Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.06.2009, 11:17:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cevaul bun este protejarea vietii sau altceva, nu inteleg ce vrei sa zici?
Si motivul fals?
Cu cipurile biometrice sunt de acord ca se face caz in mod gresit (nu vreau sa supar pe nimeni aici si nu as vrea sa intru si in discutia asta).
Motivul fals este conceptia cum ca viata (umana) e sacra.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.06.2009, 11:18:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu, de loc!
Limita dintre iad si rai este la noi, noi il oprim pe Dumnezeu, nu el ne 'pedepseste'. Sunt exprimari antropomorfe care par sa zica asta, pentru ca sunt necesare uneori pedagogic.
Poti sa o exprimi oricum, constringerile ramin
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.06.2009, 12:33:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poti sa o exprimi oricum, constringerile ramin
Ce constrangeri?
Constrangeri are si viata umana in sine, prin insasi definitia ei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.06.2009, 12:38:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce constrangeri?
Constrangeri are si viata umana in sine, prin insasi definitia ei.
ajungem iarasi la libertatea crestina, despre care am mai vorbit, nu cred ca mai am ce adauga
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.07.2009, 17:00:42
orlandosorin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Orice avort este o crima abominabila.

Orice avort, in orice faza s-ar petrece este o crima subanimalica. Mamele de animale superioare nu-si omoara puii. Priviti o felina (de altfel un criminal feroce) cu cata dragoste isi ingrijeste puii. Nu exista motiv sau scuza pentru avort. Avortul poate fi prevenit natural iar o sarcina cand apare trebuie dusa pana la capat. Cand o femeie ramane insarcinata se vede de a doua zi (inaintea doctorului). Imediat este trimis ingerul protector si apar o gramada de providente favorabile in familia respectiva (care inainte nici nu se visa la ele). Dumnezeu se preocupa de inainte de copii mai cu seama decat parintii. Crucea fiecarei femei, este de a da nastere si de a educa copii. Copii nu au nici o vina si mai ales sunt lipsiti de aparare atat fizica cat si in fata legii care este prea blanda in fata unor crime de acest gen. Avortul nu inseamna negarea lui Cristos ci strapungerea cu sulita a inimii Sale. Este rautatea maxima posibila. Ceva mai rau nu se poate face pe pamant. Acesta este inceputul sfarsitului: ,,Mama isi va da copii la moarte'' Cuvantul Domnului.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.07.2009, 03:01:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Frate Andrei ai pus in discutie un subiect deosebit de interesant. Este tragic ca in Romania de la rascoala si pina in 2007 s-a dus la lada de gunoi a natiunii o romanie, adica 25 mil de avorturi.
Lucrul acesta se intimpla intro tara in care 87% din populatie este ortodoxa,intro tara in care femeia duce o cursa contracronometru de emancipare,intro tara in care procentul de femei care absolva studiile superioare s-a dublat fata de 1990,intro tara in care numarul de femei participante la cultul public al BOR este mai mult decit triplu anului 1989.
Iata un nou exemplu legat de celebra invatatura a Mintuitorului cum ca omul se judeca dupa faptele sale si nu dupa vorbe. Din vorbe,chiar si noi forumistii,toti suntem sublimi dar dupa fapte nici pe departe ! Pai si atunci ne punem si punem prima intrebare:
- la ce ne foloseste ortodoxia,emancipare,studiile elevate si participarea la viata bisericii daca noi de facut facem cu totul altceva? Am spus la ce ,,ne foloseste" referindu-ma la faptul ca femeia nu este pribeaga prin lume ci de cele mai multe ori traieste intr-un cuplu binecuvintat(cel putin o parte din ele,cea mai mare).Un cuplu in care de cele mai multe ori sotul isi aroga ,mai elegant sau nu,pozitia prima in familie uitind sau uneori nici macar stiind ca defapt pt. aceasta pozitie va da socoteala mai insemnata inaintea lui D.zeu pt. ce a facut sotia lui(ca nu a cinstit si implinit poruncile lui Hristos si a ingaduit pruncuciderea).
Desi in aceiasi perioada,aratata mai sus,o serie de institutii,mai ales nonguvernamentale,au facut eforturi sustinute pt. constientizarea femeii(precum asociatia PROVITA, minastiri din diverse regiuni ale tarii care in colaborare cu medici,profesori,sociologi,pedagogi,psihologi au editat carti despre avort si CD-uri)rezultatele la nivel national nu au urmat un curs favorabil.
Intr-un film facut de ASCOR (un interviu video) cu parintele Papacioc ,acesta spunea ,apropos de subiect,ca nu stie cum este primit la D.zeu Ceausescu pt. ca pe linga f. multele rele faptul ca a oprit avortul s-ar putea sa-i fie de mult folos !
Mie mi se pare f.f. important subiectul(iertare pt.repetitie)si ca atate am sa vorbesc fara menajamente...cu politete desigur,dar fara rezerve.Cine nu primeste asa ceva il rog sa ma ierte ! Am notificat aceasta pt. ca am ramas surprins de cita dibacie draceasca au oamenii astazi(cei enumerati mai sus: ortodoxi,cititi...etc)in a-si gasi tot felul de ,,atuuri" sau de indreptatiri pt. a savirsi cel mai groaznic pacatruncuciderea ! Adica se spune ca embrionul in primele saptamini de evolutie ba nu are viata,ba nu are constiinta de sine,ba nu este o fiinta,ba... Parerea noastra este urmatoarea: cele 2 celule germinative(ovulul si spermatozoidul sunt celule in care se desfasoara procese vitale deci traiesc)vii ele insele duc prin unire la un zigot tot viu si asa mai departe. Deci din prima secunda a unirii lor exista viata. Dar asa cum am spus de multe ori prin topicuri ,noi crestinii nu trebuie sa ne repezim mai intii in ,,mult ingimfata stiinta" ci trebuie sa-i credem pe mai marii nostrii inaintasi in ale credintei. Sf. prooroc Ieremia i se adreseaza la un moment dat lui D.zeu: ,,...doamne,tu cel ce pui duhul omului intru zamislire..." Iata de cind este omul om ,din secunda unirii gametilor si nici decum din momentul in care-i bate inima(ziua 21 de la conceptie) sau de cind are constiinta sau mai cine stie de cind.
Dar ispititorul si-a aruncat otrava inca o data si a mai cules rod pe aceia care au scornit ideea ca ,, da,avortul este criminal dar anticonceptia este ingaduita pt. ca nu mai omoara pe nimeni!". Noi marturisim ca acest lucru este de sorginte malefica pt. un singur motiv : orice metoda ai folosi sora crestina (chiar si tinerea calendarului catamenial-ovulatoriu-)prin care tu impiedici aparitia unei sarcini arata ca impiedici aparitia unei noi vieti sau mai pe romaneste lupti impotriva aparitiei unei noi vieti. Pai ia sa ne aducem aminte cum se prezinta Hristos pe sine :,, Eu sunt calea ,adevarul si VIATA" .Iata impotriva cui luptam ,a lui Hristos. In concluzie orice metoda se foloseste,ca este anticonceptionala(calendarul,droguri hormonale,sterilet ,diafragma,ligatura trompelor)sau abortiva este criminala si este antihristos.D.zeu a poruncit oamenilor mai intii sa se inmulteasca pt. a umple si a stapini pamintul iar porunca dragostei a fost ulterioara si cu totul in alt sens.Placerea a fost cuplata cu procreerea tocmai ca aceasta sa fie un lucru incarcat de emotie,dragoste,frumos iar porunca a fost a inmultirii si nu a placerii. Doi mari duhovnici romani au 2 invataturi simple si clare despre subiect:
_ parintele Arsenie Boca ,in monumentala carte,,ridicarea casatoriei la nivel de taina" spune ca pt. a fi ferita de boli neoplazice femeia trebuie sa nasca cel putin 3-4 copii
- parintele Cleopa arata ca cei ce nu vor sa aibe copii,casatoriti fiind,sa traiasca in curatie(fara unire intima)unul cu altul . ,,Nu duceti grija copiilor ca de ei are grija D.zeu cel ce vi trimite.Fiecare copil vine pe lume cu bucata lui de pine sub brat!"
