Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2009, 20:53:25
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raphael14 Vezi mesajul
Sa-ti dau un raspuns sincer:
1.Biserica Medievala a facut marea gresala de a incerca sa controleze vietile oamenilor.
Biserica Contemporana nu iti interzice nimic.BOR nu face aceasi gresala ,BOR se multumeste sa dea sfaturi.
2.Greselile si faptele din viata privata trebuie marturisite.Viata intima te priveste.Nu trebuie sa dai raportul referitor la ce faci tu in intimitate,pentru ca :
Dumnezeu ne-a creat sa fim fericiti.Ori fiecare are dreptul sa fie fericit atata timp cat nu incalca dreptul altuia la fericire.Ai dreptul la fericire cu persoana iubita atata timp cat aceea persoana este libera,fara obligatii si familie.
Iarta-ma Raphael, dar cred ca trebuie sa-ti cer niste lamuriri:

1. La cine te referi cand zici "Biserica Medievala" si "Biserica Contemporana" ? Pentru ca daca vorbesti despre Sfanta Biserica adica cea Ortodoxa, nu a facut nici o greseala. Dar totusi astept mai multe lamuriri de la tine.
2. Dumnezeu ne-a creat pentru a atunge un tel mult mai puternic decat fericirea. Vezi Mt. 5:48

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.08.2009, 21:38:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Unele raspunsuri sunt interesante.
1. Da, suntem 24 de ore din 24 cu Dumnezeu, 7 zile pe saptamana, dar eu consider ca in anumite momente nu este nici El de fata (in dormitor, in baie). Sufletul o fi la El, dar trupul are anumite lucruri de indeplinit.
Nu mi-ar place sa-mi imaginez ca El se uita la mine in anumite momente intime.
Daca voi credeti altfel...
2. Este greu de pus problema, mie asa mi s-a parut mai bine, nu stiu care este sensul real (noi la biserica, sau biserica la usa dormitorului). Noi ne ducem sau nu la duhovnic sa spunem, sa intrebam, dar gandul tot ne preocupa, cand nu e bine, ce nu e bine.
Pe urma acele canoane care ne controleaza viata de crestin denota ca totusi biserica, teologii au aceaste griji si curiozitati, se preocupa de fiecare minut al vietii noastre.
Poate ca era mai corect sa intreb: pana unde au voie teologii si canoanele sa controleze viata noastra intima?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2009, 21:44:24
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Sophia, tu il personifici pe Dumnezeu si-i dai prea multe atribute umane. O fiinta suprema, care a creat tot, care e in tot si care stie tot ce-a fost, este si va fi nu se poate "rusina" de anumite elemente ale vietii tale oricat de ciudat ti se pare acest lucru. Eu nu-l cunosc pe Dumnezeu, nici nu stiu daca exista sau nu, dar e de ajuns sa citesc definitia ca sa-mi dau seama ca temerile tale sun total omenesti si nu au nici o legatura cu divinitatea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.08.2009, 22:06:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu asa pot sa mi-l imaginez. Altfel nu am cum sa ma raportez la EL.
Si nu EL se rusineaza, ci noi oamenii.
Cineva spunea undeva ca se rusineaza sa se dezbrace in fata icoanelor din casa.
Asa ca...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.08.2009, 22:36:29
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Iarta-ma Raphael, dar cred ca trebuie sa-ti cer niste lamuriri:

1. La cine te referi cand zici "Biserica Medievala" si "Biserica Contemporana" ? Pentru ca daca vorbesti despre Sfanta Biserica adica cea Ortodoxa, nu a facut nici o greseala. Dar totusi astept mai multe lamuriri de la tine.
2. Dumnezeu ne-a creat pentru a atunge un tel mult mai puternic decat fericirea. Vezi Mt. 5:48
i Pace de la Domnul!
oare ce vrea sa zica cu "biserica medievala si biserica contemporana"?

Last edited by piedonee; 25.08.2009 at 22:39:07.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2009, 23:35:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
oare ce vrea sa zica cu "biserica medievala si biserica contemporana"?
Mai mult ca sigur se face o confuzie în "atitudinea" Bis. Catolice !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.08.2009, 09:31:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mi'a placut mult ce zicea Paul Evdochimov. Ceva de genul "in Biserica de Rasarit, duhovnicul nu a indraznit niciodata sa intre in camara de nunta a celor doi miri". Spunea el ca duhovnicul are datoria de a zidi o inima si o minte crestina, iar mai apoi acelea vor lucra de la sine cele bune.

Acelasi lucru l'am observat la duhovnicul meu. La un moment dat, incepusem sa vorbesc mai in detaliu anumite aspecte ale unor pacate, si mi'a zis: "Ajunge cat ai zis. Vezi tu, ..." si mi'a vorbit despre iubirea de Dumnezeu si despre pocainta.

