Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.08.2011, 18:06:12
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit ortodoxia inseamna cearta?sau am inceput sa facem"caterinca" de ea?e pre mult!

am incetat sa mai particip la acest site.am intrat doar sa vad ce se mai intampla....din pacate,aceiasi situatie!o cearta continua,fiecare cu dreptatea lui,unul mai intelept decat altul iar unii sunt aici doar ca sa atace pe altii.acesta este un site ortodox?nu se poate!nu asta inseamna ortodoxia..a,bun!se vor gasi unii sa-mi spuna ca este democratie si ca este dreptul de argumentare.dar in halul asta?mai putin si se injura de mama si se ataca intr-un mod extrem de grosolan.
am mai observat un lucru!am observat ca majoritatea sunt judecatori si fac procese de constiinta.asa invata ortodoxia?
am intrat si eu in aceasta hora la un moment dat,dar am renuntat sa mai particip.imi pare rau sa spun asta.daca pe cineva il deranjeaza aceste cuvinte,iertare.dar nnu sunt singurul care a fugit de aici.
__________________
__________________
http://www.facebook.com/home.php?sk=...051924725&ap=1
-intra pe: "COMUNITATEA ORTODOXA"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2011, 18:12:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rămâi aici și contribuie și tu la aducerea unui duh de pace. Arată că se poate comunica fără enervări, fără jigniri, fără injurii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2011, 18:57:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Smerenia si rabdarea sunt virtuti crestinesti care se dobandesc cu greu. Acest forum ne permite sa ni le exersam. Un dusman inversunat al comunicarii si chiar al mantuirii este


Mânia

Totusi, sunt situatii cand:

Nu trebuie sa va puneti cu cei furiosi

... ca sa va pastrati pacea.

Exista si situatii cand ,,politetea europeana'' este daunatoare pentru mantuirea aproapelui. Si atunci trebuie spuse lucrurilor pe nume:

Sfanta Biserica



,,3. Pune, Doamne, straja gurii mele si usa de ingradire, imprejurul buzelor mele.
4. Sa nu abati inima mea spre cuvinte de viclesug, ca sa-mi dezvinovatesc pacatele mele; iar cu oamenii cei ce fac faradelege nu ma voi insoti cu alesii lor.
5. Certa-ma-va dreptul cu mila si ma va mustra, iar untdelemnul pacatosilor sa nu unga capul meu; ca inca si rugaciunea mea este impotriva vrerilor lor." (Psalmul 140)

,,11. Barbatul limbut nu se va indrepta pe pamant; pe omul nedrept rautatea il va duce la pieire,'' (Psalmul 139)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2011, 19:10:43
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Unire in duh

E cearta deasupra de locul unde sunt boabe cazute, intre buruieni.
Exista si locuri luminate chiar aici pe forum...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2011, 19:19:31
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow ortodoxia

Cel ce fuge si abandoneaza lupta sti cum se cheama si cum este vazut de prieteni lui.

Oare si Sfinti Lui Dumnezeu au fugit dinaintea prigonotorilor.
Crezi ca nu vei fi Intrebat odata de aceste fapte .
Nu spune Hristos cel ce se va rusina de Mine in fata oamenilor si Eu ma voi rusina de el In fata Tatalui Meu.
Mai gIndeste te rog ce vrei sa faci ,
nu Inseamna ca tu sa ma asculti pe mine pacatosul si netrebnicul si saracul de fapta buna, Insa din prostia unui om poti sa Inveti lucruri bune de le cercetezi In Duhul Adevarului.
nu spune nimeni sa te certi cu cineva tu da dovada de faptul ca esti urmator Sfintilor si Lui Hristos , de oare ce sfinti prin smerenie si umilinta si dragoste deHristos au ajuns sfinti si prin felul in care au stiut sa combata eresurilesi sa pastreze ne alterata Biserica Lui Hristos.
Slavit sa fie Domnul in veacul veacului amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2011, 19:41:10
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
am incetat sa mai particip la acest site.am intrat doar sa vad ce se mai intampla....din pacate,aceiasi situatie!o cearta continua,fiecare cu dreptatea lui,unul mai intelept decat altul iar unii sunt aici doar ca sa atace pe altii.acesta este un site ortodox?nu se poate!nu asta inseamna ortodoxia..a,bun!se vor gasi unii sa-mi spuna ca este democratie si ca este dreptul de argumentare.dar in halul asta?mai putin si se injura de mama si se ataca intr-un mod extrem de grosolan.
am mai observat un lucru!am observat ca majoritatea sunt judecatori si fac procese de constiinta.asa invata ortodoxia?
am intrat si eu in aceasta hora la un moment dat,dar am renuntat sa mai particip.imi pare rau sa spun asta.daca pe cineva il deranjeaza aceste cuvinte,iertare.dar nnu sunt singurul care a fugit de aici.
__________________
da-mi mie necazurile tale de pe forum ... le iau cu cea mai mare bucurie
multa iubire
ps astept sa te intorci si unde ai necaz paseaza-l mie si imi vei face o bucurie
multa iubire
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2011, 19:43:41
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit bancul zilei ... si se potriveste cu threand-ul :)

