Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.03.2007, 22:44:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ma enervez,deci exist,iar daca nu m-as enerva as exista oricum ca ceva trebuie sa macine acest timp si spatiu in conformitate cu individul,adica eu...sau poate si fara "eu",ca tot ar exista acest timp si spatiu nelimitat in constiinta existentei.Sau cum?
Poi in felul acesta nu mai ajungem nicaieri,sau ajungem tot acolo...acolo unde?Vedeti ca ne afundam intr-un labirint de percepcii,este atat de colosala teoria despre viziunea asupra existentei incat nu ne ramane decat sa existam,pur si simplu.
Si-nca ceva,ma enervez pentru ca baietelul meu nu vrea sa manace,nu ca v-ar interesa,dar m-am gandit sa-i dau lui Brazil prilej pentru inca 5 minute de cugetare....si de uimire asupra calitatii si mediocritatii oamenilor.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.03.2007, 23:01:57
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

parerea mea este ca deocamdata suntem la stadiul de muritori si trebuie sa ne acceptam statutul si limitele.aceasta lume pentru noi reprezinta realitatea ,dupa ce vom intra in viata vesnica vom percepe altfel viata noastra anterioara,o vom percepe ca pe o minisecunda dintr-o ora,ca pe un punct din tot universul..asta pentru ca vom fi la un nivel superior care ne permite intelgerea vietii materiale.este ca o evolutie,ai trecut de primul nivel(viata materiala) si ai ajuns in al doilea,care poate este si ultimul(viata vesnica).doar aici iti poti clarifica ce a insemnat viata si cat de adevarata a fost.acum cred ca putem doar sa ne imaginam...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.03.2007, 23:12:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
SA CITITI GENEZA si atunci vetivedea cit timp ati perdut degeaba! asa si eu pot sa va intreb daca A EXISTAT MAI INTII OUL SAU GAINA!? CA TOCMAI ZILELE TRECUTE AM FOST INTREBATA si acel OM un taran ,adica de la tara s-a mirat foarte mult ca am stiut sa-i raspund corect [dupa ce am stat citeva secune si am gindit]ca zicea el ca mlta lume cei mai multi nu au stiut si mai ales patorii sectanti,NA!
Stau de 5 minute si ma gandesc ce legatura are replica asta cu subiectul de discutie. Si ce relevanta are alegoria cu oul si gaina...sau povestea ta despre cum ai stiut un raspuns pe care nu l-au stiut pastorii sectanti...la o intrebare pusa de un taran(serios...povestea mi se pare atat de stupida incat mi-am pierdut in astea 5 minute orice speranta ca rasa umana evolueaza spre un viitor mai stralucit...). :|
POVESTEA ASTA CU OUL SI GAINA ARE LEG CU TITLUL INITIAT DE TINE ADICA UN EXERCITIU DE GINDIRE .
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.03.2007, 23:20:21
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anodos
Alexandru-Bazil,

Cred ca raspunsul la provocarea ta tzine de libertatea personala a omului - trasatura divina, "chipul" dupa care a fost creat. Daca cineva ti-ar demonstra ca lumea asta exista, ti-ar limita libertatea prin mijloacele ratiunii. Adica esti liber sa consideri ca lumea asta nu exista, indiferent de demonstrarea contrariului. E o reducere la absurd la propriu, dar totusi o expresie a libertatii. Absurdul tine de caracterul relativ al libertatii umane, spre deosebire de cel absolut al libertatii divine. Daca citesti ce ti-am recomandat in mesajele mele anterioare de la acest topic, o sa intelegi mai bine.

Ai dreptate cand spui ca multa lume nu crede rational, dar asta nu e un motiv sa respingi credinta. Observ si eu cu tristete ca cine crede, nu gandeste, iar cine gandeste ... nu crede. Cele doua notiuni perfect compatibile - credinta si ratiunea - se exclud reciproc. Dihotomia lor este occidentala, nu ortodoxa.

Totusi, ai primit de cel putin doua ori un raspuns pertinent. "Demonstreaza-mi tu mai intai ca nu existam, si pe urma iti demonstrez si eu ca existam". Inteligent, patristic si ... feminin ! Pentru ca refuzul experientelor abstracte de genul celei propuse de tine si imbratisarea situatiilor concrete de viata e ceva tipic "sexului slab" - sper sa nu ma consideri "sexist" sau misogin acuma... Lumea asta se mantuie prin femeie.

