Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2010, 15:04:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asa este Fani, ai dreptate.
Si nu este nimic absurd. Numai ca pana nu esti in situatia respectiva nu pricepi (ca multi de aici).
Eu nu inteleg care este problema voastra.
Exista niste reguli, preotii le stiu si gata. Se oficiaza astfel de cununii, in biserica catolica, ortodoxa, sau la greco-catolici (slujba mixta).
Nu se face impartasanie la cununie. Mie mi-a explicat preotul ca acel vin cu piscot baut la cununie nu este impartasanie.
Nu ma pricep la protestantism (exista si neo-protestanti?), dar catolicii au practic aceeasi credinta cu ortodoxii, cu exceptia unor lucruri marunte (termeni). Zau daca merita toata discutia si ura...
Si se poate trai f.bine in asa o familie. Credinta in Dumnezeu o au amandoi si pentru doua-trei cuvinte diferite nu este o problema.
E mai greu daca vreti cu diferenta de limba si traditie unde este cazul), decat cu credinta.

Si de ce sa te convertesti? Din moment ce totul este la fel? Botezul se recunoaste in ambele biserici. Mi se pare ca nici nu trebuie sa te rebotezi, ci se face numai ceva (nu stiu ce anume) pentru convertire.
In general fiecare tine la botezul si credinta primita de la parinti. Cum noi nu vrem sa renuntam la ortodoxie, asa nu vor nici ei sa renunte la catolicism. De ce trebuie sa le cerem asta in fond si de ce sa nu trecem noi la ei daca este asa o problema amestecul? (asa, teoretic vorbind).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2010, 15:09:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu ma pricep la protestantism (exista si neo-protestanti?),
Da. Protestanti sunt cei aparuti prin secolul 16, gen luterani si calvini, neoprotestantii sunt cei mai noi, gen penticostali, baptisti, adventisti, iehovisti...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2010, 21:28:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asa este Fani, ai dreptate.
Si nu este nimic absurd. Numai ca pana nu esti in situatia respectiva nu pricepi (ca multi de aici).
Eu nu inteleg care este problema voastra.
Exista niste reguli, preotii le stiu si gata. Se oficiaza astfel de cununii, in biserica catolica, ortodoxa, sau la greco-catolici (slujba mixta).
Nu se face impartasanie la cununie. Mie mi-a explicat preotul ca acel vin cu piscot baut la cununie nu este impartasanie.
Nu ma pricep la protestantism (exista si neo-protestanti?), dar catolicii au practic aceeasi credinta cu ortodoxii, cu exceptia unor lucruri marunte (termeni). Zau daca merita toata discutia si ura...
Si se poate trai f.bine in asa o familie. Credinta in Dumnezeu o au amandoi si pentru doua-trei cuvinte diferite nu este o problema.
E mai greu daca vreti cu diferenta de limba si traditie unde este cazul), decat cu credinta.

Si de ce sa te convertesti? Din moment ce totul este la fel? Botezul se recunoaste in ambele biserici. Mi se pare ca nici nu trebuie sa te rebotezi, ci se face numai ceva (nu stiu ce anume) pentru convertire.
In general fiecare tine la botezul si credinta primita de la parinti. Cum noi nu vrem sa renuntam la ortodoxie, asa nu vor nici ei sa renunte la catolicism. De ce trebuie sa le cerem asta in fond si de ce sa nu trecem noi la ei daca este asa o problema amestecul? (asa, teoretic vorbind).
Diferente exista totusi mai mari decat spui tu, insa cum spuneam, daca exista dragoste si intelegere poate functiona.
Este mai greu cand este vorba de botezul si educatia copiilor.
De multe ori ce se intampla insa este ca unul din cei doi este mai putin credincios, si atunci celalalt educa copilul in credinta lui.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2010, 11:00:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista niste reguli, preotii le stiu si gata. Se oficiaza astfel de cununii, in biserica catolica, ortodoxa, sau la greco-catolici (slujba mixta).
Regula de care vorbesti exista doar in capul tau.
Nu exista in Biserica Ortodoxa nici o randuiala a "slujbei mixte" a vreunei taine.

Ma mir ca nu sugerezi si "Botezul mixt" si suntem doar la un pas de "Liturghia mixta".

Si uite asa se face o varza in Biserica ca sa se dea satisfactie celor care vor sa impace si capra si varza.

Citat:
Nu se face impartasanie la cununie. Mie mi-a explicat preotul ca acel vin cu piscot baut la cununie nu este impartasanie.
Cu piscot sau cu biscuit?

Citat:
Nu ma pricep la protestantism (exista si neo-protestanti?), dar catolicii au practic aceeasi credinta cu ortodoxii, cu exceptia unor lucruri marunte (termeni). Zau daca merita toata discutia si ura...
Daca tie ti se pare un lucru marunt pretentia Papei de a dicta asupra intregii crestinatati si pretentia de a fi venerat ca Loctiitorul lui Hristos pe pamant..
Chiar si numai termenul de "loctiitor" este o problema..

Citat:
Si se poate trai f.bine in asa o familie. Credinta in Dumnezeu o au amandoi si pentru doua-trei cuvinte diferite nu este o problema.
Na, ce simplu e. Cu doua vorbe am redus la zero toate problemele.
Dumneze sa binecuvinteze Sfanta Ignoranta ca ea e solutia la toate.

Citat:
E mai greu daca vreti cu diferenta de limba si traditie unde este cazul), decat cu credinta.
Ma intreb la ce spui tu "traditie"...

Citat:
Si de ce sa te convertesti? Din moment ce totul este la fel? Botezul se recunoaste in ambele biserici. Mi se pare ca nici nu trebuie sa te rebotezi, ci se face numai ceva (nu stiu ce anume) pentru convertire.
Ei.."ceva anume"..desigur e ceva fara importanta si nesemnificativ.

http://www.ortodoxie-catolicism.ro/3...ici-ori-altii/

Citat:
In general fiecare tine la botezul si credinta primita de la parinti. Cum noi nu vrem sa renuntam la ortodoxie, asa nu vor nici ei sa renunte la catolicism. De ce trebuie sa le cerem asta in fond si de ce sa nu trecem noi la ei daca este asa o problema amestecul? (asa, teoretic vorbind).
Pai de ce nu treci tu, ca sa vedem in tine puterea exemplului personal?
Sau ai sa incepi sa te fandosesti cu toate argumentele celea marunte care le-ai dat la gunoi ceva mai sus..

Si ca o lamurire suplimentara:

Pentru cei are au avut poate pana acum impresia ca sunt "ecumenist" si acum vezi Doamne, intorc foaie si am trecut in grupa vajnicilor "anti", tin sa-i dezamagesc precizand ca nu sunt nici una nici alta.

Nu sunt nici pentru datul in gura la cei care intind o mana de prietenie catolicilor, nu sunt nici in grupa celor care se fac ca nu vad diferentele (desi unii probabil afirma asta sincer, fiind cu adevarat orbi).

Sunt de parere ca fiecare ar trebui sa stea in patratica lui, iar atat timp cat catolicii nu repara ce au gresit cam greu sa spui ca sunt un altfel de ortodocsi.
Si nu ma refer la 1054 (problema e mai ampla si vine cu mult dinainte de fatidicul an) ci chiar si fata de propriile principii, cu Vatican II si ce a mai urmat.

Apreciez Papa pentru pozitia sa morala intr-o lume in care mai are un cuvant de spus, avand in vedere cata ura starneste pentru afirmatiile sale (cele indreptatite).

Insa atat timp cat stiu ca exista probleme serioase, nu cred ca astfel de atitudini care incearca sa minimizeze diferentele isi au locul.

Chiar un prieten pe care il apreciez foarte mult a preferat sa treaca la greco-catolici decat sa ramana romano-catolic si cine stie ce inseamna schimbarea asta intelege ca nu se poate spune ca sunt diferente nesemnificative nici macar intre romano-catolici si greco-catolici ce sa mai vorbim de romano-catolici si ortodocsi.

Prefer sa nu duc discutia mai departe si in diferentele dintre greco-catolici si ortodocsi dar cred la fel ca nu trebuiesc tratate cu usuratate.

Desigur, oamenii o pot face, se pot gasi si preoti care sa faca compromisuri, dar pana la urma fiecare face ce face pe barba lui si nu e bine sa o recomande si altora.

De asemeni cunosc o familie in care el e romano-catolic si ea ortodoxa, copii sunt botezati unul intr-o parte si celalalt dincolo, o consider o familie reusita, pe el o persoane deosebita (pe ea o cunosc mai putin), dar nu consider ca este o situatie ideala sau recomandata si daca se poate e mai bine sa fie evitata.

Asta daca ambii au o viata spirituala autentica, daca e superficialitate de ambele parti sau numai de partea unuia din ei, cum spunea cineva, atunci lucrurile sunt intr-adevar foarte simple pentru respectivii.
Cel putin in lumea asta.

Last edited by AlinB; 10.02.2010 at 12:38:21.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2010, 19:14:08
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Vai, vai, vai !

Draga AlinB, din pacate pt.foarte multi "ortodocsi" problema e simpla. Ce sa mai inteleaga cand vii cu atatea argumente canonice ? Nu vezi ce simplu e pt.ei totul ? Daca iubesti, ce mai conteaza atata randuielile stabilite de Biserica ? Doar sa iubesti e important, nu conteaza cum (daca) crezi ?
Nu zic multi, ortodocsi sau eterodocsi, "doar e un singur Dumnezeu ", "doar e o singura credinta" ? Da, e un singur Dumnezeu, si o singura credinta ! Credinta drept-slavitoare, adica ortodoxa (ortos=drept; doxa=slava). Dar ei zic ca nu are importanta daca e ortodoxa sau nu, ci ca e suficient ca toti cred intr-un fel sau altul in acelasi Dumnezeu ! Ceea ce este total diferit !
Dar daca s-ar nevoi fiecare sa afle adevarata si dreapta credinta (ma refer la cei ce se numesc ortodocsi), atunci nu ar mai afisa indiferentismul sau ignoranta cu care vin si isi dau cu presupusul pe-aici. Da, e bine sa discutam, ca numai asa invatam, cei care nu stim, insa totusi sa vii cu seninatate si sa dai lectii altora, cand tu habar nu ai de preceptele credintei in numele careia vorbesti, e mult.
Marea problema este ca acest formalism care i-a cuprins pe multi se datoreaza lipsei catehezei sau a educatiei religioase din timpurile de trista amintire. Ce te faci insa cu cei care au fost catehizati mai recent, in timpurile de libertate ? Ori catehetul nu s-a ridicat la inaltimea misiunii sale ori cei care vorbesc acum in acest mod in care inteleg credinta ortodoxa nu si-au prea dat silinta sa se edifice intru-totul in cele ale credintei.
Stiu ca voi fi combatut, insa nu am vrut sa ofensez pe nimeni, daca asta vor fi inteles cei care se vor fi simtit ca atare. Datorita dragostei crestinesti nu vreau sa supar pe nimeni, insa trebuie sa cunosti despre ceea ce vrei sa vorbesti, nu de alta, dar smintesti pe cei care sunt si mai nestiutori, si mai ignoranti.
Asa ca, inainte de a veni cu niste chestiuni atat de subtile ca si aceasta a Tainei Cununiei, este bine sa ne documentam temeinic, chiar sa intrebam pe duhovnici despre aceasta problema foarte delicata.
Sper ca au citit toti cei care nu cunosc aceste lucruri, pe link-ul pe care l-ai postat. Si daca nu s-au edificat, sa intrebe, cum spuneam, fiecare pe duhovnicul sau. Nu doar cei "in cauza", ci toti, ca nu stii niciodata cand poti sa fii si tu "in cauza". Si nu numai de asta, ci pt.a fi cunoscatori pe deplin a acestor probleme foarte delicate, de care daca se face abstractie, se poate ajunge la o neintelegere a problemei sau chiar la ratacire.
Dumnezeu sa va intareasca !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2010, 00:03:48
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
dar catolicii au practic aceeasi credinta cu ortodoxii, cu exceptia unor lucruri marunte (termeni). Zau daca merita toata discutia si ura...
Si se poate trai f.bine in asa o familie. Credinta in Dumnezeu o au amandoi si pentru doua-trei cuvinte diferite nu este o problema.
doua-trei cuvinte? Dar care cuvinte? unul singur si e suficient sa pierzi mantuirea....