Obama, Sarkozi si Basescu naufrageaza pe o insula pustie.Doua saptamani au provizii, dupa aceea ramn fara.Obama spune
-Noi suntem un popor de oameni darnici.Ma sacrific si imi tai o mana pentru omologii mei.
Dupa o saptamana raman iarasi fara mancare.Sarkozi spune
-Francezii sunt un popor de oameni darnici si le place sa ajute oamenii.Ma sacrific si imi tai un picior.
Vine randul lui Basescu sa `se sacrifice`
-Stiti...noi suntem un popor de oameni credinciosi.Saptamana asta tinem post negru.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.08.2011, 22:40:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

22. Tot creștinul poate lucra la răspândirea învățăturii celei bune
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.08.2011, 22:57:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit o "istorie cu talc"

Părintele paroh s-a apropiat de microfon cu un chip întunecat și a rostit aceste cuvinte:

”Fraților, trebuie să vă anunț o veste tristă: parohia noastră a murit... Adesea v-ați plâns că nu este activă. Cântările sunt vai de capul lor. Parohul nu este după placul vostru. Se lasă manipulat. Ei bine acum a murit de-a binelea... Vă invit totuși să-i aduceți un ultim omagiu dispărutei la sfârșitul slujbei...”
Rumoare în sală...

De îndată ce a fost invocat ultimul cântec, credincioșii se aliniază plini de respect unul în spatele celuilalt, pentru a-i aduce cel din urmă salut răposatei care se odihnește într-un sicriu la capătul naosului. Curioși, de asemenea, să descopere chipul ale cărei trăsături nu prea i-au marcat pe cei mai mulți dintre ei:

„Ia spune, șoptește unul, tu știi cum arată...?”

Dar iată că fiecare, atunci când se apleacă deasupra sicriului pentru a arunca o ultimă privire dispărutei, tresare și se să înapoi înspâimântat!

Ce-o fi oare atât de ciudat?

Când îmi vine rândul, mă aplec și eu deasupra sicriului și ce-mi văd ochii? Un chip, propriul meu chip, care mă privește cu ochii holbați... În fundul sicriului era o oglindă!

Parohia? Sunt eu, nimeni altcineva.

Parohia? Sunt eu! Nimeni altcineva...

„Biserica rămâne mereu în urmă!”

„Biserica nu înțelege nimic!”

„Biserica este formată doar din bătrâni ramoliți!”

Și dacă „Biserica” sunt eu?



