Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2018, 23:01:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O nedreptate greu de imaginat !

https://www.antena3.ro/actualitate/c...um-452265.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2018, 01:12:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iatã poezia efectiv furată colegei noastre Dorina Stoica și atribuită lui Arsenie Boca în vederea comercializării!


/Iti multumesc, Doamne,/ Îti multumesc azi, cã sunt pentru ziua de mâine,/ Îti multumesc cã am pe masã o pâine,/ Îti multumesc pentru stropii de ploaie,/ Pentru fructe, pãsãri, flori,/ Pentru soarele care rãsare în zori,/ Pentru cerul cu licãr de stele,/ Pentru toate zilele vietii mele,/ Pentru firul de apã izvorât din fântânã,/ Pentru harul ce îmi poartã a mea mânã,/ Pe-arcus de vioarã, pe pânzã, pe piatrã,/ Pentru versul ce curge din mine spre Cer/ Multumesc pentru omul blajin si sincer./* Multumesc pentru haina pe care o port,/ Pentru tot ce mã doare si totusi suport,/ Îti multumesc pentru cântecul de pãsãrele,/ Pentru toate încercãrile vietii mele./ Multumesc pentru puiul de om ce se va naste./ Îti multumesc cã ai Înviat în noaptea de Paste.// Am atâtea lucruri pentru care sã îti multumesc,/ Cã nu ar fi de ajuns o mie de ani sã trãiesc.”/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2018, 01:13:54
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

o poezie frumoasa, care a atins in toti acesti ani multe suflete, poate pe multi i-a bucurat, sau pe altii i-a intarit, le-a dat cuaj..pana la urma acesta este scopul artei indiferent de forma, de a bucura sufletele..si aceasta ar trebui sa fie cea mai mare bucurie a celui care creeaza arta...faptul ca inspiratia divina de la cel de sus i s-a daruit pt a o pune in valoare si a bucura suflete..pt mine faptul ca i s-a intamplat asta dnei poate fi ft bine lumeste o nedreptate, dar la nivel spiritual, lasand la o parte orice, e o binecuvantare, ea a creeat ceva punand in valoare harul primit, ceva care a atins in mod placut mii de oammeni, lucru care poate nu s-ar fi intammplat la aceeasi scara daca nu ar fi aparut sub numele parintelui arsenie...scuzati scrisul cu lit mmici, e probl de tastatura...pana la urma nu e vb ca nu i se recunoaste talentul dnei...ci doar ca poate asa s-au randuit lucrurile pe masura sufletelor noastre...si va spun sincer..am citit si eu poezia pe undeva inainte...stiind ca e a parintelui a rezonat mai mult in mine, decat ar fi facut-o daca s fi stiut adevarul...pana la urmaa putin din harul parintelui s-a revarsat peste darul doamnei...si eu cred ca e o binecuvantare...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2018, 00:25:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
pana la urma nu e vb ca nu i se recunoaste talentul dnei...ci doar ca poate asa s-au randuit lucrurile pe masura sufletelor noastre...si va spun sincer..am citit si eu poezia pe undeva inainte...stiind ca e a parintelui a rezonat mai mult in mine, decat ar fi facut-o daca s fi stiut adevarul...
Nu vă pripiți, s-au întrecut demult limitele bunului simț în comerțul religios, dacă stăm să ne gândim bine niciun duhovnic nu cred că și-ar da acordul să i se exploateze comercial imaginea, în halul rapace în care s-a ajuns.
Aici e doar un episod care implică furtul intelectual sub scuza că internetul are multă anonimitate și nu se poate identifica un autor.

Niciun duhovnic nu are nevoie de exagerări, nu și-ar însuși nicidecum munca altuia, după cum se vede autoarea a trebuit să facă nenumărate demersuri pentru corectarea situației și tot nu s-a remediat în totalitate, asta arată cât de multă îndărătnicie există la niște oameni.

Trebuie ca cititorul să facă o selecție, piața de carte religioasă este și așa sufocată, iar dacă oamenii își vor pierde încrederea în autenticitatea scrierilor religioase va avea de pierdut și Biserica.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2018, 01:12:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

N-am mai intrat demult pe-aici si nici acum nu intentionez sa raman. Subiectul topicului, marturisesc ca a avut o oarecare influenta asupra mea. Cunosc destul de bine zbuciumul colegei noastre, Dorina, dar tocmai acest zbucium m-a pus oarecum pe ganduri. De cateva luni am terminat o carte la care lucrez de niste ani. Evident ca am si binecuvantarea Parintelui-arhimandrit, dar eu inca ezit sa o public. Pentru ca nu stiu cum e mai bine. Un timp m-am intrebat ce-mi doresc de fapt? Celebritate? Cu siguranta, NU! Bani? Desi am destule probleme financiare, cu doi studenti de intretinut, ne rugam pentru sanatate si putere de munca. Oricum, nu-mi fac iluzii ca profitul mi-ar aduce relaxarea materiala. Si-atunci ce-mi doresc? Laude si recunoastere? Premii? Distinctii? Toate astea ma sperie! Pentru ca sunt slab si prost si... s-ar putea sa-mi placa. Vazand situatia Dorinei, m-am intrebat ce-as face eu? M-as revolta sau m-as bucura? Mie de fiecare data mi-a iesit ca... m-as bucura daca cineva "m-ar citi", desi gandurile mele ar fi atribuite altuia. Oare nu stie Dumnezeu cui apartin? Si-apoi... care-ar fi meritul meu? Ce pot eu sa fac fara Dumnezeu? Cine m-a inspirat sa scriu, daca intr-adevar a iesit ceva bun? De ce astept vreo rasplata? Nu cumva tocmai de asta ma incearca, sa vada daca inteleg iubirea aproapelui? Ei, voiam sa spun ca tot acest zbucium al colegei noastre m-a facut pe mine sa... nu mai vreau eu nimic, sau aproape nimic din dreptul de autor, pentru ca nu eu contez, ci numai si numai mantuirea sufletului meu, a familiei, si eventual a celor care, daca Dumnezeu oranduieste, vor citi acele randuri. Restul e... mandrie!

