Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.10.2006, 08:58:29
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
aici ar trebui sa intervina o schimbare: asa cum e perfect normal sa te casatoresti cu o persoana de religie diferita (ceea ce cred ca nu interzice nici un cult religios din lume), ar fi normal sa-ti iti poti alege si nasi de alta religie. nasii sunt un fel de prieteni, pina la urma si doar nu iti alegi prietenii dupa religie...

de termenul "discriminare" ati auzit?
Primus, ai grija ce spui ! Din ce punct de vedere vezi tu lucrurile ? Da, e perfect normal sa te casatoresti cu o persoana de alta religie, insa numai daca persoana in cauza va veni la ortodoxism. Altfel, sa te fereasca Dumnezeu ! Iar nasi de alta religie, fereasca Dumnezeu si de asa ceva ! Vezi ca nasii nu sunt numai prieteni !

" Nasii sunt martorii legaturii dintre cei doi in fata lui Hristos si din acel moment ei devin parintii spirituali ai acestora...iar datoria lor este de ai veghea si indruma spre mantuire pe cei doi(fini)...
Acum iar te intreb :crezi ca doi nasi necununati care au si alta religie decat ortodoxa ar putea sa devina parinti spirituali pt cei doi....din moment ce nici ei (nasii)nu stiu bine pe ce lume sunt si ce au de facut pt mantuirea lor ? "

Aici l-am citat pe Clausemi si sunt intru totul de acord cu el.

Cat despre discriminare, ai grija cum o interpretezi. Sa nu fii ca europenii care, pe motivul nediscriminarii, forteaza pe greci sa permita intrarea femeilor in Sfantul Munte. Fereasca Dumnezeu !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2006, 09:05:18
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
Citat:
În prealabil postat de theodor
Sunt mai mult decat prieteni, asa ca aici nu trebuie sa intervina vreo schimbare. Primus, cred ca nu iti dai seama de faptul ca prin aceasta schimbare s-ar produce o universalizare a religiei crestine, si de aici pana la o religie comuna tuturor, nu mai e mult. Mai multa atentie...
si ce e asa de grav daca se universalizeaza religia crestina? si ce daca va fi o religie comuna tuturor? poate in felul asta nu o sa mai moara sute de oameni zilnic din cauza conflictelor dintre siiti si suniti, dintre crestini si musulmani, dintre hindusi si musulmani etc.

schimbari se vor produce treptat treptat, pina se va ajunge la o omogenizare... si cred ca e mai bine asa. in felul asta, oamenii diferiti se pot integra mai usor.
Sa se integreze in ce mai, Primus ? Nu a spus nimeni sa nu se ajunga la o universalizare a religiei, DAR asta nu inseamna sa le amestecam asa cum ne place noua...mai lasi tu, mai las eu. Sunt de acord cu universalizarea religiei, insa SINGURA RELIGIE sa fie ortodoxia, NESCHIMBATA din punct de vedere dogmatic. Altfel, singura integrare va fi in Iad.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.11.2006, 14:08:52
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Domnilor, n-am intzeles nimic sau aproape nimic, uite este chiar o dilema de a mea si as dori daca se poate sa primesc un raspuns:

-eu sunt ortodox si ea este ortodoxa si poate ca ne vom casatori
-eu as vrea sa am nasi o familie de prieteni care presupun ca sunt catolici si acestia sunt nashii mei
-ea isi aduce nasii ei de ce religie doreste ea tot o familie de prieteni ai ei
-mergem cu totzii intr-o biserica ortodoxa si preotul ne oficiaza casatoria religioasa in urma casatoriei la primarie
-eu si cu ea dorim si pe maideparte sa ramanem ortodoxi...

V-as ruga sa-mi datzi un raspuns, daca il pot intreba pe prietenul meu Catholic daca accepta sa ne fie nasi...
Raspunsul meu personal este ca ash dori sa-i cer acest favor...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.11.2006, 16:05:22
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

scuzatzi pentru intrebare, respectivul cu familia sunt defapt ortodocsi... deci nu astept raspuns!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.12.2006, 17:38:43
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Si pana la urma, care e raspunsul concret la intrebarea mea? Nasii "problema" ... grea alegere. De fapt e vorba despre sora mea, care s-a casatorit acum zece ani si intre timp si-a schimbat religia. Din copilarie am avut aces vis (aceasta dorinta - ca sora mea sa-mi fie nasa). Si ea are unele retineri (datorita religiei), dar n-as vrea ca asa ceva sa ne desparta. Pana acum am primit doar raspunsuri pur teoretice (din punctul meu de vedere); insa, pana nu esti direct implicat in problema pe care o discuti ... nu-ti dai seama ce greu este!
Oricum, am amanat nunta pana in primavara! Poate pana atunci voi gasi o solutie ... nu stiu ce sa mai zic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.12.2006, 18:22:34
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Incerc sa raspund la intrebari:

Intrebarea mea este daca nasii de casatorie pot fi de alta religie, decat ortodocsi.

Nu, nu pot fi. Nasii sunt parintii spirituali ai familiei, asa ca o familei crestin-ortodoxa nu poate avea decat nasi de aceeasi religie.

Ca nasi, pot fi acceptate persoane necasatorite?


Raspuns tot negativ. Pentru mai multa claritate, as da un citat din "Calauza ortodoxa in familie si societate" a Arh. Ioanichie Balan. El spune (p. 42): "Nasii de cununie trebuie sa fie ortodocsi, sa locuiasca aproape de finii pe care ii cununa, ca sa-i poata mai bine supraveghea duhovniceste, si sa fie buni crestini....(aici detaliaza putin ce inseamna bun crestini, apoi continua)...Nu pot fi nasi de cununie cei necununati, cei divortati, cei de alta religie, cei necredinciosi si rai, cei betivi si desfranati si cei ce nu vin regulat la biserica in Duminici si sarbatori.

Deci, draga sora in Hristos, cauta alti nasi!

Cu drag,
Elena
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2006, 18:43:07
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdiasimi
Si pana la urma, care e raspunsul concret la intrebarea mea? Nasii "problema" ... grea alegere. De fapt e vorba despre sora mea, care s-a casatorit acum zece ani si intre timp si-a schimbat religia. Din copilarie am avut aces vis (aceasta dorinta - ca sora mea sa-mi fie nasa). Si ea are unele retineri (datorita religiei), dar n-as vrea ca asa ceva sa ne desparta. Pana acum am primit doar raspunsuri pur teoretice (din punctul meu de vedere); insa, pana nu esti direct implicat in problema pe care o discuti ... nu-ti dai seama ce greu este!
Oricum, am amanat nunta pana in primavara! Poate pana atunci voi gasi o solutie ... nu stiu ce sa mai zic.
Revin cu cateva randuri, sper sa nu fie chiar foarte deranjante. Din raspunsul anterior se vede clar ca nu se poate ca sora ta sa fie nasa de cununie.

Legat de visul din copilarie de a o avea pe ea nasa, se poate implini daca ea revine la ortodoxie, impreuna cu sotul ei. Si nu o ortodoxie de eticheta, ci una de adevar, asa cum o avem de doua milenii pastrata si pentru a carei pastrare au murit atatia martiri. Oare de ce a lasat sora ta aceasta religie? A fost oare vreodata sora ta cu adevarat ortodoxa? Dar tu?

Spui ca "Si ea are unele retineri (datorita religiei), dar n-as vrea ca asa ceva sa ne desparta". Cred ca botezul ortodox pe care l-a avut sora ta micuta fiind si mirungerea care a pus pecetea harului Duhului Sfant, pe care le-a primit dupa traditia noastra sfanta, ii mai lucreaza in constiinta si o impiedica sa spuna DA la ceva ce in inima ei simte ca nu e OK. Slava Domnului, exista intoarcere! Problema e ca tu nu sesizezi asta, si te incapatanezi sa gasesti pe cineva care sa-ti spuna ca e posibil cand nu e. Asa ca mi se pare ca daca ea "si-a schimbat religia", tu esti departe de religia pe care spui ca o ai.

Deci daca "pana acum nu ai primit decat raspunsuri pur teoretice", eu cred ca au fost asa fiindca si tu ramaneai la o teorie ortodoxa, si aceea neaprofundata. Te invit la o traire ortodoxa autentica si atunci intrebarile de genul acesta nu-si vor mai avea locul, sensul, rostul.

Poate e momentul unei intoarceri reale, sincere si autentice catre Hristos, ca El sa fie Cel cautat sa binecuvinteze viata si legatura voastra si EL sa aiba rolul principal in Taina Cununiei...nu asa cum se intampla la pseudo-ortodocsi, EL sa fie numai un personaj secundar intr-o piesa de teatru in care rolul principal il au mirii si nasii.

Nu fii trista, mai bine sa stii adevarul acum decat sa traiesti o viata in minciuna.

Cu drag,
Elena

Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2007, 23:24:03
kore kore is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 2
Implicit

Am citit raspunsurile voastre cautand si eu o solutie legata de nasi. Suntem casatoriti civil de aproape un an dar traim in pacat de mai multi ani. Vrem sa ne indreptam insa. Chiar si gasirea nasilor este o problema imensa. Avem multi prieteni de varsta noastra care nu sunt inca cununati sau sunt celibatari sau au alte religii. Sotul meu(deocamdata doar civil si cat mai repede si religios, speram noi) nu are prea multe rude, majoritatea s-au raspandit in lume si au pierdut legatura. Eu am o familie numaeroasa dar daca as alege unchi sau matuse sa ne fie nasi, am respecta doar conditia ca ei sa fie cununati ortodox, in nici un caz nu merg regulat la Biserica si nu au vieti ortodoxe model, asa ca rolul lor ar fi pur oficial in Biserica si apoi nici nu ne simtim foarte apropiati sufleteste.
Prieteni care traiesc impreuna necununati si nici la Biserica nu se duc decat de doua ori pe an nu vrem sa punem, nici daca ar fi voie; probabil nici ei nu stiu daca or sa ramana impreuna pe viata si nici parinti spirituali nu ne-ar putea fi, clar. E si mai rau decat cu cei casatoriti ortodox dar nepracticanti, cum se zice.
Avem doi prieteni foarte buni crestini, o femeie si un barbat celibatari, se cunosc intre ei, dar e foarte putin probabil sa se apropie unul de altul in vederea casatoriei, tot ce ar putea fi intre ei e o iubire frateasca.
Mai avem un cuplu de prieteni de care suntem foarte apropiati sufleteste, el ortodox practicant(sora lui este iarasi foarte buna crestina, o admir enorm din acest motiv, dar este celibatara) casatorit cu o evanghelica, o femeie foarte cumsecade, dar fiecare se duce duminica la slujba la Biserica lui(ea este si straina si nu ar intelege o iota din slujba in romana). In plus ei sunt cununati la evanghelici. Am fi foarte fericiti daca ne-ar fi nasi, pt ca ne simtim foarte apropiati de ei sufleteste, dar nu stim inca daca acest lucru e posibil.
Acum intrebarea este, de unde gasim noi un cuplu de nasi model? Sa fie si cununati ortodox, si buni crestini, sa locuiasca eventual aproape de noi(noi deocamdata suntem in peregrinari si planuim sa ne stabilim intr-un oras in care nu cunoastem mai pe nimeni(doar doi prieteni burlaci ai sotului)).
Ne simtim foarte chinuiti sufleteste pt ca stam in pacat(cel putin eu sunt disperata). In plus in cautarea mea de solutii si informatii pe Internet, am gasit un forum pe care unele perechi spuneau ca au fost refuzate de zeci de cupluri care le-ar fi putut fi nasi, din cauza ca se temeau de raspunderea materiala.
Noi nu avem absolut NICI o pretentie materiala si nici macar nu vrem sa organizam o petrecere dupa cununie, vrem doar liniste sufleteasca si sa ne marturisim in fata Domnului intentiile de viitor. Sper ca acesta sa fie inceputul unei vieti cu adevarat crestine, am trait destul pana acum in pacat. Dar orice as face simt ca fara asta nu se poate, trebuie neaparat sa ne casatorim religios si trebuie cat mai repede.
Sotul meu insista sa avem si un copil de cateva luni, dar eu am refuzat pt ca nu as vrea sa se nasca cat timp noi nu suntem inca cununati si de la bun inceput sa apese pe umerii lui niste pacate de care doar noi am fi vinovati.
Nu stiu ce sa fac..
Voi propuneti nasi model, dar oare se mai gasesc? Voi cunoasteti astfel de cupluri daca ar trebui sa va alegeti pt voi nasi. Voi ati putea fi nasi? (nu pt mine, intreb doar in principiu, pt a va face sa intelegeti prin ceea ce trec; am vazut ca si voi sunteti necasatoriti, majoritatea...)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.07.2007, 04:42:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi am avut nasi de cununie un domn si o doamna (ortodocsi, care mergeau regulat la biserica) care - desi aveau acelasi nume de familie! - nu erau casatoriti intre ei. Amandoi erau intr-un fel sufletul si conducatorii comunitatii romanesti de acolo. Doamna era vaduva, iar sotia domnului nu putea avea nici o activitate sociala, suferind de o boala grava incurabila si fiind internata permanent intr-un sanatoriu.

Noi am hotarat oarecum subit sa ne casatorim religios, pentru ca initial am vrut sa asteptam intoarcerea in Romania pentru asta (unul din motive fiind si acela ca ni s-a cerut o suma consistenta pentru a oficia slujba intr-una din bisericile ortodoxe de acolo) si nu am facut decat cununia civila. Insa un parinte trimis de Patriarhie pentru sarbatori ne-a convins sa ne cununam (fara sa ne perceapa vreo taxa) si sa nu mai asteptam nimic, insa aveam nevoie de nasi. Sincer, nu ne-am ingrijorat pentru asta, dar ne-am bucurat f. mult cand domnul si doamna respectiva s-au oferit sa fie nasii nostri de cununie, iar parintele n-a gasit nici un impediment in faptul ca nu erau cununati intre ei.

Ah, si mai stiu un exemplu, in timpul celui de-al doilea razboi mondial, cand bunicul era plecat in razboi, stiu ca bunica a fost nasa la o cununie impreuna cu altcineva. Am intrebat-o pe bunica fiindca mi-a atras atentia poza respectiva, din care bunicul lipsea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.07.2007, 05:20:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar referitor la titlul topicului... la o cununie ortodoxa nu cred ca nasii pot fi de alta religie decat ortodocsi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria cu o persoana de o alta religie naomy Nunta 53 21.08.2011 00:45:21
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
botez cu 2 nasi ioanav04 Botezul 4 07.08.2010 11:53:25
nasi cris13 Nunta 0 13.09.2008 15:22:57
nasi de cununie cris13 Nunta 3 12.09.2008 20:49:10