Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.09.2008, 19:13:39
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Podolski, nu ti se pare ca Il reduci pe Dumnezeu la dimensiunile omului? Oare omul a facut cerul si pamantul? Sau Dumnezeu e cel Care l-a creat pe om dupa chipul si infatisarea Sa? Oare omul stie mai bine decat Dumnezeu, creatorul sau, ce e bine si ce e rau pentru om? De cate ori ti-ai dorit ceva, fiind apoi nemultumit de ceea ce ai primit? Dumnezeu ne da ceea ce ne foloseste, nu ceea ce credem noi ca ne foloseste.
Si de ce sa nu recunoastem, ca din lipsa de intelepciune, omul invata mai bine o lectie pe fond de durere, de suferinta.
E bine ca-ti pui intrebarea, daca Dumnezeu este drept, dar cauta si raspunsul corect si atunci Il vei iubi pe Dumnezeu asa cum merita sa fie iubit. Dar daca asculti de ceea ce iti insufla diavolul, il vei acuza pe nedrept pe Dumnezeu si vei ajunge la un raspuns eronat. Depinde de tine ce raspuns preferi.
Ancah, omul nu este spuracat. Insasi Dumnezeu a ales sa fie om , deci cu siguranta omul nu este nimic. Cum nici un lucru facut de Dumnezeu nu este nimic.
Diavolul are conceptia ca omul este nimic si se lupta cu el.
Eu cred ca trebuie mai mult respect pt om, nu din prisma la ce este el singur ci prin prisma ca este facut de Dumnezeu.
Toti blameaza femeile, in subconstient( ma refer la majoritatea barbatilor) dar iata Maica Domnului este Imparateasa si a fost om. Deci sa reduc pe Dumnezeu la regulile omenesti nu este o jignire, este o realitate. Poti fi om si Dumnezeu in acelasi timp.
Asa ca dorinta mea de a-L intreba pe Dumnezeu dupa reguli omenesti nu este o coborare voita ci este o recunoastere a starii mari a omului pe care Dumnezeu i-a dat-o.

Cat despre diavol. Fiinta mai jalnica, mai patetica si mai dezgustatoare nu mi-a fost niciodata dat sa aud. M-au intrecut pana si pe mine. :))

Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.09.2008, 19:34:07
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
E Dumnezeu nedrept?
Eu zic ca da. Desi poate parea total nelalocul lui sa zic asta il cred nedrept si inca cum.
E corect sa fie pedepsiti copii pt pacatele parintilor? Atat de nedrept si de crud.
Ma intreb daca noi suntem pusi in fiecare zii sa ne gandim la rusinea noastra fata de El pt pacatele noastre , l-as pune si eu pe Dumnezeu sa se gandeasca la rusinea pe care o face oamenilor si toata rusinea ca lasa tot raul asta sa se intample.

Regret sa spun dar mie rusine de Dumnezeu, mie rusine ca am un dumnezeu atat de crud , de nemilos.

