Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 06.09.2009, 12:59:12
Henric_al's Avatar
Henric_al Henric_al is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu, nu ai fost. Faptul ca Biserica a fost prima care a tiparit carti (si acelea religioase) nu mi se pare suficient de convingator ca argument care sa sustina prezenta orelor de religie in scoli.

Rolul istoric al bisericii se studiaza la orele de istorie.

Si apropo de "convingator", astept inca raspunsul tau referitor la contributia bisericii greco-catolice la formarea unei constiinte national, la mijlocul secolului 19.

Daca argumentul tau sta in picioare, si contributia bisericii la istoria neamului justifica orele de religie in scoala, de ce nu religie greco - catolica?



Revin, care merite? Concret, te rog. In afara de cartile lui Coresi si a celor de dupa el.

Eu cred ca faci o confuzie aici. Dupa cum am spus mai sus, rolul istoric al bisericii, mic sau mare, se studiaza la orele de istorie a Romaniei. Ce legatura e intre asta si studiul bilbliei sau dogmei, chestii care se fac in acest moment la orele de religie?



Cu argumente poti? Ca de jigniri e in stare mai oricine. Poti argumenta de ce ce a zis topcat nu e corect?

Nu numai carti religioase. Ci si prima carte de literatura universala :D tradusa in limba romana. Tin sa te anuntz ca TEOLOGIA are mai mult RAMURI. De ex. Biblice, Istorice, Sistematice , Pastoratie etc ... Disciplina teologica care se ocupa cu studiul istoriei Bisericii, este ori Istoria bisericeasca universala sau Istoria Bisericii Ortodoxe Romane. In manualele de religie este putina dogma pe a 11-a, in rest istorie , arta, culta si liturgica.
Acuma am inteles ca tu de fapt nu ai o problema cu Biserica in general, ci cu Biserica Ortodoxa. Eu am vb de rolul Bisericii per ansamblu, chiar cultul greco-catolic cu cel Ortodox se aseamana cu exceptia punctelor florentine. Deci nu ar fi o problema ... oricum greco-catolicii fac orele de religie cu prog greco-catolic, pocaitii cu prof pocaiti. Te rog sa nu minimalizezi meritele lui Coresi si a urmasilor, deoarece au o importanta extraordinara pentru noi. Biblia lui Serban Catacuzino, 1688 spre exemplu, in opinia lui Nicolae Iorga este "primul document sigur de limba romana". De asemenea Noul Testament de la Balgrad , Palia de la Orastie ... momumente culturale ale perioadei lor.
Reiau, la orele de religie accentul nu se pune pe dogma si pe disciplinele biblice. Din contra se studiaza foarte multa istorie , cultura , liturgica si notiuni referitoare la morala. Gen, despre prieteni, despre cum trebuie sa ne alegem prietenii, sa`i ajutam, sa ne iubim parintii etc !
Reply With Quote
  #192  
Vechi 06.09.2009, 13:07:37
Henric_al's Avatar
Henric_al Henric_al is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ba cred ca ar merge. Daca s-ar incerca. A functionat in Europa de Vest. Incearca sa conduci acolo. Stii cati oameni am vazut aruncand gunoi din masini? Nici unul. Si nu, nu e educatie religioasa. Ci civica. A, si amenzi :D



Nu e vorba de a face o fata cuminte (apropo, defineste "cuminte"), cat a o invata sa faca ceea ce face in mod safe pentru ea si cei din jur.

Ce preferi, sa nu avem soferi deloc sau sa avem soferi responsabili si educati?



Mai exact, care stramosi au murit pentru libertatea copiilor tai? E o intrebare serioasa, astept exemple.



Nu avem neaparat o traditie cu care sa ne mandrim. Pe plan european, cel putin.
De asemenea, un om e ce e. Un om nu e suma stramosilor lui, si nu e reprezentat de traditie. Nu exista pacat colectiv, in acelasi fel in care nu exista bagaj de traditie cu care te nasti. Poti sa fii orice vrei, si nu ar trebui sa fii nimic altceva decat ce vrei sa fii.


A fi rational nu inseamna neaparat ceva rau, in afara cazului in care esti vreo institutie care vrea sa controleze masele prin intermediul religiei.
Omul rational nu exclude religia, atata doar ca ideea de religie sau spiritualitate poate fi un pic diferita de ideea dumnezeului biblic. Atata tot.

