Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.07.2011, 14:17:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bineînțeles, cele două definiții propuse de dumneavoastră sunt din sursă ortodoxă. Nu credeți că era corect ca măcar una din ele să fie neutră? Ca să nu zic "obiectivă". De exemplu, definiția din DEX:

"spiritísm s. n. concepție și practicã misticã potrivit cãreia s–ar putea comunica cu spiritele morților."
Spiritismul este practica oculta care se ocupa cu chemarea mortilor sau a duhurilor pentru a fi intrebate, interogate asupra trecutului sau viitorului!

Daca vrei sa vezi ce inseamna spiritism, disteaza-te aici pe site-ul acesta si apoi revino si formuleaza niste scuze zdravene catre ortodocsi! Asta bineinteles daca ai sa sesizezi diferenta intre spiritism si rugaciunile ortodoxe catre sfinti!:-))
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.07.2011, 14:48:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Spiritismul este practica oculta care se ocupa cu chemarea mortilor sau a duhurilor pentru a fi intrebate, interogate asupra trecutului sau viitorului!

Daca vrei sa vezi ce inseamna spiritism, disteaza-te aici pe site-ul acesta si apoi revino si formuleaza niste scuze zdravene catre ortodocsi! Asta bineinteles daca ai sa sesizezi diferenta intre spiritism si rugaciunile ortodoxe catre sfinti!:-))
Credeți că spiritismul se limitează doar la interogatorii privitoare la trecut și viitor? Credeți că diavolul - odată intrat pe teritoriul lui- poate fi limitat în ce privește puterea de amăgire?
Și nu vă supărați pe mine, eu nu intru nici de curiozitate la ședințele de spiritism. Nici pe saiturile ce promovează "misterele" lumii spiritelor. Nici chiar pentru "distracție".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.07.2011, 17:07:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Credeți că spiritismul se limitează doar la interogatorii privitoare la trecut și viitor? Credeți că diavolul - odată intrat pe teritoriul lui- poate fi limitat în ce privește puterea de amăgire?
Nici nu ma intereseaza care sunt limitele diavolului dupa ce este invocat la o sedinta de spiritism .Ideea era sa faci distinctie intre spiritism si rugaciunea ortodoxa catre sfinti!
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și nu vă supărați pe mine, eu nu intru nici de curiozitate la ședințele de spiritism. Nici pe saiturile ce promovează "misterele" lumii spiritelor. Nici chiar pentru "distracție".
Nu ma supar, dar atunci NU MAI SPUNE TAMPENII!

Daca un copil nu intelege cand ii explici ca soba arde, atunci musai sa-i pui manuta pe soba fierbinte! Asadar, daca nu poti asimila explicatiile pe care le-ai primit pe acest thread de la colegii nostri, ori te documentezi si vizitezi site-urile cu si despre spiritism ca sa intelegi si TU diferenta, ori taci si nu mai aberezi pe subiectul acesta.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.07.2011, 17:23:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu ma supar, dar atunci NU MAI SPUNE TAMPENII!

Daca un copil nu intelege cand ii explici ca soba arde, atunci musai sa-i pui manuta pe soba fierbinte! Asadar, daca nu poti asimila explicatiile pe care le-ai primit pe acest thread de la colegii nostri, ori te documentezi si vizitezi site-urile cu si despre spiritism ca sa intelegi si TU diferenta, ori taci si nu mai aberezi pe subiectul acesta.
OK, îmi cer iertare, nu mai spun tâmpenii, dar te rog nu mai striga la mine că mă sperii.
Și încă ceva: te rog nu mă mai trimite la saituri ezoterice, că s-ar putea s-o iau razna și să invoc cele 98 de spirite digitale ale mele ucise binar în această comunitate virtuală. Mulțumesc.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.07.2011, 17:28:26
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
OK, îmi cer iertare, nu mai spun tâmpenii,
Hai ca ne-am inteles :-)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.07.2011, 22:54:14
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

Ce imi place cum ii pune Melissa la punct pe toti sectarii...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.07.2011, 23:17:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In contextul asta cuvantul "sectar" chiar n-are ce sa caute.

A fost o discutie intre doi oameni dintre care unul s-a dovedit a fi cu neasteptat de mult bun simt..
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.07.2011, 23:30:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Ce imi place cum ii pune Melissa la punct pe toti sectarii...
Intentia mea nu a fost sa-l pun la punct si nici nu l-am considerat sectar. Exact asa cum spune Alin, discutia a fost intre doi oameni. Eu am dorit DOAR sa-l fac sa inteleaga ca nu-i corect ce crede vis-a-vis de rugaciunea ortodoxa catre sfinti.

Probabil de aceea a avut si atat de mult bun simt.:-)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.08.2011, 17:27:34
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Valeria...uite o rugaciune cu care nu ai cum sa dai gres...pentru ca ne-a fost lasata de Mantuitorul Insusi:

"Si pe cand Se ruga Iisus intr-un loc, cand a incetat, unul dintre ucenicii Lui I-a zis: Doamne, invata-ne sa ne rugam, cum a invatat si Ioan pe ucenicii lui. Si le-a zis: Cand va rugati, ziceti:

Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-se numele Tau. Vie imparatia Ta. Faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant.
Painea noastra cea spre fiinta, da-ne-o noua in fiecare zi.
Si ne iarta noua pacatele noastre, caci si noi insine iertam tuturor celor ce ne gresesc noua. Si ne pazeste pe noi in ispita, si ne izbaveste de cel rau." (Ev. Luca 11:1-4)
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa Psaltirea?? laviniag23 Rugaciuni 79 25.05.2012 22:43:34
Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor) colaps Generalitati 22 14.01.2011 10:49:51
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
Ingeri nightwolffba Generalitati 10 11.04.2008 08:35:50
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05