ANALOG FORUM.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.08.2011, 23:00:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
am incetat sa mai particip la acest site.am intrat doar sa vad ce se mai intampla....din pacate,aceiasi situatie!o cearta continua,fiecare cu dreptatea lui,unul mai intelept decat altul iar unii sunt aici doar ca sa atace pe altii.acesta este un site ortodox?nu se poate!nu asta inseamna ortodoxia..a,bun!se vor gasi unii sa-mi spuna ca este democratie si ca este dreptul de argumentare.dar in halul asta?mai putin si se injura de mama si se ataca intr-un mod extrem de grosolan.
am mai observat un lucru!am observat ca majoritatea sunt judecatori si fac procese de constiinta.asa invata ortodoxia?
am intrat si eu in aceasta hora la un moment dat,dar am renuntat sa mai particip.imi pare rau sa spun asta.daca pe cineva il deranjeaza aceste cuvinte,iertare.dar nnu sunt singurul care a fugit de aici.
__________________
Doamne ajută!
Bine ați revenit!
Intru de puțin timp pe forum (de aprox. 2 luni), dar am observat că există mulți creștini care postează mesaje deosebit de frumoase și ziditoare de suflet, mesaje din care răzbate profunzimea gândirii autorilor. Există mulți creștini adevărați care, dorind să-L mărturisească pe Dumnezeu și să le împărtășească semenilor bucuria credinței, simt nevoia de a-și așterne gândurile în scris... ceea ce mă impresionează în mod pozitiv. Cred că această faptă este binecuvântată de Dumnezeu și este firesc ca noi, cei însuflețiți de aceeași credință, să căutăm a ne apropia unii de alții (atât în viața reală, cât și în spațiul virtual).
În ceea ce privește tendința unora dintre noi de a combate opiniile celorlalți... situația este mai complicată... Dacă nu ați mai intrat de câțiva ani pe site, probabil că sunteți mai puțin familiarizat cu polemicile de aici. Și eu, așa cum am menționat, intru de foarte puțin timp... dar am sesizat cam ceea ce se întâmplă. Credincioșii sinceri simt nevoia de a-și mărturisi credința și de a vorbi cu alți creștini despre relația cu Dumnezeu. Ei intră pe acest forum ortodox în speranța că vor găsi persoane capabile de a le înțelege convingerile religioase. Într-adevăr, acești creștini nu rămân dezamăgiți, căci mulți dintre colegii noștri de pe forum dau dovadă, în mesajele lor, de o deosebită înțelepciune și dragoste de adevăr.
Cu excepția acestor colegi ai noștri de discuții, mai există o categorie de forumiști care intră aici pentru a căuta ... pentru a se informa în privința învățăturii noastre de credință. I-am observat pe câțiva (evit să dau nume pentru a nu întrista pe nimeni).
În afară de aceste două categorii de persoane care frecventează forumul nostru, mai există și alți utilizatori (nici de data aceasta nu dau nume, deși m-ar ispiti ideea) care, nefiind creștini, desfășoară o propagandă ateistă (nu exagerez) aici, pe acest forum creștin și repetă aceleași câteva idei, neluând în considerare răspunsurile noastre, ale creștinilor. Ei intră pe un site creștin, dar nu pentru a comunica exprimându-și în mod sincer opiniile și ascultând părerile celorlalți, ci doar cu scopul de a-și putea promova ideologiile ateiste. Unii dintre ei se prefac că vor să se informeze și pun o întrebare (de exemplu: de unde știm că Hristos este Dumnezeu). Li se răspunde și, schimbându-și brusc atitudinea, încep să ne scrie că nu gândim liber, că suntem "programați" să credem într-un anumit mod etc. etc. etc. În aceste cazuri, un creștin nu poate rămâne așa, impasibil, văzând că-i este atacată credința exact într-un loc în care spera să găsească sfaturi utile pentru sporirea sa duhovnicească. Destul suntem asaltați, în lumea reală, de astfel de idei... De aceea, atunci când le vedem și pe site-urile creștine și atunci când promotorii acelor idei nu se arată dispuși să poarte un dialog constructiv și civilizat, avem și noi ispita de a reacționa excesiv de dur... nu pentru că ne credem judecătorii altora, ci fiindcă ne întristează atitudinile unora... insistența în a denigra creștinismul, cu aceleași câteva "argumente", exact pe un forum creștin.
Pe lângă aceste cazuri, din păcate, există, așa cum ați spus, cei care se consideră drept apologeții anonimi ai Ortodoxiei... și mă abțin... dar trebuie să-i înțelegem și pe ei, căci au aceeași credință ca și noi și, asemenea nouă, se străduiesc din toată inima să-I slujească Domnului nostru Iisus Hristos.

Mai există un topic asemănător cu acesta. Se intitulează "Polemici" și se găsește la rubrica "Reguli generale de utilizare a forumului". Acolo s-a discutat despre modul în care ar trebui purtate polemicile și s-a ajuns la concluzia potrivit căreia , atunci când ne argumentăm opiniile, avem datoria de a arăta respect și îngăduință față de interlocutorii noștri, punând în practică regulile de argumentare pe care toți le cunoaștem.
Este mult mai ușor să adresăm cuvinte dure și chiar jignitoare pe internet... unor persoane pe care nu le cunoaștem și nu le avem lângă noi. Este ușor fiindcă, înflăcărându-ne într-o anumită discuție, nu mai conștientizăm faptul că, de fapt, interlocutorul nostru nu este o entitate abstractă pe care noi trebuie s-o învingem... nici nu este așa, textul care a apărut, nu se știe cum, pe monitorul computerului. Interlocutorul nostru, partenerul de polemică, deși noi nu-l cunoaștem, este o persoană asemenea nouă... o ființă cât se poate de reală, care simte și gândește ca și noi, care se poate întrista din cauza cuvintelor noastre nepoliticoase. Nu intrăm în conflict cu o idee, atunci când discutăm pe forum, ci participăm la un dialog împreună cu un semen al nostru care a exprimat ideea respectivă. Dacă vom înțelege acest fapt, cred că ne va fi mai ușor să comunicăm cu cei de pe internet ca și cum i-am avea în față, adică într-un mod politicos și deschis, ascultându-le cu răbdare argumentele și exprimându-ne opiniile astfel încât interlocutorii să ne înțeleagă și să ne acorde încredere.
Mă bucur că sunteți pe forum... Din modul în care scrieți, observ că sunteți o persoană deschisă și aveți o gândire cu adevărat creștină.
Doamne ajută!

Cu deosebit respect,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna "a merge" la Tatal? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 27 21.08.2013 19:51:12
Ce inseamna "sa nu cadem in lucrurile din afara"? florin.oltean75 Generalitati 5 18.05.2011 23:26:25
Ce inseamna "Postul"? ioana30 Generalitati 5 27.11.2010 01:49:50
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Ortodoxia "satanica" in viziunea neo-protestantilor danyel Secte si culte 34 29.03.2009 21:08:36