Intr-adevar nu avem o traditie cu care sa ne mandrim. Aceasta este parerea romanului despre el , trebuie sa vina tot timpul strainii ca sa ne faca sa ne dam seama de lucrul asta.
Un om nu este suma stramosilor lui, insa este o fereastra a acelei traditii. Pentru omul modern, traditia sau omul care tine la traditie e considerant "sclerozat" . Ei bine, toata bogatia noastra culturala tine de traditia noastra, pe care noi nu stim s-o apreciem, insa vin strainii si abia atunci ne dam seama.
Pentru omul rational, religia incurca. Este o piedica in calea lui.
Oricum, daca studiezi curentul postmodernist, ai sa vezi ca printre altele propune reintoarcea la traditia autentica stramosilor nostrii. Daca ai sa citesti ai sa si vezi de ce ...
Reply With Quote
  #193  
Vechi 06.09.2009, 13:12:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Henric_al Vezi mesajul
Pentru omul rational, religia incurca. Este o piedica in calea lui.
Foarte corect.
Si, ce incearca scoala sa scoata de pe bancile sale, nu oameni rationali?
Reply With Quote
  #194  
Vechi 06.09.2009, 13:20:20
emmanuela emmanuela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Este imbucurator faptul ca dupa atatia ani se scoate in sfarsit religia din scoli. Cei care isi doresc un suflet la fel de imaculat ca si creierul, sa opteze pt profesori particulari. Sub supravegherea parintilor, de preferinta, pt a nu avea surprize de genul celei de la Caldarusani. In cadrul invatamantului obligatoriu, copiii au nevoie de cunostinte care sa ii ajute in viata, nu de povesti cu balauri vandute pe post de adevaruri. La urma urmei, e si ridicol sa inveti la ora 9 la Biologie despre evolutie, iar la ora 10 sa vina nenea parintele si sa iti explice ca alea sunt minciuni, totul sub indemnul 'crede si nu cerceta'. Dupa care sa le ceara bani pt biserica.

Astept cu nerabdare ziua in care bisericile, moscheile si toate lacasurile de cult din lume vor fi vizitate doar de catre turisti, la fel ca templele din Grecia, alte vestigii parasite ale unor zei inchipuiti de oameni prea inapoiati pt a-si putea explica fenomenele inconjuratoare. Eu nu voi mai prinde ziua aceea, probabil nici copiii mei, dar acest lucru se va intampla inevitabil, iar Biblia va lua loc in raft langa Legendele Olimpului, unde ii e locul.
:)...daca tu crezi ca ceea ce e adevarat..roaga-te ca Dumnezeu sa iti raspunda daca ai dreptate despre ceea ce ai spus,iar daca nu crezi in El spune-I si asta si mai spune-I ca daca exista sa te faca si pe tine sa crezi. macar o data pe zi sa ai gandul asta si apoi ...ramane de vazut, ca mila Lui e mare si eu ca si multi altii am crezut ca religia si tot ceea ce ne-a lasat Hristos sunt refugii pentru frustrati.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 06.09.2009, 13:49:17
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Intr-adevar nu avem o traditie cu care sa ne mandrim. Aceasta este parerea romanului despre el , trebuie sa vina tot timpul strainii ca sa ne faca sa ne dam seama de lucrul asta.
Hai sa iti spun o treaba. Lucrez in turism, exact cu strainii astia care ne redescopera noua traditiile despre care nu stiam, sau pe care nu le apreciem.

Strainii, in general, nu gasesc Romania mai frumoasa sau mai remarcabila decat alte tari din Europa de Vest sau aiurea. Impresiile pozitive lasate de Romania vin din faptul ca Romania se prezinta peste asteptari. De multe ori turistii vin in Romania fara sa stie la ce sa se astepte, si gasesc aici o tara peste asteptari. Atata tot.

Citat:
Pentru omul modern, traditia sau omul care tine la traditie e considerant "sclerozat" .
Nu resping traditia. Dar trebuie acceptata cu masura, nu la pachet.

Citat:
Pentru omul rational, religia incurca. Este o piedica in calea lui.
Exact. Nu vad asta ca pe o problema. Mi se pare foarte OK sa fii rational, si mai cred si ca scoala este scoala pentru a invata oamenii sa gandeasca rational.

Citat:
Oricum, daca studiezi curentul postmodernist, ai sa vezi ca printre altele propune reintoarcea la traditia autentica stramosilor nostrii. Daca ai sa citesti ai sa si vezi de ce ...
Prima data aduci vorba de filozofi greci, acum de curent postmodernist. Dar tu ce crezi? Care parerea ta? Nu neg ca ar trebui reinviate anumite traditii, dar in mod selectiv.

Citat:
Acuma am inteles ca tu de fapt nu ai o problema cu Biserica in general, ci cu Biserica Ortodoxa.
Am o problema cu orice biserica care incaleca legea fundamentala a tarii, Constitutia. La fel cum am o problema si cu politicienii care fac asta. Nimic personal, dar daca e lege, sa se respecte. Mai ales de catre o institutie care se vrea "morala".

Citat:
Reiau, la orele de religie accentul nu se pune pe dogma si pe disciplinele biblice. Din contra se studiaza foarte multa istorie , cultura , liturgica si notiuni referitoare la morala. Gen, despre prieteni, despre cum trebuie sa ne alegem prietenii, sa`i ajutam, sa ne iubim parintii etc !
Ma indoiesc ca la orele de religie au un caracter unitar pe plan national. orele de religie la care am luat eu parte (clasa a 8-a, la mijlocul anilor 90) erau predate de un domn in varsta de 90 de ani, care impartea note de 2 oricui punea intrebari calificate drept "incomode". Nu zic ca asta se intampla oriunde, dar asta a fost experienta mea.

Din nou, nu mi se pare OK sa se studieze morala bazata pe o carte veche de 2000 - 5000 de ani, plina de superstitii si episoade "istorice" neverificate istoric. O morala care spune ca femeia trebuie desconsiderata pentru ca a muscat dintr-un ipotetic mar pe care i l-a oferit un sarpe vorbitor. Asta ca sa dau doar un exemplu de morala inspirata de biblie.

Pana la urma, e prea putin important ce se studiaza? Orele de religie nu au ce cauta in scoli publice, intr-un stat laic prin Constitutie.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 06.09.2009, 16:49:45
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

konijiro, fara suparare dar ai putea sa incetezi. Toti observam ca perspectiva ta e una personala si subiectiva, argumentele lui henric_al sunt cu mult peste ale tale, plus ca ale lui stau in picioare iar ale tale se prabusesc usor.
Cred ca ne dauneaza tuturor acest duh de polemica cu care postezi.....
Iarta-ma.




Har si Pace de la Domnu!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 06.09.2009, 17:00:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
konijiro, fara suparare dar ai putea sa incetezi. Toti observam ca perspectiva ta e una personala si subiectiva, argumentele lui henric_al sunt cu mult peste ale tale, plus ca ale lui stau in picioare iar ale tale se prabusesc usor.
Cred ca ne dauneaza tuturor acest duh de polemica cu care postezi.....
Iarta-ma.


Absolut nici o suparare. Spiritul de polemica este unul constructiv, conduce la concluzii pe care uneori nu le poti gasi singur. Si pana la urma, spiritul de polemica sta la baza unui forum. Nu e singurul element pe care se cladeste un forum, dar este unul important.

Perspectiva mea e personala si subiectiva? Absolut. Asa e si a ta, si a oricarei alte persoane care posteaza pe acest forum.

Mai exact care argumente sunt peste ale mele, si care argumente aduse de mine se prabusesc usor? Daca faci o afirmatie, adu un argument, nu o fa pur si simplu, asta poate oricine sa faca.

Nu e nevoie sa iti ceri iertare, nu ma simt lezat in nici un fel Doar ca as fi preferat sa iti argumentezi pozitia.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 06.09.2009, 17:05:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
konijiro, fara suparare dar ai putea sa incetezi. Toti observam ca perspectiva ta e una personala si subiectiva, argumentele lui henric_al sunt cu mult peste ale tale, plus ca ale lui stau in picioare iar ale tale se prabusesc usor.
Cred ca ne dauneaza tuturor acest duh de polemica cu care postezi.....
Iarta-ma.
Har si Pace de la Domnu!
Nu exista decit perspective personale si subiective. Citeodata, se mai intimpla () ca acestea sa fie comune cu ale altor milioane de oameni.
Si ce ar fi un forum fara polemica?
Reply With Quote
  #199  
Vechi 06.09.2009, 17:30:03
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu exista decit perspective personale si subiective. Citeodata, se mai intimpla () ca acestea sa fie comune cu ale altor milioane de oameni.
Si ce ar fi un forum fara polemica?
topcat, iar faci confuzie. Cand ma refer la perspectiva, iau in considerare atat ideea cat si argumentele. Ideea poate sa coincida "cu ale altor milioane de oameni", dar modul gresit in care rationeaza userul de mai sus este propriu.

Critica/ polemica poate deterina progresul sau regresul, duhul de la care provine face diferenta.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #200  
Vechi 06.09.2009, 19:50:27
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
dar modul gresit in care rationeaza userul de mai sus este propriu.
Imi pare rau, dar gresesti. S-au vazut cazuri de rationament gresit adoptat drept corect de milioane de oameni in acelasi timp. La fel si cu dogme sau doctrine.

In continuare, astept sa imi arati care dintre argumentele mele sunt gresite si de ce. Adica astept contra-argumente.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44