Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 02.01.2017, 11:39:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pretioasa pretentioasa mofturoasa.
Mi se pare ca esti o pretioasa mofturoasa. Cam asta e problema ta.
Avea Chayanne o melodia in care canta asa:
Caprichosa eres tu, caprichoso soy yo
Mi capricho eres tu, tu capricho soy yo

Reply With Quote
  #242  
Vechi 02.01.2017, 12:41:18
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pai maica-sa o sa stea in pat cu ala sau ea?
Sa plece de acasa undeva singura, sa aiba o independenta clara si sa-si faca o viata dupa cum stie ea.
Sa nu o mai lase pe maica-sa sa se bage in viata ei si in deciziile ei.

Trebuie sa ii spuna lui maica-sa urmatoarele:
1. Ca o sicaneaza in orice decizie
2. Ca face comentarii aiurea pe orice subiect
3. Ca este negativista si ca nu contribuie pozitiv la discutiile si la ce gandeste ea.
4. Ca nu ii mai permite sa faca lucruri din astea.

Pana nu o sa invete sa controleze putin relatia cu maica-sa o sa fie in acelasi punct, de catelus scos la plimbare in viata de maica-sa. Nu poti sa tii la nesfarsit placa 'mami nu imi da voie' la 24 de ani... nu iti da voie pleci in alta parte si faci cum crezi tu. Eu cred insa ca ii place si ei jocul asta :).
Frate Gpalama nu stiu daca de-a lungul vietii ai intalnit persoane, ca mama asta a lui Adelina, prin anturrajul propriu.Am intalnit cateva cazuri.Un om dinasta te considera tot copil, cat esti in casa lor, sau cat te mai ajuta cu bani ca nu ai terminat scoala si chiar si dupa.
Tanarul sau tanara rrespectiva nu poate lua o decizie mai importanta de un parrinte dinasta.Cum sa te maturizezi, cand un parinte dinasta, te imboldeste din spate tot timpul ce sa faci.Cum poti sa te maturrizezi, cand tu nu poti lua decizii, si le iau altii in locul tau? Dar in schimb pun o presiune mare asupra ta?"N-ai facut aia nu ai facut cealalta!"

O independenta efectiva, poate avea loc cand cei doi sau casatorit, si uneori in urma unor certuri sau discutii in contradictoriu mari.Doar in urma unor discutii(certuri) mari pot obtine o "independenta" reala. Parintele respectiv(in cazul asta mama) greu accepta ca de fapt "copilul" ,nu mai este copil ci un tanar care trebuie sa ia singur decizii, asupra vietii lui ca sa se intareasca si sa se pregateasca ptr viata.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #243  
Vechi 02.01.2017, 13:07:37
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Avea Chayanne o melodia in care canta asa:
Caprichosa eres tu, caprichoso soy yo
Mi capricho eres tu, tu capricho soy yo

Copacele- tot superficial,subtire,usuratic. Ma intreb de ce poluezi ? De ce nu iti pui in practica darurile de la Dumnezeu? Ptr Adelina e o problema importanta si tu judeci dupa capul tau.

Hai arata-ne ceva nou ,sa vedem o minune.
Postul 43 din postul :
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...610#post639610
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #244  
Vechi 02.01.2017, 18:23:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Frate Gpalama nu stiu daca de-a lungul vietii ai intalnit persoane, ca mama asta a lui Adelina, prin anturrajul propriu.Am intalnit cateva cazuri.Un om dinasta te considera tot copil, cat esti in casa lor, sau cat te mai ajuta cu bani ca nu ai terminat scoala si chiar si dupa.
Tanarul sau tanara rrespectiva nu poate lua o decizie mai importanta de un parrinte dinasta.Cum sa te maturizezi, cand un parinte dinasta, te imboldeste din spate tot timpul ce sa faci.Cum poti sa te maturrizezi, cand tu nu poti lua decizii, si le iau altii in locul tau? Dar in schimb pun o presiune mare asupra ta?"N-ai facut aia nu ai facut cealalta!"

O independenta efectiva, poate avea loc cand cei doi sau casatorit, si uneori in urma unor certuri sau discutii in contradictoriu mari.Doar in urma unor discutii(certuri) mari pot obtine o "independenta" reala. Parintele respectiv(in cazul asta mama) greu accepta ca de fapt "copilul" ,nu mai este copil ci un tanar care trebuie sa ia singur decizii, asupra vietii lui ca sa se intareasca si sa se pregateasca ptr viata.
Subscriu.
Și ar mai fi câteva amănunte, care nu mai țin de părinți. În fine...
Reply With Quote
  #245  
Vechi 02.01.2017, 18:30:04
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Adelina e o problema importanta si tu judeci dupa capul tau.
Nu bre, vorbesc de capul meu.Imi exprim o opinie personala.Daca nu esti de acord( nu scrie nicaieri ca trebuie sa fii) poti sa-mi sari postul.Nu superi pe nimeni man.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 02.01.2017, 20:42:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Frate Gpalama nu stiu daca de-a lungul vietii ai intalnit persoane, ca mama asta a lui Adelina, prin anturrajul propriu.Am intalnit cateva cazuri.
Si eu am plecat de acasa la un moment dat pentru motivul asta, mi-am luat bagajele si asta a fost si jumate de an nu au mai stiut ai mei de mine... Si dupa a fost foarte bine.
S-au separat lucrurile, s-a creat o limita clara intre parinte si copil, s-au normalizat discutiile si relatiile. Pe cat posibil.
Si trebuie sa te separi de lucrul asta pentru a putea avea o viata a ta.
Si sa spui pe nume parintelui care e problema.

Last edited by gpalama; 02.01.2017 at 20:44:58.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 03.01.2017, 12:24:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu bre, vorbesc de capul meu.Imi exprim o opinie personala.Daca nu esti de acord( nu scrie nicaieri ca trebuie sa fii) poti sa-mi sari postul.Nu superi pe nimeni man.
Daca vad un crestin ca da cu capul de un perete, oare trebuie sa tac?
O parte din post(240) era o gluma chiar faina,dar o buna parte nu mi-a mai placut.Parca ti-ai inchipuit cum gandeste Adelina.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #248  
Vechi 03.01.2017, 12:27:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si eu am plecat de acasa la un moment dat pentru motivul asta, mi-am luat bagajele si asta a fost si jumate de an nu au mai stiut ai mei de mine... Si dupa a fost foarte bine.
S-au separat lucrurile, s-a creat o limita clara intre parinte si copil, s-au normalizat discutiile si relatiile. Pe cat posibil.
Si trebuie sa te separi de lucrul asta pentru a putea avea o viata a ta.
Si sa spui pe nume parintelui care e problema.
Da !Da, a trebuit sa iei o decizie clara.Asa e.
Dar uneori problema e mai complicata si depinde si de personalitatea tanarului si daca mai are si alti frati ,ca parintele sa mai aiba unde isi canaliza energiile "nestapanite".
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare