Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2010, 01:05:35
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
il pomenesc ca sa se mai milostiveasca Dumnezeu de el... Spunea Sfantul Iosif Isihastul ca trebuie pomenit, atata timp cat nu exista potir comun.. Sa dea Dumnezeu sa nu se ajunga acolo!
Poti sa te rogi ca Dumnezeu sa se indure de el, dar pomenindu-l la slujbe il recunosti de ierarh drept-maritor si prin asta devi partas la toate ereziile lui.

Sansele ca sa te impartasesti din acelasi potir cu PE sint foarte mici, chiar poti sa eviti sa o faci vreodata. Dumnezeu sa-ti ajute sa intelegi ca ortodoxia sta numai in Scriptura si in invataturile Sfintilor Parinti ai Bisericii, bune ieri, valabile si astazi si pina la sfirsitul lumii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.02.2010, 08:08:39
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Poti sa te rogi ca Dumnezeu sa se indure de el, dar pomenindu-l la slujbe il recunosti de ierarh drept-maritor si prin asta devi partas la toate ereziile lui.
si cum te devi partas daca nu le crezi, nu le afirmi si tu? asa... automat? tu nu esti ecumenist, dar in momentul in care l-ai pomenit pe patriarh, te-ai ecumenizat? :)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2010, 01:01:15
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
si cum te devi partas daca nu le crezi, nu le afirmi si tu? asa... automat? tu nu esti ecumenist, dar in momentul in care l-ai pomenit pe patriarh, te-ai ecumenizat? :)
Doamne ajuta!
Interesant cum va loveste pe toti amnezia sau va scad brusc facultatile intelectuale in momentul in care trebuie sa va justificati prezenta in Bisericile unor episcopi eretici. Ca la comanda nu mai stiti de canoane si invataturile Sfintilor Parinti si va umfla dragostea, pretinsa pentru Cristos, pentru ca nu poti sa fii de-al lui Cristos si sa-i slujesti lui Beliar, si care va intuneca mintile fiindca nu-i decit minciuna. Traiti in lumea nalucirilor voastre, a unei “ortodoxii” si a unei “Biserici” pe care vi le imaginati existind dincolo de realitate, pentru ca realitatea va desfiinteaza si “ortodoxia”, si “Biserica”, dar pacatuiti grav pentru ca Biserica lasata de Cristos este vizibila si cu hotarele concrete. Asa a fost de la Cincizecime si va fi pina la Judecata de Apoi!

Raspundeti la erezie cu erezie peste erezie, sinteti mindri si huliti impotriva Duhului Sfint. Marturisirea de credinta a unei Biserici nu este suma trairilor si credintei madularelor ei, ci expresia credintei episcopului locului. Daca episcopul este ortodox, atunci Biserica lui este ortodoxa, iar daca episcopul este eretic, atunci Biserica lui, care inceteaza sa fie Trup al lui Cristos este Biserica eretica. Comemorind episcopul eretic la Liturghie exprimi apartenenta la Biserica lui si, implicit, subscri la marturisirea lui de credinta. Daca te impartasesti in Biserica lui, atunci si devi, indiferent de cit de drept-credincios te tii, una cu dumnezeul lui, in nici un caz nu cu Cel Adevarat care nu exista in minciuna. De aceea Sfintii Parinti au spus sa fugim ca si de foc cind episcopul se dovedeste a fi eretic!

Fatarnicie este numele purtarii voastre. Cu gura va deziceti de eretici, dar le primiti euharistul si va impartasiti cu credinta ca o faceti cu Cristos fiindca Dumnezeu va vede staruinta si curatenia in partea de ortodoxie pe care v-ati ales-o (alta erezie!) in asa fel incit sa nu va strice comfortul, sa nu va oblige sa va asumati raspundere si fapta de crestin pentru Adevarul Celui care pretindeti ca-L marturisiti. Ereticii cad din Biserica lui Cristos, iar voi impartasindu-va cu ei in deplina cunostinta de cauza deveniti partasi la lucrarea lor impotriva lui Dumnezeu. Scriptura, Parintii Bisericii prin invatatura si exemplul lor arata clar ce atitudine trebuie sa luam fata de erezie si eretici, avem manuale care ne invata ce inseamna Biserica pe pamint si, totusi, impotriva tuturor evidentelor pretindeti cu tupeu ca umblati pe Calea Imparateasca!



