Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.05.2007, 11:44:39
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

D.C.,pocainta este cea mai buna.Ea te ajuta sa simti aceasta rugaciune.Urmeaza aceasta cale,a pocaintei,asa cum ne invata si Sfintii Parinti si vei vedea cat de mult folos vei avea...:).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.05.2009, 09:42:09
Daniela-Iulia Daniela-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit Doamne, iarta-ma ! Doamne, ajuta-ma !

- Ce facem cind dam de greu, cind ne muncesc gindurile sau amintiri sau…, si ne chinuim si ne tulburam si nu le dovedim, adica sa iesim biruitori cu gindul cel bun, si ce sa facem atunci cind ne innamolim si din gindurile noastre tot razbate raul?
ce putem face e sa zicem Doamne, ajuta-ma!, Doamne, linisteste-mi tulburarea, Doamne fii cu mine si ajuta-ma!
si cu siguranta te linistesti, si pe cit de apriga era lupta gindurilor, si vazindu-te nebiruitor si nevenind gindul cel bun ca sa puna capat luptei, pe cit era de apriga aceasta, pe atit de tangibila e linistirea dupa Doamne, ajuta-ma!
[COLOR=#808080](aste lupte, ca ne-am iesit din Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa…, si fara pavaza ne lupta si gindurile)[/COLOR]
[COLOR=#808080]
[/COLOR]
- Ce facem cind ne mai necajeste lumea, si poate primim niste “palme” neprevazute, niste cuvinte otravitoare de suflet, sau niste rautati care iti strapung inima cu durere?
ce putem face e sa zicem: Doamne, iarta-ma!
dar, oare cite astfel de rautati nu am facut noi, oare ni le-am amintit pe toate sa ne caim de ele, oare suntem certi ca nu mai sunt alte actiuni ale noastre care sa nu fi cauzat fara voie durere, si plingere, si tulburare altora…
dar, oare nu suntem si noi de vina, drept cauza a celor ce le-am primit si ne-au ranit?, caci de am fi purtat linistea si pacea si iubirea si blindetea cu noi, am fi cistigat si pe aproapele cu pace si iubire
bine e sa zicem atuncea: Doamne, iarta-ma!
si poate va sa primim si vadirea de rautati uitate, sau de microbi sufletesti, de mindrie, de slava de sine
dar tot sa zicem: Doamne, iarta-ma!


- Iar celui ce te-a ranit cu cuvintul zi-i si tu: Multumesc!, si pe linga ca se va bucura sufletul in tine ca nu a cazut in ispita rasplatirii raului cu rau, vei vedea si deruta de pe fata celui ce te-a blagoslovit cu cuvinte urite care s-ar astepta sa reactionezi si tu dur, nu sa-i zici: Multumesc!


- Se mai intimpla de auzim chiar noi ca ne blesteama cineva, si simtim un cutit cum ne strapunge inima, si ni se stringe sinele si fiinta pentru a riposta… si te gindesti totusi la ce tulburare va rezulta si cit de pagubitor va fi si pentru tine, si ce poti zice e: Domnul sa te binecuvinteze!
stii macar, ca s-a dus cutitul din inima ta, ce-ti mai ramine e sa iti linistesti plingerea prin a te ruga cit de cit pentru acea persoana: Doamne ajuta-i, fii milostiv acelei persoane, si ma iarta si pe mine.
iar apoi, poti sa te rogi cite un nitel pe zi (ca nu te costa), cu Doamne, intoarce-i la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei!

- Se intimpla sa ne caute dureri fizice, dureri poate pina la lacrimi, le mai alinam cu pastile, dar pina sa-si faca efectul tot avem de indurat ceva, atunci sa zicem: Doamne, Iti multumesc! si pe clipa durerea cea de pina la lacrimi se stinge (vei fi in uimire de cit de repede s-a alinat, dar si uitarea vine repede, si la urmatoarea durere, pina sa ajungem sa spunem acest simplu: Iti multumesc Doamne!, tot ne chinuim, caci uitam repede)


- luind ca pilda minunea vindecarii slabanogului de la scaldatoarea Vitezda din: http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-carte/1154-minunile-domnului—carte-de-predici-papacosta,-serafim.html
Fiindca asa I-a placut lui Dumnezeu sa vina in ajutorul celor dejnadajduiti, ca sa nu ramina vreun rob al Sau cu totul fara nadejde. Sa ia aminte la aceasta, toti citi isi inabuse suspinurile lor, singuraticii fara prieteni, fara sprijin si fara ajutor, fiindca nimeni nu-i aude, si nimeni nu are mila de ei. Sa-si indrepte rugaciunea lor catre Mintuitorul celor deznadajduiti si sa-I zica: Doamne, om nu am.

Dumnezeule, milostiv fii noua si ne mintuieste!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.05.2009, 09:44:58
Daniela-Iulia Daniela-Iulia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit Rugaciuni scurte

din http://www.librariasophia.ro/cartea-...ratul-sf..html


Invatati pe de rost cele 24 de rugaciuni ale Sfintului Ioan Gura de Aur si cu ele va puteti incepe pravila. Si astfel, in decursul zilei, le puteti repeta des. Ele contin tot ceea ce trebuie. Prin intermediul lor este mai usor sa treceti la rugaciunea neincetata, zicind rugaciunea lui Iisus.


… Totul consta in a deprinde atentia sa stea tot timpul indreptata spre Domnul, Care este atotprezent si atoatevazator si doreste ca toti sa se mintuiasca si este gata sa-i ajute pentru aceasta.
Aceasta depindere nu va da voie sa va intristati fie ca va tulbura o nenorocire launtrica, fie una exterioara: caci ea aduce in suflet deplina multumire, care saturind sufletul, nu face loc niciunui simtamint de saracie si lipsa, predindu-se pe sine si tot ce este al sau in miinile Domnului si nascind simtamintul neincetatei Lui ocrotiri si ajutorari.


… cuvintele din ectenia de cerere, la care se cinta: “Da, Doamne”, le puteti transforma in rugaciuni scurte, numai ca in locul cuvintelor: sa cerem … si da… puteti spune: “Daruieste-mi mie, Doamne”. De exemplu, in ectenie se spune: iertare si lasare de pacate si de greseli la Domnul sa cerem. In locul acestor cuvinte puteti spune: “Iertare si lasare de pacate si de greseli, daruieste-mi mie, Doamne.”
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.05.2009, 10:06:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Doamne !

Sa pastram numele lui Dumnezeu pururi in minte, iar aceasta e rugaciune, si inca cea mai scurta.

Rugaciune este si sa te bucuri de un animal, de o planta minunata sau de un loc din natura.
Poate aceasta bucurie izvorata din iubirea lui Dumnezeu concretizata in ce e frumoasa lume, e o rugaciune fara cuvinte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.05.2009, 15:20:29
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Ca veni vorba de pomenirea numelui lui Dumnezeu tot timpul, stiu ca aici in ardeal exista unele saluturi crestine cum ar fi "Hristos in mijlocul nostru; este si va fi" sau se mai folosea in unele sate "Laudat sa fie Iisus" , cei din Oastea Domnului se saluta cu "Slavit sa fie Domnul" mai e si "Doamne ajuta" si inca un salut care aici il folosesc oamenii cand merg si cand se intorc de la biserica , pt cei ce raman acasa si anume "Dumnezeu va ierte" , din pacate pe an ce trece tot mai putini oameni se mai saluta cu formule de salut crestine, in zonele voastre exista astfel de formule de salut?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.10.2011, 21:57:08
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție. 7. Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate. 8. Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El.
(evangh. dupa Mt)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 7 laude - rugaciuni individuale valahu94 Rugaciuni 4 26.09.2012 21:22:57
Dintre cele mai frumoase rugaciuni ale ortodoxiei adrian_b Rugaciuni 23 24.12.2010 21:20:38
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
BARBAT SI FEMEIE-INTREBARI SI RASPUNSURI SCURTE mdosat Reguli in Biserica 127 01.02.2010 00:30:28