Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2008, 10:19:43
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Stie cineva ce se va intampla cu relatia dintre suflet si inger sau Pazitor dupa Judecata? Daca sufletul se mantuieste nu va fi o relatie mai stransa ( o viata intreaga a fost prietenul nostru care ne-a tot ascultat plangerile de mila :D)?
Sau: Poate un inger pazitor sa primeasca dupa ce un suflet pleaca in cealalta lume un alt suflet in ingrijire?

Maica DOmnului sa ne apere!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2008, 11:49:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se spune ca "In lumea aceasta, ingerii slujesc oamenilor, calauzindu-i spre im*paratia lui Dumnezeu. Fiecare om isi are ingerul lui pa*zitor, cum reiese din Matei, 18, 10 si Fapte 12, 15, unde se vorbeste despre ingerii copiilor si despre ingerul apostolului Petru.
Ingerul pazitor intareste credinta si evlavia (IV Regi, 1, 13 ; Zah., 2), apara pe om de duhurile rele (Ps. 90, 10-11), mijloceste pentru cel credincios (Matei, 18, 10; Apoc, 8, 3), insoteste sufletele celor adormiti (Luca, 16, 22).
Ingerii ocrotesc manastiri, biserici, cetati, oameni, popoare, state (Dan., 1, 10) si comunitatile crestine (Apoc, 1, 20). In*gerii sunt folositi de Dumnezeu si pentru pedepsirea celor nelegiuiti (Fapte, 12, 23 ; Isaia, 37, 36 ; IV Regi, 19, 35 , Iud., 9 ; Apoc, 12, 7)."

Nu cred ca ingerii au "responsabilitati pe un anumit post". Unul se ingrijeste doar de cetati, altul doar de oameni, etc. Cred ca ingerul are puterea de a le face pe amandoua la fel de bine. Pe de alta parte daca o mama se poate ingriji de mai multi copii, oare ingerul pazitor este doar "proprietatea mea". Eu zic ca nu. El poate fi al meu, dar si al altora. Dar apare intrebarea - cum poate fi si cu mine si cu altul deodata,daca el e circumscris.

Saurian, eu cred ca si dupa judecata particulara ingerul pazitor va mijloci pentru mine, doar m-a cunoscut cel mai bine, dintre fiintele create. Nu cred ca ma da uitarii, pentru ca nu trec la nefiinta.

Cat despre a primi alt suflet - daca nu mai asistam la nasteri ci doar la morti, atunci ingerii ce fac someaza? Pe de alta parte nasterea mea nu inseamna si aparitia unui nou inger pazitor. Existenta ingerilor nu e conditionata de aparitia oamenilor. In concluzie, numarul nu are relevanta pentru inger.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2008, 00:29:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Enigmatica fiinta si ingerul asta pazitor, oare chiar sta mereu langa noi, fara sa il simtim? Si nici nu vreau sa imi imaginez cum se simte el cand vede ce facem noi in ascuns, ma refer la toate pacatele, nu numai cele rusinoase...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2008, 23:02:41
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

mai multi preoti mi-au zis ca ingerul sta in permanenta cu omul, si cand doarme, dar mi-a zis ca nu e bine sa stai dezbracat in casa niciodata si chiar daca iti faci baie sa tregi repede perdeluta aia daca vrei sa nu plece prea departe, pt ca ingerul imediat se indeparteaza la anumita distanta daca scoatem hainele dupa noi iar daca facem rele e clar ca vine numai rugat inapoi sau cand zicem rugaciuni.
Si la cei din iad se duc tot ingerii lor pazitori sa le duca rugaciunile celor dintre rudele care se roaga si dau pomeni pt ei, asa ca nu dispare niciodata ingerul pazitor si nu te lasa nici in iad definitiv.
Daca ai ajuns in rai e posibil sa se duca sa slujeasca alt suflet ca deja si-a facut datoria si nu mai e nevoie de el acolo, dar te poate vizita un inger care a fost al tau oricand daca ai ajuns in rai.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2008, 23:44:42
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

si apoi ingeru asta vede ca noi,am tras perdeaua si gata nu ne mai vede?In primul rand ochiul lui nu priveste ca al nostru...cred e mai rusinos sa stim ca ne vede pacatuind decat sa ne gandim ca ne vede dezbracati..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2008, 21:19:17
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Fratilor, ingerul nu este ispitit de goliciunea omului! Ei sunt sfinti, nu au cum sa fie afectati de goliciunea noastra!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2008, 13:07:08
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=green] eu am auzit ca cei mici au cate doi ingeri care vegheaza asupra lor, iar pe masura ce se maturizeaza si cunosc alte pacate, pacatele adultilor, raman doar cu unul, este adevarat? sau este doar o zicere din popor?[/color]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2008, 13:10:19
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Fratilor, ingerul nu este ispitit de goliciunea omului! Ei sunt sfinti, nu au cum sa fie afectati de goliciunea noastra!
[color=green] da, de acord, adica mi-e greu sa ma gandesc ca in timp ce eu ma schimb, sau fac baie am un inger langa mine care sta si se uita la mine, ca un spectator[/color]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.04.2008, 10:53:07
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Secerisul vietii. Marturii despre moarte
Nilus, Serghei A.
________________________________________