Iarta-mi suspiciunile, dar sunt curios daca tu chiar urmaresti o discutie rationala sau daca ti-ai propus numai sa arati cat de irationali sunt credinciosii si sa demonstrezi, prin asta, cat de "nociva" poate fi credinta...
DACA GINDIM GINDIM IN RAPORT CU CEVA :IN RAPORT CU CREDINTA SAU CU NECREDINTA CACI NU SE POATE A FI DECIT DE O PARTE SAU DE CEALALTA DECI EU GINDESC DOAR IN RAPORT DE CREDINTA MEA ORTODOXA PT CA ALTFEL DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE E O PIERDERE DE TIMP.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.03.2007, 16:49:01
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Asa cum harta nu este tot una cu teritoriul la fel perceptia realitatii nu e totuna cu realitatea. Unele animale percep realitatea in alb si negru . noi o percepem in culori Sunt animale care fac diferente de culori mai nuantate. Pana la urma cum este realitatea? Poate daca am intelege ca realitatea e diferita de perceptia ei am deschide o poarta a tuturor posibilitatilor. Sunt foarte multe lucruri care desi nu le percepem ele exista.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.03.2007, 17:04:50
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
DACA GINDIM GINDIM IN RAPORT CU CEVA :IN RAPORT CU CREDINTA SAU CU NECREDINTA CACI NU SE POATE A FI DECIT DE O PARTE SAU DE CEALALTA DECI EU GINDESC DOAR IN RAPORT DE CREDINTA MEA ORTODOXA PT CA ALTFEL DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE E O PIERDERE DE TIMP.
daca ma gandesc cat face radical de ordinu 5.245 din 48512 gandesc in raport cu credinta sau cu necredinta ?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.03.2007, 19:49:00
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Alexandr_Bazil ia calea ta si du-te frate. Te-a invartit sarsaila ca pe un titirez cu "ratiunea". O sa afli tu singur daca ai existat sau nu, putina rabdare.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.03.2007, 21:38:52
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

arza-i-ar focu p-astia care gandesc... niste satanisti toti
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.03.2007, 21:39:54
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"DACA GINDIM GINDIM IN RAPORT CU CEVA :IN RAPORT CU CREDINTA SAU CU NECREDINTA CACI NU SE POATE A FI DECIT DE O PARTE SAU DE CEALALTA DECI EU GINDESC DOAR IN RAPORT DE CREDINTA MEA ORTODOXA PT CA ALTFEL DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE E O PIERDERE DE TIMP"

Si nu sunt de acord cu punctul tau de vedere...dar sunt de acord sa ti-l exprimi :p. Ai inceput bine ideea: cand ne gandim la un anumit lucru, tindem sa fim initial(cel putin la nivelul de predispozitii) de o anumita parte. Bine..nu ne putem limita la credinta sau necredinta, din moment ce viata nu e un lucru alb-negru. Nici nu putem spune ca orice altceva pe langa adevarul nostru este o pierdere de timp.

Colors...comform discutiei pana acum...e putin probabil...dar faptul ca nu stiu cum este de fapt realitatea, nu ar trebui sa ma opreasca de la a-mi continua activitatea. Daca as afla maine ca sunt o iluzie in mintea unei fiinte, mi-as continua cursul...pentru ca in fond este la fel de irelevant(pentru mine cel putin), daca exista sau nu un dumnezeu, daca suntem fiinte concrete, sau iluzii, sau manifestari ale unei vointe superioare... daca in viata de apoi ma reincarnez, merg in iad sau in nirvana sau daca fertilizez papadii in cimitirul Pacea.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.03.2007, 12:01:39
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Un fel de Matrix?
Pai comparat cu vesnicia si universul, suntem intr-un fel de matrice, nu avem acces la nivelurile superioare, ale Raiului...


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
subiect de GANDIRE moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 62 04.06.2009 11:29:10
VRAJITORIA!!! ADEVAR SAU PROVOCARE sergiub Preotul 9 29.05.2008 22:28:25