Iata de ce la un alt topic ,cu ceva timp in urma puneam unei sore intrebarea daca stie la virsta aceasta sigur ce sunt copii,care este rostul lor in familia parintilor si citi trebuie sa facem !
In parerea de inceput a topicului ai facut niste greseli de exprimare,asa cred eu (m-am obisnuit intro masura cu tine)pt. ca daca sunt de fond ... nu este bine. Iata, intrebind ce este de facut afirmi ca viata duhovniceasaca nu s-a dovedit a avea rezultate vizibile si nici impactul dorit.(revezi-ti postarea !)
Ba tocmai ca viata duhovniceasca DACA AR FI PRIMITA CU ADEVARAT DE TOTI CRESTINII ar avea mari rezultate numai ca nu este practicata cu dragoste si inima deschisa de aceia ce-si spun ei crestini.Au in minte ,,dorul" vietii duhovnicesti dar pe brate duc viata pacatoasa. Nu cred sa te indoiesti de calitatea si folosul vietii duhovnicesi .Te indoiesti de oameni ! Asta da !
Legile actuale ,o parte dintre ele,sunt antisociale si in dezacord clar cu duhul ortodox al poporului. De geaba este poporul ortodox daca statul este ateu iar ierarhia bisericii ii cinta in struna opunindu-se de forma !
Promovarea laica a vietii si trairea neclintita in Hristos nu va duce niciodata la legi dictatoriale la acest subiect !
Am detaliat atit aratind astfel ce sa facem ca sa oprim pacatul de moarte al pruncuciderii,dupa parerea mea desigur.

Oare cit de greu cintaresc cele 25 mil de omoruri la Hristos si cum ne vede El pe noi care din gura il laudam dar din inima il rastignim?
Faca fiecare ce o sti mai bine cu alesul lui,vietuiti cum credeti de cuviinta si ma iertati pt. indrasneala de a-mi spune parerea fatis !

Last edited by zaharia_2009; 22.07.2009 at 15:41:30.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.08.2009, 18:16:43
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Un film pro-vita impotriva avortului

Trebuie sa vedeti acest film: http://www.youtube.com/watch?v=nhg5w-Eno0o&NR=1 Contine imagini minunate filmate chiar in interiorul uterului, fragmente de interviuri cu medici, cu mame, dar si cu pr. Galeriu, cu poetul Ioan Alexandru. Imaginea este de o calitate deosebita.
Acest film mi se pare o mare realizare a miscarii pro-vita.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.08.2009, 18:35:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dincolo de argumentele biblice trebuie sa avem in vedere si faptul ca foarte multi dintre sustinatorii avortului nu se conduc dupa principiile moralei crestine, acestia au in vedere o etica procedurala utilitarista. Intrebarea fundamentala a moralei crestine este una personalista. Cine confera demnitatea de a fi persoana? Dumneze sau un grup de persoane dupa principii autonome?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.08.2009, 22:58:59
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orlandosorin Vezi mesajul
Orice avort, in orice faza s-ar petrece este o crima subanimalica. Mamele de animale superioare nu-si omoara puii. Priviti o felina (de altfel un criminal feroce) cu cata dragoste isi ingrijeste puii. Nu exista motiv sau scuza pentru avort. Avortul poate fi prevenit natural iar o sarcina cand apare trebuie dusa pana la capat. Cand o femeie ramane insarcinata se vede de a doua zi (inaintea doctorului). Imediat este trimis ingerul protector si apar o gramada de providente favorabile in familia respectiva (care inainte nici nu se visa la ele). Dumnezeu se preocupa de inainte de copii mai cu seama decat parintii. Crucea fiecarei femei, este de a da nastere si de a educa copii. Copii nu au nici o vina si mai ales sunt lipsiti de aparare atat fizica cat si in fata legii care este prea blanda in fata unor crime de acest gen. Avortul nu inseamna negarea lui Cristos ci strapungerea cu sulita a inimii Sale. Este rautatea maxima posibila. Ceva mai rau nu se poate face pe pamant. Acesta este inceputul sfarsitului: ,,Mama isi va da copii la moarte'' Cuvantul Domnului.