Cand a dat Dumnezeu ca dupa aproape douazeci de ani de activitate in tinutul meu de bastina sa ma mut, mai intai la Petersburg, apoi pe binecuvantatele meleaguri ale Novgorodului, in patriarhalul, pasnicul orasel Valdai, locuit de oameni cu frica lui Dumnezeu, unde pana nu demult mai puteau fi intalnite faimoasele troici cu zurgalai, cantate de poeti, meleaguri pe care, vai, calea ferata a inceput sa le sluteasca, ne a fost dat – mie si sotiei – sa ne intalnim si sa ne apropiem, crestineste, de unul dintre preotii locului care avea sa ne devina parinte duhovni-cesc. Odata, ducandu se sotia mea la el sa se spovedeasca, avea sa i spuna, nu mi dau seama de ce si in ce context:
„Stiti ca si in vremea noastra sunt oameni care ajung sa si vada ingerul pazitor?”
Parintele s a multumit sa spuna doar atat, n a mai dat alte detalii, de aceea am decis ca, de indata ce il voi intalni, sa l determin sa revina la aceasta afirmatie. Iata ce am notat ulterior in jurnalul meu:
„Astazi (25 aprilie 1907) i am amintit parintelui de ceea ce i spusese sotiei cand se dusese la spovedit, intrebandu l direct:
– Parinte, ceea ce i ati spus sotiei mele in timpul spovedaniei se referea cumva la vreunul dintre fiii dumneavoastra duhovnicesti caruia i s ar fi aratat ingerul pazitor?
– Da, mi a raspuns, asa a fost, am aflat asta din ceea ce mi a marturisit un enorias si, dupa cum stiti, ceea ce se spune la spovedanie ramane o taina.
Nu m am dat batut, am insistat.
– Enoriasul acela mai e in viata?
– Nu, a murit.
– Daca a murit, am zis, de ce sa nu ne spuneti cum a fost, tinand seama de faptul ca ce vom afla de la sfintia ta ne ar putea fi de folos noua, pacatosilor?
Parintele a ramas pe ganduri, apoi mi a spus:
– Pe vremea cand eram preot intr un sat aveam un enorias pe care il chema Dimitri. Trecea drept un om cu o viata dezordonata, ca om si crestin: hot, spurcat la gura, betiv, desfranat, in-tr un cuvant, cel din urma dintre cei din urma. A dus o asa multa vreme, fara sa dea nici cel mai mic semn de indreptare. S a intamplat odata sa se pregateasca sa mearga in camp la arat. A dat sa iasa din casa si, dintr odata s a pomenit ca ii arde cineva o scatoalca zdravana peste ceafa, dar asa de tare, ca a cazut izbindu se cu fata de pamant si umplandu se de sange. Nu se vedea nimeni, iar Dimitri nu apucase sa bea; era treaz. Intamplarea aceasta l a mirat si l a speriat teribil.
– Am ajuns la camp – avea sa povesteasca Dimitri – cu fata plina de sange. M am dus la rau, m am spalat, dar n am fost in stare sa ma apuc de lucru. Ma tot intrebam ce a putut sa mi se intample. M am asezat pe marginea hatului, m au napadit gandurile, am inceput sa ma intreb ce a insemnat viata mea ticaloasa. Stand si cugetand asa, am luat hotararea sa rup cu trecutul meu pacatos si sa incep o viata noua, crestineasca, urmand poruncile lui Dumnezeu. Am inge-nuncheat acolo, pe aratura, am plans, m am inchinat si am rostit cu glas tare, ca si cand m as fi aflat inaintea lui Dumnezeu: «Ma leg, Doamne, in numele Tau, sa nu mai pacatuiesc!» De atunci am devenit alt om, am lasat in urma toate cele vechi, n am mai furat, m am lasat de betie, n am mai injurat, nu m am mai tinut dupa femei…
– Sa inteleg, Dimitri, l am intrebat, ca de atunci incolo ispitele te au ocolit?