Iata ce spune Pr Pomozansky despre Biserica si eretici:

"Dar exista o limita pe care daca pacatosii o depasesc atunci ei sint ca niste membre moarte taiate de la trupul Bisericii printr-un act vizibil al autoritatii bisericesti sau printr-un act invizibil al judecatii lui Dumnezeu. Cei ce nu apartin Bisericii sint ateistii si apostatii de la credinta crestina si pacatosii pe care ii caracterizeaza incapatinarea constienta si lipsa de pocainta pentru pacatele lor (articolul noua). De asemenea, cei care nu tin de Biserica sint ereticii care au stilcit dogmele fundamentale ale credintei; … Sfintenia Bisericii nu poate fi impacata cu invataturile mincinoase si ereziile. De aceea Biserica pazeste cu strictete puritatea adevarului si ii exclude pe eretici din mijlocul ei." (But there is a boundary, which if sinners go past it, they, like dead members, are cut off from the body of the Church, either by a visible act of the Church authority or by the invisible act of God’s judgment. Thus, those do not belong to the Church who are atheists or apostates from the Christian faith, those who are sinners characterized by a conscious stubbornness and lack of repentance for their sins, as it says in the Catechism (ninth article). Also among those who do not belong to the Church are heretics who have corrupted the fundamental dogmas of the faith; … The sanctity of the Church is irreconcilable with false teachings and heresies. Therefore the Church strictly guards the purity of the truth and herself excludes heretics from her midst.)
(Michael Pomazansky, Orthodox Dogmatic Theology, Part II God Manifest in the World, 7 The Church of Christ, Attributes of the Church)

Si inca am mai scris despre acest subiect aici. Dumnezeu sa va miluiasca!

Last edited by orthodoxia.i.thanatos; 06.02.2010 at 01:41:51.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2010, 09:03:37
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

fratele meu, tu esti din BSOV, nu? ca asa am inteles din postarile tale... am cateva nelamuriri, daca imi permiti. toate Bisericile nationale care au pastrat calendarul vechi, nici nu vor sa auda de voi. Nici macar Patriarhia Ierusalimului. La Sfantul Munte nici nu va lasa sa slujiti sau sa primiti Sfanta Impartasanie. Nu cumva ati ramas singurii din lume care mai tineti adevarul?
De ce Sfanta Lumina de la Ierusalim coboara in fiecare an, cand si BOR este in comuniune cu Biserica Ierusalimului? Nu trebuia sa devina tot Ierusalimul eretic asa... pocnind din degete? Am intrat in comuniune cu BOR -> am devenit eretici -> au devenit eretici TOTI care sunt in comuniune cu Patriarhia Ierusalimului, ADICA TOATE BISERICILE ORTODOXE IN AFARA DE VOI.

P.S.
Nu ti se pare cel putin ciudat ca sunteti de 1000 de ori mai inversunati pe ortodocsii din BOR care nu sunt de acord cu ecumenismul, decat pe cei care sunt de acord? Ce va roade, fratilor? Eu asa ceva n-am mai pomenit nicaieri, sa auzi ceva care iti convine, dar pentru diferenta de 13 zile, nu are nici o valabilitate, de parca s-ar vorbi in neant asa... V-am auzit si aici pe forum (dar si pe site-u vostru, pe mitropolia slatioara) ca tunati mai mult impotriva ortodocsilor anti-ecumenici decat impotriva catolicilor sau a protestantilor.
Asta am auzit-o doar de la protestantii care se iau la harta mai mult cu ortodocsii practicanti decat cu cei indiferenti.

