cauza ooselii
deci repet maicuta inca din casa a renuntat la tv si la calc e ceva mai ales in ziua de azi
rar fete ca ea sincer as vrea amaia ad pe cineva
iar depre fata care a renuntat de 5 ani sa fie fericita

Inteleg ce spui, numai ca atunci cand vrei sa aplici e mai greu daca acestea le ai in casa, ar trebui scoase din casa...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2010, 17:41:22
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
am oeravt mai mute potari de ale voastre si in general sunteti de acord
a va pun ceva acea fata acre e maicuta si a renuntat la tv inca din casa a facut
asta pt ca am vazut eu
iar daca vrem cu adevarat renuntam la tv va spun sincer nu ai ce vedea si e
pierdere de timp plus multe pacate.
Daa cineva renunta la tv si chiar la net mare are rasplata
chiar si netul are ispitele lui
pe langa pacate iti mai trici si vedera si uneori nu iti mai faci canonul si rugaciunile de sera din cauza ooselii
deci repet maicuta inca din casa a renuntat la tv si la calc e ceva mai ales in ziua de azi
rar fete ca ea sincer as vrea amaia ad pe cineva
iar depre fata care a renuntat de 5 ani sa fie fericita


Multi spun multe pe acest forum si bag mana in foc ca daca ar trebiu sa aplice nu ar face acest lucru.Cine vrea fara televizor fara net fara ai fara aia fara carti fara literatura sau mai stiu eu ce le debiteaza mintea sa paraseasca lumea si sa plece in pustie asemeni parintilor din nordul rusiei .Daca nu pot face acest lucru e de prisos sa se mai deschida astfel de subiecte .A fi ortodox inseamna sa fi echilibrat in credinta in fapte in lume fara exagerari care duc la manifestatii de tip exagerat care smintesc mai ales pe cei apropiat lor.Nu poti aplica in lume ceea ce tine de viata monahala sau de viata isihasta in singuratate .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2010, 18:24:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Claudiu

Ti-am spus, nu am de mult televizor..
(Cablu, de fapt, ca aparatul nu l-am aruncat)

mai fac cam 1 luna pa an cura de net (adica fara calculator..). La inceput nu a fost ceva planificat, dar este bine. Anul acesta, cand am facut cura de net (5 sapt) am citit vreo 15 carti. In restul anului intreg nu cred ca citesc atat.

In fine, doar ganduri.
Fiecare face cum crede.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2010, 18:32:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Generatia stupida

Faptul ca tinerii sunt "educati" de media pt a fi prosti se pare ca nu este un secret.
Cineva a venit cu ideea (desteapta, nu proasta) de a declara public ca prostia este un ideal. Pe linia nihilismului, este oarecum logic sa se imbratiseze nimicul, moartea si prostia.
Campania DIESEL - Be stupid este un adevarat succes. Ai spune ca "be stupid" scris mare (pe doua etaje) in exteriorul magazinului va goni cumparatorii.. Dimpotriva, tinerii se identifica cu sloganul.
http://storage.diesel.com/bestupid/docs/whystupid.pdf

Dar diesel nu este singura companie... mai interesant, HULU (televiziune prin internet) afirma: noi va facem creierul terci, hai sa radem de asta!!
Urmariti:
http://www.youtube.com/watch?v=HOUoALiCpO0

(cum spunea cineva in reclama hulu: "da, televiziunea prajeste creierul. Dar ce puteti face? Sa inchideti televizorul?! hahaha" (ras de neincredere, ironie - da, sigur ca inchideti televizorul.). Este trist ca este adevarat, dupa cum se observa si aici)

Last edited by anna21; 13.11.2010 at 18:36:33.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2010, 18:34:25
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ti-am spus, nu am de mult televizor..
(Cablu, de fapt, ca aparatul nu l-am aruncat)

mai fac cam 1 luna pa an cura de net (adica fara calculator..). La inceput nu a fost ceva planificat, dar este bine. Anul acesta, cand am facut cura de net (5 sapt) am citit vreo 15 carti. In restul anului intreg nu cred ca citesc atat.

In fine, doar ganduri.
Fiecare face cum crede.
Asa e .Acu pe trinitas la cuvant pt suflet il ascult pe IPS Andrei arhiepiscopul eparhiei mele .Unora le folosete tv-ul unora nu .Totusi sa nu se ajunga la exagerari de genu e de la dracu si aia si aia ca nu e chiar asa . In rest toate bune pt toti .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
Internetul dauneaza grav Ortodoxiei Ana.Maria. Generalitati 25 22.02.2011 09:20:42
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 13:59:40
Despre idolatrie-mihail florin ionut12 Generalitati 1 15.11.2010 23:53:17
Dreptul la libertate-mihail florin ionut12 Generalitati 5 13.10.2010 16:57:35