– Ba bine ca nu, parinte. Am avut destule, ma trageau spre trecut, dar Dumnezeu m a ajutat sa ma infranez. Odata era zi de hram si de iarmaroc in satul vecin. Am vrut sa ma duc si eu acolo. Mergand pe sosea, peste ce credeti ca am dat? Peste un portofel burdusit cu bani. L am ridicat fara sa stau pe ganduri si l am indesat in buzunar. Rublele n am ajuns sa le numar, ma cuprin-sese frica, ma temeam sa nu ma vada careva. N am vazut decat ca erau foarte multe hartii si monede. Mergeam, avand la mine portofelul, zicandu mi ca nu voi da nimanui averea care imi picase din senin si care mi se cuvenea, chiar daca imi va iesi in cale pagubasul. Dintr odata – na! – m am impiedicat, am cazut, desi eram treaz, nu bausem nimic, izbindu ma cu fata de pietrisul soselei. Am dat sa ma ridic si, ce vad: in mijlocul drumului, unde n ar fi trebuit, se afla un ditamai pietroi; ma impiedicasem de el. Am tras o sudalma grozava si in clipa aceea am auzit deasupra capului ceva ca un fosnet puternic sau, mai degraba, ca un falfait de aripi de pa-sare uriasa. Mi am aruncat privirea in sus: fata catre fata, in aer, statea un inger cu aripile desfacute, care mi a vorbit cu manie in glas: „Dimitri, unde iti este juramantul pe care ti l ai dat inaintea lui Dumnezeu?! Eram si eu de fata, te am auzit cand ti l ai dat pe aratura, cand te rugai, te am vazut si pe marginea hatului… Pesemne ca te ai intors la vechile naravuri…
Tremuram din toate madularele, dar m am sumetit, rastindu ma la el:
– Tu cine esti? Diavol din iad sau inger din cer?
– Sunt dintre cei de sus, nu dintre cei de jos, mi a raspuns ingerul, facandu se nevazut. Nu mi am venit in fire indata, dar cand m am dezmeticit, am scos portofelul din buzunar, dand cu el de a azvarlita. Nu mi am mai continuat drumul, m am intors acasa, cugetand la cele ce mi s au intamplat.
– Asta mi a povestit Dimitri la spovedanie, a conchis parintele. Sa ti spun ce a fost mai departe: Despre Dimitri au inceput sa se auda lucruri bune, de care se mirau toti cei ce il cunos-cusera mai inainte. Se schimbase cu totul in bine. Au trecut vreo zece ani de la aparitia ingerului si Dimitri si a respectat cu sfintenie juramantul. In al unsprezecelea an m am pomenit la usa cu niste consateni de ai lui Dimitri.
– Parinte, Dimitri s a imbolnavit, vrea sa veniti sa l cuminecati.
M am dus intr un suflet. Am intrat in izba lui Dimitri. Zacea in pat, cu ochii inchisi. L am strigat pe nume. Fara sa mi dau seama, Dimitri a sarit pe neasteptate din pat, s a apropiat de mine si a inceput sa dea din maini. M am speriat, m am tras cativa pasi inapoi, aveam la mine Sfintele Daruri si ma temeam sa nu mi scape.
– Ce ti a venit, omule? Nu vezi ca am venit cu Sfintele Daruri? Puteau sa mi scape din maini.
– Parinte!, a exclamat Dimitri tremurand de emotie, chiar acum, in clipa asta, in fata sfintiei tale mi am vazut ingerul pazitor. Mi a spus sa ma pregatesc, ca voi muri la noapte.
– Cum arata?
– Intr o lumina orbitoare, mi a raspuns Dimitri, in extaz.
– L ai intrebat daca Dumnezeu ti a iertat pacatele?
– Dumnezeu iarta, iar duhovnicul dezleaga, mi a raspuns Dimitri gafaind; ce vei dezlega aici dezlegat va fi si dincolo…
Am inceput spovada. L am impartasit pe Dimitri; poate gresesc, dar nu mi s a parut chiar asa de bolnav. Nu era nici batran, era inca un om in putere. Am plecat convins ca se va face bine. Cat priveste ingerul, nu stiam ce sa cred… Dar Dimitri n a mai apucat zorile, a murit in noaptea aceea.
Iata ce mi a povestit acel bun parinte duhovnicesc de la biserica din vechiul, patriarhalul tinut al Valdaiului…

Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2008, 13:25:30
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Nu se pune problema ca ingerul sa fie ispitit, mai degraba scarbit.
Omul este o fiinta decazuta.

Am citit ca ingerul pazitor dupa moartea omului preia alt suflet.
In alta parte spunea ca ingerul ii duce sufletului din iad darurile care se dau pt el (la pomenirea mortilor). Probabil ingerul cand are in grija un suflet se duce sa duca daruri in iad la mortii pe care i-a pazit inainte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ingerul pazitor georgeval Generalitati 54 10.08.2010 15:29:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 12:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 03:28:03
inger? raludra Generalitati 11 28.07.2009 11:23:06