Ce necinstit sa fiu bagat intr-un razboi in care nu este al meu. :(

Nu mai citesc ce ti s-a spus pana acum.
Eu vreau doar sa spun ca NU sunt pedepsiti copiii niciodata de Dumnezeu pt. pacatele parintilor. Nici macar pacatosii NU sunt pedepsiti de Dumnezeu. NU Dumnezeu pedepseste ci suferinta este o CONSECINTA a pacatului. Aceasta suferinta NU vine de la Dumnezeu ci vine PRIN PACAT.
Ca sa intelegi mai bine iti dau un exemplu. Sa luam un om care fumeaza. Se imbolnaveste de cancer la plamani pentru ca a fumat nu pentru ca il pedepseste Dumnezeu!!! Dumnezeu nu vrea ca omul acela sa se imbolnaveasca de cancer, el si-a facut-o cu mana lui. De asemenea, o femeie insarcinata care se drogheaza...copilul se naste cu malformatii sau nu stiu ce...cine a creat aceasta suferinta, Dumnezeu sau omul? Aceasta se aplica la orice pacat. Urmarea pacatului este moartea, NU ca o pedeapsa a lui Dumnezeu, ci ca o CONSECINTA a pacatului. Si pacatele noastre au consecinte asupra tuturor oamenilor, si a celor nevinovati, NU din cauza lui Dumnezeu ci dintr-a NOASTRA.
Dumnezeu ne iubeste, nu ne pedepseste, dar ne avertizeaza...Toata suferinta e creata de pacat, nu de Dumnezeu. Iar daca am gresit sa ne intoarcem pentru a primi VINDECARE!!!! NU pedeapsa!!!!
Multi iti vor spune alte lucruri. Nu stiu cat vor ajunge aceste cuvinte ale mele la tine. Sper sa intelegi ce am incercat sa explic. Astfel incat sa intelegi ca la Dumnezeu vei gasi mila, iertare si vindecare si NU pedeapsa. Citeste Evangheliile si vezi de a pedepsit Iisus vreodata pe cineva, a dat in cap cuiva, a imprastiat boli, a facut razboaie? Uita-te la El si iti vei da seama cum e Dumnezeu de fapt. Oamenii uneori ii atribuie o imagine falsa lui Dumnezeu. Priveste spre Hristos si nu te vei insela.
Daca esti nevinovat si suferi cumplit inseamna ca platesti pacate existente in lume, adica suporti consecintele faptelor altor oameni si nu o pedeapsa. De exemplu gandeste-te la razboaie, cati oameni nevinovati au suferit si suferinta lor n-a fost pedeapsa lui Dumnezeu ci un rau provocat de oameni.
Nu-ti ramane decat credinta si speranta ca Dumnezeu va RECUPERA cumva aceasta suferinta sau o va TRANSFORMA in izvor de binecuvantare. Dar daca te indepartezi de El, El nu va putea face asta...
De ce sa fugi de Singul care poate da un sens suferintei? Cel care este Invierea? Ar fi paradoxal.
Sper sa fi inteles ceva.
Cu drag,
Anamaria
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.09.2008, 19:22:06
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Podolski, inteleg ca treci printr-o mare durere trupeasca si sufleteasca. Mi-as dori tare mult sa depasesti situatia prin care treci dar, nu sint decat un om si, ca om, asa cum sint eu murdar si pacatos, nu pot decat sa ma rog pentru tine. Inteleg ca ai remarcat musca aceea. Prin ea, Dumnezeu iti arata ca revolta ta impotriva Lui te face mai slab si decat o musca. Te rog, cu tot respectul, citeste si reciteste de cate ori poti, cele scrise de Annamarria. Acolo gasesti raspunsurile la framantarile tale. Cand te vei lumina, va disparea si musca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.09.2008, 20:05:22
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
E Dumnezeu nedrept?
Eu zic ca da. Desi poate parea total nelalocul lui sa zic asta il cred nedrept si inca cum.
E corect sa fie pedepsiti copii pt pacatele parintilor? Atat de nedrept si de crud.
Ma intreb daca noi suntem pusi in fiecare zii sa ne gandim la rusinea noastra fata de El pt pacatele noastre , l-as pune si eu pe Dumnezeu sa se gandeasca la rusinea pe care o face oamenilor si toata rusinea ca lasa tot raul asta sa se intample.

Regret sa spun dar mie rusine de Dumnezeu, mie rusine ca am un dumnezeu atat de crud , de nemilos.

Ce necinstit sa fiu bagat intr-un razboi in care nu este al meu. :(

Am citit doar ceea ce a postat cel ce a facut acest topic.
Te rog sa citesti articolul asta http://www.ziarullumina.ro/articole;663;0;13987;0;Slabiciunea-atotputernica-a-lui-Dumnezeu.html

Sper macar sa-ti de-a de gandit ca noi avem un Dumnezeu atat de minunat...care ne rabda...si iar ne rabda....si iar ne rabda...si ne iar ne rabda...care indelung ne rabda. ..pentru ca "Dragostea indelung rabda"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2008, 20:45:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
Copii nu trebuie pedepsiti pt vina parintilor.

De ce nu bagam copii in puscarie daca tasu omoara pe cineva? De ce? Hai ziceti de ce nu ii omoram pt vina parintilor?

Daca tatal si fiul lucreaza la acelasi serviciu, iar tatal greseste de ce nu ii dam pe amundoi afara, ci doar pe cel care greseste?