te intreb si eu ceva...femeia nu concepe singura un copil de aici si intrebarea oare barbati nu ar trebui si ei sa GANDESCA un pic??????????????dece trebuie sa dam tot in carca femeie.....lund cazurile de la satele noastre in care marea parte a barbatilor ii gasesti la birt si vin acasa cu chef de"copii"desi poate femeia respectinva nu are chef o si bate si la urama urmei e un fel de forta..ea cu ce e de vine ca nu are putere sal respinga caci ii invineteste si ochii si el habar nu are si femeia trebuie sa suporte aceste umilinte pt ca casatoria la noi mai ales CRESTINA fiind e de plans.....in comparatie cu alte state in care femeia are drepturi legale la noi nimic de zis exeta legea morale crestinesti dar in zadar acum vezi satul la biserica dupa ce pleca o vezi alergand desculta pe ulita alergata de barbat si totusi dureros crestini fiind.....asa afirmam ca popor.....!oare numai femeia trebuie sa gandesca???????????dece?eu cred ca vina e si a lui pt ca ea nu concepe singura si la urma urmei sa fim seriosi daca ar fi sa fi tinut barbati sarcina aceleas lucrur lar fi facut ...dece ca suntem oameni....de asta si ne lipseste un pic si educatia caci daca ai un pic de educatie ca BARBAT te gandesti si la ea si incerci pe cat posibil sa faci in asa fel sa nu se ajunga la aceste lucrurii,ar fi fost de condamnat aceste lucruri daca barbati sotii lor ar fii mai ingaduitori si ar folosi doar in scopul procreerii...dar instinctul este cel mascul si atunci vina ii revine in exclusivitate.....el bine mersi se spala pe mani iar ea saraca nu se imartaseste 20 de ani face canon cat poate si el ce primeste?iti zic eu un loc in fata... daca nu primul post al 2 e la impartasit si uite asa....ti se pare normal???????????sa nu uitma ca in vechul testament barbatul care pierdea samanta aiurea era direct pedepsit de Dumnezeu.....!dar uitam ca de fapt femeia e ceea care duce greu....un barbat numai cat se duce la o injectie se vaita de nu mai poate dar o femeie care naste?un barbat daca ii zice doctorul ca moare el gata nu face fata pe cand femeia sufera in tacere,femeia cata durere ea la nasterea pe atat de mare e bucuria ei incat uita de durere,o femeie cand isi vede fiul suferind sufera si ea dece?pt ca a nasut si prin acestea sa facut apropierea si nuai ea stie cat sufera...dar noi minte limitata stim doar sa zicem cat de mare e fapta acelua care a savarsit lucru dar nu gandim sal luam si pe sot la purificat....eu parerea mea este caci ca si in dreptul penal nu cel care a savarsit fapta primeste mult ci cel care la impins la acesta......trebuie macar sa vedem cauzile....si vam zis si mai zic cele mai multe avorturi provin de la mediu rural.....dureros .....si sa nu uitam ca seductia se pedepseste si de aici reese ca tot barbatul calca stramb,si sa nu uitam ca in lume cele mai grele pacate le sevarsesc barbati ex: violuri,zoofili,morgofi,obezofili, etccccccccc pe care barbati le facaceste pacate nu le vad pe forum?dece oare?si ele fiind la randul lor destul de grele caci nici un animal nu ar putea face ce face acestea si nu sunt putini...uitam sa zicem ca iti este frica la sate sa ti lasi mama vaduva fiind in casa sau tatal ...dece...pacat ca aceste realitati nu le vede nimeni...si ne miram cum de ne mai tine Dumnezeu..SI OMUL IN CINSTE FIIND NU A PRICEPUT ALATURATUSAU DOBITOACELOR FARA DE MINTE SI SA ASEMANAT LOR...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Oprirea de la impartasanie grgsc_mrs Generalitati 22 14.09.2010 12:56:32