Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.01.2014, 15:29:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citatele date aici din scrierile unor parinti, nu sunt potrivite.
Daca le citim cu atentie ele se refera la ei insisi, la monahi, la vietuitorii manastirilor.
Nu prea sunt sfaturi date laicilor. Ei in manastire asa trebuie sa traiasca. Asa au ales.

Eu repet: calea de mijloc este cea mai buna. Nu ca la manastire, dar nici in dezmat. Cred ca se poate serba pur si simplu civilizat.
Da, Sfinti Parinti sunt niste prosti, bine ca ne-am nascut noi marii "teologi" si stim care este calea cea mai buna. Eu stiam ca este o singura Cale, Hristos, acum am aflat ca depinde.

Daca suntem noi rataciti si avem convingeile noastre diferite de invataturile Bisericii mai bine le tinem pentru noi si nu le promovam si altora.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.01.2014, 16:22:03
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Doamne ajuta!

Iubiti credinciosi, Marti 31 Decembrie, in ultima zi a anului vom savarsi slujba de Te Deum (binecuvantarea cununii anului), dupa care vom merge in sala bisericii pentru a ne bucura de bucatele aduse de credinciosii participanti si a ciocni un pahar cu sampanie.

Slujba va incepe la ora 10:30pm.

De asemenea, Miercuri 1 Ianuarie de la ora 9am vom savarsi Utrenia si Sfanta Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare.

Uram tuturor un an nou binecuvantat, cu pace si impliniri. La multi ani!
------------------
Pr. Antonel Dumitru 416-953-5449
Pr. Stefan Morariu 647-271-6161

Biserica Sf. 40 de Mucenici din Sevastia
33 Mosley St., Aurora, ON, L4G 1G8
www.bisericaortodoxaaurora.com
Duminica 9 am
Miercuri 6.30 pm
Vineri 6.30 pm
***
Daca si aici se tine slujba de Anul Nou si pe 1 Ianuarie, in Romania sigur se tin.Nu cred ca moare careva daca merge o ora la Bsierica. Dupa Biserica se pot duce acasa si sa aibe o masa ceva. Daca incepe la 10:30, pana in 12 se termina sigur. Si putem merge si cu familia si prietenii la Biserica, de ce nu? Apoi, daca Biserica unde mergeti ofera si masa dupa slujba, puteti sta acolo.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.01.2014, 20:02:21
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-Nu numai calugarii trebuie sa se roage ci si mirenii
-eu cand eram in liceu impreuna cu fratele meu si cu niste prieteni ne strangeam pe la 9-10 seara dupa aceea la 12 fara ceva sau mergeam la biserica daca se tinea slujba sau acasa ne rugam (acum se poate asculta si online in browser transmisie directa a slujbei de la manastiri...) si dupa aceea pana la 3 mai stateam de vorba,mancam...dupa care ne culcam si a doua zi la 10 puteam sa mergem si la liturghie; si dupa aceea seara pe 01 ianuarie ne intalneam din nou ,mai mancam ,mai discutam...
- deci se poate si ca mireni si sa te rogi,si sa stai cu prietenii,si sa mananci ,sa asculti o muzica..dar important este ca prietenii sa fie crestini
Frumos mod de a petrece revelionul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.12.2014, 01:11:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Pelerinaj de Anul Nou

Pelerinaj de Anul Nou la mănăstirile din Bucovina și Moldova, 420 RON

- 31 decembrie 2014 – 04 ianuarie 2015 -

MIERCURI, 31 DECEMBRIE 2014 (ZIUA 1): BUCURESTI – FOCSANI – ADJUD – BACAU –– SUCEAVA – PUTNA

✦ Mănăstirea Cămârzani,
✦ Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava;
✦ Mănăstirea Putna – Participare la slujba de priveghere, Tedeum de multumire, Moliftele Sfantului Vasile cel Mare si Acatistul Maicii Domnului (cazare la pensiune in camere cu 2 paturi duble).

JOI, 1 IANUARIE 2015 (ZIUA 2) : PRAZNICUL SFÂNTULUI VASILE CEL MARE: PUTNA

✦ Mănăstirea Putna – Participare la Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;
✦ *Tradiții si obiceiuri de sărbători – colinde;
✦ Chilia Sfântului Daniil Sihastrul,
✦ Biserica Dragoș Vodă – monument istoric;
✦ Mănăstirea Putna – Particpare la Slujba de Priveghere. Inchinare la particele din mostele Sfantului Serafim de Sarov (cazare la pensiune in camere cu 2 paturi duble)

VINERI, 2 IANUARIE 2015 (ZIUA 3): PRAZNICUL CUVIOSULUI SERAFIM DE SAROV: SIHASTRIA PUTNEI – DRAGOMIRNA– VORONA – PROBOTA

✦ Mănăstirea Sihastria Putnei – participare la Sfânta Liturghie de hram pentru Sfântul Cuvios Serafim de Sarov,
✦ Mănăstirea Dragomirna – Icoana Maicii Domnului Dragomirița,
✦ Mănăstirea Vorona,
✦ Mănăstirea Sihăstria Voronei – închinare la moaștele Sfântului Onufrie de la Vorona;
✦ Mănăstirea Probota (cazare în camere cu 2 paturi duble).