Daca te-ai certat cu un vecin te duci si ii bati copilul si te certi cu copilul lui?

Daca un roman fura in italia te apuci sa dai toti romanii afara din italia? Ii arestezi pe toti si ii bagi pe toti dupa gratii?


Voua vi s-ar parea normal ca parinti vostri sa faca o boacana si voi sa platiti fara voia voastra. Cu forta? Sa faceti puscarie pe viata pt ca s-a imbatat o data si omorat pe cineva?

La fel este si aici, nu poti pedepsi copii pt vina parintilor , orice ar fii facut. Nu e bine. Dar vezi Dumnezeu nu stie cum e sa fii om. Degeaba a murit ca habar n-re de suferintele lor. Nu da doi lei. Crezi tu ca de rasplata au ei nevoie? Cat isi mai urasc rasplata, dar ce conteaza voia lor. Sunt doar niste robi.
El isi stie numai partea sa, de Dumnezeu.
Draga Podolski, sa acceptam prin absurd, ca Dumnezeu este nedrep, pedepsind copiii pentru marile pacate ale parintilor si nu ori cum pana la al 7 -lea neam in cazuri mult mai grave. Pai draga Podolski, si cea mai josnica dobitoaca, ar intelege si ar trage invatamintele ce se cuvin. Pedagogia Divina este perfecta ! Da. Atat de decazuti suntem in multe situatii, ca suntem surzi si orbi la indreptarile, poruncile si in general la pedagogia Divina, incat nedreptatea noastra si josnicia noastra in libertatea data , o aruncam ca vina nici mai mult nici mai putin Lui Dumnezeu. Oare cum ar fi fost corect din partea Lui ? Sa ne lase in pacate si faradelegi continuu, noi sa ne bazam pe milostivenia Lui , continund cu nesimtire a calca totul in picioare ! Nu? Pai nu dragul meu, pentru cei cu minimul de bun simt, discernamant ar fi inteles Pronia si Pedagogia Divina, in sensul ca, de va iubiti copiii vostri, feriti-va de pacate si fara de legi strigatoare la cer. De-ti lasa porunca ca de vei face x sau y si vei plati doar la dreapta judecata, iti spun eu, ca pana acum eram in haos total. Dar si asa multi nu au nici o remuscare sau bun simt, fata de propii lor copiii, fata de propiul lor neam stiind ce-i asteapta. Oare se pune intrebarea fireasca si normala cine-i vinovat: legiuitorul sau faptasul , cel ce cu buna stiinta stie ce-l asteapta si totusi nesocoteste cu buna stiinta insasi Legea Divina! Cine-i neiubitor :Dumnezeu sau parintii , parintilor nostri ? Stiind un lucru atat de clar, premeditarea si nesimtirea este a noastra si numai a noastra.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.09.2008, 21:52:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"NECREDINTA CALCATORULUI DE LEGE SPUNE INIMII MELE CA NU ESTE INTR-INSUL FRICA DE DUMNEZEU. EL SINGUR SE AMAGESTE IN OCHII SAI, CAND ZICE CA AR FI URMARIND FARADELEGEA SI AR FI URAND-O. GRAIURILE GURII LUI FARADELEGE SI VICLESUG; N-A VRUT SA PRICEAPA CA SA FACA BINE." ( din Psalmul 35). Asa ca atata timp cat judecam binele dupa voia si neputiinta noastra, nu vom intelege nicicand binele si iubirea adevarata ce in adevar sta in Dumnezeu cel adevarat si drept intru toate !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.09.2008, 22:20:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Si iata dragul meu Podolski, far sa vreau ma opresc din cititul Psalmilor si parca cineva imi scoate in cale ceva pentru mintea si sufletul tau , ca povata si avertisment:" PARASESTE MANIA SI LASA IUTIMEA; NU CAUTA SA VICLENESTI. CACI CEI CE VICLENESC DE TOT VOR PIERI; IAR CEI CE ASTEAPTA PE DOMNUL VOR MOSTENI PAMANTUL. SI INCA PUTIN SI NU VA MAI FI PACATOSUL, SI VEI CAUTA LOCUL LUI SI NU-L VEI AFLA. IAR CEI BLANZI VOR MOSTENI PAMANTUL, SI SE VOR DESFATA DE MULTIMEA PACII. PANDI-VA PACATOSUL PE CEL DREPT SI VA SCRASNI ASUPRA LUI CU DINTII SAI. IAR DOMNUL VA RADE DE EL, CA MAI INAINTE VEDE, CA VA VENI ZIUA LUI. " Oare unde este nedrept Dumnezeu dragul meu ? Este nedrept ca pedepseste neamul nedrept si pacatos ? Este nedrept ca face dreptate celor blanzi si intru credinta ? Este nedrept ca vom cuta locul celor de neam pacatos si nu -i vom mai gasi , precum spune in Psalmi ? "SABIA LOR SA INTRE IN INIMA LOR, SI ARCURILE LOR SA SE FRANGA" ! Aceasta-i dreptatea absoluta, pronia si pedagogia Divina. Dragul meu , de ne mila de copiii , copiilor nostri , sa deschidem bine ochii si sa ne folosim toate simturile, iar apoi sa judecam, nu pe Dumnezeu ci insasi faradelegea noastra.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2008, 22:25:14
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit



Laurentiu.

Cand l-oi vedea eu pe parintele Arsenie fara picioare o sa si cred ce a zis el. E om si poate gresi, chiar si sfant si poate gresi.
Nu are cum sa inteleaga unele lucruri daca nu le-a trait. Cu oricata proorocie, viziune si orice alta virtute. Nu poti vedea niciodata suferinta unui nevinovat in adancul ei.

Cu fiecare vorba prin care ziceti ca omul este murdar si trebuie sa plateasca pt asta, e ca si cum l-ati rastigni pe Hristos iarasi pe cruce. Preotii zic : Rastigneste-l Dumnezeule pe Fiul Tau pt pacatele noastre , credinciosii se bucura de moartea lui caci prin ea viaza.
Aduceti-va aminte de fragmentul dinaintea rastignirii in care se plangea de ceea ce urmeaza. Dar nici un om nu a inteles intr-atat suferinta Sa incat sa-L crute macar in gandul sau pe ACEL nevinovat.
Nimeni nu s-a gandit ca mai bine nu se mantuiau oamenii decat sa fie omorat un NEVINOVAT.


Ana Maria, sa stii ca omul nu sufera din cauza bolilor cauzate de trupurile lor.
Iti zic niste cazuri. Unul fumeaza pana la 70 de ani si nu are nici pic de cancer, ci doar o mica tuse, iar altii pt o ciupitura a unui paianjen sau ganganii , corpul lor reactioneaza total neasteptat. Intra in soc septic, si crede-ma ca nu iti vine sa crezi ca pot muri din cauza asta. Sta in spitale si se chinuie de parca l-a muscat un leu.
Ti-am zis. Boala e inselatoare, iar pt toti cei care trec pe langa un spital poate li se parea ca cei de acolo nu mananca sanatos, nu au grija de ei si multe altele dar realitatea e alta. E pur si simplu hotarata de undeva de sus ca soarta unor nevinovati sa fie una inimaginabila. (Nu toti sunt nevinovati)

Apoi despre ce ai zis tu adrian, daca eliminam musca ma pot lumina si pot avea pace.
Stii transpusa intr-o situatie spitaliceasca( probabil ma credeti maniac dupa spitale) as lasa musca, m-as duce as manca si as avea liniste si pace in suflet.
Stii ce pot patii pacientii de la niste muste. Pot depune viermi. Haha dar ce-ti pasa tie de suferinta celuilalt. Tu zici ca suferinta mea e mai importanta decat a celorlalti. Musca accea provoaca suferinta iar ea daca nu imi provoaca mie nimic rau, nu o pot lasa in pace din cauza constintei. Dar ce stii tu de constiinta cand vrei sa omori musca si sa-l lasi pe altu sa se chinuie si eu sa traiesc fericit cu cei sanatosi ca tine.





Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2008, 22:28:56
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

uitasem de tine nicoleta. nu merge linkul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.09.2008, 23:17:46
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Da, Dumnezeu este nedrept. Cel putin dupa legea omului. Insa incurcate sunt caile Domnului. Nu stim care este dreptatea lui Dumnezeu si evident difera de cea a omului deci nu putem sa o intelegem.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05