Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.05.2013, 22:21:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu am absolut nimic impotriva. Ultimul canon catolic care interzicea rugaciunea impreuna cu acatolicii a fost dat in anul 1928, cu ocazia scrisorii circulare "Mortalium Animos". Ulterior, a fost abrogat printr-un document de rang superior (decret) dat de Conciliul Vatican II: Unitatis Redintegratio.

Prin urmare catolicii care astazi se roaga impreuna cu ortodocsii nu savarsesc, prin aceasta, niciun pacat. Canoanele in vigoare sunt foarte limpezi in aceasta privinta. Cand e vorba de Sf Liturghie este altceva: canoanele interzic intercomuniunea si concelebrarea liturgica in afara unor situatii exceptionale. Dar in filmuletul prezentat nu il vedem pe Monseniorul Robu concelebrand Sf Liturghie cu un patriarh acatolic, ci participand la o panahida savarsita de acela. Deci, e voie. La urma urmei, monseniorul nici nu are nevoie de aprobarea mea, avand el superiorii lui.
Genial. Foarte frumos e pe la catolici. Adica, acum, pentru catolici, sa se roage cu ortodocsii "schismatici" (un termen diplomatic pentru eretici) nu e pacat ca s-a schimbat canonul. Dar inainte....Nasol. Asta e, unii au avut ghinion si s-au nascut cand nu trebuia. Daca se nasteau putin mai tarziu scapau de un pacat. Ca doar ce e azi pacat nu mai este si maine. Sau poate azi nu este, dar maine... cine stie. Si asta pentru ca "lista de pacate" nu este scrisa in "Cartea lui Dumnezeu", ci in "cartea papei". Daca papa asta spune ca e pacat este, daca urmatorul (asta in conditiile in care nu avem vreun papa inconsecvent) se razgandeste s-a schimbat si lista. Oricum mult mai tare decat asta este faptul ca atatia catolici nu gasesc nimic nefiresc in practicile acestea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.05.2013, 00:00:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Genial. Foarte frumos e pe la catolici. Adica, acum, pentru catolici, sa se roage cu ortodocsii "schismatici" (un termen diplomatic pentru eretici) nu e pacat ca s-a schimbat canonul. Dar inainte....Nasol. Asta e, unii au avut ghinion si s-au nascut cand nu trebuia. Daca se nasteau putin mai tarziu scapau de un pacat. Ca doar ce e azi pacat nu mai este si maine. Sau poate azi nu este, dar maine... cine stie. Si asta pentru ca "lista de pacate" nu este scrisa in "Cartea lui Dumnezeu", ci in "cartea papei". Daca papa asta spune ca e pacat este, daca urmatorul (asta in conditiile in care nu avem vreun papa inconsecvent) se razgandeste s-a schimbat si lista. Oricum mult mai tare decat asta este faptul ca atatia catolici nu gasesc nimic nefiresc in practicile acestea.
Din cate am observat, la ortodocsi, ca si la celelalte schisme desprinse din religia ortodoxa (stilistii, de exemplu), nu se face o distinctie clara intre adevarurile care tin de credinta si morala, adica legile lui Dumnezeu si normele disciplinare ori cultice, adica legile Bisericii. De aici decurg, dealtfel, chiar multe neintelegeri ortodoxo-ortodoxe.

Poate ca de vina este si folosirea unui aceluiasi cuvant, "canon", pentru ambele. Noi, catolicii, deosebim canoanele de credinta si morala, care sunt hotarari dogmatice irevocabile, fiind descoperiri facute omului in mod direct de Dumnezeu cel neschimbator, de canoanele disciplinare ori ale disciplinei sacramentelor: acestea sunt descoperiri ale caror autor ultim este tot Dumnzeu, prin persoana Spiritului Sfant, numai ca se refera la o epoca ori alta din dezvoltarea Bisericii pelerine pe acest pamant.

Un exemplu de canon disciplinar este interdictia de a manca porc. Cine era evreu in Vechiul Testament, adica cine apartinea religiei celei adevarate, ar fi comis un mare pacat mancand porc si nu cunoastem exemple de drepti ai Vechiului Testament care sa fi facut asta, ci dimpootriva cunoastem exemple de martiri care au preferat mai degraba sa fie bagati in cuptor decat sa manance porc. In aceste cazuri, a manca porc ar fi insemnat pacatul de moarte al neascultarii.

Dimpotriva, cine a trait in epoca de dupa Conciliul Apostolic de la Ierusalim a putut manca porc fara nicio grija ca si-ar pierde sufletul, deoarece interdictia, fiind in mod evident disciplinara a putut fi ridicata si a fost ridicata.

Ei bine, tot asa este si cu interdictia de a te ruga impreuna cu acatolicii. A functionat o vreme, si cine ar fi incalcat-o ar fi comis un pacat grav. Pe urma, recent, interdictia a fost ridicata. Cine mai sustine ca o astfel de lege disciplinara mai este activa face un pacat, asemanandu-se cu evreii de astazi, ori cu adventistii sau stilistii. Sau, se aseamana cu un iudeo-crestin, care DUPA ce apostolii au hotarat ca se poate manca porc ar mai sustine in continuare ca este pacat sa mancam porc.

