Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.04.2007, 21:43:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
RUGACIUNEA ESTE F. IMPORTANTA, DIN PACATE NU MAI AM TIMP PT. RUGACIUNEA DIN CARTI PT. CA AM 2 COPII, DAR INCERC RUGACIUNI SIMPLE PRECUM "DOAMNE MILUIESTE", "MILOSTIV FI MIE PACATOSUL..", PREA SF. NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUIESTE -MA, ETC. BUNE SUNT SI ACATISTELE SI PARACLISELE SI MAI ALES PSALTIREA DAR NUMAI CAND AM TIMP.
O rugaciune spusa din suflet si cu dragoste, face cit 100 de rugaciuni spuse mecanic, cu mintea imprastiata sau la repezeala. Totusi te rog sa-mi permiti un sfat, tinind cont ca ai 2 copii. Este bine si chiar indicat daca sint destui de marisori, sa le citesti lor rugaciuni . Sint rugaciuni pentru copiii foarte frumoase si educative.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.04.2007, 22:35:11
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de alexandra
RUGACIUNEA ESTE F. IMPORTANTA, DIN PACATE NU MAI AM TIMP PT. RUGACIUNEA DIN CARTI PT. CA AM 2 COPII, DAR INCERC RUGACIUNI SIMPLE PRECUM "DOAMNE MILUIESTE", "MILOSTIV FI MIE PACATOSUL..", PREA SF. NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUIESTE -MA, ETC. BUNE SUNT SI ACATISTELE SI PARACLISELE SI MAI ALES PSALTIREA DAR NUMAI CAND AM TIMP.
O rugaciune spusa din suflet si cu dragoste, face cit 100 de rugaciuni spuse mecanic, cu mintea imprastiata sau la repezeala. Totusi te rog sa-mi permiti un sfat, tinind cont ca ai 2 copii. Este bine si chiar indicat daca sint destui de marisori, sa le citesti lor rugaciuni . Sint rugaciuni pentru copiii foarte frumoase si educative.
multumesc cristi, dar stii spre rusinea mea ei se roaga si postesc mai mult decat mine..
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.04.2007, 18:50:50
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

eu ma rog foarte bine cu muzica de la athos,cu betisoare parfumate si cu lumanarea aprinsa.insa cred ca cea mai puternica rugaciune este cea facuta cu lacrimi,cand iti dai tot sufletul pentru iertarea pacatelor.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.04.2007, 00:42:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
eu ma rog foarte bine cu muzica de la athos,cu betisoare parfumate si cu lumanarea aprinsa.insa cred ca cea mai puternica rugaciune este cea facuta cu lacrimi,cand iti dai tot sufletul pentru iertarea pacatelor.
Unicitatea in a rosti rugaciunile este in fiecare din noi. Nu exista un sablon, o regula stricta , fiecare avem momentul nostru de intimitate sufleteasca cu EL.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.04.2007, 00:42:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
eu ma rog foarte bine cu muzica de la athos,cu betisoare parfumate si cu lumanarea aprinsa.insa cred ca cea mai puternica rugaciune este cea facuta cu lacrimi,cand iti dai tot sufletul pentru iertarea pacatelor.
Unicitatea in a rosti rugaciunile este in fiecare din noi. Nu exista un sablon, o regula stricta , fiecare avem momentul nostru de intimitate sufleteasca cu EL.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.04.2007, 02:25:52
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

cifre, numere, ordini si alte cele. am auzit de cineva care avea o lista cu ce rugaciuni si de cate ori pe zi sa le zica, cate matanii, cate si mai cate. cred ca daca adunai toate numerele alea iesea numaru ala de 3 cifre identice..si nu e 999. :D no pai da de ce is ase de importante numerele astea?

cea mai faina rugaciune pe care o zice toata lumea.. chiar daca nu realizeaza, este in tatal nostru. Acolo is cele mai faine 3 cuvinte pe care le poti adresa Domnului ca o rugaciune. Faca-se voia ta! ce altceva mai vrei? carti? acatiste? da.. is bune si alea. pentru cei care simt ca ii implineste cititul lor(pe mine nu ma implineste). dar cine stie ce e mai bine pentru tine si pentru cei apropiati tie?

ce vrei mai mult decat ce Domnul vrea sa faca cu tine?

si alta chestie pe care no inteleg.. se roaga lumea pentru chestii materiale si tot felu de alte tampenii. dar tot in Tatal Nostru zice : Painea noastra cea de toate zilele dane-o noua astazi. Astazi mai ! nu maine ! nu poimaine! Astazi! ce iti pasa de ce va fi maine? crezi ca no sa fie bine? Asta e rugaciunea cea mai faina, parerea mea,

Faca-se voia ta
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.04.2007, 10:01:12
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
eu ma rog foarte bine cu muzica de la athos,cu betisoare parfumate si cu lumanarea aprinsa.insa cred ca cea mai puternica rugaciune este cea facuta cu lacrimi,cand iti dai tot sufletul pentru iertarea pacatelor.

offf...ai dreptate dar poate ca altiii se roaga mai des cu lacrimi,altii ca mine doar cand dau de un greu mare isi amintesc de gravitatea faptelor facute si doar atunci reusesc sa iasa lacrimi dintr-o inima impietritaaa...... :(:(:(:(:(:(:(
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.04.2007, 10:42:34
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga mea..nu cauta sa foprtezi lacrima sa vina, Tu rpaga-te cum poti si nu te mai gandi ce simte sufletul in acel moment, roag-te si lasa sufletul sa simta....nu IL INGRADI cu intrebari...cu dragsote jenica
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.05.2007, 00:19:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ce se intampla atunci cand incetam, chiar si pentru putin timp, sa ne rugam? Eu cred ca rugaciunea este o sursa permanenta de alimentare a sufletului cu toate energia necesara biruintei de fiecare clipa. Cand nu ma mai rog e ca si cand sunt deconectat de la aceasta sursa si atunci lucrurile nu mai sunt la fel de line.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.05.2007, 01:45:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Citat:
În prealabil postat de alexandra28
eu ma rog foarte bine cu muzica de la athos,cu betisoare parfumate si cu lumanarea aprinsa.insa cred ca cea mai puternica rugaciune este cea facuta cu lacrimi,cand iti dai tot sufletul pentru iertarea pacatelor.

offf...ai dreptate dar poate ca altiii se roaga mai des cu lacrimi,altii ca mine doar cand dau de un greu mare isi amintesc de gravitatea faptelor facute si doar atunci reusesc sa iasa lacrimi dintr-o inima impietritaaa...... :(:(:(:(:(:(:(
Daca vrei lacrimi, mergi la Manastirea Cernica. Acolo sunt moastele Sf. Calinic. Este acolo un afis pe care scrie ca sa ingenunchezi si sa plangi. Va spun, ca lacrimile curg siroaie singure. Ii port o mare recunostinta Sf. Calinic pentru acest lucru.

Cat despre rugaciuni, sa spunem cat mai multe, caci ce dai mintii aia macina. Si cand mintea se obisnuieste cu rugaciune, dupa o pauza, incepe singura cu rugaciunea.
Si eu sunt lenesa la rugaciune, dar cand aud ca altii aloca atata timp rugaciunii,primesc si eu un imbold. Incepatorii sa nu se supere pe cei cu deprinderi in ale rugaciunii, caci si acestia au fost odata incepatori si cu ravna au ajuns unde sunt acum.

Avem tamaia binemirositoare. De ce sa o schimbam pe betisoare parfumate? Nici efectul nu poate fi acelasi.
Doamne ajuta.
Anca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va Hartford Umanitare 41 02.11.2012 22:12:06
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 18:43:32
cum va rugati voi lui Dumnezeu? ingerul_pazitor Generalitati 19 07.08.2010 01:13:19
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 21:59:18
Rugati-va pt. Alexandr| Alina-Ana_Truta Umanitare 4 29.07.2007 14:04:26