Alt parinte mi'a spus ca se spovedea la un episcop. La un moment dat, episcopul ii cere mai multe detalii despre un anumit pacat, la care parintele ii zice: "V'am zis destul. Acesta e pacatul." M'a si amuzat putin acest caz.

Parintele predica, indruma, da exemple, insa nu ancheteaza, nu persecuta, nu urmareste si iscodeste pe om.

Exista o limita, care anume? Poate cea a bunului simt, a tandretei duhovnicesti. Nici Hristos nu a trecut'o pe aceasta.
Pana ce omul nu s'a deschis singur, pana ce omul nu a cerut singur un lucru, Hristos nu a intrat in acela.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2009, 10:10:42
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai mult ca sigur se face o confuzie în "atitudinea" Bis. Catolice !
Asa ma gandesc si eu frate Cristi, in orice tratat de istorie bisericeasca universala nu vei gasii "Biserica Universala" si "Biserica Contemporana", dar poate ne ajuta si fratele piedonee mai mult.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.08.2009, 10:44:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Mi'a placut mult ce zicea Paul Evdochimov. Ceva de genul "in Biserica de Rasarit, duhovnicul nu a indraznit niciodata sa intre in camara de nunta a celor doi miri". Spunea el ca duhovnicul are datoria de a zidi o inima si o minte crestina, iar mai apoi acelea vor lucra de la sine cele bune.

Acelasi lucru l'am observat la duhovnicul meu. La un moment dat, incepusem sa vorbesc mai in detaliu anumite aspecte ale unor pacate, si mi'a zis: "Ajunge cat ai zis. Vezi tu, ..." si mi'a vorbit despre iubirea de Dumnezeu si despre pocainta.

Alt parinte mi'a spus ca se spovedea la un episcop. La un moment dat, episcopul ii cere mai multe detalii despre un anumit pacat, la care parintele ii zice: "V'am zis destul. Acesta e pacatul." M'a si amuzat putin acest caz.

Parintele predica, indruma, da exemple, insa nu ancheteaza, nu persecuta, nu urmareste si iscodeste pe om.

Exista o limita, care anume? Poate cea a bunului simt, a tandretei duhovnicesti. Nici Hristos nu a trecut'o pe aceasta.
Pana ce omul nu s'a deschis singur, pana ce omul nu a cerut singur un lucru, Hristos nu a intrat in acela.
Ce bine zici!
Din pacate am impresia, dupa cele ce le citesc pe acest forum, ca multi il considera pe duhovnic altfel, si el cam intra in camera aia de nunta... Am impresia ca este cam prea des consultat in problemele intime ale unui cuplu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.08.2009, 15:52:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Revenind la subiect.
Duhovnicul trebuie sa asculte de niste canoane, reguli ale bisericii.
Deci vina mai mare o are biserica prin canoanele pe care le impune.
Revin la intrebarea mea, caci vad ca va indepartati:
De ce si cat trebuie sa intervina biserica in viata privata si intima a oamenilor?
Mai precis: cu cine avem voie sa ne casatorim, cum si cand sa avem relatii cu sotul/sotia, ce mancam si cand, problemele intime ale femeii si ale barbatului, ganduri, sentimente etc.
Exista aceste reguli si canoane si oamenii, cinstiti in credinta lor, isi pun problema respectarii lor, dar cu pretul nefericirii lor, unor renuntari, compromisuri, suferinte sufletesti etc.
Si nu ma gandesc aici la aspecte sexuale nepotrivite, ca sa nu spun mai mult, ci la lucruri naturale: de a trai cuminte si normal cu sotul/sotia, atunci cand se poate biologic, trupeste si sufleteste (ca suntem oameni, cu suflet si nu animale care se imperecheaza), la a procrea copii, la casatorie, la alimentatie si sanatate, la iubire, etc.
Influenteaza aceste aspecte credinta din sufletul nostru, legatura noastra cu Dumnezeu?
Este nevoie de aceste restrictii, de aceste intruziuni ale institutiei bisericesti (caci despre asta este vorba) in viata noastra intima, pentru a ne mentine credinta.
Eu nu cred ca Dumnezeu sau Sfintii Apostoli au scris undeva toate aceste cerinte si reguli. Ei nu cer asa ceva!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ascultarea de Biserica - pana unde ? Erethorn Biserica Ortodoxa Romana 30 03.08.2012 14:14:51
copiii din viata noastra Mirela0110 Intrebari utilizatori 9 19.05.2011 11:40:21
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Până unde merge ascultarea de duhovnic florina_drossu Preotul 29 05.04.2010 14:28:56
Paganatatile din viata noastra adorcrysti Generalitati 18 26.01.2009 22:45:41