Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2012, 15:29:04
alinamiu alinamiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2012
Mesaje: 1
Implicit Nunta

As avea si eu o intrebare, fina mea (ortodoxa) se va casatori cu un baiat (catolic), dar ca nasi ar vrea sa ne puna pe noi (fiind ortodocsi), se poate ca noi sa-i cununam???? Va multumesc! Alina
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2012, 19:15:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Daca aceasta casatorie se va face in Biserica Catolică, răspunsul este pozitiv.

Spre deosebire de nașii de Botez, care își iau angajamente spirituale și materiale față de copilul botezat, trebuind, așadar, a fi neapărat (sau neapărat unul dintre ei) de religie catolică spre a crește copilul în credință, nașii de căsătorie nu au asemenea rol, ci rolul lor este de a fi martori eminenți ai căsătoriei. Deci, ei pot fi acatolici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2012, 00:43:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Este important sa specificati Biserica in care se vor cununa. In Biserica Ortodoxa, cununia nu se poate face decat daca sunt amandoi ortodocsi (baiatul va trebui sa adere la religia ortodoxa). In cazul Bisericii Catolice, raspunsul este cel oferit de domnul Mihnea Dragomir.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2012, 07:30:51
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Din câte am înțeles de la un ins de pe internet, pe el l-au obligat sau l-au constrâns în situația în care dorea să se căsătorească cu o catolică să semneze nu știu ce document prin care se angaja să își boteze și să își crească copiii în religia catolică. Cred că Biserica Ortodoxă ar trebui să intervină cu anumite reglementări pentru a se asigura ca ortodocșii care se căsătoresc cu catolici să nu mai fie obligați sau constrânși să își boteze copii în religia catolică, ci să îi boteze și să îi crească în Biserica noastră ortodoxă apostolică. Ce zice BOR-ul dun acest punct de vedere?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2012, 18:18:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinamiu Vezi mesajul
As avea si eu o intrebare, fina mea (ortodoxa) se va casatori cu un baiat (catolic), dar ca nasi ar vrea sa ne puna pe noi (fiind ortodocsi), se poate ca noi sa-i cununam???? Va multumesc! Alina
Daca nu se face in Biserica Ortodoxa, atunci rolul nasului este unul strict formal si veti fi niste nasi formali sau sa zicem asa doar "materiali".

In cazul asta ma cam indoiesc si ca e o casatorie valida, ereticii si schismaticii nu pot administra Sf. Taine.

Daca se casatoresc in Biserica Ortodoxa, preotul trebuie sa stie ca el este catolic si s-ar putea sa trebuiasca sa ceara o dispensa de la Episcop.

Au discutat inainte cum vor boteza copiii, la ce biserica vor merge?

S-ar putea sa fiti intr-o pozitie cam delicata ca nasi, fatza de viitorul sotz in virtutea obligatiilor spirituale care va revin ca nasi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta maria_ioana789 Generalitati 33 15.09.2008 20:37:51
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24