Daca am suparat sau am atins corzi sensibile, imi cer iertare. Nu asta a fost intentia.

Doamne-ajuta si post cu folos!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.06.2018, 01:35:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca am suparat sau am atins corzi sensibile, imi cer iertare. Nu asta a fost intentia.
Nu cred că ai atins corzi sensibile, autoarea poeziei nu a cerut recunoaștere(faimă), nici măcar bani ci ca poezia să nu fie atribuită de către niște persoane aproape necunoscute unui duhovnic care nu are legătură cu opera și care în mod clar nu le-ar fi dat nici lor acordul dacă ar fi trăit să fabrice lucruri pe seama sfinției sale.

E simplu, în situația pe care o descrii e ca și cum cineva ar lua fragmente din scrierile tale cu care ar face colaje și le-ar publica sub numele unui părinte stareț care nici nu are legătură cu scrierea, dar care are un nume atractiv comercial ce asigură o vizibilitate pentru operă.

Ai accepta ca niște indivizi să facă profit așa, în mod rapid, (tu poate te-ai chinuit ani să scrii cartea) ei au furat într-o săptămână pasaje întregi de la mai mulți autori și doar le-au șlefuit într-un produs final mai atractiv ?

Nu cred că ai accepta ca impostura să fie pusă pe seama unei autorități duhovnicești, care oricum fiind o personalitate nu ar avea nevoie de nicio reclamă pentru că statura lui este mai mare decât orice ar putea produce talentul literar al editorilor.

Niciun om n-ar accepta să se facă confuzie cu opera lui, sau opera să fie folosită în scopuri neloiale demersului său, iar un iubitor de literatură ar da întodeauna credit creatorilor și i-ar proteja pentru ca să încurajeze munca intelectuală de calitate și creația.

Și am uitat să menționez că orice scriere mincinoasă din sfera religioasă dar prezentată ca autentică produce exact efectul invers de sminteală și neîncredere față de cartea duhovnicească .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.06.2018 at 02:02:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2018, 15:30:09
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca am suparat sau am atins corzi sensibile, imi cer iertare. Nu asta a fost intentia.
pai o acuzi pe autoare de mandrie si te dai pe tine de exemplu de smerenie! si e foarte intentionata chestia asta.

de fapt problema este cu totul alta si unii dintre voi ati inteles, dar va feriti s-o spuneti aici. se forteaza "sfintirea" lui arsenie boca desi tipul avea probleme evidente cu capatana si avea si o amanta oficiala, dar nu le pasa. bor stie perfect aceste lucruri, sa vedem daca vor ceda.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.06.2018, 15:47:58
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ei, voiam sa spun ca tot acest zbucium al colegei noastre m-a facut pe mine sa... nu mai vreau eu nimic, sau aproape nimic din dreptul de autor, pentru ca nu eu contez, ci numai si numai mantuirea sufletului meu, a familiei, si eventual a celor care, daca Dumnezeu oranduieste, vor citi acele randuri. Restul e... mandrie!
E minunat. Despre plagiatul academic ați aflat? Ce ne puteți spune despre asta? Dacă și-ar scrie unul dintre copiii dumneavoastră licența/lucrarea de master/teza de doctorat și înainte de a susține examenul profesorul îndrumător ar pasa o parte considerabilă de conținut altuia pe care îl îndrumă? La fel de liniștit ați fi?

"Lasă, băiatul tatii, îți mai vin ție idei geniale și mâine, refaci toată munca de cercetare, parcă ar avea vreo importanță toate nopțile nedormite și anii de studiu... Mântuirea, puiule! Bucură-te pentru colegul tău care a putut (pentru că l-ai ajutat fără să știi) susține doctoratul înaintea ta."
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.06.2018, 15:50:32
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Altfel, poezioara e execrabilă. Aproape că mă doare inima mai mult pentru părinte, pentru numele lui, că i se atribuie așa ceva.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2018, 18:33:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Altfel, poezioara e execrabilă. Aproape că mă doare inima mai mult pentru părinte, pentru numele lui, că i se atribuie așa ceva.
Sincer , nu mă așteptam din partea ta la un astfel de "comentariu "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare