Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2008, 03:51:40
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

E Dumnezeu nedrept?
Eu zic ca da. Desi poate parea total nelalocul lui sa zic asta il cred nedrept si inca cum.
E corect sa fie pedepsiti copii pt pacatele parintilor? Atat de nedrept si de crud.
Ma intreb daca noi suntem pusi in fiecare zii sa ne gandim la rusinea noastra fata de El pt pacatele noastre , l-as pune si eu pe Dumnezeu sa se gandeasca la rusinea pe care o face oamenilor si toata rusinea ca lasa tot raul asta sa se intample.

Regret sa spun dar mie rusine de Dumnezeu, mie rusine ca am un dumnezeu atat de crud , de nemilos.

Ce necinstit sa fiu bagat intr-un razboi in care nu este al meu. :(


Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2008, 14:40:22
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Dumnezeu e iubirea absoluta.

Suferintele din lume au doua cauze:

-libertarea omului folosita prost (daca Dumnezeu nu ne-ar lasa sa facem ce vrem nu am mai fi liberi iar fara libertate nu putem fi fericiti)

-iconomia divina, fiindca fara suferinte nu putem dobândi eternitatea fericita.

Tu vrei probabil o lume unde totul sa functioneze perfect si fara necazuri, dar Dumnezeu nu ne-a facut pentru lumea aceasta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2008, 14:55:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

podolski: "E corect sa fie pedepsiti copii pt pacatele parintilor? Atat de nedrept si de crud. "

As vrea sa te intreb, podolski, cat e de corect din partea parintilor, sa pacatuiasca intr-atat, incat sa nu fie in stare sa-si plateasca singuri pacatele, lasand si pe copiii lor sa le plateasca din datoriile lor de viata?!?
La asta ar trebui sa ne gandim cand fara discernamant ne apucam si facem pacate cu nemiluita, fara sa le spovedim, fara sa le regretam si fara sa ne gandim sa ne indreptam catusi de putin. In ce fel atunci ne iubim noi, parintii, copii nostri?!? In schimb dam vina pe Dumnezeu, pentru ceea ce am facut noi. Asta ti se pare drept?!?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2008, 15:07:57
Bunl Bunl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2008
Mesaje: 20
Implicit

Pai ideea este: ce vină au acei copii că s-au născut din acei părinti? Au avut ei liberul arbitru de a alege din ce parinti să se nască? Dacă nu au avut de ales, iar ei nu au niciun păcat (cu exceptia celui originar, desi se poate pune si in aceasta privinta aceeasi problema), inseamnă că sunt pedepsiti pe nedrept.
Asta este ceea ce incearca logica sa demonstreze: noi suntem pedepsiti pentru un pacat pe care nu l-au comis si pe care nu aveau cum sa il oprească, pentru că nu au existat atunci. Dumnezeu este cel care harazeste cine din cine se naste si daca se naste, deci nici de pacatul de a ne fi nascut nu putem fi acuzati.
Dupa umila mea logica, mie mi se pare nedrept sa fiu pedepsit pentru un pacat pe care l-a savarsit primul meu stramos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2008, 15:08:00
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
E Dumnezeu nedrept?
Eu zic ca da. Desi poate parea total nelalocul lui sa zic asta il cred nedrept si inca cum.
E corect sa fie pedepsiti copii pt pacatele parintilor? Atat de nedrept si de crud.
Ma intreb daca noi suntem pusi in fiecare zii sa ne gandim la rusinea noastra fata de El pt pacatele noastre , l-as pune si eu pe Dumnezeu sa se gandeasca la rusinea pe care o face oamenilor si toata rusinea ca lasa tot raul asta sa se intample.

Regret sa spun dar mie rusine de Dumnezeu, mie rusine ca am un dumnezeu atat de crud , de nemilos.

Ce necinstit sa fiu bagat intr-un razboi in care nu este al meu. :(

Ce este rusinea? Daca intri intr-un razboi provocat de altii eu cred ca trebuie s-a iesi cu capul sus invingator, daca nu ai nici o vina si asta tot cu ajutorul lui Dumnezeu, dreptatea invinge. Parerea mea este ca tu treci printr-o pasa putin mai dificila altfel nu cred ca atunci cand iti este bine gandesti asa! Roaga-te putin mai mult si ai s-a vezi puterea Domnului! Doame Ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2008, 16:58:22
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie

Suferintele din lume au doua cauze:

-libertarea omului folosita prost (daca Dumnezeu nu ne-ar lasa sa facem ce vrem nu am mai fi liberi iar fara libertate nu putem fi fericiti)

-iconomia divina, fiindca fara suferinte nu putem dobândi eternitatea fericita.

Tu vrei probabil o lume unde totul sa functioneze perfect si fara necazuri, dar Dumnezeu nu ne-a facut pentru lumea aceasta.

"libertatea omului e folosita prost" - si crezi ca are cineva dreptul sa-mi ia libertatea dinainte de a gresi?

"iconimia divina" - da despre asta este vorba. de fapt numai despre asta e vorba.
prea putin conteaza omul in ecuatia asta. conteaza numai ce plan are Dumnezeu cu noi. ca daca vrea sa mancam rahat si sa ne faca mari apoi sa isi arate puterea si frumusetea asta face.

stati si voi 3 ore in pat fara sa te misti deloc. mananca cu forta , culcate cu forta, scoala-te cu forta. apoi sa fie o musca mai puternica ca tine si sa nu o poti goni. sa iti dai seama ca si o musca e mai puternica ca tine.

raporteaza totul la tine si sa vedem cum este. dar stii cum e. altul poate sa pateasca orice atata timp cat eu sunt bine. :(
sunt sigur ca daca te scoala cineva te superi, daca mancarea nu e chiar atat buna atragi atentia, si te crezi uneori neimplinit pt ca esti sub colegii si priteni cu care ai copilarit. dar cum sa te simti raportandu-te le cele de mai sus. cand stii ca Dumnezeu a dat mai multa putere si unei muste si esti chiar sub ea. Cum este?

Tu vorbesti de suferinte dar nu le cunosti.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2008, 17:08:29
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit


Copii nu trebuie pedepsiti pt vina parintilor.

De ce nu bagam copii in puscarie daca tasu omoara pe cineva? De ce? Hai ziceti de ce nu ii omoram pt vina parintilor?

Daca tatal si fiul lucreaza la acelasi serviciu, iar tatal greseste de ce nu ii dam pe amundoi afara, ci doar pe cel care greseste?

Daca te-ai certat cu un vecin te duci si ii bati copilul si te certi cu copilul lui?

Daca un roman fura in italia te apuci sa dai toti romanii afara din italia? Ii arestezi pe toti si ii bagi pe toti dupa gratii?


Voua vi s-ar parea normal ca parinti vostri sa faca o boacana si voi sa platiti fara voia voastra. Cu forta? Sa faceti puscarie pe viata pt ca s-a imbatat o data si omorat pe cineva?

La fel este si aici, nu poti pedepsi copii pt vina parintilor , orice ar fii facut. Nu e bine. Dar vezi Dumnezeu nu stie cum e sa fii om. Degeaba a murit ca habar n-re de suferintele lor. Nu da doi lei. Crezi tu ca de rasplata au ei nevoie? Cat isi mai urasc rasplata, dar ce conteaza voia lor. Sunt doar niste robi.
El isi stie numai partea sa, de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2008, 17:14:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
Citat:
În prealabil postat de Traditie

Suferintele din lume au doua cauze:

-libertarea omului folosita prost (daca Dumnezeu nu ne-ar lasa sa facem ce vrem nu am mai fi liberi iar fara libertate nu putem fi fericiti)

-iconomia divina, fiindca fara suferinte nu putem dobândi eternitatea fericita.

Tu vrei probabil o lume unde totul sa functioneze perfect si fara necazuri, dar Dumnezeu nu ne-a facut pentru lumea aceasta.

"libertatea omului e folosita prost" - si crezi ca are cineva dreptul sa-mi ia libertatea dinainte de a gresi?

"iconimia divina" - da despre asta este vorba. de fapt numai despre asta e vorba.
prea putin conteaza omul in ecuatia asta. conteaza numai ce plan are Dumnezeu cu noi. ca daca vrea sa mancam rahat si sa ne faca mari apoi sa isi arate puterea si frumusetea asta face.

stati si voi 3 ore in pat fara sa te misti deloc. mananca cu forta , culcate cu forta, scoala-te cu forta. apoi sa fie o musca mai puternica ca tine si sa nu o poti goni. sa iti dai seama ca si o musca e mai puternica ca tine.

raporteaza totul la tine si sa vedem cum este. dar stii cum e. altul poate sa pateasca orice atata timp cat eu sunt bine. :(
sunt sigur ca daca te scoala cineva te superi, daca mancarea nu e chiar atat buna atragi atentia, si te crezi uneori neimplinit pt ca esti sub colegii si priteni cu care ai copilarit. dar cum sa te simti raportandu-te le cele de mai sus. cand stii ca Dumnezeu a dat mai multa putere si unei muste si esti chiar sub ea. Cum este?

Tu vorbesti de suferinte dar nu le cunosti.
In primul rand Dumnezeu nu este asemenea unui administrator care imparte recompense si pedepse. Raul, dupa cum ti s-a raspuns, este o consecinta a libertatii. Nu pot spune ca lipsa luminii este cauza intunericului. Eu -omul inzestrat cu libertate am posibilitatea de a refuza lumina si a dori intunericul.
In al doilea rand, Dumnezeul crestinilor nu este un Dumnezeu strain de suferinta omeneasca, a cunoscuta in urma intruparii mai ales prin jertfa de pe Cruce. De aceea ne cheama "Veniti cei osteniti si impovarati". Sa rabdam necazurile si suferintele fara cartire asa cum a rabdat Hristos suferinta Crucii si ne-a deschis noua portile raiului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2008, 17:19:00
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Nu este administrator? ce este atunci? Ne El hotareste cine e sanatos si cine nu? Cine se naste bolnav si mic si cine calca pe el?
Pai daca viata e de vina atunci inseamna ca viata e un zeu, de vreme ce Dumnezeu nu poate hotara ce e drept si corect.

Sa rabzi tu lipsa picioarelor daca ti se pare un lucru atat de mic. Sunt sigur ca daca nu iei un examen sari ca ars si cazi intr-o deznadejde mare. Dar vezi tu ai dreptul sa te superi, celalalt ca sta in spitale , ultimul om, de fapt nici nu e considerat om, ci mai prejos ca o musca este, el nu are dreptul la opinie, la voia proprie, la libertate. doar tu ai.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2008, 17:54:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
Nu este administrator? ce este atunci? Ne El hotareste cine e sanatos si cine nu? Cine se naste bolnav si mic si cine calca pe el?
Pai daca viata e de vina atunci inseamna ca viata e un zeu, de vreme ce Dumnezeu nu poate hotara ce e drept si corect.

Sa rabzi tu lipsa picioarelor daca ti se pare un lucru atat de mic. Sunt sigur ca daca nu iei un examen sari ca ars si cazi intr-o deznadejde mare. Dar vezi tu ai dreptul sa te superi, celalalt ca sta in spitale , ultimul om, de fapt nici nu e considerat om, ci mai prejos ca o musca este, el nu are dreptul la opinie, la voia proprie, la libertate. doar tu ai.
Frate, scapa de acest determinism in care ai cazut si intelege taina libertatii. Cat despre revolta ta .....mai bine tac.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05