Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.09.2015, 14:31:51
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, ce amuzant esti, nu port nici o povara asa cum porti tu saracutul de tine pe bietul Cezar (si probabil si altii), Cezar pe care simti nevoia sa-l pui la stalpul infamiei - semn al unei ranchiuni mocnite de mult timp, in timp ce ai pretentia ca sfatuiesti pe altul cum sa aiba o abordare crestina a situatiilor conflictuale.
Nu stiu ce sa spun. Sunt uimit si dezamagit de mine. Daca am putut lasa o astfel de impresie, ori sunt cu adevarat fals, ori tu esti de un subiectivism dezarmant. Doar un lucru te rog. Afla de la Cezar, ce simt eu pentru el, si nu te grabi sa te pronunti. Cezar pentru mine a fost de la inceput omul care m-a impresionat placut si pentru care m-am facut "sabie" atinci cand a fost cazul. Chiar si acum ma vad in stare de astfel de gesturi pentru el. De aceea spun ca esti trist gandind astfel, tocmai la adresa lui. Totusi, in ciuda parerii tale, sa stii ca nu-mi incarc deloc sufletul cu ura fata de cineva. Singura persoana pe care o dezaprob fiindca in loc sa-si ceara scuze - nu mie, ca eu nu contez, ci adminului in primul rand si celor de pe forum - este Mirela, care si-a arogat "merite deosebite". Ceilalti... ca si mine... Pendulam intre bine si rau!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.09.2015, 14:46:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu chiar ai nevoie de un desen, bag seamă.
Caută pe gugle și vezi din cache-ul lui (încă e acolo) porțiunea relevantă din topicul respectiv.
Și dacă nici atunci nu pricepi cele ce reclamă punctual Yasmina...
Deci dificila lectia despre pronumele personal/impersonal.
Lasa google, ia niste meditatii.

Citat:
Pe de altă parte, chiar dacă n-am mai zis-o, o repet: habar n-am și nici nu mă interesează cine, cui tre' să-și ceară scuze, eu doar mă bag în seamă. Ca de obicei.
Ca de obicei.
Pai..controleaza-te.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.09.2015, 14:48:47
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin, esti de un subiectivism notoriu. Tu si Mihailc sunteti cumva rude, sau wtf?1
Eu si Mihailc suntem aceeasi zodie (nu va luati dupa data nasterii pusa pe contul asta nou al meu). El pe 13 Mai, eu pe 11. Deosebirea e ca eu scuip mai degraba pe credinte si pe ce au oamenii "sfant", iar el ataca preventiv oamenii care il ataca sau il provoaca. Mno, i-am cerut iertare pe tel, si e ok. Dar in acest caz, el trebuie sa ceara scuze Yasminei. Repet, ii inteleg pe amandoi.
Acum, e deosebit de enervant ca noi romanii suntem lichele. Daca cineva e o personalitate, gata! ne guduram, sau cum zic eu, cu acest termen obsesiv, ne aglutinam. Eu voisem sa ma retrag acum doua saptamani, de frica ca Ioan Cezar, caci ma luasem cu ironii acide de asa-zisii sfinti necanonizati, ar putea sa dea pe goarna ceva despre mine. (De cand cu incidentul cu blestematul acela de geocentrist si porcul lui de duhovnic, care in 2012 m-au atacat public pe identiatea mea reala, fac atac de panica la ideea atacarii mele in public. Prefer sa rezolv totul in privat).
Acum, imi pasa ceva mai putin.
Dragos are dreptate, Alin. Mihailc are un mare talent al bitterness-ului... Eu, unul ii inteleg pe amandoi, si imi pare sincer foarte rau.
Eu vorbesc asa doar cand blasfemiez, lucru pe care il fac in ultima vreme cu o deosebita placere. (Blasfemia, adica). Si nu la adresa lui Dumnezeu sau a Bisericii, ci la adresa unor asa-zisi "sfinti". Dar asta e alta discutie.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.09.2015, 14:51:14
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acela a fost modul unei persoane poate nu atat de echilibrate ca tine la momentul asta, de a-si arata dezaprobarea.
Cred ca poti intelege asta.
Ai dreptate, a fost si la mine doar un moment de aparent echilibru, stiu cum e sa iti pierzi rabdarea prea bine.Cum as putea sa nu inteleg?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.09.2015, 14:59:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu stiu ce sa spun. Sunt uimit si dezamagit de mine. Daca am putut lasa o astfel de impresie, ori sunt cu adevarat fals, ori tu esti de un subiectivism dezarmant.
Ia te rog punct cu punct ce ti-am scris si judeca, am sau nu dreptate in ce am scris?
Eu cred ca poti sa faci asta.

Doar un lucru te rog. Afla de la Cezar, ce simt eu pentru el, si nu te grabi sa te pronunti.

Nu ma intereseaza ce simti tu pentru, conteaza ce scrii tu despre.

Daca spui cuiva "sa nu ajungi asa rau ca si cutare" cred ca orice comentariu e de prisos.

Citat:
De aceea spun ca esti trist gandind astfel, tocmai la adresa lui.
Serioos? Eu?
Dar cine a sarit sa-l muste de fund intr-un context care nu-l priveste in nici un fel?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
indiferent de momentele prin care treci care te determina intr-un fel sau altul sa devii un fel de Cezar... Fii buna, Yasmina,
Tu esti chiar asa ipocrit si lipsit de simtul responsabilitatii sa plasezi in carca altora ceea ce tu scrii?