SÂMBĂTĂ, 3 IANUARIE 2015 (ZIUA 4): PROBOTA – TÂRGU NEAMȚ – PETRU VODĂ

✦ Mănăstirea Probota – Participare la Sfânta Liturghie,
✦ Mănăstirea Neamț – închinare la Icoanele Maicii Domnului făcătoare de minuni, la moaștele Sfântului Paisie Velicicovski și la moaștele Sfântului Simeon din Muntele Minunat,
✦ Mănăstirea Sihăstria - închinare la mormântul și chilia Părintelui Cleopa Ilie,
✦ Mănăstirea Secu – Icoana Maicii Domnului Cipriota și moaștele Sfântului Mitropolit Varlaam;
✦ Mănăstirea Petru Vodă – Paltinul (de maici) – Chilia Părintelui Iustin Pârvu;
✦ Mănăstirea Petru Vodă (de călugări) – închinare la mormântul Părintelui Iustin Pârvu, la moaștele Noilor mărturisitori din temnițele comuniste. Participare la Slujba de Priveghere (cazare în camere cu mai multe paturi);

DUMINICĂ, 4 IANUARIE 2015 (ZIUA 5): PETRU VODĂ – BUCUREȘTI

✦ Mănăstirea Petru Vodă - Participare la Sfânta Liturghie

Plecarea: 31 decembrie 2014, ora 6, 00 – Universitate, București
Tarif: 420 RON

*cazarea se va face la manastiri sau pensiuni in camere cu 2 paturi duble.
*optional se pot servi 1-2 mese pe zi contracost la manastiri sau pensiuni.

Înscrieri și orice alte detalii la tel: 0740.050.735 sau mail: pridvor@yahoo.com

Pelerinajul este organizat de Agenția Sf. Nicolae!

Dați mai departe linkul celor pe care-i știți interesați! Doamne, ajută!

http://ortodoxiainaerliber.wordpress...ldova-420-ron/

Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.12.2014, 12:47:34
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dincolo de cum petrecem revelionul- cred ca ar conta mai mult cu CINE il petreci, si sarbatorile in general! Daca nu ai langa tine o femeie sau o fata pe care sa o iubesti si sa te iubeasca, nu au nici un farmec sarbatorile- sunt doar niste zile ca oricare altele.

Poate mare dreptate aveea Jean Constantin atunci cand zicea cantecul ala "Fi-ar mama ei de viata"!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.12.2014, 14:30:10
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Daca nu ai langa tine o femeie sau o fata pe care sa o iubesti si sa te iubeasca, nu au nici un farmec sarbatorile- sunt doar niste zile ca oricare altele.
Ori poate ca altceva iti lipseste?!
Sa stii ca nu cel de langa tine da farmec sarbatorilor sau vietii in sine sau daca asta crezi e fie pentru ca inca nu stii ce-ti lipseste, fie iti doresti prea putin. Poti sa fii singur cuc, dar cu toate astea sa nu te simti deloc singur si sa te bucuri de praznic. Cum tot asa de bine, poti sa te gasesti in mijlocul unei petreceri, inconjurat de multi oameni, la brat cu cineva si sa te simti teribil de singur.

Ori poate dai prea multa importanta trecerii dintre ani? N-ar trebui, pentru ca nu are nimic important in ea, doar duhul lumii ne cere sa fim musai la petrecere, musai sa ciocnim pahare cu sampanie, musai sa ne uram de toate pentru toti ... iar daca viata noastra personala nu cadreaza cu idealurile din reviste si de la TV, cei care sunt neimpliniti din vari-motive ajung sa urasca sarbatorile sau sa cada in depresie.

Adevaratele sarbatori sunt cele praznuite de Biserica iar atunci, daca mergi la biserica, n-ai cum sa te simti singur fiind inconjurat de atatia oameni pe care chiar daca nu-i cunosti, sunt langa tine si inalta aceleasi rugaciuni, intr-o comuniune tainica unii cu altii si cu Dumnezeu.

Dar ce spui de cei care se impartasesc chiar pe 1 ianuarie, de Sf. Vasile? Pentru ca sunt multi tineri si mai putin tineri care, inainte de aceasta zi, tin post, se roaga si se pregatesc sa inceapa Anul Nou cu dreptul fiind mai putini preocupati de absenta unui partener, de tinuta de petrecere, de masa imbelsugata! Poate ar trebui si noi sa le urmam exemplul!

Sa ne scuturam de protocolul lumesc al sarbatorilor si sa lasa restul grijilor si dorintelor noastre in seama lui Dumnezeu!

Last edited by crinrin; 07.12.2014 at 15:34:17.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.12.2014, 19:20:06
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Ori poate ca altceva iti lipseste?!
Sa stii ca nu cel de langa tine da farmec sarbatorilor sau vietii in sine sau daca asta crezi e fie pentru ca inca nu stii ce-ti lipseste, fie iti doresti prea putin. Poti sa fii singur cuc, dar cu toate astea sa nu te simti deloc singur si sa te bucuri de praznic. Cum tot asa de bine, poti sa te gasesti in mijlocul unei petreceri, inconjurat de multi oameni, la brat cu cineva si sa te simti teribil de singur.

Ori poate dai prea multa importanta trecerii dintre ani? N-ar trebui, pentru ca nu are nimic important in ea, doar duhul lumii ne cere sa fim musai la petrecere, musai sa ciocnim pahare cu sampanie, musai sa ne uram de toate pentru toti ... iar daca viata noastra personala nu cadreaza cu idealurile din reviste si de la TV, cei care sunt neimpliniti din vari-motive ajung sa urasca sarbatorile sau sa cada in depresie.

Adevaratele sarbatori sunt cele praznuite de Biserica iar atunci, daca mergi la biserica, n-ai cum sa te simti singur fiind inconjurat de atatia oameni pe care chiar daca nu-i cunosti, sunt langa tine si inalta aceleasi rugaciuni, intr-o comuniune tainica unii cu altii si cu Dumnezeu.

Dar ce spui de cei care se impartasesc chiar pe 1 ianuarie, de Sf. Vasile? Pentru ca sunt multi tineri si mai putin tineri care, inainte de aceasta zi, tin post, se roaga si se pregatesc sa inceapa Anul Nou cu dreptul fiind mai putini preocupati de absenta unui partener, de tinuta de petrecere, de masa imbelsugata! Poate ar trebui si noi sa le urmam exemplul!

Sa ne scuturam de protocolul lumesc al sarbatorilor si sa lasa restul grijilor si dorintelor noastre in seama lui Dumnezeu!
Nu e vorba de ce zice lumea sau acest "protocol"- pentru ca nicioadata nu mi-a pasat de "gura lumii"! Nu e vorba de petrecere- pentru ca atunci cand esti singur poate sa fie mama petrecerilor, poate sa cante lautare' mai ceva ca formatie "Acord" sau "Trandafir de la Moldova" din Husi, pur si simplu e degeaba- nu merge!

Iar mersul la biserica in noaptea dintre ani, da stiu ca se mai duce lumea, m-am gandit si la varianta asta, dar sa ma duc acolo si sa stau trist si suparat nu cred ca ar fi bine! Probabil cand te duci acolo trebuie sa ai si o stare de impacare, de liniste sufleteasca!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.01.2015, 05:00:30
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Părintele Gh. Calciu: Nerușinarea, beția, stupiditatea și practica vrăjitorească fac din 1 ianuarie o zi a satanei, o zi a bucuriei demonilor, o zi de pierzanie a multor suflete:

http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...rea-betia.html

"Anul nou la 1 Ianuarie nu are însă nici o semnificație; el ar fi putut fi pe 1 Februarie, pe 1 Iulie, pe 1 Octombrie, etc., cu aceeași sorți de a nu semnifica nimic decât faptul ca o autoritate omenească a decis așa. Prin urmare, toate tradițiile, toate superstițiile și vrăjile ar fi putut fi transmise începutului unei alte luni, decisă convențional, cu aceeași sorți de neîmplinire ca si cele de la 1 Ianuarie.
Anul nou bisericesc începe la 1 Septembrie. El nu este legat nici de ciclul solar, nici de cel lunar, nici de activitatea agricolă, ci de ciclul liturgic al anului. Toate cântările liturgice ale anului, glasurile și troparele sunt organizate într’un ciclu liturgic care se repetă an de an. Ciclul liturgic al anului ține de divin și nu are nimic de a face cu evenimentele lumii acestea, fie ele astrale, fie sociale. El nu crează confuzii, nu crează superstiții, nu îngăduie vrăji și vrăjitoare, ci numai adorarea lui Dumnezeu și venerarea sfinților. De aceea, începutul anului liturgic la 1 Septembrie nu a creat nici un fel de superstiție, nici un fel de justificare a abaterilor morale sau de la cinstirea sfinților, nu a dus la folosirea lucrurilor sfinte pentru vrăji sau blesteme, ci toate au rămas în ciclul sacru al adorării lui Dumnezeu.
Influențele nocive ale unor obiceiuri și tradiții de anul nou, 1 Ianuarie, se nasc din seria lungă de superstiții și obiceiuri imorale ale timpurilor dinainte de creștinism.