In rezumat, Biserica a operat o schimbare intr-un domeniu in care are competenta.

Acum, sper ca aveti o mai buna intelegere asupra chestiunii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.05.2013 at 00:05:03.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.05.2013, 08:13:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din cate am observat, la ortodocsi, ca si la celelalte schisme desprinse din religia ortodoxa (stilistii, de exemplu), nu se face o distinctie clara intre adevarurile care tin de credinta si morala, adica legile lui Dumnezeu si normele disciplinare ori cultice, adica legile Bisericii. De aici decurg, dealtfel, chiar multe neintelegeri ortodoxo-ortodoxe.

Poate ca de vina este si folosirea unui aceluiasi cuvant, "canon", pentru ambele. Noi, catolicii, deosebim canoanele de credinta si morala, care sunt hotarari dogmatice irevocabile, fiind descoperiri facute omului in mod direct de Dumnezeu cel neschimbator, de canoanele disciplinare ori ale disciplinei sacramentelor: acestea sunt descoperiri ale caror autor ultim este tot Dumnzeu, prin persoana Spiritului Sfant, numai ca se refera la o epoca ori alta din dezvoltarea Bisericii pelerine pe acest pamant.

Un exemplu de canon disciplinar este interdictia de a manca porc. Cine era evreu in Vechiul Testament, adica cine apartinea religiei celei adevarate, ar fi comis un mare pacat mancand porc si nu cunoastem exemple de drepti ai Vechiului Testament care sa fi facut asta, ci dimpootriva cunoastem exemple de martiri care au preferat mai degraba sa fie bagati in cuptor decat sa manance porc. In aceste cazuri, a manca porc ar fi insemnat pacatul de moarte al neascultarii.

Dimpotriva, cine a trait in epoca de dupa Conciliul Apostolic de la Ierusalim a putut manca porc fara nicio grija ca si-ar pierde sufletul, deoarece interdictia, fiind in mod evident disciplinara a putut fi ridicata si a fost ridicata.

Ei bine, tot asa este si cu interdictia de a te ruga impreuna cu acatolicii. A functionat o vreme, si cine ar fi incalcat-o ar fi comis un pacat grav. Pe urma, recent, interdictia a fost ridicata. Cine mai sustine ca o astfel de lege disciplinara mai este activa face un pacat, asemanandu-se cu evreii de astazi, ori cu adventistii sau stilistii. Sau, se aseamana cu un iudeo-crestin, care DUPA ce apostolii au hotarat ca se poate manca porc ar mai sustine in continuare ca este pacat sa mancam porc.

In rezumat, Biserica a operat o schimbare intr-un domeniu in care are competenta.

Acum, sper ca aveti o mai buna intelegere asupra chestiunii.
Comparam o regula alimentara cu un canon pentru rugaciune???
Ce s-a schimbat in lume si a necesitat schimbarea unui astfel de canon cu privire la rugaciunea impreuna cu schismaticii? Simplu: papa.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.05.2013, 09:01:26
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Klamath,Hristos a Inviat!,omule.
mai ca-mi vine sa-ți zic:trezeste-te!,omule. Sau sa-ti zic ca-n reclama aia:"biene-ai venit in cartierul nostru!!!" Pai de cit timp iti faci tu Veacu' prin "cartier"? Chestiunea asta se practica de mult.În fapt nu cred ca a incetat niciodata.Eu ma bucur sa-i vad pe inaltii prelati catolici aici,in Bis Ortodoxa.E un gest de mare smerenie din partea lor.Fii sigur ca la parastasul parintelui fost-Patriarh Teoctist,au mai fost de fata si reprezentanti ai altor culte religioase,dar aceia neavind "uniforma",nu puteau fi descoperiti in multime.F frumos!,as zice.Este un semn de respect si cinstire,din partea lor,fata de fostul Patriarh al Bor.Nu-i nimic rau in asta! Rau este cind ne urîm unii pe altii si cind din pricina urii,ne-am ucide!
In privinta faptului ca nu stii ce sa crezi,iti zic ceva: crede in Dumnezeu,in Sfinta Treime,si hai sa ne insusim cu totii pe aici,si pe aiurea ,TESTAMENTUL MINTUITORULUI Hristos care zice: "Iubiti-va unii pe altii,ca sa fiti fii ai Tatalui Meu!" Asadar,Klamath,asa ne PORUNCESTe ,Domnul Hristos,sa ne iubim unii pe altii!Să nu ne mai "smintim" instant cind vedem gesturi de fratietate! Ci sa zicem:Doamne ajuta-ne sa ne iubim unii pe altii,caci sintem neputinciosi.Sa urmam Scriptura -mai mult decit canonul 45!-,si vom fi cu totii frati,in Iisus Hristos Domnul nostru!
PS: Voua celor care,eventual, aveti pietrele pregatite,prin buzunare,pentru inavacristescu,va spun: Hristos a Inviat! va stimez pe toti si va respect opiniile! Dar,nu dati prea tare ca ma doare...si..va invit pe Blogurile mele.Acolo puteti sa loviti cit puteti! e liber!
Bine, si atunci cum mai ramane cu adevarul de credinta? Adica e mai important sa ne iubim "oricum am fi" decat sa traim in adevar? Atunci cine mai sunt proorocii mincinosi si lupii rapitori dintre noi? Ce rost mai are lupta impotriva ereziilor si neadevarurilor de credinta? Sunt doar niste intrebari retorice. In fine, eu unul sunt bulversat.

Last edited by klamath; 24.05.2013 at 09:04:58.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.05.2013, 11:08:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Comparam o regula alimentara cu un canon pentru rugaciune???
Ceea ce numim "Liturghia Sf Ioan Gura de Aur", in mare parte nu apartine Liturghiei in forma in care era in vremea Sf Ioan, ci apozitiilor ulterioare. La prima Liturghie, cea de la Cina cea de Taina, participantii sedeau pe scaune. Acuma, ei stau in picioare. Prin urmare, Biserica poate opera schimbari in ceea ce priveste canonul pentru rugaciune.

Citat:
Ce s-a schimbat in lume si a necesitat schimbarea unui astfel de canon cu privire la rugaciunea impreuna cu schismaticii?
Perceptia. S-a schimbat aceea ca eu nu cred ca pozitia de ortodox schismatic in care va aflati vine direct de la dracul, ci mai degraba sunt inclinat sa cred ca sunteti un om care il cauta pe Dumnezeu, dar inca nu ati gasit calea spre El. A spune ca in orice schisma exista ceva dracesc nu implica ideea ca toti cei aflati in schisma sunt posedati.

Citat:
Simplu: papa.
Nu Papa a scris Unitatis Redintegratio, care abroga interdictia de a ne ruga impreuna cu cei in schisma, ci Sinodul Ecumenic. Cand am spus ca acestea sunt lucruri pe care Biserica le poate schimba, nu am spus ca Papa sau Sinodul le schimba ca pe un capriciu, de dragul schimbarii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.05.2013, 12:54:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Acuma am descoperit asta:
http://www.youtube.com/watch?v=-aCpWY95wqY
Parca era vorba ca nu avem voie sa ne rugam cu eretici/schismatici.
CANONUL 45 apostolic (OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)
Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s-a rugat împreună cu ereticii, să se afurisească; iar dacă le-a permis acestora să săvârșească ceva ca clerici (să săvârșească cele sfinte), să se caterisească.
Nu stiu ce sa mai zic sau sa mai cred.
Are cineva vreo explicatie?
Nu este o rugaciune, catolicii doar asista la slujba. In al doilea rand e vorba de un parastas, sa ne gandim ca la o inmormantare daca cel trecut la viata vesnica a fost ortodox si a avut si rude catolice nu sunt date afara de acolo.
Din fericire Sfantul Sinod al BOR a interzis in 2008 slujirea impreuna cu catolicii sau alte culte.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.05.2013, 13:49:31
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu este o rugaciune, catolicii doar asista la slujba. In al doilea rand e vorba de un parastas, sa ne gandim ca la o inmormantare daca cel trecut la viata vesnica a fost ortodox si a avut si rude catolice nu sunt date afara de acolo.
Din fericire Sfantul Sinod al BOR a interzis in 2008 slujirea impreuna cu catolicii sau alte culte.
Si pana in 2008 nu era interzis?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.05.2013, 14:08:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Si pana in 2008 nu era interzis?
Ba da, dar in 2008 s-a reafirmat, a fost cu ocazia gestului facut de IPS Corneanu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.05.2013, 17:42:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
S-a mai zis parcă: alea nu sunt considerate rugi împreună. Fiecare se roagă-n felulu lui. Că doar nu face episcopul Robu vreo liturghie și Patriarhul bate mătănii la greu în acel timp. Și loc.
sunt rugi împreună ... separate :))
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.05.2013, 19:59:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu este o rugaciune, catolicii doar asista la slujba. In al doilea rand e vorba de un parastas, sa ne gandim ca la o inmormantare daca cel trecut la viata vesnica a fost ortodox si a avut si rude catolice nu sunt date afara de acolo.
Din fericire Sfantul Sinod al BOR a interzis in 2008 slujirea impreuna cu catolicii sau alte culte.
nu imi vine sa cred cat de repede se arunca cu piatra fara sa se tina cont de acest "mic amanunt". Oamenii aia, catolicii doar au asistat la un parastas. Ce e asa grav?

dar repet, ptr unii simpla pronuntare a cuvantului catolic lipsita de baston sau simpla alaturare a unui catolic alaturi de un ortodox: e clar! ECUMENISM!

e ceva de genul: am auzit ca mancarea stricata de peste miroase urat! atunci e clar: orice mancare de peste miroase urat!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare