Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 09.07.2012, 16:26:00
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

iari am reusit sa ajung la MANASTIREA RADU VODA si i-am multumit SF NECTARIE PENTRU CA MIa AJUTAT SA FIU SANATOASA SI MI-AU IESIT ANALIZELE BINE......TOT PRIN AJUTORUL SF NECTARIE AM DESCOPERIT SI ACATISTUL MAICII DOMNULUI PANTANASSA...ITI MULTUMESC SFINTE NECTARIE!
Reply With Quote
  #612  
Vechi 27.07.2012, 22:05:21
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie, Sfantul Mucenic Efrem cel Nou, Sfantul Ioan Rusul !

Acum ceva vreme (cam 3 saptamani) am scris aici despre ajutorul primit de la Sfantul Nectarie intr-un moment in care intrasem intr-o mare depresie si eram intr-o mare deznadejde. Ma despartisem de prietenul meu (nici in ziua de astazi nu am sa ii inteleg motivul pentru care mi-a cerut sa ne despartim insa asta e mai putin important), pe care l-am iubit mult si nici nu reuseam sa imi gasesc un loc de munca. Imparteam CV-uri dar nu eram chemata la nici un interviu. Intr-o zi, am cedat, am izbucnit intr-un plans din care greu m-am putut opri si aveam o durere sufleteasca pe care greu o pot descrie. Am inceput sa plang in baie (acolo e locul meu de refugiu cand vreau sa plang, nu vreau ca parintii sa ma vada plangand deoarece ar suferi) si ma rugam Maicii Domnului si Sf.Nectarie sa ma ajute, sa faca ceva cu puterea lor cea mare astfel incat sa se intample ceva cu mine...orice, bun sau rau. Recunosc ca am gresit foarte mult deoarece cazusem in deznadejde si ajunsesem sa cred ca Sfantul Nectarie nu vrea sa ma ajute ( Sfinte Nectarie iarta-ma!). Insa......dupa 2 zile m-am angajat! Nu era un loc de munca sigur, ba din contra era un "post" pentru muncitor necalificat (eu avand studii superioare) la o firma de arhivare, unde eram pontata doar o singura ora pe zi si munceam 8 sau 12 iar salar am primit 400 de lei. Ca sa nu mai spun de efortul fizic pe care trebuia sa il fac si de praful pe care trebuia sa il inghit, dar am acceptat toate astea doar ca sa nu o iau razna. Insa, ii multumesc din inima Sfantului Nectarie, Maicii Domnului, Iisus Hristos si tuturor sfintilor pentru acest loc de munca deoarece prin intermediul lui am reusit sa imi revin psihic si sa am puterea sa ma ridic dintr-o ""groapa" din care nu mai puteam iesi. Cum Dumnezeu stie mai bine de ce are nevoie omul si cand anume, prin intermediul acestui loc de munca am reusit sa il uit pe baiatul pe care l-am iubit atat de mult si in care am crezut ca sa aflu de fapt ca........"se saturase sa se prefaca fata de mine. Ieri am luat salarul....400 de lei. Este foarte putin dar pentru mine inseamna foarte mult deoarece cu ei mi-am putut ajuta parintii. Desi niciodata parintii mei nu mi-au cerut nici macar un leu....bucuria mea sufleteasca a fost maxima cand le-am platit o factura. Am simtit ca am mutat un munte din loc, ca am grija de ei, ca am contribuit si eu le cheltuielile lor zilnice chiar daca nu a fost o contributie foarte mare. Ajutorul Sf.Nectarie pentru mine nu a incetat sa apara. Astazi am fost chemata la un interviu, la o firma de contabilitate. Am acceptat fara sa stau prea mult pe ganduri mai ales ca e un loc de munca care imi place iar "sefa" mea nu e alta decat .....verisoara mea. Pot sa spun ca sunt....linistita, chiar fericita. Mi-e si rusine sa mai scriu vreun cuvant. Nu mai pot spune decat.....Sfinte Nectarie, Maica Domnului, Sf.Mc.Efrem cel Nou, Sf.Ioan Rusul, Sf.Xenia de SanktPetersburg, Sf.Nicolaie, Sf.Paraschiva, Sf.Mina, Sf.Spiridon, Sf.Vasile, Sf.Arhangheli Mihail si Gavriil si toturor sfintilor si Domnului nostru Iisus Hristos va rog sa ma iertati ca m-am indoit de ajutorul vostru si va multumesc din inima ca mi-ati ascultat rugaciunile si m-ati ajutat sa nu imi pierd mintile si sa am din nou liniste sufleteasca. Multumesc din inima pentru ca acum imi pot ajuta parintii!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!