Biserica nu a fixat nici un del de sărbătoare religioasă cu semnificație de început de vreme pentru 1 Ianuarie. Toate sorcovelile, plugușoarele, și alte tradiții care nu au nimic de a face cu credința șunt ritualuri agricole, de creștere a vitelor etc. Uneori, aceste tradiții iau aspecte nocive și nerușinate, prin adausul gustului pentru obscen a tinerilor care le practică.

Sensul bețiilor de anul nou, sensul «norocului», îndelungile urări de mai bine în anul nou, se pierd într’un timp fară nici o semnificație și într’o zi care nu are nici o valoare, în afară de valorile superstițioase pe care practicanții moderni i le acordă.
Dar dincolo de inocența aparentă a ceea ce se face de anul cel nou, dincolo de golul imens pe care această zi zgomotoasă și lamentabilă o are în sine, nerușinarea, beția, stupiditatea și practica vrăjitorească fac din această zi o zi a satanei, o zi a bucuriei demonilor, o zi de pierzanie a multor suflete. Pentru că, așa cum spunea părintele Cleopa despre «sfântul calendar» prin care «cei de pe nou» și «cei de pe vechi» pun măsura omenească a vremii înaintea sinaxarului, așa și aici, toate aceste ritualuri păgâne și obscene, sunt forme, mai mult sau mai puțin conștiente, de slujire a satanei.
Acolo unde Dumnezeu nu stăpânește, se instalează satana; acolo unde binele nu lucrează, lucreaza răul; acolo unde Dumnezeu nu este pomenit cu reverență, diavolul cel cu o mie de nume își face tron din inimi.
«Iar de basmele cele lumești și băbești ferește-te și deprinde-te cu credința cea adevărată.»(1 Tim. 4:7)"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.01.2015, 12:44:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of, Doamne! Cum vorbim de serbarea Anului Nou, sau de o nunta, sau aniversare, gata punem betia in fata. De parca toti oamenii si mai ales romanii numai asta stiu: sa bea si sa se imbuibe. Este lipsa de respect la adresa a milioane de oameni.
Si ma deranjeaza asta la preoti!
Nu suntem betivi si nici desfranati!!!!!!!!!

Mai multe nu mai spun.

Legat de slujbele in biserica. Eu sunt surprinsa sa citesc aici de ceea ce se face in alte tari (SUA, Canada). Foarte surprinsa. Pentru ca nu sunt lamurita in ce regim lucreaza acei preoti si cum sunt platiti si cati sunt.

La noi exista cate un preot la 2-3 biserici si pe o raza mare. Nu stiu cum sunt platiti si cum se intretin financiar.

La biserica noastra se tine slujba pe 1 ianuarie si vine lume foarte putina. Eu azi n-am ajuns fiind foarte racita. De obicei ma duc.
Nu se tine pe 31 decembrie.

In schimb se tin de exemplu (anul asta asa s-a intmplat sa se adune) slujbe pe 25, 26, 27 si 28 decembrie. Pe urma pe 6 si deseori pe 7 ianuarie.
La astea se adauga si serbare de Craciun cu colinde si mers pe la case cu Botezul.
Eu zic totusi ca este destul. Si pentru noi si pentru preot, care are destul de tras. Si este loc si pentru copiii cu Sorcova si Plugusorul.

Si eu inteleg ce-i lipseste lui Florin si ce le lipseste si multor altora: Omul, iubirea. Si de multe ori astea nu le gasesti in biserica.
In biserica te duci sa te rogi, sa fii cu Dumnezeu (alta forma de iubire), dar pe urma esti singur. Ai nevoie de o familie, de prieteni.
Nu numai slujbele la biserica sunt necesare si importante pentru om.
Si la ce-ti foloseste daca auzi la biserica invataturile lui Iisus si predica preotului despre cum ar trebuie sa fie si sa fim si tu esti si te simti singur parasit in necazurile si neputintele tale?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.01.2015, 12:48:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu zic totusi ca este destul.
Exista "destul" in materie de credinta? E o intrebare retorica si prefer sa nu primesc un raspuns.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde