Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.02.2009, 10:35:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

La unele biserici exista obiceiul sa se dea tuturor celor care participa la slujba cate un betisor cu vata in­muiat in untdelemn sfintit atunci. Dupa intrebuintare acestea se ingroapa in pamant curat sau se ard, cenusa lor aruncandu-se, de ase­menea, in loc curat. Faina intrebuintata la Maslu poate fi folosita pentru a se face painisoare din care sa manance cei bolnavi sau chiar prescuri pentru Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.02.2009, 21:58:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E bine ca ori de cate ori vorbim despre acesta Taina a Maslului, sa inlaturam exagerata impresie ca orice boala este o consecinta a pacatului. Aceasta impresie gresita poate face pe credinciosul bolnav sa evite a cere savarsirea ei, mai ales cand se stie spovedit si impartasit. El va putea ajunge sa considere ineficiente Tainele ce i s-au administrat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.02.2009, 08:23:13
viscu viscu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 14
Implicit Sfintul maslu

Aceasta taina a domnului nostru iisus hristos se savirseste in sfinta biserica in zilele de post de peste an si nu numai.Are ca rol iertarea pacatelor,vindecarea de boala si ferirea de rele.La noi in biserica este obicei cine vrea sa duca la sfintul maslu:Ulei,faina si sare,pentru a fi sfintite.La nicula la sfinta manastire zic sfinti parinti ca o data ce crestinul a inceput sa mearga la maslu sa o faca de:7,9 sau 12 ori,ca sa fie bine pentru cel ce are probleme.Dar asa cum ziceti si voi cred si eu ca nu orice boala am avea este din cauza pacatelor noastre.Fiecare se spovedeste si se impartaseste macar o data pe an,si sigur bunul dumnezeu ne iarta.Doamne savaot dumnezeule cel atotputernic iti multumesc pentru mare mila ta,amin.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.03.2009, 20:39:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cat priveste faina intrebuintata la Maslu, se recomanda ca aceasta sa fie folosita pentru a se face paini din care sa manance cei bolnavi pentru care s-a savarsit Taina Maslului sau sa se faca prescuri pentru Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.03.2009, 22:09:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Adevarat, credinta noastra nu este o credinta a calculelor sau a cifrelor. La Dumnezeu o fapta buna face mai mult decat o gramada de rele. Diavolul este insa cel mai mare contabil. Asa ca, nu conteaza numarul.. oricate, cu mintea treaza si cu inima deschisa.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.04.2009, 12:27:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viscu Vezi mesajul
Aceasta taina a domnului nostru iisus hristos se savirseste in sfinta biserica in zilele de post de peste an si nu numai.Are ca rol iertarea pacatelor,vindecarea de boala si ferirea de rele.La noi in biserica este obicei cine vrea sa duca la sfintul maslu:Ulei,faina si sare,pentru a fi sfintite.La nicula la sfinta manastire zic sfinti parinti ca o data ce crestinul a inceput sa mearga la maslu sa o faca de:7,9 sau 12 ori,ca sa fie bine pentru cel ce are probleme.Dar asa cum ziceti si voi cred si eu ca nu orice boala am avea este din cauza pacatelor noastre.Fiecare se spovedeste si se impartaseste macar o data pe an,si sigur bunul dumnezeu ne iarta.Doamne savaot dumnezeule cel atotputernic iti multumesc pentru mare mila ta,amin.

Eu stiam, apropo de pacate, ca chiar daca o persoana se spovedeste regular, ia impartasania, totusi boli pot veni din cauza pacatelor.

De ce?

Pentru simplul motiv ca aceste pacate le avem si ne urmaresc pina la a 7-a generatie.

Exista vre-un mod de a primi dezlegare de pacatele antenatilor nostri?
Asta nu stiu sa-ti raspund.

Banuiesc ca atunci cind un copil, si eu am o prietena la care i s-a intimplat, are 15 ani, se imbolnaveste subit de MS( Multipla Scleroza) fara a avea genetic aceasta boala, nu pacatele acelui copil l-au dus aici. Sint pacatele antenatilor.
Se stie ca de ex MS nu este o boala curabila la ora asta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2009, 21:26:05
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu stiam, apropo de pacate, ca chiar daca o persoana se spovedeste regular, ia impartasania, totusi boli pot veni din cauza pacatelor.

De ce?

Pentru simplul motiv ca aceste pacate le avem si ne urmaresc pina la a 7-a generatie.

Exista vre-un mod de a primi dezlegare de pacatele antenatilor nostri?
Asta nu stiu sa-ti raspund.

Banuiesc ca atunci cind un copil, si eu am o prietena la care i s-a intimplat, are 15 ani, se imbolnaveste subit de MS( Multipla Scleroza) fara a avea genetic aceasta boala, nu pacatele acelui copil l-au dus aici. Sint pacatele antenatilor.
Se stie ca de ex MS nu este o boala curabila la ora asta.
Nu este dar se poate tine in frau!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.05.2009, 00:43:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu stiam, apropo de pacate, ca chiar daca o persoana se spovedeste regular, ia impartasania, totusi boli pot veni din cauza pacatelor.

De ce?
Poate pentru ca se spovedesc pacate mici si se uita cele mari.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.05.2009, 08:33:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Poate pentru ca se spovedesc pacate mici si se uita cele mari.

Poate, insa uneori e voia Domnului, deoarece exista copii care se nasc bolnavi.
Ei nu au pacatuit, acesti copii, insa poate este pacatul stramosesc.
Valabil si pentru cei care se spovedesc regular, poate fii vorba d epacatul stramosesc.
Unii preoti afirma ca merg pina la a 4-a generatie, altii sustin ca pina la a 7-a generatie.


Care ar fii scaparea noastra de acestea?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.07.2009, 20:16:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Foarte interesant acest topic si parerile schimbate pina la acest moment.Mi-a venit in minte o intrebare,poate ma lamureste cineva : la maslu dupa fiecare evanghelie urmeaza o molitva(o rugaciune)pt.suferinzi; chiar de la prima molitva se arata ca aceste rugaciuni cit si intreaga taina se savirseste pt. cei bolnavi care si-au cunoscut pacatele.Cum adica ,inainte de a participa la taina trebuie sa-ti cercetezi cugetul si sa-ti amintesti pacatele,trebuie sa ti le spovedesti,trebuie sa-ti spuna casnicii tai cu ce i-ai suparat? Si dupa ce participi la maslu mai este nevoie sa te spovedesti? nu este suficient ca maslu a iertat pacatele? adica imediat la urmatoarea liturghie ma pot impartasi fara sa ma mai spovedesc. Cum este adevarat si cum este corect sa procedam?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 00:30:07
Sfantul Maslu - Biserici in Bucuresti elenan Maslul 21 04.09.2012 20:24:56
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 14:18:43
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 15.03.2010 23:24:56
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 21:23:32