Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.08.2013, 16:59:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Exista vase speciale pentru fiert laptele. Ceaunul consuma multa energie sa-l incalzesti si sa fierbi lapte.
Si mai exista solutii sa nu se prinda. Trebuie sa vezi ce fel de oala ai.
Mai vezi ceva: in general (asa stiu eu) daca s-a prins vreodata ceva intr-un vas, atunci in acela se va prinde in continuare orice produs. Se distruge emailul, sau invelisul oalei (la curatat).
Ia o oala noua, numai pentru lapte, sau special pentru fiert lapte si ai grija sa nu se prinda (uzi in prealabil cu apa).

http://www.electrofloridin.ro/Electr...H-9508-KH-9508

http://www.bizoo.ro/firma/marcodora/...-capac-2-litri
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #92  
Vechi 26.08.2013, 17:37:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Multumesc Sophia pentru sfaturi, chiar nu stiam de aceste oale, intentionez sa-mi cumpar una. De ceva timp fac pentru cei mici iaurt in casa si iese tare bun. Cumpar lapte de la un dozator de lapte, apoi il fierb si fac iaurt. Este mult mai economic si mai sanatos.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 26.08.2013, 19:05:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Multumesc Sophia pentru sfaturi, chiar nu stiam de aceste oale, intentionez sa-mi cumpar una. De ceva timp fac pentru cei mici iaurt in casa si iese tare bun. Cumpar lapte de la un dozator de lapte, apoi il fierb si fac iaurt. Este mult mai economic si mai sanatos.
Oalele au doar un start subțire de ceramică și sînt foarte scumpe. Am și eu acasă două tigăi transformate mai nou în tăvi pentru copt pîinea. Ce faci cînd se prinde laptele, că se mai întîmplă accidente? În timp o să zboare ceramica de la răzuit...

Așa făceam și eu, ieșea bun iaurtul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 26.08.2013, 20:23:01
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ma gandeam ca daca oala este din ceramica laptele nu se mai prinde. Dar acum ca am aflat de aceste oale speciale de fiert lapte, voi cumpara una. In bucatarie este foarte important sa ai vase de buna calitate. Imi mai plac toate acele obiecte marunte care te ajuta atunci cand prepari mancarea.



Reply With Quote
  #95  
Vechi 26.08.2013, 21:06:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ma gandeam ca daca oala este din ceramica laptele nu se mai prinde.
Pînă și pîinea se prinde uneori de ceramică, chiar dacă rar.

Spor la gătit!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 27.08.2013, 11:11:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vasele cu ceramica nu se curata cu peria de sarma sau obiecte de metal.
Daca vrei sa nu se prinda painea, incearca sa ungi tabile cu ulei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 28.08.2013, 16:29:25
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit 20 de secrete din bucătărie

1 Pentru ca prăjiturile să capete o culoare mai frumoasă și un gust mai bun, înainte cu câteva minute de a fi folosite, gălbenușurile se presară cu puțină sare.

2 Ouăle utilizate la anumite rețete trebuie să fie proaspete și acomodate la temperatura bucătăriei.

3 Ouăle se sparg separat, pentru a evita să amesteci unul vechi cu altele proaspete.

4 Albușurile se bat mai repede dacă se presară peste ele puțin zahăr pudră sau câteva picături de suc de lămâie.

5 Pentru a evita lipirea clătitelor de tigaie, se presară puțin zahăr peste uleiul încins.

6 Batonul de vanilie sau pliculețele cu zahăr vanilat se păstrează în cutia cu zahăr pudră, ca să-l parfumeze.

7 Dacă pui zahăr cubic sau tos într- un săculeț sau între două șervete curate de bucătărie și îl apeși cu un fier de călcat încălzit (atenție, nu încins!), obții cu ușurință zahăr pudră.

8 Făina păstrată la rece trebuie lăsată câteva ore la temperatura camerei, înainte de a fi folosită.

9 Ar fi bine ca făina să fie cernută înainte de a fi pusă în aluaturi sau în prăjituri. Mai mult, praful de copt ar trebui amestecat cu ea înainte de a fi încorporat.

10 Poți folosi lămâile a căror coajă s-a uscat peste măsură dacă le lași câteva ore în apă rece (e bine să schimbi apa la intervale de circa o jumătate de oră).

11 Ca să obții mai mult suc dintro lămâie, înainte de a o tăia, o scufunzi câteva minute în apă caldă.

12 Dacă ți se taie o cremă făcută cu lapte, toarn-o întro sticlă și agit-o bine până se leagă din nou.

13 Stafidele din prăjituri sunt mai savuroase dacă înainte de a fi adăugate în compoziție sunt ținute o jumătate de oră în apă rece și apoi sunt scurse de apă.

14 Dacă ai primit o cutie cu bomboane de ciocolată, păstrează foițele în care sunt așezate, pentru a servi în ele bomboanele de casă pe care le prepari.

15 După ce s-au prăjit, gogoșile se așază pe un platou acoperit cu un șervet din hârtie absorbantă, ca să nu fie uleioase.

16 Ca să nu se lipească, spaghetele se pun la fiert răsfirate, iar în apă e bine să se pună puțină sare și o lingură de ulei.

17 Formele de tort, chec, cozonac sau alte prăjituri trebuie unse bine și pe părțile laterale și apoi tapetate cu hârtie, astfel încât compoziția să poată fi scoasă cu ușurință și să nu se lipească.

18 În timpul coacerii, focul trebuie să fie potrivit și continuu. Dacă deschizi ușa cuptorului în timpul coacerii, riști să se lase compoziția.

19 Blatul de tort se taie numai după ce s-a răcit, ca să nu se rupă.

20 Dacă prepari ceva cu aluat foietaj (de casă sau congelat), unge-l deasupra cu ou bătut, ca să capete o culoare arămie, apetisantă.

Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.08.2013, 18:40:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vasele cu ceramica nu se curata cu peria de sarma sau obiecte de metal.
Daca vrei sa nu se prinda painea, incearca sa ungi tabile cu ulei.
Nu-mi place pîinea dacă e unsă tava cu ulei. Plus că uleiul încins nu e tocmai indicat pentru consum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.08.2013, 23:07:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu-mi place pîinea dacă e unsă tava cu ulei. Plus că uleiul încins nu e tocmai indicat pentru consum.
Da' tare fitzos mai esti :P
Vezi sa nu strecori tantarul si.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.08.2013, 23:09:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' tare fitzos mai esti :P
Vezi sa nu strecori tantarul si.. :)
Cînd treci prin Timișoara te servesc cu pîine integrală fără ulei, făcută cu maia.

PS: Am niște spatule de lemn cu care manevrez pîinea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 28.08.2013 at 23:24:17.
Reply With Quote
Răspunde