Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.08.2011, 17:28:26
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Saru'mana pentru ajutorul acordat!Sunt superbe,in realitate sunt atat de "vii",in ochii Mantuitorului si al Maicutei am vazut raiul si am simtit ce insemana iertarea.Multumesc mult,Domnul sa fie cu tine,cu noi toti!
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.08.2011, 18:03:59
danabt's Avatar
danabt danabt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: Rm.Sarat, Buzau
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile Multumim!

Citat:
În prealabil postat de florentina26luca Vezi mesajul
Va multumesc frumos pentru ajutor!O sa-mi printez cele doua iconite micute ,e bine si asa pana reusesc sa fac niste poze mai profesioniste.Am sa mai caut prin biserici si poate ma lasa cei de acolo sa fac macar o poza.Nici eu nu inteleg "obsesia" de a nu lasa oameni sa faca niste amarate de poze,de exemplu am fost saptamana trecuta in pelerinaj in nordul Moldovei,la cateva manastiri am platit taxa pentru fotografiat,dar in interiorul bisericii peste tot erau afise cu fotografiatul,filmatul interzis( Multumesc inca o data!
Minunata pilda video!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.08.2011, 18:17:59
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Biserica este in primul rand un loc de rugaciune, nu de turism. Blitzurile si oamenii incercnad sa faca poze pe placul lor distrag pe cei care se roaga sau incearca sa gaseasca un loc de liniste. Chiar si in occident fotografiatul este interzis in destule locuri, si peste tot in timpul slujbelor. Nu vad cum ar putea blitzul sa distruga pictura...
ai dreptate intr-un fel, dar... doar nu se apuca nimeni sa faca fotografii IN TIMPUL slujbei... doar dupa slujba, e de bun simt. Si dupa slubja, dupa ce pleaca lumea, nu vad pe cine ar putea deranja ca e cineva care fotografiaza doua icoane... cat poate sa dureze... maxim 15 minute...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.08.2011, 18:20:20
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu vad cum ar putea blitzul sa distruga pictura...
Blitzul dauneaza chiar f mult picturilor. De aceea picturile originale sunt tinute in camere cu conditii speciale de luminozitate, oxigen si temperatura. In muzeele unde este permisa fotografierea cu blit, in general nu sunt expuse operele originale ci copiiile.

Scuze de off-topic.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.08.2011, 18:24:37
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Icoanele alea 2 sunt facute in email, si au si sticla deasupra...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.08.2011, 18:26:29
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Icoanele alea 2 sunt facute in email, si au si sticla deasupra...
eu nu vorbeam despre acelea ci in general despre picturi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2011, 19:38:33
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danabt Vezi mesajul
Minunata pilda video!
Minunata si foarte adevarata!


Am gasit pe youtube un filmulet frumos:http://www.youtube.com/watch?v=HbV1Bf0GIpI
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.08.2011, 19:41:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
ai dreptate intr-un fel, dar... doar nu se apuca nimeni sa faca fotografii IN TIMPUL slujbei... doar dupa slujba, e de bun simt. Si dupa slubja, dupa ce pleaca lumea, nu vad pe cine ar putea deranja ca e cineva care fotografiaza doua icoane... cat poate sa dureze... maxim 15 minute...

Am vazut oameni facand poze in timpul slujbei, cum sa nu. Incearca sa mergi, de exemplu, la Voronet, si ai sa vezi cati oameni/turisti vin. E foarte, foarte greu sa te inchini si sa spui o rugaciune in liniste intr-o zi obisnuita fiindca oamenii in continuu vin si pleaca. Daca ar mai face si fotografii...Cred ca este important ca biserica sa fie pastrata ca loc de rugaciune, pe cat posibil. Apoi poti sa cumperi imagini cu icoanele/frescele din biserica.

Adevarul este ca anul trecut in vara am fost la Manastirea Humor si am facut cateva poze inauntru. Ramasesem doar eu singura in biserica la un moment dat.
Attached Images
File Type: jpg IMG_3921.jpg (55,5 KB, 5 views)
File Type: jpg IMG_3922.jpg (58,2 KB, 5 views)
File Type: jpg IMG_3928.jpg (69,2 KB, 6 views)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.09.2011, 01:54:54
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Revin:)
Am reusit sa maresc putin imaginea pastrandu-i claritatea
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.09.2011, 01:55:34
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut un preot? grgsc_mrs Generalitati 21 15.07.2011 15:00:37
Rugaminte - caut o icoana Erethorn Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 01.05.2011 11:18:14
Ajutor, caut o icoana sa cumpar si nu o gasesc anirod Generalitati 4 21.09.2010 19:01:52
Caut icoana Sfantului Mucenic Panaghiotis stefanprepelita Stiri, actualitati, anunturi 1 06.08.2010 11:23:01
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 14:34:52