Last edited by vasilik; 27.07.2012 at 22:09:17.
Reply With Quote
  #613  
Vechi 06.08.2012, 07:57:23
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

documentar despre Sfantul Nectarie- TRINITAS TV

http://www.youtube.com/watch?v=6FcXeLFjGHI
Reply With Quote
  #614  
Vechi 18.08.2012, 08:11:03
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Din nou.....multumiri!!! Mii de multumiri!!!!

Revin din nou cu multumiri....mii de multumiri din tot sufletul!!! Multumesc din tot sufletul Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Dimitrie, Sfantului Nicolaie, Sfantului Ioan Botezatorul, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon, Sfantului Vasile cel Mare, Sf. Arhangheli Mihaiil si Gavriil, Sf.Parascheva si tuturor sfintilor pentru ca s-au milostivit de mine si m-au ajutat in gasirea unui loc de munca. Este un loc de munca pe care mi l-am dorit de foarte multi ani si acum desi nu sunt vrednica de mila lui Dumnezeu, l-am gasit, bine inteles cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Dimitrie, Sfantului Nicolaie, Sfantului Ioan Botezatorul, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon, Sfantului Vasile cel Mare, Sf. Arhangheli Mihaiil si Gavriil, Sf.Parascheva si tuturor sfintilor. Desi sunt la inceput stiu si sunt convinsa ca Dumnezeu, Maica Domnului si Sfantul Nectarie ma vor ajuta sa invat ceea ce trebuie sa fac la servici. Poate ar trebui sa scriu mai mult dar imi mintea mea nu imi vine sa spun decat un singur lucru si acela este.....mii de multumiri, recunostinta, si Slava lui Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Dimitrie, Sfantului Nicolaie, Sfantului Ioan Botezatorul, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon, Sfantului Vasile cel Mare, Sf. Arhangheli Mihaiil si Gavriil, Sf.Parascheva si tuturor sfintilor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #615  
Vechi 18.08.2012, 11:20:15
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

ne bucuram pentru tine vasilik, mult spor pe noul drum! Doamne ajuta
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #616  
Vechi 19.08.2012, 11:48:54
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Multumesc mult Jamaica! Sfantul Nectarie sa iti ajute!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #617  
Vechi 25.08.2012, 19:23:41
ella54 ella54 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 1
Implicit sfintii sunt printre noi

Si pe mine m-a ajutat Sf. Nectarie foarte mult. Am avut o problema de sanatate care s-a rezolvat chirurgical. Inainte de efectuarea operatiei m-am rugat la moastele Sf. Nectarie aflate la biserica Radu-Voda din Bucuresti si la biserica Sf. Nicolae din curtea spitalului vechi din Suceava. Am avut si ulei de la candela Sf. Nectarie din insula Eghina (Grecia). Cu certitudine Sf. Nectarie este alaturi de noi de fiecare data cand ii cerem ajutorul.
Reply With Quote
  #618  
Vechi 28.08.2012, 15:50:07
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Din nou multumesc!

Ieri am luat primul salariu la locul de munca pe care mi l-am dorit atat de mult si pentru care m-am rugat. Am avut o bucurie sufleteasca enorma pentru ca am banii mei si ca imi pot ajuta familia. Vreau sa multumesc din tot sufletul Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Dimitrie, Sfantului Nicolaie, Sfantului Ioan Botezatorul, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon, Sfantului Vasile cel Mare, Sf. Arhangheli Mihaiil si Gavriil, Sf.Parascheva si tuturor sfintilor pentru locul de munca actual.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #619  
Vechi 29.08.2012, 22:16:37
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

acum o sapt ma rugam SF NECTARIE sa il ajute pe tatal meu sa se lase de fumat,,are circulatia proasta si muuulte alte prob......si azi am aflat ca de la 2 pachete si ceva pe zi a ajuns sa fumeze doar 10 tigari.....sper ca se va lasa de tot.ITI MULTUMESC DIN INIMA PARINTE NECTARIE.
Reply With Quote
  #620  
Vechi 02.09.2012, 16:50:46
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Un sfat

Tot cititnd pe acest forum intamplarile, necazurile dar si rezolvarile acestora prin intermediul Sf.Nectarie am vazut ca multi dintre forum-isti au trimis scrisoare in Eghina la Biserica Sfantului. Va rog,ajutati-ma si spuneti-mi si mie cum sa fac pt a trimite o scrisoare acol. Sf.Nectarie sa va ajute!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33