Au aceeasi credinta? Asa am vrut si eu sa cred, de dragul celor mai buni prieteni ai mei care sunt casatoriti catolic cu ortodox... Din pacate nu este asa..
Nu sunt eu in masura sa-ti explic insa nu mai judeca atat de usor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2010, 00:21:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Si daca un ortodox si un ne-ortodox apuca sa se indragosteasca?
De exemplu pe vremea cand aveau mai putina credinta,sau dadeau mai putina importanta credintei..Sau poate nu cunosteau deloc credinta(exemplu meu) .
Ce sa faca apoi?Sa se desparta cand ajunge la constiinta credintei sale ortodoxe?
Poate el sa taie ceea ce Dumnezeu i-a dat,mai ales daca exista o dragoste puternica?
Stim cat de greu gasesti un om sa fii pe aceiasi lungime de unda cu el.Sa ignoram acest dar de la Dumnezeu?
Toate restrictiile se potrivesc pentru cei stapani pe credinta lor.Acestia se pot gandi de 2 ori,inainte de a se indragosti de cinevaa ne-ortodox.
Dar pt toti copii care ii ia valulu vietii,fara prea multa stiinta,si traind si in orase 'mixte' ,cred ca trebuie mai multa intelegeere.
Nici eu nu sunt de parere ca trebuie sacrificat ,sau amestecat ceva din credinta ta,dreapta,atunci cand ajungi sa o cunosti.
Dar nici sa renunti la dragostea,obtinuta atat de greu.
Cred ca isi poate vedea fiecare de credinta lui,in respect,si Dumnezeu va alege cumva.

Last edited by iustin10; 12.02.2010 at 00:23:41.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2010, 16:10:38
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit De exemplu pe vremea cand aveau mai putina credinta,sau dadeau mai putina importanta

Din pacate ACUMA e vremea cand este mai putina credinta, draga Iustin, nu altadata. Altadata era mult mai multa credinta, dar a venit fiara comunista sa o distruga si din pacate a cam reusit.
Sigur, multi tineri care nu au primit nici un pic de invatatura religioasa sau una foarte diluata, nu se gandesc la asta cand se indragostesc. Insa, una e credinta si alta e dragostea. Ar fi ideal daca le-am avea pe amandoua.
Da, e greu sa gasesti pe cineva "pe aceeasi lungime de unda cu tine", bine ai zis, insa daca "ai prins frecventa lui" sufleteasca, poti "regla" si acest parametru. Depinde in ce grad de iubire si intelegere te afli, si unul si celalalt.
Pentru a te mantui nu e suficienta numai dragostea, desi e indispensabila. Nu te poti mantui neiubind. Dar nici daca nu crezi drept, in primul rand. Ai vazut cum spunea cineva mai sus, ca doar un cuvant iti poate aduce pierderea mantuirii. Daramite sa ai pretentia ca nu conteaza cum crezi, important e sa iubesti.
Asadar, trebuie sa avem mare grija si la dragoste, dar mai ales la credinta. Daca avem credinta dreapta in Dumnezeu, El ne va arata calea iubirii adevarate si a intelegerii duhovnicesti in vederea mantuirii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.02.2010, 17:50:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dumnezeu ne arata mereu calea, chiar si cand ne daruieste un om de alta confesiune spre a ne casatori. Totul se face numai cu voia Lui.
Degeaba se impotrivesc unii sau altii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.02.2010, 17:58:07
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monicaelena Vezi mesajul
ce posibilitate este sa iti poti face cununie religioasa daca cele 2 parti sunt de religii diferite fara convertire?
din punctul de vedere al bisericii acest lucru nu se poate .dar practic se poate iar in timp se impune o practica sau alta ,depinde de cine e mai insistent sa-si apere apartenenta religioasa.nu e corect dar se practica si se apeleaza la mila si dragostea lui dumnezeu.este totusi bine ca fiecare sa-si ia sot sau sotie din biserica din care face parte dupa cum spune si sf ap pavel si cum este corect .sotii fiind din aceeasi confesiune au mai multe in comun.
`nu laud nici nu blamez pe cei ce fac astfel de comuniuni sa sarbatoresti pastele de doua ori si sa faci compromisuri.daca iubeste pe cineva din alta confesiune ar trebui sa iubeasca si credinta ortodoxa pentru anu fi obligat sa faca compromisuri .Iisus spune ca daca te sminteste ochiul sau mina scoatele caci e mai bine sa fii infirm in viata asta decit sa te osindesti invesnicie.dragostea si tineretea trec in viata asta dar sa ne gindim mai mult la vesnicie sa nu dam ceva trecator pentru oplacere trecatoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10