Citat:
Totusi, in ciuda parerii tale, sa stii ca nu-mi incarc deloc sufletul cu ura fata de cineva. Singura persoana pe care o dezaprob fiindca in loc sa-si ceara scuze - nu mie, ca eu nu contez, ci adminului in primul rand si celor de pe forum - este Mirela, care si-a arogat "merite deosebite". Ceilalti... ca si mine... Pendulam intre bine si rau!...
Acum ce treaba mai are si Mirela in chestia asta? Cui a mai facut ea si ce?

"dezaprob" nu cred ca este cuvantul potrivit pentru ce simti dar daca vrei sa te afunzi in ipocrizie..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.09.2015, 15:04:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci dificila lectia despre pronumele personal/impersonal.
Tu de fapt acu' nu vorbești cu mine, nu?
Cu atât mai mult cu cât n-ai folosit nici un pronume.

Pe de altă parte, dialogul respectiv SIGUR s-a petrecut în românește. Unde (veste proastă pentru tine) nu există noțiunea de "pronume impersonal".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.09.2015, 15:05:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Alin, esti de un subiectivism notoriu. Tu si Mihailc sunteti cumva rude, sau wtf?1
Eu ti-as recomanda sa mai tai din portia cu "WTF" pe forumul asta, cu faze din astea de gradinita de maidan esti "cool' poate pe softpedia, aici faci impresie (deosebit de) proasta.
Acuma poate ai sa zici ca raul e deja facut, dar eu cred ca se poate si mai bine, nu neaparat la fel de sau mai rau.

Citat:
Eu si Mihailc suntem aceeasi zodie (nu va luati dupa data nasterii pusa pe contul asta nou al meu). El pe 13 Mai, eu pe 11. Deosebirea e ca eu scuip mai degraba pe credinte si pe ce au oamenii "sfant", iar el ataca preventiv oamenii care il ataca sau il provoaca. Mno, i-am cerut iertare pe tel, si e ok. Dar in acest caz, el trebuie sa ceara scuze Yasminei. Repet, ii inteleg pe amandoi.
Mai nou esti expert in psihologie zodiacala?
Eu zic sa mai tai din portia de radio-zu sau mai stiu unde se da pe acum zodiacul zilnic ca e ceva cu b (un cuvant care trebuie sa-ti placa ca sigur il folosesti).

Citat:
Acum, e deosebit de enervant ca noi romanii suntem lichele.
Stii cum se zice: vorbeste in dreptul tau.
Fii schimbarea care vrei sa o vezi in lume.
etc.

Citat:
Daca cineva e o personalitate, gata! ne guduram, sau cum zic eu, cu acest termen obsesiv, ne aglutinam.
Daca ai detectat un pasaj subiectiv si aglutinator in ceea ce am scris, te rog sa-l indici cu explicatiile de rigoare.

Citat:
Dragos are dreptate, Alin. Mihailc are un mare talent al bitterness-ului... Eu, unul ii inteleg pe amandoi, si imi pare sincer foarte rau.
Oh, ca "the other side nu are".
E chiar musai sa public "dialogul" integral dupa ce a fost sters un intreg subiect din cauza lui?
Diferenta este ca unul si-a inghitit galusca, celalat nu, 1-0 pentru cel care a putut sa faca asta.

Citat:
Eu vorbesc asa doar cand blasfemiez, lucru pe care il fac in ultima vreme cu o deosebita placere. (Blasfemia, adica). Si nu la adresa lui Dumnezeu sau a Bisericii, ci la adresa unor asa-zisi "sfinti". Dar asta e alta discutie.
Da, stim ca evlavia nu e tocmai unul din punctele tale forte.
Ce poate fi mai placut ca in loc sa-ti canalizezi energia spre lupta cu propriile probleme sa o indrepti spre problemele reale sau inchipuite ale altora?

Ca pana la urma despre asta e vorba chiar si in discutia de fata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 22.09.2015, 15:08:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu de fapt acu' nu vorbești cu mine, nu?
Cu atât mai mult cu cât n-ai folosit nici un pronume.

Pe de altă parte, dialogul respectiv SIGUR s-a petrecut în românește. Unde (veste proastă pentru tine) nu există noțiunea de "pronume impersonal".
Nu e clasificat ca atare dar forma exista.
Raporteaza-te la gramatica lb. engleze ca acolo exista forma si corespondenta e usor de facut.
Dar poate nu si pentru cineva care doar se baga in seama, cum spuneai.

Daca lectia asta simpla n-ai priceput-o, restul nu mai merita comentat ca deja intram in chestii mult prea sofisticate pentru bagatul ocazional in seama.

Tragand linie, daca asta te satisface, nu este intr-adevar "fair play" dar cum spuneam si cu alte ocazii, pentru un conflict de asemenea proportii este nevoie de (cel putin) doi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.09.2015 at 15:12:21.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.09.2015, 15:11:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e clasificat ca atare dar forma exista.
În regulă, chiar nu mai avem ce comenta. "Nu există dar există", adică un fel de "apostaziat dar viu".
Mersi. Continuă.

P.S. Înțeleg că vrei să ai întotdeauna dreptate, dar chiar depășind limita penibilului?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 22.09.2015 at 15:13:38.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.09.2015, 15:13:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În regulă, chiar nu mai avem ce comenta.
Mersi. Continuă.
Forma corecta era "nu mai am ce comenta".
Si asta, in dreptul tau, e chiar un lucru bun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde