Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2009, 22:12:35
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Paganatatile din viata noastra

Deși suntem creștini și ascultăm de Dumnezeu și mergem la Biserică totuși cu știință sau cu neștiință folosim și obiceiuri păgâne în viața noastră. Și când folosesc cuvântul “păgân” mă gândesc la obiceiuri străine de Dumnezeu, obiceiuri rele care duc la păcat, și ușor ușor spre necredință sau spre o credință strâmbă.

Iată lucrurile păgâne din viața unui creștin ortodox pe care le întâlnim cel mai des:

*
Horoscopul, a devenit una din preocuparile aproape zilnice ale omului contemporan. Aproape că nu mai există revistă în care să nu fie specificat și horoscopul la rang înalt. Dimineața, la prima oră, mii de creștini stau cu urechile ciulite la televizor sau radio pentru a asculta horoscopul. Pentru aceștia Mântuitorul are un cuvânt foarte aspru de spus: “Fățarnicilor, fața cerului știți s-o judecați, dar semnele vremurilor nu puteți!”

#
Credinta in vise: există multe vorbe în popor care-ți dau tot felul de indicii despre ce ar însemna visul de azi-noapte și despre cum ar putea să-ți influențeze viața. Sfinții Părinți ne atenționează că majoritatea covârșitoare a viselor vin de la diavol și din gândurile noastre rele din timpul zilei. Scopul celui rău este de a te tulbura incepând chiar de dimineață și de a sta cu gândul la ce ți se poate întâmpla. Astfel îți fură gândul de la Dumnezeu și te lasă cu impresia cu viața e destin, și n-o mai poți schimba. Aici e marea răutate. Avem mereu libertatea de a alege, și în fiecare secundă putem să ne schimbăm cursul vieții în bine sau în rău. Mereu trebuie să stăm lângă Dumnezeu și să-i cerem ajutorul pentru că fără El nu putem face nimic.
#
Uratul norocului. Mulți creștini, la încheierea unei discuții, a unei întâlniri, urează “Mult noroc”, în loc să zica “Bună ziua” dacă tot le este rușine să zică “Dumnezeu sa va aibe in paza!” sau “Doamne ajută!”

#
Deochiul (deochiatul): Am auzit de multe ori cum, atunci când cineva te vede că te doare capul, îți spune: “poate te-a deochiat cineva”. Deochiul ca și toate celelalte “vrăjitorii” vin de la diavol și lucrează mereu numai ce este rău și obscur. Sfinții Părinți ne zic mereu să nu ne încurcăm cu forțele celui rău și să nu ne dăm mintea și gândurile în mâinile celui necurat căci la început se arată ca un prieten dar mai apoi ne va arunca la pământ cu forță căci ne vrea răul. Dacă mă doare capul și mă simt rău pot să-i cer ajutor lui Dumnezeu și să-L rog să mă facă să mă simt mai bine. Dacă sunt bolnav și mi-e greu să-mi duc boala mă duc la preoții lui Dumnezeu la Biserică la Sfântul Maslu.
#
Pariurile: Marea boală a zilelor noastre sunt pariurile, mai ales cele sportive. Strazile sunt pline de agenții de pariuri și mii de tineri, si în special băieții se duc să joace cu gândul la un câștig săptămânal. Pariurile duc mereu la împătimire și dependență, te-nvață să vrei să câștigi bani ușor fără muncă, te-nvață să nu mai valorifici munca și bucuriile ei. Se fac și pariuri inoncente între prieteni, între mamă și fiu, sau între membrii familiei, pe o ciocolată sau pe un suc, dar și acestea au în ele o sămânță a răului căci au un iz de competiție, de cine este mai bun, de cine este mai tare….eliminând dragostea.
#
Juratul: Mai ales când eram copii ne juram pe cine știe ce, pentru a demonstra altora că ceea ce spunem este adevărat. Jurăm pentru că cei de lângă noi nu ne cred pe cuvânt, pentru că au fost dezamagiti când am mințit și și-au pierdut încrederea în noi. Juratul este ca și pariul, necreștin și rău. Iată părerea Domnului Hristos cu privire la jurat: “Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu, nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat, nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este. ”

*
Superstitiile de tot felul: să nu dai bani lunea, să ții bani în coltul casei ca să ai spor, pisica neagra, martea cu trei ceasuri rele, vinerea din 13 si multe, multe altele. Toate superstițiile sunt un pui al ideii de predestinare si elimina mereu prezenta si puterea lui Dumenzeu in viata noastra, dar elimină si libertatea noastra de a alege.
*
Ghicitul: Aceasta este o practica curenta a vrajitoriei pe care noi astazi am transfomat-o in ceva mai “rafinat” pentru a nu ne trezi constiinta: ghicitul in cafea, in carti, ghicitul in palma si altele. Toate formele de ghicit sunt inselaciunea diavolului condamnate cu vehementa de sfintii parinti. Sunt multi crestini care lasa sa li se ghiceasca la ocazie, in gluma, cum zic ei, si de dragul distractiei, dar nu se gandesc ca si diavolul se “distreaza” cu ei in acelas fel.

Manca-var raiul!(Arhim.Ilie Cleopa)

Lista poate continua dar mai bine ar fi sa ne cercetam atent pentru a vedea ce zicem, ce facem și cum ne raportăm la Dumnezeu in viata de zi cu zi. Desi suntem crestini ortodocsi, sa ne punem o intrebare aparent fara insemnatate “Nu cumva avem obiceiuri pagane in viata noastra?”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2009, 23:02:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
Paganatatile din viata noastra
Pai nu aici! La CNA ai incercat? Eventual poate reusesti sa inchizi toate canaleleTV si sa cenzurezi presa scrisa si audio...
Ne-ar mai ramane sa-l impaiem pe Ceausescu ori ce-o mai fi ramas din el, si sa-l punem la Antipa ca apoi, aliniati, și cu secera si ciocanul, sa mergem sa-l preamarim cum se intampla cu vreo 20 de ani in urma.
Ce zici?
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2009, 23:19:17
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Frate draga, descantecul de deochi nu era un obicei pagan. Tine de traditia populara si are origini ortodoxe. Azi, a ajuns sa aibe forme din ce in ce mai pagane.
Cand eram copil in primele clase de scoala, sa vezi ce facea bunica - Dumnezeu s-o odihneasca in pace - atunci cand ii spuneam ca mi s-a facut rau (greata si durere de cap). "A... Te-o fi deochiat cineva. I-a, da-mi mainile." Imi lua mainile si isi plimba mana pe antebratele mele. Daca simtea niste mici umflaturi sub piele zicea: "Da' cin' te-a deochiat, maica?" Si, isi dadea cu putin ulei pe palme si spunea un descantec si Tatal nostru in timp ce masa cu putere antebratele pana dispareau "cocoloasele" (umflaturile) de sub piele. Apoi, repeta tratamentul frecandu-mi fruntea. In cinci minute eram ca nou si plecam la joaca ca si cum nu eu eram cel care cu ceva timp inainte zaceam blegit.
Descantecul, cu parere de rau, nu mi-l aduc aminte exact, era ca o ruga ca Dumnezeu sa-l alunge pe Satana cu toate cele rele in pustii. O sa incerc sa-l aflu si chiar as vrea sa-l postez.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2009, 00:19:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
poate reusesti sa inchizi toate canaleleTV si sa cenzurezi presa scrisa si audio...
iarta-ma te rog de interventie, dar vreau sa vin cu un cuvant spus noua la curs de Pr.Ioan Ica Jr (cel mai mare teolog in viata din tara) ca "cel mai mare efort ascetic pe care il poate face un mirean, este sa apeste pe buntoul rosu de off al telecomadei de TV, altfel ne indepartam de Dumnezeu, f.fin, incat nici nu ne dam seama prin tot ce ni se pare bun sau de folos" omul numai stie de relatia sa cu Dumnezeu! Se lasa dus de val in fata TV si devine o papusa manevrata de satana!
Iarta-am! atat am vrut sa spun!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2009, 00:39:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Frate draga, descantecul de deochi nu era un obicei pagan. Tine de traditia populara si are origini ortodoxe. Azi, a ajuns sa aibe forme din ce in ce mai pagane.
Cand eram copil in primele clase de scoala, sa vezi ce facea bunica - Dumnezeu s-o odihneasca in pace - atunci cand ii spuneam ca mi s-a facut rau (greata si durere de cap). "A... Te-o fi deochiat cineva. I-a, da-mi mainile." Imi lua mainile si isi plimba mana pe antebratele mele. Daca simtea niste mici umflaturi sub piele zicea: "Da' cin' te-a deochiat, maica?" Si, isi dadea cu putin ulei pe palme si spunea un descantec si Tatal nostru in timp ce masa cu putere antebratele pana dispareau "cocoloasele" (umflaturile) de sub piele. Apoi, repeta tratamentul frecandu-mi fruntea. In cinci minute eram ca nou si plecam la joaca ca si cum nu eu eram cel care cu ceva timp inainte zaceam blegit.
Descantecul, cu parere de rau, nu mi-l aduc aminte exact, era ca o ruga ca Dumnezeu sa-l alunge pe Satana cu toate cele rele in pustii. O sa incerc sa-l aflu si chiar as vrea sa-l postez.

Doamne-ajuta!
Fratele meu, cum mai rade dracu de noi cu astea! Ba chiar sunt PAGANESTI descantecele si DEPARTE de ADEVARUL ortodoxiei! Este amestecat dracu cu Dumnezeu, ori noi stiim ca asta nu se poate NICIODATA! In descantec este pus dracu prin formulele "magice" si formule de adresare catre Dumnezeu! Asa a aparut NECREDINTA in Dumnezeu si "credinta" in descantec! Caci oamenii azi nu mai merg la icoana sa se roage, ci se duc la descantatori! Fie bunica sau mama! E LUCRUL DRACULUI! De aceea avem Taina Sf.Maslu sa ne ungem "spre sanatate spre Bucurie"! De ce trebuie sa apeam la dracovenii cand avem atatea sfintenii? ma poate ajuta un lucru omenesc sau dracesc si nu cel Dumnezeiesc?
Sa nu ne amagim cu astea ca ne pierdem linistea si mantuirea! de venea cineva la Pr.Arsenie Boca cu asemenea treburi, ti-l lua pr.Arsenie de numa, ca nu-i mai trebuia nici macar sa auda cuvantul, dar sa mai mergi sa ti se descante!
Asa cum ne amageste prin placeri si patimi, tot asa amesteca sfintenia cu draciile lui ca ne INSELE si sa ne faca sa credem ca sunt adevarate! Dar vai! ne pierdem mantuirea sau cadem sub blestem...

Can.61 al Sinodului 6 Ecumenic, opreste 6 ani de la Sf,Imprtasanie pe cei ce merg la vrajitori si DESCANTATORI si ii pune sub canon aspru!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2009, 01:17:41
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Descantecele si deochiul nu sunt religie ci magie.

In Levitic, Dumnezeu porunceste acestea si adauga nu numai sa nu faca cineva vrajitorii de acest fel, dar nici sa nu mearga la cei care le fac, ca sa nu se pangareasca de la ei: “sa nu vrajiti, nici sa ghiciti” (Levitic 19, 26), si iarasi: “nu veti urma pe ventriloci si dupa descantatori nu va veti duce, sa nu va intinati prin ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru” (Levitic 19, 31). Din ce cauza impiedica acestea:
Deoarece sunt distrugatoare si necurate inaintea lui Dumnezeu, si acestea, si aceia care le folosesc;Caci uraciune este inaintea Domnului tot cel ce face acestea, si pentru aceasta uraciune ii izgoneste Domnul Dumnezeul tau de la fata ta” (Deuteronom 18,12).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2009, 03:22:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am gandit si eu la paganitatea din viata noastra si iata ce am gasit: vorbitul urat; vorbitul prea mult; preferinta pentru cuvinte obscene, vulgare; cuvinte dispretuitoare pentru aproapele tau credincios; vorbirea de rau ca distractie. As mai putea insira multe, dar ma opresc aici.
Crestinul ortodox stie ce ne spune Sf. Apostol Pavel:" Acum deci vă lepădați și voi de toate acestea: mânia, iuțimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de rușine din gura voastră.
Cuvântul lui Hristos să locuiască întru voi cu bogăție."
Cine nesocoteste Cuvantul, poate sa se considere pagan.

Cu aceasta ocazie as vrea sa remarc faptul ca dupa revolutie s-a acceptat vulgarizarea limbii romane, chiar si in presa, ca o libertate prost inteleasa, cu urmari dezastruoase: le vedem si le simtim cu totii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2009, 03:32:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da cred ca si asta intra la paganatate, cuvintele urate, murdare, injuraturi etc.
Ai dreptate Anca.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2009, 03:43:49
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Uite aici o pilda foarte interesanta legata de acest subiect:

Un om merge la spovedanie si zice: pai Parinte eu nu am pacate mari, doar uneori am vorbit vrute si ne-vrute. Atunci preotul ii da o "pedeapsa" =canon care este ca acel om sa ia o gaina si sa-i smulga penele si sa le imprastie pe drumul pe care-l face el normal.

Vine la a doua spovedanie si zice: Parinte, am implinit canonul dat de dvs. Atunci preotul ii zice"mergi acuma inpoi si aduna penele imprastiate de tine. La care omul mirat, raspunde: - Pai nu pot, ca le-a suflat vantul!
Atunci proetul zice: Vezi, asa ca vorbele tale, odata aruncate, nu le mai poti aduna!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2009, 04:02:13
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Frate Geo, frate ortodox4life,

Ma tem ca va grabiti cu raspunsurile. Eu am spus ca in trecut descantecul de deochi nu avea conotatii pagane. Va rog, cititi cu atentie ce am scris. De la a masa mainile nepotului spunand Tatal nostru si o ruga prin care rogi pe Domnul nostru sa alunge cele rele in pustii pana la vrajitorii, magie si alte practici pagane e cale lunga. Sfantul Maslu nu se face oricand, cum nici copilului nu i se face rau la zile fixe. Atentie, spun acolo ca azi, da, deochiul are aspect pagan. Dar inainte, va inchipuiti ca daca i se facea rau copilului pe camp isi lua taranca copilul in brate si fugea la preot cand stia ca daca zice Tatal nostru si-i maseaza mainile ii trece. Orice femeie de la tara, trecuta de prima tinerete, stia asta.

Sunt curios daca ati vazut vreodata un copil caruia sa i se faca rau de la felul in care a fost privit de o persoana. Ce faci la 8 seara, cand constati ca i s-a facut rau copilului? Te duci cu el in fata bisericii si astepti sa se faca ziua de Sfantul Maslu sau ii masezi mainile si spui Tatal nostru? Ati simtit vreunul din fratiile voastre aceste umflaturi micute care apar pe antebratele unui copil in unele cazuri cand se plange de stare generala rea (durere de cap si stare de greata)? Ma tem ca nu. Oricum, daca nu ii trece te duci cu el la doctor si dupa aceea ajungi si la Sfantul Maslu.

Frate Geo, sa-mi fie cu iertare, trimiterea la Parintele Arsenie Boca este exagerata. Eu nu am vorbit de descantec in general, ci de ceea ce facea bunica cand cineva era deochiat.

Sunt o gramada de descantece care sunt expresii ale paganismului. Dar, Tatal nostru si o rugaciunea catre Dumnezeu cu cuvintele tale care nu are continut pagan nu pot fi considerate anestecuri de dracii cu Dumnezeu. Dupa logica fratiilor voastre ar trebui sa desfiintam colindele populare din ajunul Sarbatorii Nasterii Domnului.
Intelepciune.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
generalitati



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Idolii din viata noastra Ciprian Hangan Intrebari utilizatori 0 19.03.2012 17:03:19
copiii din viata noastra Mirela0110 Intrebari utilizatori 9 19.05.2011 11:40:21
Minunile din viata noastra ! elenavioletacocos Intamplari adevarate 30 21.08.2010 20:18:29
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22