Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 26.12.2013, 20:30:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Hristos a fost urmat de foarte foarte multi evrei. De fapt de tot poporul.
Nu toti cei din legea veche sunt condamnati de Dumnezeu. Unii dintre ei mai tin si legea Veche.
Nu poti sa lepezi Legea Veche atat de usor. Nu poti sa spui ca tot ce invata evreii despre Legea Veche este de lepadat. Nu poti sa arunci la gunoi un popor pentru ca ....
Da, l-au rastignit pe Hristos, dar nu uita ce zice Scriptura, ca la sfarsitul veacurilor si acestia se vor intoarce la Hristos....
Ce spune Legea Veche? Ce asteptau toti iudeii? Spune ca va veni un Mesia, un Mantuitor. Legea Veche nu era mantuitoare, asa cum spune si Noul Testament. Cei din Legea Veche s-au mantuit tot dupa ce a fost data Legea Noua, cand Iisus a luat dreptii din Iad, dupa Rastignire. Si protestantii au inteles ca prin har suntem mantuiti (desi ei inteleg altceva prin har). Harul din botez si Sfintele Taine ne aduce mantuirea, nu faptele noastre. Chiar azi a vorbit preotul la predica despre asta. Puneti mana pe catehism si nu mai inventati invataturi ale voastre.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 27.12.2013, 13:03:15
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar azi a vorbit preotul la predica despre asta.
Contează învățătura Bisericii nu vorbele cine stie cărui preot de mai stiu eu de pe unde.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 27.12.2013, 13:10:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Contează învățătura Bisericii nu vorbele cine stie cărui preot de mai stiu eu de pe unde.
Evident, de asta am si scris de catehism. Ba chiar unii preoti au uitat si ei care e invatatura Bisericii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48