Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2009, 19:50:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Doi ani de la întronizarea preafericitului parinte daniel ca patriarh al b.o.r.

Miercuri, 30 septembrie 2009, Biserica Ortodoxă Română aniversează doi ani de la întronizarea Preafericitului Părinte Daniel în demnitatea de Patriarh. Cu acest prilej, începând cu orele 7.30, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va oficia Sf. Liturghie împreună cu ierarhii prezenți în Paraclisul cu hramul Sfântul Ierarh Grigorie Luminatorul ( prăznuit anual la 30 septembrie ) din Reședința Patriarhală ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii Ortodoxe Române. De la orele 12 , în Catedrala patriarhală , va fi oficiată o slujbă de Te Deum urmată de un moment aniversar ce se va desfășura în Aula Magna "Teoctist Patriarhul " din Palatul Patriarhiei. Postul de televiziune TRINITAS al Patriarhiei Române va prezenta un film documentar cu cele mai semnificative momente din vizitele oficiale ale Întâistătătorului B.O.R. la Constantinopol și Capadocia, în Austria și Franța, iar corala "Nicolae Lungu" a Catedralei patriarhale va susține un scurt moment muzical. La slujba de Te Deum din Catedrala Patriarhală și la momentul aniversar din Palatul Patriarhiei vor participa membri ai Sfântului Sinod, reprezentanți ai autorităților centrale și locale, personalități ale vieții publice românești, membri ai Permanenței Consiliului Național Bisericesc și al Permanenței Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Bucureștilor și alți invitați, clerici și mireni. << SURSA : Biroul de Presă al Patriarhiei Române >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2009, 13:48:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Doi ani, poate o perioada scurta pentru un bilant, dar cu siguranta ca am constat ca Biserica noastra este dinamica. Am inteles este in ritmul lumii, dar trebuie sa insufle lumii duhovnicescul- parca ne-a acaparat tehnica si am pierdut trairea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2009, 19:01:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Doi ani, poate o perioada scurta pentru un bilant, dar cu siguranta ca am constat ca Biserica noastra este dinamica. Am inteles este in ritmul lumii, dar trebuie sa insufle lumii duhovnicescul- parca ne-a acaparat tehnica si am pierdut trairea.
http://www.basilica.ro/ro/stiri/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 30.09.2009 at 19:05:17.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2009, 21:06:16
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

la multi ani.......dumnezeu sa-i dea sanatate
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preafericitul Parinte Daniel IonutDaniel Intrebari utilizatori 12 07.01.2013 15:02:06
2o DE ANI DE LA HIROTONIA INTRU ARHIEREU a Preafericitului Parinte Patriarh Daniel cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 7 22.03.2010 18:33:57
La multi ani, Prea Fericite Parinte Patriarh! iosif Generalitati 2 07.02.2007 22:54:41