Last edited by andrei_im; 06.02.2010 at 09:09:21.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2010, 11:40:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Fratele Orthodoxia (sau sora ce o fi) nu e din BOSV.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2010, 11:45:56
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

atunci imi cer iertare pt incurcatura. insa vad ca ideile tot alea sunt..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2010, 12:53:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Fratele Orthodoxia (sau sora ce o fi) nu e din BOSV.
In orice caz este dintr-o biserica in schisma cu noi, cu calendar vechi (caci considera o erezie calendarul nou), nu a spus care.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.02.2010, 03:04:39
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
fratele meu, tu esti din BSOV, nu? ca asa am inteles din postarile tale... am cateva nelamuriri, daca imi permiti. toate Bisericile nationale care au pastrat calendarul vechi, nici nu vor sa auda de voi. Nici macar Patriarhia Ierusalimului. La Sfantul Munte nici nu va lasa sa slujiti sau sa primiti Sfanta Impartasanie. Nu cumva ati ramas singurii din lume care mai tineti adevarul?
De ce Sfanta Lumina de la Ierusalim coboara in fiecare an, cand si BOR este in comuniune cu Biserica Ierusalimului? Nu trebuia sa devina tot Ierusalimul eretic asa... pocnind din degete? Am intrat in comuniune cu BOR -> am devenit eretici -> au devenit eretici TOTI care sunt in comuniune cu Patriarhia Ierusalimului, ADICA TOATE BISERICILE ORTODOXE IN AFARA DE VOI.

P.S.
Nu ti se pare cel putin ciudat ca sunteti de 1000 de ori mai inversunati pe ortodocsii din BOR care nu sunt de acord cu ecumenismul, decat pe cei care sunt de acord? Ce va roade, fratilor? Eu asa ceva n-am mai pomenit nicaieri, sa auzi ceva care iti convine, dar pentru diferenta de 13 zile, nu are nici o valabilitate, de parca s-ar vorbi in neant asa... V-am auzit si aici pe forum (dar si pe site-u vostru, pe mitropolia slatioara) ca tunati mai mult impotriva ortodocsilor anti-ecumenici decat impotriva catolicilor sau a protestantilor.
Asta am auzit-o doar de la protestantii care se iau la harta mai mult cu ortodocsii practicanti decat cu cei indiferenti.
Toate aceste lucruri de care ma intrebi le-am mai discutat pe larg cu altii inaintea ta (vezi Botezul in BOR, Calendarul Bisericesc, Ecumenismul si consecintele acestuia si pe alte threaduri), dar, pentru ca aici vorbim de lucrurile lui Dumnezeu, nu-mi pot permite sa nu am rabdare si cu tine, chiar daca vad ca insisti sa faci pe orbul si surdul cu privire la ce nu-ti convine din Ortodoxie.

Constat si ca nu ai avut nimic de obiectat la afirmatiile pe care le-am facut (practic m-am limitat la a cita Parinti si teologi) cu privire la Biserica, rolul episcopului in Biserica si erezie, ceea ce face gratuite intrebarile tale si eventualele mele raspunsuri sau le transforma in cel mult observatii periferice pentru ca Ortodoxia este fundamentata in Sfinta Scriptura si in invatatura si exemplul Sfintilor Parinti ai Bisericii, in nici un caz nu in comuniunea dintre Bisericile locale, care poate fi cel mult consecinta a Ortodoxiei, si nu cauza ei, si nu este nici determinata de miracole, ci doar intarita.

Despre Lumina Sfinta stim cu siguranta ca vine la rugaciunea Patriarhului Ierusalimului in fiecare an, cu trei exceptii cunoscute in istorie: in secolul al XII-lea cind Templierii au tinut Ierusalimul sub ocupatie si patriarhul ortodox era refugiat la Constantinopol, in veacul al XVI-lea, cind Patriarhul Armean l-a mituit pe Sultan ca sa vina el la Sfintul Mormint in locul patriarhului ortodox si in 1970 cind l-au incercat pe Dumnezeu intrind sa ia Lumina dupa pascalia noua. Dar a spune ca Lumina Dumnezeiasca confirma sfintenia Bisericii Ierusalimului este interpretare abuziva din doua motive majore: 1. nu exista dovada pentru ce s-ar intimpla in cazul in care un episcop ortodox (de Stil Vechi, pentru a nu stirni confuzie) ar intra la Sfintul Mormint in locul Patriarhului Ierusalimului (pentru a creea aceleasi conditii de comparatie), si 2. Biserica Ierusalimului nu mai este cea de la 1100 sau 1500, fiind adinc implicata in ecumenism (ceea ce teoretic face ca sansele de a nu se mai repeta rezultatul de la 1579 sa creasca).

Daca adevarul ar fi o chestiune de statistica lucrurile ar fi foarte simple pe lumea asta. Nu ne-ar ramine decit sa fim atenti la ce gindeste si incotro se-ndreapta majoritatea, dar realitatea, chiar invatatura crestina este cu totul alta. Mintuitorul nu vorbeste nicaieri de multimi si drumuri largi, ba din contra, despre o turma mica si o poarta ingusta. Faptul ca unele vechi patriarhii ortodoxe au mentinut calendarul bisericesc nu le face cu nimic mai bune decit surorile lor care s-au mutat cu sarbatorile mai aproape de fratii lor, ceialalti crestini, si nu ortodocsi. Toate acele patriarhii promoveaza in mod direct ecumenismul, iar unele dintre ele sint si sergianiste, altele fiind pur si simplu constructii diabolice ale comunistilor atei. Daca aceste Biserici insista sa-si spuna ortodoxe si declara unitate in euharist, nimeni nu le poate impiedeca sa o faca. In acelasi fel si Biserica Romano – Catolica se crede Biserica cea Una de la inceputuri si vede in ortodocsi schismatici, sau Bisericile Protestante care considera Biserica Catolica cazuta in erezie, dar cu ce schimba toate parerile si vrerile oamenilor Adevarul lui Dumnezeu si Biserica Drept – Credincioasa?!

Cind spui ca nu sintem primiti la Sfintul Munte (probabil la Manastirile care comemoreaza Patriarhul Ecumenic) si la Ierusalim ca sa slujim sau sa primim impartasanie faci o afirmatie plecind de la premise complet rasturnate pentru ca nimeni nu cere niciodata nici sa slujeasca cu voi, nici sa se impartaseasca pentru ca noi sintem ortodocsi si Sfintele Canoane ale Bisericii Ortodoxe nu ne ingaduie sa slujim sau sa ne impartasim cu cei cazuti in erezie.

Pe ecumenisti nu-i intereseaza Ortodoxia, ci reformarea ei pentru a permite apropierea de credintele heterodoxe. Intr-un fel sint chiar cinstiti pentru ca renunta la canoane sau le interpreteaza dupa cum le convine pentru a-si baza noua credinta. In acelasi timp, nici ei, nici ereziile lor nu sint greu de identificat pentru orice om care simte, intelege si cunoaste Ortodoxia.

Mult mai periculosi pentru sufletele inocentilor sint asa zisii rezistenti din “ortodoxie”. Acestia sint adevaratii lupi in piele de oaie care lucreaza, constient sau nu, spre pierzania sufletelor. Sub aparenta unei vieti duhovnicesti si a unui discurs anti-ecumenist si in favoarea Ortodoxiei traditionale acesti falsi ortodocsi polarizeaza lume de buna credinta impiedecind-o sa realizeze exact departarea de Ortodoxie, sa constientizeze gravitatea situatiei in care se afla, inducind o oarecare stare de optimism ca inca se mai poate face ceva si oferind o anumita garantie ca atita timp cit mai exista oameni cucernici care vorbesc impotriva ereziei s-ar afla, totusi, in granitele Bisericii lui Cristos. Mai greu de observat decit ereziile ecumenistilor este “ortodoxia” ciuntita pe care o marturisesc acesti rezistenti, pentru ca atunci cind se pune problema de a-si justifica prezenta in Biserici eretice “uita” in mod convenabil traditia ortodoxa (cel putin ecumenistii au decenta sa o faca caduca) si chiar vorbesc impotriva canoanelor si invataturii Sfintilor Parinti si in ciuda pretentiei ca le apara. Daca nu ar fi atit de periculosi as spune ca sint amuzanti si neseriosi (pentru ca nu poti sa fi credibil fara a fi consecvent chiar si in amnezie si minciuna). Ca exemplu, si ma limitez doar la ce am auzit de la voi, aici, pe forum, unde canonul, invatatura si exemplul Sfintilor Parinti cer separarea de ierarhia incrincenata in erezie, “sfintii” Stilului Nou indraznesc sa completeze: “doar cind aceia se vor impartasi cu romano-catolicii si monofizitii”, “cind Sf. Ilie se va intoarce pe Pamint”, “dupa ce un Consiliu Ecumenic ii va fi anatemizat” sau, dupa propriile-ti spuse, nici macar nu ar fi cazul atita timp cit “nu te impartasesti din acelasi pahar cu ereticul”. Toate acestea, evident, nu au nimic de-a face cu Ortodoxia. In ce te priveste prefer sa cred ca esti cinstit si cu adevarat interesat de ortodoxie. Ca si tine, sint convins, exista multi altii nascuti si crescuti in ceea ce li s-a spus ca ar fi Ortodoxie. Acum a venit timpul sa realizati ca va aflati intr-o ortodoxie deturnata de teroristi masoni si ecumenisti, ca raspunsul la ce trebuie sa faceti se afla numai in Sfinta Scriptura si in invatatura si exemplul Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe, care sint complete si perfecte si la care nimeni nu adauga fara a fi chiar de la diavol. Dumnezeu sa va ajute sa gasiti Calea si sa primiti Viata!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.02.2010, 12:21:12
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Iata ce spune Pr Pomozansky despre Biserica si eretici:"

Iata un semanator de vrajba care sminteste canoanele, spurca intelesul literei si PROPOVADUIESTE SMINTELILE CERTARETE ALE RATACITILOR DIN DOUA BISERICI FOSTE IMPERIALE carora le-a fiert taratzea ramasitelor de Bizant in ranza "ortodoxa".

Biserica Ortodoxa Romana e autocefala, punct, pauza. Orice alta discutie e ratacire, si orice alta atitudine e sminteala. E foarte misto ce cazuistica faci, dar in canoanele tale nu scrie sigur nicaieri sa indrepte un mirean cu apoftegmele unui preot pe un ierarh, nici cioburile unei biserici imperiale pedepsita cu fragmentarea pentru secole de asuprire sa nu deschida gura contra unei biserici ramasa una si intreaga de la Sf. Ap. Andrei pana azi. Poti indrepta pe cine vrei, chiar si un ierarh, dar procedurile pentru asta sunt putin diferite. Sigur, acelea sunt si grele. Dar sunt si singurele indreptatoare.

Iar despre hula asta:

"Dar a spune ca Lumina Dumnezeiasca confirma sfintenia Bisericii Ierusalimului este interpretare abuziva din doua motive majore:"

Am un singur comentariu: BATE-TE PESTE GURA, SADUCHEULE. Vii aici sa sperii lumea cu pericolul ereziei, iata hula contra Duhului sfant intreaga, "nesmintita" si spurcata in propria ta minte si in propria ta marturisire. Fa un pas inapoi si bate-te peste gura.

Last edited by inorog; 09.02.2010 at 12:25:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa si Patriarhul Ecumenic au aceeasi Credinta! paradosis Despre Biserica Ortodoxa in general 98 10.10.2011 10:50:48
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Pastorala de Nasterea Domnului a PF Bartolomeu patriarhul ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.02.2009 05:37:36
Intilnirea dintre papa si patriarhul ecumenic mardum Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 22.02.2007 11:27:43